Има ли връзка между доброто хранене на детето и честотата на боледуване?

  • 3 059
  • 32
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 1 200
Здравейте!
Според Вас има ли връзка с боледуването на детето и това дали се храни добре или не се храни добре?
Какви са Вашите наблюдения?По-здрави ли са децата, които не подбират много храната и хапват почти всичко, сравнени с тези, които постоянно избират какво и колко да хапнат?
Благодаря Ви предварително за мненията!
Готово, промених заглавието - дали има връзка между това, че детето се храни добре по принцип или не и в следствие на това дали боледува често или не.

Последна редакция: пн, 03 мар 2014, 12:20 от Шоколадово бонбонче

# 1
  • Мнения: 25 600
Няма пряка връзка.
Зависимостта е друга - колкото повече му трепериш на детето, колкото повече го изнежваш, толкова повече ще боледува.  Simple Smile
И друго съм забелязала - "злоядите" деца са по-здрави от "ящните" с наднормено тегло. Не знам защо, сигурно за да правят напук на майките си.  Laughing

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 1 200
А моите няколко наблюдения са върху деца, които не са претенциозни и почти не боледуват.Та затова се запитах дали и вие имате такива наблюдения.

# 3
  • Мнения: X
И моите наблюдения са същите, децата, които се хранят добре почти не боледуват. Моето в ДГ почти не яде и за 4- 5 глад имунната му система се срива и се разболява.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
И моите наблюдения са същите, децата, които се хранят добре почти не боледуват.
 

И моите са такива

Но това не означава,че децата са всеядни,не подбират и са здрави.Напротив.Но се хранят с правилните неща и поемат всеки ден витамини и минерали.Дъщеря ми подбира,хапва малко и не яде всичко.Но всеки ден има един плод,зеленчуци,нещо млечно.В градината не е от яшните,но каквото хапне там,все е в плюс

# 5
  • Мнения: 3 993
Храненето има връзка с имунитета, а от него зависи честотата на боледуванията.

Аз не разбрах дали въпроса в темата се отнася само и конкретно за храненето в ДГ или детското хранене по принцип.

А моите няколко наблюдения са върху деца, които не са претенциозни и почти не боледуват.Та затова се запитах дали и вие имате такива наблюдения.

Според мен няма връзка между вкусовете и предпочитанията към дадени храни с боледуването. Възрастните също си имат хранителни вкусове и навици, защо децата да нямат? За мен не е нормално един човек да е всеяден, трябва да има хранителна култура и навици, които се изграждат от ранна възраст.
Имай предвид, че много деца си хапват добре в детската градина, не защото манджите там са им по вкуса, а за да не стоят гладни. Тоест, те не са непретенциозни, но ядат градинската храна от немай къде.
И да не забравяме, че порциите в ДГ са малки и рядко има допълнително. Много от децата си тръгват всеки следобед свирепо гладни.
А и какво значи добро хранене в ДГ? Под добро хранене аз разбирам качествено, балансирано меню с качествени продукти, а това в детските градини е рядко срещано явление. Много добре разбирам децата, които постоянно избират какво и колко да хапнат, дъщеря ми е от тях. И у дома е същата, не само в градината, и боледува рядко.  

# 6
  • Мнения: 9 092
Моите наблюдения показват, че боледуването на детето е пряко свързано с емоционалното му състояние, което пък е пряко свързано с градината - забележете как периодът на адаптация в градината, в началото е свързан с кашлица и сополи, а после, когато детето се адаптира и е по-спокойно, боледуванията се разреждат - не изчезват, разбира се, защото пък се появяват други причини за емоционален стрес..но така е през целия живот Simple Smile
А храненето - единствено е свързано с изграждането на някакви полезни навици и хранителна култура у детето. И да яде малко,и да яде много - то се отразява на здравето му по други параграфи.

