Швейцария-фондю, раклет, шоколади и дружина майки млади-5

  • 126 371
  • 466
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 659
Да ви разкажа за днешната си одисея. Наложи се да заведа детето на лекар и си забравих дамската чанта и раница с нещата на детето във влака. Съответно останах без документи, пари, карти, ключове, телефон, абе всичко. Добре, че не забравих детето. Отидох до офиса на СББ при нас и за половин час нещата бяха намерени и оставени на следващата спирка на влака. Бяха непокътнати. Е, струваше ми 50 кинта услугата, обаче като си представя главоболията в случай на загуба... Не е безплатно да си шматка.

Последна редакция: нд, 19 юни 2016, 23:44 от 37°C ON

# 346
  • Мнения: 263
Страшен късмет! Мой познат си забрави чантата с 1600 CHF и лаптоп, но не се откриха.

# 347
  • Мнения: 659
Страшен късмет! Мой познат си забрави чантата с 1600 CHF и лаптоп, но не се откриха.
Вярно, късмет е сигурно. А и аз носех много кеш по случайност днес, а обикновено не го правя.
Хубава седмица на всички.

# 348
  • Мнения: 1 933
37C ON, dобре, че са се намерили нещата и то непокътнати!
H/I без владеене на някой от говоримите тук езици не знам как ще ви се получи.

# 349
  • Мнения: 153
Да ви разкажа за днешната си одисея. Наложи се да заведа детето на лекар и си забравих дамската чанта и раница с нещата на детето във влака. Съответно останах без документи, пари, карти, ключове, телефон, абе всичко. Добре, че не забравих детето. Отидох до офиса на СББ при нас и за половин час нещата бяха намерени и оставени на следващата спирка на влака. Бяха непокътнати. Е, струваше ми 50 кинта услугата, обаче като си представя главоболията в случай на загуба... Не е безплатно да си шматка.

Страхотен късмет си имала! Склонна съм да вярвам, че подобни "чудеса" се случват в Швейцария. Историята ти ме шокира почти толкова, колкото когато дойдоха майстори у нас и ще на вратата се събуха по бели чорапи (без аз да съм го поискала!!!) и като свършиха работата на 4 крака събираха всяка прашинка, която бяха направили. Пълен шок!!! Все пак толкова години съм била свидетел на бедстието в България "майстор вкъщи"  Joy

# 350
  • Мнения: 849
Страхотен късмет си имала! Склонна съм да вярвам, че подобни "чудеса" се случват в Швейцария. Историята ти ме шокира почти толкова, колкото когато дойдоха майстори у нас и ще на вратата се събуха по бели чорапи (без аз да съм го поискала!!!) и като свършиха работата на 4 крака събираха всяка прашинка, която бяха направили. Пълен шок!!! Все пак толкова години съм била свидетел на бедстието в България "майстор вкъщи"  Joy

Хаха. Имам дежа вю в тази връзка. Преди време дойде майстор да види нещо по казанчето в тоалетната. От външния коридор нахлузи калцуни и дето викаш - изчисти си до последната прашинка. Аз не толкова, ама майка ми, която ни беше на гости по това време, определено беше в шок.
Но далеч по-големият шок за нея беше в болницата. Всякакви външни хора влизат, излизат, мотаят се из стаите, разхождат се... няма калцуни, няма престилки, няма нищо. При прясно оперирани хора. Чистенето е веднъж на ден сутрин. С някакъв почти приятно миришещ препарат. Толкова. Два пъти съм била оперирана тук - и двата пъти това беше ситуацията.
Вярно, че не изглежда мръсно, ама това не попречи на майка ми да се ококори още първия път и да възкликне: "Да им имам швейцарските стандарти. В дома заради тоалетното казанче върха на хигиената, а в болницата никой с нищо не се съобразява..."  Laughing

# 351
  • Мнения: 659
И аз се изненадах, когато преди няколко години за първи път разчитахме на майстори и те не се размотаваха, не пиеха бира, не пускаха странни шеги и чинно изчистиха всичко след себе си.
И за болниците съм съгласна, че явно е доста различен режимът в сравнение с България. Само веднъж съм била в болница тук, за щастие. За раждането на дъщеря ми. В България съм лежала поради заболявяне и ми се е случвало да посещавам болни. Но хигиената, режимът на посещения и достъпът до информация от персонала са нещата,  които ми се сториха много различни в сравнение с България.

# 352
  • Мнения: 31
H/I , лекар съм да, със специалност. Извинявам се,че винаги отговарям със закъснение, но влизам рядко. Хубаво,че се ориентирате към коя държава да емигрирате, това според мен е първото, но като второ следва владеене на езика. Миналата година можеше да се вземе немска Апробация с В2, за Швейцария не знам какви документи трябват. Като цяло повече приятели и колеги имам в Германия, всъщност нямам нито един колега познат в Швейцария и не мога да кажа. Ако имаш въпроси винаги можеш да питаш на лични. А и тук, ако мога да съм полезна с нещо ще се радвам.
Иначе да попитам имате ли лято в Швейцария  Wink? Тук вали поне веднъж на ден и само три дни беше над 30С, иначе уж сме южна Германия. Чудя се вече как ще изкараме до морето.

