Швейцария-фондю, раклет, шоколади и дружина майки млади-5

  • 126 397
  • 466
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 2 369
Мила, в Австрия има ли ограничение на месото, което пренасяте? При нас беше доста добре до неотдавна, но вече много намалиха лимита. Само по килограм месо на човек като се смята абсолютно всеки вид месо заедно в това тегло.

# 241
  • Switzerland
  • Мнения: 86
принцеса_Фиона има ограничения и още как   Sad но ние сме си 5 човека и аз от там обикновено взимам основно кайма , свинско , пилешко филе , пържоли , колбаси много рядко и за това се вмествам в килограмите , то не че има кой да ни провери на Райниек на границата де Wink Мисля също , че има ограничение и за млякото ама пак трябва да проверявам  Party

# 242
  • Варна
  • Мнения: 758
Тук около нас отвориха бг ресторант , но не съм ходила , гледах във фейса в групата , че мацката и тя търсеше магазин , но удари на камък .

Може ли адрес на ресторанта?

# 243
  • Switzerland
  • Мнения: 86
Може разбира се Simple Smile
Това им е ФБ страницата https://www.facebook.com/Restaurant-Ochsen-1461361534189447/timeline/
А това е адреса :
Restaurant Ochsen/Pizzeria Buffallo
Burietstr.10
9425 Thal
Tel.071 888 76 76

# 244
  • Варна
  • Мнения: 758
Благодаря ти Simple Smile

# 245
  • Мнения: 153
Благодаря ви за хубавата информация, мацки. Аз някой ден ще отскоча до това "българско" кафенце и ще пиша с отзиви. Само малко да пооздравеем вкъщи, че как настинахме и двамата с моя мъж не знам. Дори нямаме бацилоносител вкъщи (т.е. дете)!

Хрена не ходим да пазаруваме от Германия, но виж, препарати и всякакви домакински ежедневни неща - само от там! Един тампон за уши не съм купила от тук и няма и да го направя! Пълни безсрамници са. Хайде, за храната се успокоявам, че е мега Био, но за препаратите и т.н. за просто скандални!

Около нас (кантон Цюрих и Цуг) не съм чувала за нищо безплатно или изгодно. Аз смятам, че тези двете думи изобщо ги няма в швейцарския език. Няма и 1/2 час безплатни игри за децата.

Колкото и да роптаем колко е НЕсоциална държавата, замислете се, че ние не й даваме нищо (т.е. данъци) и няма как да очакваме някакви социални придобивки, безплатна детска градина и т.н. Така че можем само да се радваме на природата, на хубавата храна и да вярваме, че така ще живеем поне още 100 години!  Joy

# 246
  • Мнения: 659


Колкото и да роптаем колко е НЕсоциална държавата, замислете се, че ние не й даваме нищо (т.е. данъци) и няма как да очакваме някакви социални придобивки, безплатна детска градина и т.н. Така че можем само да се радваме на природата, на хубавата храна и да вярваме, че така ще живеем поне още 100 години!  Joy
Не съм съгласна, че държавата не е социална, просто има своите особености на социалната политика.
Данъци се плащат (на мен лично ми удържат ок. 20% всеки месец и в тях се включва пенсионно осиг., социални осиг.,осиг. в случай на безработица, lohnsteuer..., може би пропускам нещо).  За това получавам субсидия за яслата на детето, която е резонно съобразена с доходите ни. Получавам 4 месеца 100% платено майчинство, което, въпреки че е кратко, е финансирано напълно, за разлика от държави, където е по-дълго, но жената не получава пълна заплата и често това е недостатъчна финансова опора. Времето по майчинство е въпрос на политика, швейцарките са стимулирани да си гледат децата. С парите, удържани ми за данъци, получавам 80% от последната си заплата в продължение на 18 месеца (сега го проверих точно) и подкрепа да си намеря работа.
Та, като цяло, държавата ми се струва по-социална от другите, в които съм живяла (Германия и България) и сравнявайки, какво може да си позволи човек тук и там, работейки едно и също нещо, тук определено е по-добре.
Изглежда скъпо, но всъщност стандартът на хората, които работят, е висок.   Peace

Сега се прочетох колко неграмотна съ станала, хох.