# 7
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Моето наблюдение е, че децата боледуват, когато се сблъскат с вирус/бактерий, непознат за имунната му система. Моят син не си е сменял вида на ядене от както прояде всичко, но на ясла боледува през 1-2 седмици. Чакам да придобие имунитет.
Боледуват и изнежените деца, тези които са навлечени, когато са навън с родителите си, които са по къс ръкав, тези които са на 20 градуса с вълнена шапка, защото им течал носа и т.н.
Хубаво е детето да хапва разнообразно, но ако не иска определен вид храна, няма как да го накараш да я изяде.
Моят син не иска да пие мляко, да яде кисело мляко, единствено сирене и кашкавал яде, аз му давам всеки ден от тях. Не иска сурови зеленчуци, освен домат и краставица (сега няма хубави такива и не яде), повечето пъти отказва и плодове, но бебешките плодови пюрета яде с апетит. Гледам да има поне по 1 пюре на ден и ако е в настроение, ядем с него ябълки или банани.
Чакам лятото, за да има по-голям избор от плодове и зеленчуци. Иначе много обича да яде месо, в месото мога да сложа каквито искам зеленчуци, но пак се съобразявам със сезона.
Вредна храна има само 1 вид вкъщи, някакво си ПомСтикс, но това не му пречи на другото ядене. Не мога да се оплача, хапва си разнообразно.
Купуването и храненето на децата с боклуци зависи от родителите.
Винаги се чудя, защо родителите държат в къщата си храна, която не искат детето да я яде, а то е пристрастено към нея и отказва другата храна.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 1 200
В градината на моята дъщеря има няколко деца, които през последните 4 години да са отсъствали най-много 10 пъти, не знам дали има и толкова от градина.Комшийски сме с някои от тях, с други - живеем през 1-2 пресечки.
Хранят се с всичко - не подбират почти и имунитета им е много силен.Това са най-редовните ходещи на градина деца, които познавам.Когато има грип, летни вируси, шарки - не ги хваща.
Говорила съм с други майки, чиито деца като моята голяма дъщеря са придирчиви и не се хранят с кой знае колко полезни продукти, защото са злояди и те боледуват много и често.

# 9
  • Мнения: 5 513
Моето е всеящно.Не в огромни количества.Не е с наднормено тегло.Не яде шоколадови
изделия,близалки,чипс..не ги харесва.Не яде лошо приготвена и безвкусна храна.
Последно боледува месец-два преди да направи 3 г.Боледувал е от зачервено гърло и един
път зачервено гърло.До 3 дни е оздравявал.Един -два пъти беше болен 5 дни.
Не зная дали е от храната само.

# 10
  • Мнения: 1 350
И моето дете се храни добре ,но пак боледува.
Все гледам да не обвинявам ДГ ,но околните ми насаждат тази вина ,че видиш ли ,оттам се разболявал.
Сега е у дома ,аз го разболях в петък.Ужасен грип,сега и той го кара.
Храни се чудесно ,обича много плодове и зеленчуци ,пие много вода ,всеки ден му готвя разнообразна домашна храна ,но ето го ,пак е болен.
Има някаква връзка ,но необяснима за мен.Съседчето ,момиче на възрастта на сина ми ,ходи нон стоп на ДГ,яде предимно вафли и сандвичи за вечеря.Оправия няма Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 11 079
Има пряка връзка, и научно установена.
Но най-вече храненето на плода във вътреутробния период и през първата година от живота на бебето. Т.нар. метаболитен прозорец, в който се извършва "програмирането" и на имунната система (до голяма степен - нейното развитие завършва след 2-годишна възраст), и на бъдещата предразположеност към хронични заболявания, рискове от затлъстяване, диабет и какво ли още не.

Оттам нататък, стига детето да се храни прилично и да не гладува - не е драма.

# 12
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Има пряка връзка, и научно установена.
Но най-вече храненето на плода във вътреутробния период и през първата година от живота на бебето. Т.нар. метаболитен прозорец, в който се извършва "програмирането" и на имунната система (до голяма степен - нейното развитие завършва след 2-годишна възраст), и на бъдещата предразположеност към хронични заболявания, рискове от затлъстяване, диабет и какво ли още не.

Оттам нататък, стига детето да се храни прилично и да не гладува - не е драма.

Стана ми интересно, можеш ли да дадеш линк, моля. Искам да прочета по-подробно.

Моите и двамата са изключително здрави, имат си своите предпочитания и капризи към храната, но аз отдавам силния им имунитет на консумирането на плодове и зеленчуци, на многото игри и спорт на открито при всякакви метеорологични условия и не на последно място на добри гени.

# 13
  • Мнения: 11 079
Ето тук нещичко на български, е има глупости като предлагане на вода през нощта (за съжаление, доколкото виждам, Нестле имат пръст в сайта и разпространяването на публикацията), но в България няма много писано по въпроса и ми беше трудно да намеря бързичко леснодостъпна от интернет информация.

И по-подробно и нАучно за метаболитното програмиране и начина, по който работи - на английски.

Разбира се, че фактори като движение, чист въздух и т.н. оказват влияние във всяка възраст! Просто е дълъг набор от фактори, не може да се отсече - от храната е, не е от храната. Затова дадох пример с единствения период, от който има ясно изведени зависимости между качеството на хранене и качеството на бъдещия живот.

# 14
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Параход, благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт