"Селски" номера и пинизи

  • 5 107 349
  • 49 908
  •   1
Отговори
# 37 950
  • Мнения: 5 050
Но да обявиш нов артикул за 50лв, който в магазина е 80лв и да ти пишат "за 30 лв го взимам" си е точно селско и нагло.

В случая нов артикул от магазина струваше 112 лв, в ОЛХ малко употребяваните започваха от 80 лв. Аз исках да го продам бързо и без занимавки, по възможност на следващия ден, защото така или иначе имах път към Еконт и не ми се разправяше. Де да знам, може цената да се е сторила твърде ниска, та чак нереална. Ама тогава защо въобще ми предложиха 30 лв.  Thinking В крайна сметка нещото замина при приятелка.

Иначе разбира се, че в момента, в който нещо излезе от магазина, цената му пада. Само на рафта в магазина може да се очаква нещото да струва пълната си магазинска цена, оттам нататък дори ново с етикет и касова бележка е поне 15-20% надолу.

Разбира се, че въпросният "доход" не е деклариран - законодателят не ми вменява такова задължение, продавам мои стари или нови нежелани неща. Ако данъчните ме заподозрат в укриване на данъци, доказателствената тежест е за тях да докажат, че извъшвам престъпление (каквото всъщност не правя).

# 37 951
  • Мнения: 14 503
Не се занимавам с данъчно право, но ми струва, че има доста повече изисквания от това да продадеш 2 рокли в олх или базар.бг за да ти се считат за облагаем доход:

Скрит текст:
Доходи от източници в Република България


Чл. 8. (1) Доходите, които произтичат от стопанска дейност чрез определена база на територията на Република България или от разпореждане с имуществото на такава определена база, са от източник в Република България.

 и

Необлагаеми доходи


Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците;


От Закона за данъците върху доходите на ФЛ

# 37 952
  • Другата България
  • Мнения: 37 724
Разбира се, че въпросният "доход" не е деклариран - законодателят не ми вменява такова задължение, продавам мои стари или нови нежелани неща. Ако данъчните ме заподозрат в укриване на данъци, доказателствената тежест е за тях да докажат, че извъшвам престъпление (каквото всъщност не правя).
Подкрепям горното твърдение. Peace
Няма такова нещо като задължително деклариране на тези доходи. Затова и никой не го прави.
С ОЛХ отдавна приключих аз, имам една -две продажби на нови маратонки, без пазарлъци. Но имах още неща, за които се получи по същия начин - грозен пазарлък да се намали цената /символична/, мерене на височина, широчина, дължина.... Tired....отказах се.

# 37 953
  • Мнения: 2 323
Извънредно се учудвам, че за пишещите тук е такъв проблем и се намира за странно да се пита за дължина, ширина и т.н.
Ами, естествено, че ще се пита. Това не е магазин да вляза да премеря, нито е онлайн магазин, който има страхотна политика за връщане на стока.
Никога не съм купувала или продавала през въпросните сайтове, но възнамерявам да продам няколко дрешки, задължително ще напиша всички мерки, за които се сетя, никакъв проблем не е.
Абсурд е да купя панталон примерно само на база номер. Най-редовно моят номер (тоест ставащ ми на талия) ми е къс, с непропорционално дълги крайници съм, затова и задължително бих поискала дължина от чатала до ръба на крачола.
 

# 37 954
  • Мнения: 9 802
Правят се пари с вехтошарски, морално остарели дрехи и др. подобни, на цена от 2-10лв.
Когато съм се опитвала да продавам нови дрехи на 30% от реалната им цена, няма никой.
За мен лично това е някакъв феномен.

После пък гледам как се оплакват по форуми и групи какъв парцал са получили срещу тези 2-5лв.


Хората са наясно, че в магазина ще вземат същата дреха на много по-ниска цена в края на сезона.

Пак питам, какъв ви е проблемът, че някой е предложил по-ниска цена? Нали това е същността на търговията. Да преговаряш.
Ако не ви удовлетворява, отказвате и толкова. И отношението не е лично, а хората се пробват. Аз съм взимала неподозирано големи отстъпки по този начин. Друг е въпросът по какъв начин е зададен въпросът. Ако тонът е груб и изнудвачески, да. Съгласна съм. Това вече е простотия.

На мен пък ми е смешно, че в повечето магазини не преговарят. Направо изпадат в шок като ги питаш за отстъпка.