# 353
  • Мнения: 153
H/I , лекар съм да, със специалност. Извинявам се,че винаги отговарям със закъснение, но влизам рядко. Хубаво,че се ориентирате към коя държава да емигрирате, това според мен е първото, но като второ следва владеене на езика. Миналата година можеше да се вземе немска Апробация с В2, за Швейцария не знам какви документи трябват. Като цяло повече приятели и колеги имам в Германия, всъщност нямам нито един колега познат в Швейцария и не мога да кажа. Ако имаш въпроси винаги можеш да питаш на лични. А и тук, ако мога да съм полезна с нещо ще се радвам.
Иначе да попитам имате ли лято в Швейцария  Wink? Тук вали поне веднъж на ден и само три дни беше над 30С, иначе уж сме южна Германия. Чудя се вече как ще изкараме до морето.

Миналата година имаше почти два месеца истинска класическа брутална Пловдивска жега, което също не е добре, защото швейцарците не са подготвени за това и нямат климатици и беше страшно. Тази година не знам дали изобщо ще има лято Sad Нещата не изглеждат много обнадеждаващи Sad

# 354
  • Мнения: 2 752
Изправена съм пред следните казуси, моля ако някой знае, нека помогне с отговор.
Племенникът ни от България, който още не е пълнолетен, идва на гости, сам, без родителите си. Необходим ли е някакъв документ, който да представи при паспортната проверка на летището, къде и при кого отива?
Ще му трябват ли някакви пълномощни от родителите за пътуване извън Швейцария?

# 355
  • Варна
  • Мнения: 758
Необходимо е пълномощно от родителите, че детето може да пътува непридружено в чужбина в н'амк'ъв си период от време. Добре е да има и копие, защото си го прибират на летището. Пълномощното на дъщеря ми е безсрочно, за да не се налага да го правим всяка година.
Това е необходимо само за българското летище. Навремето пътувахме с дъщеря ми имах пълномощно от баща и. Не помня да са го искали в Швейцария. Бях го дала веднъж по инерция и малко му се пулеха. Обясниха ми, че ако искам да ми го разбират извън БГ ще е добре да е преведено Grinning а също и че разчитат на езика на тялото. Наблюдават как се държи детето, спокойно ли е и т.н. Германия също не искаха нищо.
После започна да пътува "сама" - плащаме на авиокомпанията за да я поеме стюардеса от СФ и да я стовари на баба и в Цюрих. На отиване показвам пълномощното и, оригинала на акта за раждане и паспорта и. Оставям им копие от пълномощното. На връщане е с баба си. Тя казва, че никога не са им искали нищо освен паспорта и даже беше изхвърлила първото пълномощно, което бяхме направили.

# 356
  • Мнения: 2 752
Благодаря за отговора, Пунчик.

# 357
  • Switzerland
  • Мнения: 86
H/I без да владее и то на много добро ниво  някой от официалните езици няма никакъв шанс да си намери работа като лекар .  Дъщеря ми сега започва лере за fachfrau gesundheit , от дома в който прави практика през последната година я изпратиха на курс по немски в benedict schule и според преподавателката и  там тя е с ниво В2/С1, а за да може да  е напълно подготвена за трите години лере ще трябва със сигурност да достигне ниво С2 макс до края на календарната  година . Та на база това предполагам, че минималното за лекар трябва да е С1 .
hellymod нека родителите на племеника ти да отидат при нотариус и там да направят една декларация от двамата, че разрешават сина им да напусне страната сам .Зависи на  каква възраст е детето, но  то би могло да пътува и само ако е над 14г . Декларацията в оригинал, копие от нея и копие на акта за раждане ще му трябва само на летището в БГ за тук не му е необходимо нищо . Може например  ако не говори никакъв друг език на едно листче да си напише текст на немски : Не говоря немски, моля да позвъните на леля ми/чичо ми, които ме очакват на изхода на следния номер ..... в случай, че при пас проверката тук го питат нещо .
zvezdi4kata26 има си  лято и тук Wink ама верно както е писала  P@ssiflora миналата година изпукахме, силно се надявам тази година да не са такива умирачки, че нещо не ми понасят добре Grinning Тия два, три дни миналата седмица направо не се дишаше е**а ти му , само за пране беше супер Wink а аз нещо не трая на жеги в последните години, дали защото свикнах на климата тук или от ЕГНто Grinning за мен идеалното е около 22-25 макс .

Последна редакция: ср, 29 юни 2016, 13:15 от MilaB

# 358
  • Мнения: 659
И аз не искам да става много горещо, така си е добре. В началото на седмия месец на бременността си съм сега и не ми се ще да се чувствам като прегрял кит още три месеца. Mr. Green

# 359
  • Switzerland
  • Мнения: 86
 37°C ON стискам ти палци мила да избуташ леко лятото  Hug Леле аз като се сетя преди 4г как пуфтях с шкембето по улиците юли и направо лошо ми става, а сега пуфтя като търча по дребния и само чакам заветния 15 август да почне градина и аз най-накрая да имам време да почна да уча немски, малко физиотерапия заради скапаната дископатия, а после ще си изпрося МТТ та и на фитнесче да походя . Бе правя си някакви планове ама ....

Общи условия

Активация на акаунт