Швейцария-фондю, раклет, шоколади и дружина майки млади-5

  • 126 193
  • 466
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 153
Пасифлора, майка ми спомена нещо за това бг магазинче, но забравих да взема адреса. Ще я помоля да ми го даде и ще пиша пак.

Pussycat, подскачем от радости и часам с нетърпение да споделиш името и адреса  newsm68 Ще бъде много приятно да имаме някакво българско кътче.

А знаете ли дали някъде се събират българи примерно за народни танци или нещо друго...?

# 226
  • Мнения: 3 535
Пасифлора, моя позната ходи на народни танци в Цюрих, даже ме беше поканила на Бг празник ,но не можах да отида. Ще поровя мейлите и ще ти дам линка .

# 227
  • Мнения: 658


А знаете ли дали някъде се събират българи примерно за народни танци или нещо друго...?
Аз не знам за такива събирания, обаче се сетих по случая за едно нещо, което много ме впечатли преди около 2 години (не помня точно кога беше). В Льорах (DE), на границата точно, имат фестивал през лятото и има различни събития. Гостуваха Мистерията на българските гласове и беше пълно до дупка. Беше много хубав и задушевен концерт. Когато излизахме, отпред се бяха наредили 15-20 човека, не-българи и пееха български народни песни. Та, изслушахме още един як концерт. Може и да е имало българи сред тях, но чувах само немска реч измежду песните.
Значи, има подобни Verein-и и ако наистина искаш, би могла да намериш хора със сходни интереси, дори и не всички да са българи.  Simple Smile

# 228
  • Мнения: 1 933
Пасифлора, извинявай, не съм видяла въпроса ти - има група за народни танци в Берн, вероятно има и в Цюрих, но за там не знам. Бих могла да поразпитам, но не мога да се ангажирам кога ще отговоря с подробности  Wink
37, интересно за фестивала в Льорах

# 229
  • Мнения: 871
За групата в Берн и аз бях чула, събирали се основно в неделя, но за съжаление така и не намерих фейсбук страницата на сдружението. По случайност се запознах в самолета с един от членовете на групичката и се бях надъхала да пътувам  Crazy

Дайте да си направим сдружение Живеещи на лютеница  Hug Не се е случвало само веднъж или два пъти идващите ми на гости да прекарват стекове бурканчета в чекирания багаж  Laughing така че мога да снабдявам сънародници в нужда  Heart Eyes

# 230
  • Мнения: 153
За групата в Берн и аз бях чула, събирали се основно в неделя, но за съжаление така и не намерих фейсбук страницата на сдружението. По случайност се запознах в самолета с един от членовете на групичката и се бях надъхала да пътувам  Crazy

Дайте да си направим сдружение Живеещи на лютеница  Hug Не се е случвало само веднъж или два пъти идващите ми на гости да прекарват стекове бурканчета в чекирания багаж  Laughing така че мога да снабдявам сънародници в нужда  Heart Eyes
Инатче, венага се записвам в групата на лютеницата!  Хляб, сирене и лютеница - това мога да ям цял живот!
За щастие свекърва ми все още прави домашна лютеница в България и ни снабдява. Но си е голяма цапаница. Обмисляла съм някой ден и аз да се пробвам, но...този ден все още е далеч 😄😄😄

# 231
  • Мнения: 1 933
 Хляб, сирене и лютеница - това мога да ям цял живот!

и диня!  Naughty hahaha

ММ прояде диня със сирене и хляб покрай мен  Crazy

# 232
  • Мнения: 3 535
Както бях обещала- народни танци в Цюрих :
http://ludi-mladi.ch/bg/uber-uns/uber-die-bulgarischen-volkstanze/

# 233
  • Мнения: 1 933
И в Берн ЦЪК

# 234
  • Мнения: 1 933
ТОВА е бившата българска заксувалня ако така мога да го нарека. Сега е променено и вече няма толкова много български специалитети, а лютеница мисля съвсем няма  Sad
Ако някой ходи моля да напише отзиви. На мен ми е далеч за разходка.
Да ви е хубав и спорен деня и приятен уикенда!

# 235
  • Мнения: 3 535
Коте, това не прилича хич на Бг магазин  newsm78 . Мисля че няма да ми се отдаде да отида до пролетта ,но ще чакам отзиви Simple Smile 
Скрит текст:
не съм и убедена че ми трябва Бг ресторант, при положение че си готвим по нашенски вкъщи .
Иначе се сетих за Малинчо. Може да се поръча до кутия в Германия , ако на някой му е близо. За Лютеницата- айвара в Кооп си е екстра . В турските магазини има разни видове от Македония, не са особено добри , но пък и купешката в Бг е почти същата .

