"Селски" номера и пинизи

  • 5 108 484
  • 49 908
  •   1
Отговори
# 37 935
  • Варна
  • Мнения: 36 856
О, веднъж си поръчах боти, пишеше, че са само пробвани и не са й станали на госпожицата. Аз обаче винаги пускам пратка с преглед и като дойдоха... Носени, протрити отзад на глезена, с кал по подметката, а върху калта лепнат някакъв нечетлив етикет. Върнах й ги за нейна сметка и написах унищожителен коментар отдолу. Това не е селяния ами не знам как да го нарека даже.

# 37 936
  • Мнения: 48 197
Преди 10на години и аз пазарувах от сайта. Вече не! По никакъв повод. Вероятно има супер честни продавачи и изгодни неща, но аз не попадам на тях, а само на измамници и боклуци. Цената вече не ме вълнува.

# 37 937
  • Мнения: 2 695
Е, различни хора, различно мислене. За мен си е баш селяния да питаш, при положение, че е написано, че не се прави коментар на цената или бартер. Пък и не започват разговора с питане дали това е цената, ами както някой по-горе беше споменал: "за Х пари ще го взема". А пък в конкретната ситуация да се циганиш за 5лв, айде нЕма нужда!
На мен пък ми е интересно, след като толкова се възмущавате от пазарлъка, дали вие след това ще декларирате по надлежния ред тези 10 лева, които ще получите? Защото е селско да не спазваш законите на една страна, нали?

# 37 938
  • Мнения: 18 724
Какви данъци за продажба на употребявани вещи?

# 37 939
  • Варна
  • Мнения: 36 856
Това са доходи все пак, няма значение дали са употребявани вещите. Трябва да се декларира дохода, но малко го правят, а има хора, които печелят много пари с търговия в продавалника.

# 37 940
  • Мнения: 69 285
...ама облагаеми ли са тези доходи?

# 37 941
  • Мнения: 18 724
Когато продаваш собствените си вещи не се дължи данък. Нямам време сега обаче да търся точния нормативен текст. Ето тук намирам обяснение с препратки - https://www.correctaccountbg.com/bg/node/288 .

# 37 942
  • Мнения: 3 987
Разбира се, че не се облагат доходи от продажба на  собствени вещи.

# 37 943
  • Варна
  • Мнения: 36 856
А как ще докажеш, че употребяваната блуза, която продаваш е била твоя? Никак. А продавалника целия си е един магазин за втора употреба. Много хора въртят търговия там и нещата, които продават не са лични. И правят много пари. Имах позната, която се занимаваше с това. На ден по няколко пратки пускаше с куриери. И се изкарват пари. Нито една дреха не беше нейна.

И да, това е доход и трябва да се декларира. Ама не го правят и трудно може някой да ги излови.

# 37 944
  • Мнения: 2 288
Това нали е един вид пазар.


Е то си е пазар, ама ти като отидеш в магазин, купуваш ли си артикулите на цената им или се пазариш с касиерката за по-ниска сума?
Ако човек е склонен за преговаряне, ще си го напише в обявата или най-малко ще посочи в цената. А и е смешно на дреха, която съм пуснала за 10лв, да ми се пазарят за 5. Не е сериозно просто. Не ми е за 5-те лева, а за селската тарикатщина, която постоянно блика оттам.

Значи ако взимам обувки и грейка и на обща стойност 500лв от спортен магазин, ами .... да, аз съм си селянка от Младост и си питам за отстъпка Wink в тези магазини правят поне 15%, защото планинарите се познават, утре пак ще отида и те го знаят.
Във втората употреба купувам хавлии за кучето, питам, ако взема 5-10бр ще ми ги намалите ли от 5 на 4лв за бройка? Да, съгласяват се, защото не е атрактивен продукт.
Друг е въпроса, че сме били под онова ориенталско владение, доста дълго време, за да се е запаметил пазарлъка в съзнанието ни.
Съвсем отделен е въпроса да попиташ какъв е размера на нещото. Защо да не знам колко са високи крачетата на шкафа, като ми е важно да знам, а не е описано?
Мен също ме дразни, когато някой се опитва да продаде видимо експлоатиран продукт на цена с 5-10% по-ниска от тази в магазина, а когато предложиш по-сносна (за себе си) оферта те изтипосват по форумите, че е селско да се пазариш. Ами, предлагаш условие, ако не става - здраве да е. Дори никой не е длъжен да отговори.
Едно е за нови стоки, съвсем различно е за втора ръка. Хубаво е да се прави разлика, според мен.
Едитвам: също така питам за карти за отстъпка в големите магазини, дали за дрехи или хипермаркет, дори ги ползвам. Като купя продукти на стойност 100лв, 10% отстъпка ми връща 10лв, с които мога да купя една каша за детето, не че ще я оставя гладна, но защо да не използвам отсъпка, не взимам една торба с пари.

Последна редакция: пн, 23 апр 2018, 10:50 от Pure_nature

# 37 945
  • Мнения: 22 534
Правят се пари с вехтошарски, морално остарели дрехи и др. подобни, на цена от 2-10лв.
Когато съм се опитвала да продавам нови дрехи на 30% от реалната им цена, няма никой.
За мен лично това е някакъв феномен.

После пък гледам как се оплакват по форуми и групи какъв парцал са получили срещу тези 2-5лв.

# 37 946
  • София
  • Мнения: 19 445
Само не забравяйте, че в ОЛХ няма как да се види кой колко е етичен и как едва ли не подарява нещата си. Така че питането за цената си е в реда на нещата. Наскоро продадохме детско легло, след като направо ни попитаха  дали ще го дадем с 10% надолу.
Дори и новите стоки след излизането си от магазина вече са загубили част от цената си, поне според мен.

# 37 947
  • София
  • Мнения: 1 476
И според мен е така, дори и новите стоки в Olx няма как да пуснеш на цената, на която биха се закупили от магазин. Но да обявиш нов артикул за 50лв, който в магазина е 80лв и да ти пишат "за 30 лв го взимам" си е точно селско и нагло.

# 37 948
  • София
  • Мнения: 19 445
Не е толкова страшно да откажеш, дори да сте очи в очи. Най-лесно е въобще да не се продава и тогава никой няма да задава селски въпроси.
В тази връзка се сещам една простотия - да се продават в олх подарени дрехи.

# 37 949
  • Мнения: 18 724

И да, това е доход и трябва да се декларира. Ама не го правят и трудно може някой да ги излови.

Куриерските фирми са задължени да предоставят на НАП информация за алъж-вериш-а. Та вече ако някой прекали, си плаща не само данъците, но и глобите.

Общи условия

Активация на акаунт