Първи клас - сега или догодина? Не мога да реша.

  • 1 667
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 042
Дъщеря ми е родена на 19.02.1998г и изобщо не съм се колебала кога да я пусна в първи клас. Тръгна тази учебна година на 7г6м. Смятам, че така е най-добре за детето.

# 16
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
В същото положение сме. Синът ни е роден януари 2000г. Аз упорито исках да го пускам 6 годишен на училище, но определено размислих. Учители, лекари, близки... всички смятат, че е по-добре да тръгне на училище с родените през неговата година. Peace

# 17
  • Мнения: 3 740
Моят Сашко е роден на 1.01. и тръгна на училище на 6 години заради приятелите си, които бяха малко по-големи и тръгваха същата година. Можеше да чете и смята добре и това също изигра роля за решението ни. Сега е в осми клас. През всичките тези години се е справял с лекота с учебния материал, но винаги му е личало, че е по-малък - и физически е по-дребен, и психологически си е дечко в сравнение със съучениците си. Едва сега започва полека-лека да се изравнява с тях. Не смятам, че сме спечелили кой знае какво от по-ранното тръгване, освен че си върви един випуск с приятелите.
Моят съвет е да останете за следващата година, а през тази да ходите на забавачка - за да укрепне детето и здравословно, и психически.

# 18
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Подкрепям казаното от другуте мами за тръгване на у-ще с набора на детето, особено ако е момче за момиче, мисля че е много по различно и може да се пробва, но все пак ти най-добре ще прецениш за вас кое е най добре.Изключения винаги има-в класа на синът ми има деца родени  97,98, 99 и 2000 но повечето са 1998г.
Успех с избора!

# 19
  • Мнения: 377
Моят син тръгна на училище на навършени 7 год.  В началото му беше трудно да разбере, че вече е учуник. На тази възраст и няколко месеца са от значение.  Според мен детето трябва да си е с набора.

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Твърдо съм за 7 навършени.Сина ми е роден април, и понеже беше много схватлив госпожите в градината ми препоръчаха да го пусна на 6.5 г.Справял се бил добре, усвоявал бързо материала, и т.н.Казах им ,че съм твърдо против това и че няма да отнемам една годинна от детството на сина ми/самата азимам чудесни спомени от детската градина/ . И сега всички в класа му са си с набора,нямат дете, което да е тръгнало по-рано.Мисля си че повечето родители мислят като мен. А колкото до ученето - има да учи 13 год., и после може би още 5-6, така че все ще се изучи.

# 21
  • София
  • Мнения: 13 206
Ох, тази тема ме интересуваше и мен.... Да ви кажа аз съм родена в началото на февруари и съм тръгнала преди да навърша 7 г. Честно казано само съм спечелила от това. Можех да чета и пиша преди да отида в училище. Тогава нямапе такива задължителни предучилищни и пр... Сега се замислям за Александра.. по-склонна съм да я дам преди да навърши 7 г. Може би бих се посъветвала с психолог, да види детето и да ми каже дали е готово да тръгне на училище...

# 22
  • Мнения: 7 474
По-късно по-добре, особенно щом боледува много. Peace
А мойто щом е ноември значи ли ,че м?оже да тръгне на почти 8г. newsm78

# 23
  • Мнения: 1 071
И ние имаме същата дилема.Светла е януари 2001 и си мислим тая година да е на предучилищна,а догодина на училище.тя все още не пише много добре буквите и цифрите,не може да чете,но в градината ме уверяват че е напред за възрастта си.Аз съм тръгнала на 6г и никога това не ми е било проблем.но по принцип и аз не съм за ранното записване на у-ще.

# 24
  • Мнения: 3 089
не че съм в графата на майките с поотраснали деца, но и а да си кажа думичките Simple Smile
аз съм ЗА ранното започване на училище. съдя по себе си. когато бях малка, си мислех, че ми губят времето с детската градина. е, вярно, че имам по-голям брат, който тогава ме "дърпаше" напред и исках и аз като него, но какво пък.  дали поради една или друга причина, аз си имах желание и мн. се ядосвах, че не нашите не ме пуснаха по-рано.
всъщност зависи и от детето. илия иска ли да започва?

