КОЗУНАЦИ - сезон 2014 г. - тема 1

  • 59 715
  • 743
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 28
За мен също само поради технологията на приготвяне, козунака е сладък хляб.

# 301
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
За мен също само поради технологията на приготвяне, козунака е сладък хляб.


Те и саварините са с такава технология, ама не са хляб. Wink

Вярно е, че много производители на хляб правят и козунаци, но козунакът е  i сладкарско изделие. Сладкарството не са само пасти и торти. Peace

Последна редакция: пн, 17 мар 2014, 13:50 от Джемма

# 302
  • Мнения: 1 517
Козунак без яйца  newsm78 Ми то не е козунак значи ...  За мен козунак=много яйца и много захар
в магазините е. ooooh! Затова я има тая тема и всички се учим да си правим козунаците. Обичам традиционния вкус и не ми пука дали са хляб или сладки Peace

# 303
  • Мнения: 1 145
Моля да кажете какъв подсладител и откъде да го купя, за да заместя захарта в козунака?
И по възможност да не е от вредните.

# 304
  • тук
  • Мнения: 510
Еххх, изпуснала съм дебата за правата на постещите Simple Smile Истината е, че миналата година толкова козунак изпекох преди Великден, че за самия празник ме домързя да направя читав. Ей това си беше голяма глупост. Затова тази година постя, не меся, не си и мисля за такива неща. Че като дойде празника да се зарадвам на всичките му страни искрено Simple Smile

Но не съм си избрала рецепта. Ще дебна. Че вече си имам и супер машина, трябва да съм пИрфектна, другото би било срам.

# 305
  • Мнения: 7
чудни дебати се водат  тук, аз в подкрепа на моето лично мнение, а доколкот чета и на други, ще покажа моето творение от неделя сутрин Студен козунак на Стаси 76 от първа страница,

Последна редакция: пн, 17 мар 2014, 21:54 от nushi_76

# 306
  • Мнения: 7
технологията му на месене много ми допадна, защото докато спиш и той си втасва, не съм ползвала специално брашно, но пък киселото ми мляко си е домашно натурално от село, смятам следващият опит да е козунака на Елексир с кисело мляко

# 307
  • София
  • Мнения: 11 748




Та, така, мили дами,  да ви почерпя с Виенска кифличка по рецепта на Джемма.  Чудни станаха. Много ги харесаха и домашните ми хора. Коричката им е прекрасна, хрупкава, а от вътре са точно като едно време. Благодаря сърдечно!  Но, смятам че има проблем в рецептата, Джемма.  Количеството течност за 500 г брашно е малко, трябваше да добавям още вода. Не можах да оформя добро тесто, ронеше се , нямаше плътност. Затова отворих другите рецепти и видях, че  течността е повече. Моля ти се погледни още веднъж, дали  съм права, може пък грешката да е в моя телевизор ... Simple Smile Защото се притесних, че нищо няма да излезе от тях, реших да ги поръся със сусам, поне да хванат вид.   Беше излишно.
Ще ти пиша на ЛС. Готова съм.
А относно дебатите за козунаците, аз съм традиционалист. За мен хубав и богат козунак се прави с достатъчно яйца, хубаво прясно мляко, достатъчно захар и хубава мазнина. Допълнението откъм плънки вече си е разкош. Да, съгласна съм да изпробвам различни рецепти, а и съм събрала такива, но всичките са с хубави и качествени продукти.  Когато реша да постя, не правя нищо което ще ми развали поста. Това е.

# 308
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Марче, аз писах тогава, ама не си видяла явно. Пропуснала съм да си запиша водата в тетрадката- рецептата я имам от тетрадката по практика от 1988 г. В учебника няма виенски кифли.Имам още един, но в момента не е в мен. Погледнах в нета за приблизително количество вода и като го изчислих спрямо брашното получих това количество, но веднага писах, че според мен е малко. Peace

Намалила съм продуктите. Обаче виждам,че не съм записала никаква течност. Хм newsm78 Ще погледна и в учебника какво има по въпроса.

Виенски кифли

1 кг брашно
сол 12 гр
мая 30 гр
захар 60 гр
олио 60 гр
кр.масло 40 гр
около 350 мл вода излиза като го сметна

Но ми се вижда малко за 1 кг брашно. Не съм ги правила от практиката.
Намазват се с попарено брашно, а не с яйце.



Имам и рецепти в тетрадката за захарни и козуначени и обикновени кифли, но пак не съм записала течност. Може би са ни диктували за определено количество течност какви са останалите пропорции или аз съм бляла някъде, не знам. Уж бях прилежна ученичка, ама... Simple Smile Пазя си я тая тетрадка, имам и др. рецепти там

# 309
  • Мнения: 76
"Кулинарна енциклопедия" - А. Чаушев

Виенски кифли

Продукти за 10 броя

Брашно 600 г.
Сол 8 г.
Мая 18 г.
Захар 40 г.
Слънчогледово масло 40 г.
Краве масло 31 г.
Вода 120 г.
Тегло на един брой 70 г.

Приготвят се като тестото за обикновени кифли с тази разлика, че се приготвят във вид на тънка вита подкова с леко събрани краища. Повърхността им се намазва преди изпичане с попарено брашно. Пекат се на умерена фурна. Предлага се за закуска с чай, кафе, прясно мляко и др.

# 310
  • София
  • Мнения: 11 748
"Кулинарна енциклопедия" - А. Чаушев
Виенски кифли
Продукти за 10 броя
Брашно 600 г.
............
........
Вода 120 г.
.............
Аз няма да споря, само допълвам, че днес съм ги забъркала и зная от опит вече. Ако можеш да събереш 600 г брашно + 120 мл вода + всичко останало....добре. Аз не успях, затова и споделям и питам Джемма, която е перфектна!
Няма значение, важното е, че съм се справила и са прекрасни. Те свършиха вече, та пак ще ги забъркам, защото са лесни и бързи. Маковата кифла е бавна, много бавна пред тези.

# 311
  • Мнения: 76

Приготвят се като тестото за обикновени кифли ...


 marchеva,аз също не споря просто дадох точната рецепта по рецептурник и обръщам внимание,че в описанието пише как се приготвя тестото и може би ще може да се коригира водата като на обикновените кифли. Този ориентир може да ни го даде  Джемма.

Последна редакция: пн, 17 мар 2014, 23:16 от bily72

# 312
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Така е по рецептурника,ама е малко.

# 313
  • Мнения: 681
Извинявам се, може ли да обясните малко по-подробно процедурата с намазването с попарено брашно?

# 314
  • Sofia
  • Мнения: 21 729
... обясните малко по-подробно процедурата с намазването...
бибиту, подробно, подробно, колко да е подробно.   Wink  Както се маже е с жълтък или с каквото и да е... взимаш четка и мажеш.

Общи условия

Активация на акаунт