"Селски" номера и пинизи

  • 5 108 177
  • 49 908
  •   1
Отговори
# 41 250
  • Мнения: 9 050
Има сфери, в които натоварването и оборотите са сезонни. Например по Коледа магазините за хранителни стоки в София правят луди обороти. Сега, през лятото е умряла работа, защото всеки се е изнесъл нанякъде.
Та въпросът е, дължи ли шефа почерпка по Коледа? И може би пък в месеците със слаб оборот служителите да го черпят?
Защото аз не виждам кой не си в свършил работата в дадения пример. Служителите стоят без работа просто защото за конкретно нещо, в даден период няма търсене.

# 41 251
  • Мнения: 2 837
Не знам как е във вашия свят, но в моя, когато няма работа, работодателите не се притесняват да пуснат работниците си в неплатен отпуск. Не че иначе им плащат много.
Изразяването на благодарност е много важна за мотивацията, дори когато не става въпрос за пари, още по-малко за много пари.
А в хранителните магазини, особено във веригите, работа си има постоянно.

# 41 252
  • Мнения: 19 284
Да бе, изнасят се, всеки за по 2 седмици годишно в периода юни-септември, от София и, разбираш ли, в хранителните магазини вече няма работа и клиенти.

# 41 253
  • Мнения: 25 872
Защото аз не виждам кой не си в свършил работата в дадения пример. Служителите стоят без работа просто защото за конкретно нещо, в даден период няма търсене.

Или защото мениджърът не им е осигурил плавно и постоянно натоварване? Или защото примерно причината е развалена техника или липсващи консумативи, които пак от него зависи да осигури? Ситуации и причини има много.
Но при положение че хората са назначени на работен ден и определен брой часове, не е тяхна вината, че са стояли без работа. Ама са висели до края на работното време, нали?
Поне да ги бяха пуснали в отпуск, щом е мъртъв сезонът. Или да им намалят работния ден. Тогава да, няма да имат право да мрънкат за по-голямото натоварване по-късно.

# 41 254
  • Мнения: 5 066
По въпроса за сметките искам да кажа една случка от скоро.
Бяхме на дискотека, всеки си викнал познат, повечето се виждахме за сефте. От там едно надвикване кой какво ще пие...с приятеля ми пихме по един сок, защото бяхме за малко. Тръгваме си първи, викам сервитьорката да й ги платим, при което се тросва "Не мога да стоя да ви смятам по отделно имам си и друга работа", питах я тогава колко дължим, за да оставим на компанията пари "оставете им 15лв.", което ме учуди за 2 чаши сок. То бива да си сложиш бакшиш, ама тая се забрави. Едното момче, което беше с нас редовно ходел там, каза 3лв е сока. Дадохме им 10 лв, тоест пак с бакшиш и си тръгнахме.
Ясно,че в тази професия така си изкарват парите, но е селско да държиш тон на клиента и да искаш тройна сума накрая.

Иначе в компания ми е много тарикатско да се дели, в лошия смисъл. Аз ям само определени неща и не пия алкохол. Обикновено съм на салата или картофи само, а останалите на салати,първо,второ и десерт + 2 ракии. Еми никога не ми се е налагало да делим, защото просто вадя портмонето, оставям си моята сума и точка. Ако отсреща не се усети човека, лошо за него. Забелязала съм, че в повечето случаи тези които обичат да се дели по равно, са по-консумиращите. Smiley

# 41 255
  • Мнения: 294
Кой ходи на дискотека и пие сок? За приятел питам Grinning

# 41 256
  • Мнения: X
По въпроса за сметките искам да кажа една случка от скоро.
Бяхме на дискотека, всеки си викнал познат, повечето се виждахме за сефте. От там едно надвикване кой какво ще пие...с приятеля ми пихме по един сок, защото бяхме за малко. Тръгваме си първи, викам сервитьорката да й ги платим, при което се тросва "Не мога да стоя да ви смятам по отделно имам си и друга работа", питах я тогава колко дължим, за да оставим на компанията пари "оставете им 15лв.", което ме учуди за 2 чаши сок. То бива да си сложиш бакшиш, ама тая се забрави. Едното момче, което беше с нас редовно ходел там, каза 3лв е сока. Дадохме им 10 лв, тоест пак с бакшиш и си тръгнахме.
Ясно,че в тази професия така си изкарват парите, но е селско да държиш тон на клиента и да искаш тройна сума накрая.