Последна редакция: вт, 29 сеп 2015, 18:37 от 37°C ON

# 247
  • Мнения: 153


Колкото и да роптаем колко е НЕсоциална държавата, замислете се, че ние не й даваме нищо (т.е. данъци) и няма как да очакваме някакви социални придобивки, безплатна детска градина и т.н. Така че можем само да се радваме на природата, на хубавата храна и да вярваме, че така ще живеем поне още 100 години!  Joy
Не съм съгласна, че държавата не е социална, просто има своите особености на социалната политика.
Данъци се плащат (на мен лично ми удържат ок. 20% всеки месец и в тях се включва пенсионно осиг., социални осиг.,осиг. в случай на безработица, lohnsteuer..., може би пропускам нещо).  За това получавам субсидия за яслата на детето, която е резонно съобразена с доходите ни. Получавам 4 месеца 100% платено майчинство, което, въпреки че е кратко, е финансирано напълно, за разлика от държави, където е по-дълго, но жената не получава пълна заплата и често това е недостатъчна финансова опора. Времето по майчинство е въпрос на политика, швейцарките са стимулирани да си гледат децата. С парите, удържани ми за данъци, получавам 80% от последната си заплата в продължение на 18 месеца (сега го проверих точно) и подкрепа да си намеря работа.
Та, като цяло, държавата ми се струва по-социална от другите, в които съм живяла (Германия и България) и сравнявайки, какво може да си позволи човек тук и там, работейки едно и също нещо, тук определено е по-добре.
Изглежда скъпо, но всъщност стандартът на хората, които работят, е висок.   Peace

Сега се прочетох колко неграмотна съ станала, хох.

Това е повече от чудесно! Радвам се да го чуя Simple Smile Аз съм сравнително нова и не съм запозната с всичко още, но думите ти могат само да ме радват  Hug Ще я видим тази работа с майчинството и яслите... Така или иначе на мен Швейцария много ми харесва. Чувстваме се страхотно и за мен тя няма алтернатива в Европа. Да не казвам голяма дума, но не бихме се върнали да живеем в Германия, след като сме "видели" това! Simple Smile

# 248
  • Мнения: 659
 
 Да не казвам голяма дума, но не бихме се върнали да живеем в Германия, след като сме "видели" това! Simple Smile
Eben.  Grinning

# 249
  • Switzerland
  • Мнения: 86
Може да е грозно да го кажа , но си признавам , че вече нямам желание да ходя в БГ дори на ваканция , просто всичко ми е тук  . Планирахме следващото лято да отидем с колата , ноооо се отказахме . Решихме , че е по добре да заведем народа в Испания или Португалия и тук не говорим за пари , а за спокойствие . Въпреки високия си стандарт Швейцария е съвкупност от всичко , от което има нужда моето семейство  - спокойствие и сигурност  Heart Eyes Да , на пръв поглед не е социална държава , но като се замислиш какво получаваш си даваш сметка , че ти взимаш много - образоване за децата си , сигурност на доходите , спокоен и "нормален "живот   . Никъде не съм се сблъскала с пренебрежение за това, че съм чужденка , напротив , емиграционните ме чакаха повече от две години да се разведа и не ми направиха проблем , дори напротив , съдействаха ми   Wink Системата тук даде шанс на дъщеря ми  , която не можа да завърши основното си образование в БГ /  заради бившия ми /и ето я сега ,година след започване на интеграцион курс тя беше най-добрата в курса миналата година ,  сега учи само със швейцарски деца и отново е от най-добрите , получи практика за година  , а миналата седмица и лере за три години , защото показа , че може, такива възможности не можеш да получиш на всякъде. Та те такива неща ме карат да обичам тази държава  Heart Eyes
А за българското - ми то ние сме тези , които трябва да го съхраняваме и предаваме на децата си   Wink