# 236
  • Switzerland
  • Мнения: 86
Здравейте мацки и от мен  Simple Smile
Аз лютеничка и благинки си поръчвам на дядо от БГ и той ми праща с бусчетата , пичовете вече си знаят кво има в пакетите - лютеничка , пастет и разни други такива екстрички Wink
 V. Ivanova аз съм в Санкт Галлен и по-точно Роршах /на брега на езерото / , не знам какви са данъците , но наемите са си направо супер като слушам на другите места са какви цифри говорят Simple Smile
Курсове по немски колкото искаш , но не и съвсем безплатни , а ако искаш бързо да научиш езика най-добре на платен курс , мисля е около 6-700 франка на семестър или ниво , ще те излъжа . Малките деца тръгват  на шпил група на 2 г. , тя е безплатна и е 1 път в седмицата за 2 часа , при нас има вариант за втори ден и плащам по 115 франка на 3 месеца . Като направят  3г тръгват на детска градина до обяд . Това са ти безплатните неща , естествено ако искаш можеш да плащаш , но цените са както момичетата са писали 110-120 на ден .
Здравните много зависят от това коя компания ще изберете и с какъв франчайз ще сте , като детенце е закачено към единия от вас / децата са освободени от франчайз /, напр. аз плащам за мен и трите деца 540 мисля месечно ,но фрачайза ми е 300 фр .
За храната са ти казали , зависи къде точно ще сте ще имате вариант за Австрия или Германия , аз в Австрия пълня багажника със 150 евро , но и тук да пазарувам пак мисля , че  мога да вляза в 1000 .
Сега погледнах къде ще сте , че вие сте на 10 мин от Австрия , та от към пазари сте без проблеми Simple Smile
Пожелавам ви успех и ако дойдете на сам да се обадиш , аз съм само на 20 километра Wink
Тук около нас отвориха бг ресторант , но не съм ходила , гледах във фейса в групата , че мацката и тя търсеше магазин , но удари на камък .
Айде изчезвам , че и аз и дреб сме грипозни и едва гледам .
Пожелавам ви слънчев уикенд  Heart Eyes

# 237
  • Мнения: 658
ТОВА е бившата българска заксувалня ако така мога да го нарека. Сега е променено и вече няма толкова много български специалитети, а лютеница мисля съвсем няма  Sad
Ако някой ходи моля да напише отзиви. На мен ми е далеч за разходка.
Да ви е хубав и спорен деня и приятен уикенда!
Ех, мерси за информацията, pussycat, но наистина не изглежда обещаващо, за съжаление... Исках също да ти кажа (за всеки случай, защото ти сигурно знаеш), че можеш да се запишеш в бюрото по труда и ще получаваш ок. 80% от последната си заплата за поне половин-една година, ако не се лъжа. Но трябва да пускаш кандидатури за работа редовно и от време на време да ходиш да си приказвате там. Не съм сигурна за процентите и за времето, тъй като не ми се е налагало лично да се записвам, а го знам от познат.
Момичета, май ще се усмихне времето за няколко дни, а? Пожелавам ви на всички хубави почивни дни и на болните - не боледувайте дълго  Simple Smile

# 238
  • Мнения: 2 369
Мила, имате безплатно шпил групе?Simple Smile При нас в кантон Цюрих няма такъв филм. Шпил групетата са платени и няма нито един ден безплатно. Вариантите са по два или три дена седмично посещения за по два часа.
Започват детска градина на 3 години? Сериозно? При нас родените до април, май (варира в различните общини мисля,а и май през годините го променят) започват на 4 години,а останалите на 5 години. Моето е от останалите и едва този август на навършени 5 години започна детска градина.

И аз подкрепям идеята за пазаруване в чужбина. Аз съм на 30-40 км от Германия и всяка събота ходя да пазарувам там. Наистина за 100-150-200 евро се пазарува. Със 100 евро пълня багажника (не е много голям хаха),а с 200-250 евро натъпквам цялата кола:)

Тази българската закусвалня с еканя от много време насам да я посетя, но все не ми пада възможност. Ето и днес на детето му се ходеше някъде и бихме могли д аидем до там, но няма д аможе. Без кола сме днес. Ще дам отзиви, ако отида.

# 239
  • Switzerland
  • Мнения: 86
Мале принцеса_Фиона , много съм смотана  Mr. Green Шпил група на 3 и градина на 4 годинки / Алекс навърши три юли и от август тръгна на шпил група , а догодина на детска градина /  Sunglasses  Той ходи във вторник  от 9 до 11 часа и петък от 13,45 до 15 часа и плащам 115 франка за 3 месеца  ,но зависи от общината със сигурност Wink
А за пазара ето днес се метнахме до Брегец и напълних багажника с почти всичко нужно за месеца / брашно , захар , олио , подправки , месо , закуски , сладки , зеленчуци и прочие глупости /  за 160 евро  Wink

Общи условия

Активация на акаунт