# 37 955
  • Другата България
  • Мнения: 37 724
Извънредно се учудвам, че за пишещите тук е такъв проблем и се намира за странно да се пита за дължина, ширина и т.н.
Извънредно недоумявам къде прочете, че е проблем?
Досадно е при написана дължина на стелката, дължина на подметката, височина на тока и т.н. да ти искат още мерки и теглилки, които съответно да подплатиш със снимков материал и накрая пак да искат да сваляш цена.
Или за едно яке се сещам една дама ми искаше "дълбочина" на ръкава - нагледно показана.
За мен е досадно, за теб може да не е.

# 37 956
  • Мнения: 5 050
Извънредно се учудвам, че за пишещите тук е такъв проблем и се намира за странно да се пита за дължина, ширина и т.н.

Проблем е когато ме накарат да отделя половин час от живота си да снимам нещото от няколко ъгъла и да кача снимките или да премеря допълнителни размери (защото основните така или иначе съм ги описала в обявата), и едва след това изтърсвят, че са склонни да дадат половината от търсената от мен цена, която така или иначе е ниска и за която изрично съм написала, че не подлежи на коментар. Селско е и още как.

Ако първо учтиво попитат за цена и се уговорим, че ако размерите са подходящи, ще го купят за сума Х, тогава ще меря с удоволствие. Но иначе аз си губя времето за нищо.

Последна редакция: пн, 23 апр 2018, 12:18 от Макарон

# 37 957
  • Другата България
  • Мнения: 37 724
Съгласна съм с това
Странно е твърдението, че се продават само боклуци примерно и че има некоректни търговци. А далеч не всички са такива.
, но останалото си е за сметка на купувача. Като е предпочел да вземе нещо втора ръка или не пробвано, ще си носи последствията. А що се отнася до пазаруването от чужди сайтове - доста хора го правят именно защото понякога е много по-евтино така.
П.П. Относно дрехите втора ръка аз лично затова предпочитам магазините "секън хенд", защото там хем го виждаш, хем го пробваш, хем ти излиза много по-евтино. Доста "находки" имам от там, някои с етикет. Та за мен е по-добре да се поровя там ако искам, вместо в ОЛХ.

Последна редакция: пн, 23 апр 2018, 13:18 от Merri_An

# 37 958
  • Мнения: 18 615
Като няма рейтинг, няма как да не се роят тарикати. Затова и когато искам нещо употребявано ровя в Ибей. Защото на някой некоректен като му светнат 2-3 кофти оценки и нищо няма да продаде повече от този профил.

# 37 959
  • Мнения: 5 050
Факт, и аз натам се преориентирах.

# 37 960
  • Мнения: 22 483
От години пазарувам от ибей, но само нови стоки.
Дори оттам не рискувам с използвани.

# 37 961
  • Варна
  • Мнения: 10 806
Чат-пат попадам на подфорума Имена и вече се чудя, че май е доста селско да искаш да кръстиш детето си с "уникално", необичайно и най-вече изчанчено име. И това при положение, че става дума за бг семейство, което ще живее тук, а не в чужбина. Защо са тези напъни за "уникалност"?

# 37 962
  • Мнения: 2 323
E, как, явно е проява на висша класа да принудиш детето си да си казва името буква по буква цял живот.
На холивудските звезди ли подражават, на Джейми Оливър ли, не знам, обаче колкото и да не харесвам и супер традиционните имена, все трябва да има някаква златна среда.

# 37 963
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 541
Много ползвах навремето Продавалник и по- късно ОЛХ в началния му вариант. Продавах и купувах постоянно. Нови, носени, толкова дрехи и вещи на децата продадох, че не е истина! Имах страхотен рейтинг и винаги гледах рейтинга на купувача- продавача. Вече нищо не е същото, разбирам.
Аз не обичам да се пазаря, но не намирам за селско пазаренето. Пробваш, ако стане. Последно от една ФБ група си харесах велоергометър, продаваха го за 60 евро. ММ свали цената на 45, та останах много доволна. Явно и продавачът също, за да се съгласи на тази цена.

А, в тази връзка. Намирам за селски изцепките от типа- Продавам употребявано нещо за 20 лева, чисто ново струва 100. Хич не ме и интересува колко струва ново. Продава се старо/ носено/ употребявано и до там. Никакви сравнения с нови продукти не са удачни.

# 37 964
  • Мнения: 10 793
Чат-пат попадам на подфорума Имена и вече се чудя, че май е доста селско да искаш да кръстиш детето си с "уникално", необичайно и най-вече изчанчено име. И това при положение, че става дума за бг семейство, което ще живее тук, а не в чужбина. Защо са тези напъни за "уникалност"?

От такива имена Максуда стана италиански квартал !

Общи условия

Активация на акаунт