# 250
  • Мнения: 153
Може да е грозно да го кажа , но си признавам , че вече нямам желание да ходя в БГ дори на ваканция , просто всичко ми е тук  . Планирахме следващото лято да отидем с колата , ноооо се отказахме . Решихме , че е по добре да заведем народа в Испания или Португалия и тук не говорим за пари , а за спокойствие . Въпреки високия си стандарт Швейцария е съвкупност от всичко , от което има нужда моето семейство  - спокойствие и сигурност  Heart Eyes Да , на пръв поглед не е социална държава , но като се замислиш какво получаваш си даваш сметка , че ти взимаш много - образоване за децата си , сигурност на доходите , спокоен и "нормален "живот   . Никъде не съм се сблъскала с пренебрежение за това, че съм чужденка , напротив , емиграционните ме чакаха повече от две години да се разведа и не ми направиха проблем , дори напротив , съдействаха ми   Wink Системата тук даде шанс на дъщеря ми  , която не можа да завърши основното си образование в БГ /  заради бившия ми /и ето я сега ,година след започване на интеграцион курс тя беше най-добрата в курса миналата година ,  сега учи само със швейцарски деца и отново е от най-добрите , получи практика за година  , а миналата седмица и лере за три години , защото показа , че може, такива възможности не можеш да получиш на всякъде. Та те такива неща ме карат да обичам тази държава  Heart Eyes
А за българското - ми то ние сме тези , които трябва да го съхраняваме и предаваме на децата си   Wink

Мила, не мисля че е грозно. Смятам, че всеки, който живее тук и е имал "емоции" в България, те разбира напълно! Радвам се, че дъщеря ти се е интегрирала толкова добре! Желая й много упех и щастие!

И аз винаги съм си представяла един ден като сме с деца и искаме да отидем на почивка, но и семейството от България иска да си види внуците, че просто ще наемаме вила в Испания/Португалия и ще се събираме всички Simple Smile)

# 251
  • Мнения: 2 369
И аз се радвам да прочета какво сте писали тук и продължавам да се надявам, че Швейцария няма да се предаде и да свали гарда редом с Германия например. Какво мислите за бежанците? Мен много ме е страх, че ще обърнат света ни с краката нагоре.

# 252
  • Мнения: 153
Ох, Фиона, точно за това смятах да пиша снощи, но реших, че ще ме вземене за луда.

Аз съм безкрайно щастлива, че сме в Швейцария! Просто безкрайно! Не мисля че може да направят като Меркел. Швейцарците също взимат бежанци, но абсолютно минимално (от кумова срам, както се казва) и мисля че всичко е в рамките на човещината.
Според мен това, което се случи и продължава да се случва с бежанците е необратимо. Но ако се замислите промяната на етническия състав на Европа не започна с тези бежанци...Ще спомена всички индиици и пакистанци в Англия, арабите във Франция и турците в Германия...Колонизаторите биват колонизирани. Историята е кръговрат. Мисля че от всички, ние (в Швейцария, а и в България (там бедността ще ги спаси) можем да бъдем най-спокойни от всики Simple Smile

# 253
  • Мнения: 153
Мога много да философствам по тази тема. Мисля че тя вълнува всички.
Като ЕХ-"германка" следя и немската тема и ми натръхват косите като чета какво се случва в милия ми Берлин... Мисля че ние наистина нямаме реални причини за притеснения.
В наше село има 5-10 момчета бежанци. Те се виждат с просто око и всички ги познават. Огранизирали са им езиков курс и вярвам, че като са по малко и разпръснати ще се интефрират по-лесно и бързо и няма да ти повярват достатъчно, за да правят бели. А и не ми се мисли каква случка ще им се случи ако направят нещо тук  Laughing

# 254
  • Мнения: 153
ЕЕЕЕЕЕЕЕЕ, как можах да забравя да ви кажа! Аз съм супер зле!!!

От днес до 18ти октомври в Японския културен институт в Берн има съвместна изложба на български носии и японски кимона. Аз отивам след малко на откриването. Българския носии са лична колекция на една моя приятелка от Пловдив. Тя сама  си издирва носии от всички краища на България и тази колекция обикаля различни музеи. Сега е в Берн и вярвам, че ще е много интересно!

Този форум е "твърде модерен" и не мога да кача поканата и брошурата за събитието, обаче яко някой има интерес може да погледне на ФБ страницата на посолството ни в Берн.
https://www.facebook.com/BotschaftDerRepublikBulgarienInBern

Общи условия

Активация на акаунт