# 25
  • София
  • Мнения: 298
Благодаря за многото отговори!
Илия има желание да ходи на училище и предполагам, че ще му е интересно и няма да има проблеми с материала. Обаче... когато разбра, че ще е един от най-малките в класа, каза, че твърдо не иска. Иска да е един от най-големите, а не "някакъв слабак" Laughing.
Оказва се, че има разлика между момчета и момичета в това отношение- не само защото момичетата са малко по-напред в развитието си, а и защото при момчетата законът на джунглата важи с пълна сила. Не се бях замисляла, че физическата сила е истинско преимущество при децата. Но мъжът ми ме насочи към това - по-дребните деца винаги били тормозени, или поне потискани.

А и още нещо - поне при Илия го има проблема с разсеяността и мудността. Когато го пратя да се облича сам, доста често забравя по нещо, и действието му отнема 20 минути, през които може и да забрави защо всъщност си е отишъл в стаята. Laughing

Изглежда освен интелектуалното развитие, има значение и психологическата, емоционалната и физическата зрялост, както е посочила една от майките.
Ще помисля още малко, но май везните се накланят към отлагане с една година. Приемам и още мнения Simple Smile
Между другото, глория11, и Илия е роден на 12.02.2000

# 26
  • Мнения: 446
Синът ми е роден на 12.02.1994 година и тръгна на училище на 6г7м. Не съжалявам, тъй като се справяше отлично с четенето и математиката отпреди да тръгне. Ако го бях оставила още една година, съвсем щеше да има проблеми с дисциплината, като не му е интересно какво преподава госпожата. Колкото до физическото развитие - той беше с по една година по-малък от деца, които бяха с по една глава и 10 кг по-дребни. И сега в шести клас пак е така и това е въпрос на гени, а не на възраст. Колкото до разсеяността - тя е присъща на водолеите и при нас още не е изчезнала. Аз съм твърдо за ранното започване на училище. С дъщеря ми обаче няма да имам такава дилема, т.к. е родена в края на август.

# 27
  • Мнения: 1 608
Simka, според мен детето трябва да си тръгне на време на училище и с неговите си набори, ние имами горчив опит от това детето да посещава детска градина с по-големи деца (надявам се че не във всички градини е така) предполагам, че  в училище няма да е много по-различно. Синът ми е на 5г.6м. и от началото на февруари посещава предучилищна група в училище, тя има някои предимствата:
 1. не спи и не се храни с други деца - това по отношние болестите;
 2. има нагласата, че е голям и отговорен - ходи с раница, има домашни...
 Иван е изключително любознателно дете - чете, смята с двуцифрени числа, със солфежа се справя отлично, има много книги, които четем заедно ....казвам че е дете което лесно не може да се впечатли. Но сега всеки ден той се връща научил нещо ново и доволен от това. Ние също сме много доволни. Дано опитът ни да ти е полезен.

# 28
  • Мнения: 934
Ами според мен на 6 и половина си е време за училище! Определено и знанията му са на ниво... Иначе ще трябва да се мотае още цяла година, повтаряйки предучилищната, без да научава кой знае какво. А това хич не е хубаво, защото води до безразличие и скука.
Виж, проблемът със социализацията е друг, но това май го има независимо дали си в предучилищната или в първи клас, не е ли така? Отлагането едва ли ще го реши, даже напротив.
Мисля си още, че децата трябва да ходят на училище с желание, и да им харесва. Поне през първите години. Щото ако го намразят отсега, какво остава за после. Като почнат някои майки да припяват 'остави го още малко да си поиграе, да си изживее детството..', все едно че го пращат на фронта, а не на училище. Все едно че тръгне ли, повече никога вече няма да играе.

ОБАЧЕ забелязвам, че явно повечето хора предпочитат да изчакват, така че знам ли... ако това е масовата практика, и повечето са на 7 и половина може би ще е по-добре да е с деца на неговата възраст все пак.

Успех каквото и да решите!

# 29
  • Мнения: 130
Една от най-големите дивотии на системата навремето беше именно тази-омешването на 6 и 7-годишните!!!!Даже в момента ви пише едно от стотиците хиляди опитни зайчета на този експеримент!!!!! #2gunfire #2gunfire #2gunfire Глупаво е да бъдат поставени под общ знаменател 6 и 7-годишни дечица!!!!!Изчакай( ако имаш възможност, естествено ) и пусни детето си след като навърши 7!!!

Общи условия

Активация на акаунт