Иначе в компания ми е много тарикатско да се дели, в лошия смисъл. Аз ям само определени неща и не пия алкохол. Обикновено съм на салата или картофи само, а останалите на салати,първо,второ и десерт + 2 ракии. Еми никога не ми се е налагало да делим, защото просто вадя портмонето, оставям си моята сума и точка. Ако отсреща не се усети човека, лошо за него. Забелязала съм, че в повечето случаи тези които обичат да се дели по равно, са по-консумиращите. Smiley
Аз много се дразнех преди - отиваме на дискотека с минимална консумация 150 лв. за маса, 4-5 човека сме и 2-ма като теб пият сок. Е, аз пия макс 50-100 грама уиски, ама заради такива като теб ми излизат 70-80 лв. Защото двамата като оставят общо 10 лв., останалите делят минималната консумация. Е,не е яко.

# 41 257
  • Мнения: 5 066
despereta, аз пък мразя такива като теб да ме карат да им плащам изпитото.
На хранителен режим съм и не близвам алкохол, никой не може да ме накара да дам за уиски примерно, щото той е пил и не иска да му излиза 70-80лв.

# 41 258
  • Другата България
  • Мнения: 37 795
Ами подбирайте си съкомпаньоните бе хора, колко страници отчетни вече кой къде и с кого, и колко недоволен от това.

# 41 259
  • София
  • Мнения: 10 471
Като не ви се дават пък пари за маса в дискотеката си стоите със сокчетата прави по средата. И така сме правили като бедни студенти, верно, с бири или водки, но не на маса или сепаре.

# 41 260
  • Мнения: X
Yan25, не говоря да МИ плащаш изпитото, говоря за минимална консумация от заведението. Т.е. ако 5 човека от 5 си поръчат сок има два варианта:
1. Сервитьорката ще изгони цялата компания, защото не е рентабилно в нощно заведение цяла маса да бъде заета с хора,пиещи сокове за по 3 лв.;
2. Този, който си тръгне последен, ще плати минималната консумация.

# 41 261
  • Мнения: 19 284
Епа, или ще се правите на гъзари, седящи на маса за 150 лева, или като негъзарите ще стоите прави около бара или на дансинга. В крайна сметка не седите на тая маса с непознати. Ако не ви изнася положението, си подберете други хора, които консумират повече, и ходете с тях на дискотека и на маса. Тия с консумацията за 10 лева пък да се съберат с още 13 като тях и да си вземат маса, около която да се редуват да седят на смени.

# 41 262
  • Мнения: 18 804
По-скоро предварително да се разберат, че минималният принос към сметката е 30 лв.
И хората, които не пият алкохол да си направят сметката дали искат на маса.

# 41 263
  • Мнения: 4 808
Аз пък никога не бих отишла на заведение, където има минимална консумация и за мен това си е точно селски пиниз. И не 150, а и 5 лв да е, въпросът е принципен. Отивам на заведение за да ми е приятно и да се забавлявам, естествено, че ще похарча пари, но ако така ми е поставен въпросът, би ме подразнило.

# 41 264
  • Мнения: 5 066
Бяхме 4-ма и станалите дойдоха в последствие. Преместиха ни на сепарето, като никой нямаше проблем с това, че няколкото човека ще си вземат бутилка уиски. Направили са си сметката все пак, проблемът не е в никой от компанията и не го е направил на въпрос. Селското в случая е сервитьорката, заядливото й отношение и очакването на бакшиш после.
И да, стояхме си прави, всъщност всички бяхме прави и танцувахме.
Явно някои не са схванали къде е акцентът на поста ми.

Общи условия

Активация на акаунт