ЕНДОМЕТРИОЗА - тема 8

  • 66 598
  • 763
  •   1
Отговори
# 480
  • София
  • Мнения: 3 271
едно мамче

Благодаря ти за хубавите думи  Hug
Настройвам се положително...

Усмивки на всички  Heart Eyes

# 481
  • Мнения: 1 479
Здравейте,

Само тук не съм писала скоро Simple Smile
Да ви разкажа историята си и какво ме навежда на мисъл за ЕМ.
Имаме 1 дете на 6,5 г, 1 мисед 2012 (с абразио), 1 биохимична 2014 (без абразио), имам Базедова болест - с активна фаза в момента.
Тръгнах по клиники заради миседа и биохимичната. Имунологични и генетични - нищо не откриха. Отдават всичко на щитовидната.
НО, цикълът ми е много кратък (макс 2 дни) и къс - на 25 дни
Имам зацапване 5-6 дни преди да ми дойде
Имам болки при полов акт, НО
при УЗ репродуктивните не казаха нищо за ЕМ
Казаха за евентуален полип, тъй като лигавицата на матката била доста дебела - 14 мм (при първи преглед - 8ми ден от МЦ)
При втори преглед обаче 4 ден от МЦ (за установяване на яйчников резерв), не казаха нищо за дебела лигавица...
Какво ще ме посъветвате да направя като изследване? СА125 или друго?
Може ли ако имам ЕМ тя да е причина за "разваляне" на бременността, както се случи през Август? Имаше забременяване, но не можа да се имплантира и се изххвърли 6-7 дни след закъснение (правих кръвен тест за ЧХГ и беше положително)...т.нар биохимична бременност....
За сега док казват, че е щитовидната....
Мерси много!

# 482
  • София
  • Мнения: 8 131
И какво правите за щитовидната? Колко ти е тсх?

# 483
  • Мнения: 1 479
Провеждам терапия с Тирозол, която ще продължи сигурно 1 година мин. (2 х 2 таблетки, след контрола 2 х 1 и накрая само поддържаща с 1 табл)
Това ми е втори пристъп от 2010 насам...

# 484
  • София
  • Мнения: 8 131
Заради биохимичната бременност ли мислите за ендометриоза?

# 485
  • Мнения: 359
Може ли ако имам ЕМ тя да е причина за "разваляне" на бременността, както се случи през Август?

Може, инфламационите процеси които създава ендометриозата пречат на имплантацията, както и на качеството на яйцата. Имаш симптоми които са характерни за ендометриоза (болезнен акт, кървене). Ендометриозата няма как да се види на видеозон. Помятането може да се дължи на ендо, но може и да е другаде причината.

Лигавица от 14мм на 8 ден, имайки предвид късия ти цикъл, не е абнормална. На 4 ден (защо пък 4? обикновено базов видеозон се прави на 2-3 ден) няма как да е дебела лигавицата, тя тогава започва да се изгражда.

Не зная какво е базедова болест. но щитовидната жлеза може да окаже голямо влияние на имплантацията. Изследвала ли си антителата?

# 486
  • Мнения: 1 479
Ами не знам за какво мисля за ЕМ...търся причини за биохимичната, да...
Чак болезнен акт нямам, зацапване преди Мензис - да
На 4ти ден ми изследваха полови хормони - LH, Inhibin и др
Мисълта ми беше, че ако има полип (за който ми казаха при първия преглед) щеше да си стои дори и когато съм в мензис...
Базедова болест е автоимунно заболяване със свръхпроизводтсво на тиреоидни хормони. Понякога се проявява тежко с изменения на ЩЖ и дори и с терапия не се вкарва в норма. При други случаи влиза в ремисия, която при добра профилактика (балансиран живот, добра храна и почивка) може да остане постоянна...
Да, изследвала съм си антителата, имам повичен МАТ, ТАТ е в норма
Рецепторни атни-тела също, към моомента са повишени, но са били и по-зле...
Та за ЕМ освен лапаро, какво друго препоръчвате да направя като тест, който да насочи евентуално натам?
Мерси

# 487
  • София
  • Мнения: 8 131
Можеш да пуснеш СА 125. Ако е повишен, сочи към ЕМ. АКо обаче не е, не означава, че нямаш.

# 488
  • Мнения: 1 479
ясно...тогава лапароскопията изглежда най-точна...винаги ли ЕМ пречи на имплантирането?
Имам приятелки със стотици миоми по матката имат по 2 деца....
Мерси

# 489
  • София
  • Мнения: 8 131
Ами трудно някой може да каже дали е винаги или не. Има много неща, които пречат на имплантирането и ЕМ е едно от тях.
Аз също имам една биохимична бременност преди успешната. Даже ЧХг в началото растеше супер. Просто на ехо не се видя сак и с последствие чхг започна да пада.
Иначе да, ЕМ се доказва със сигурност само хистологично.

# 490
  • Мнения: 1 479
А Весе, ти правила ли си други изследвания заради биохимичната? Ти имала ли си ЕМ (извинявай за въпрос, не съм проследила всичките ти постове)....

# 491
  • София
  • Мнения: 8 131
Да. С ендомериоза СЪМ. Казвам "съм", защото според мен няма минало време и винаги е възможен рецидив.
Бях с огромна киста на ляв яйчник и малка на десен. С множество сраствания. Даже док беше учуден как са ми проодими тръбите. Лапарото ми беше 5 часа. За да не махнат тръба и яйчник. Това беше декември 2010. Минах и лечение 6 месеца Лукрин.
Биохимичната беше през ноември 2012. През това време обаче не съм опитвала да забременея. Забременях лесно. Не съм правила изследвания след неуспешната бременност. Решихме да изчакаме и да видим какво още се случи, понеже понякога просто няма обяснение. Случва се и на много жени без ЕМ.
Изчистих се сама и след 3 месеца отново забременях. Този път финалът спи до мен сега. Simple Smile

# 492
  • Мнения: 1 479
Ясно...то явно при всеки случай си е абсолютно индивидуално...важното е, че имаш финален резултат Simple Smile
При мен няма кисти, не знам, никой не ми е намекнал дори за ЕМ....но като се знам какъв съм инженер ме е страх да отида на лекар....

# 493
  • Мнения: 359
Мисълта ми беше, че ако има полип (за който ми казаха при първия преглед) щеше да си стои дори и когато съм в мензис...
Базедова болест е автоимунно заболяване със свръхпроизводтсво на тиреоидни хормони. Понякога се проявява тежко с изменения на ЩЖ и дори и с терапия не се вкарва в норма. При други случаи влиза в ремисия, която при добра профилактика (балансиран живот, добра храна и почивка) може да остане постоянна...
Да, изследвала съм си антителата, имам повичен МАТ, ТАТ е в норма


На мен ми махнаха полипи преди 2 месеца. Те не се виждат с обикновен ултрасоунд. Трябваше да си правя цветна снимка и тогава се видяха като сянка или въздушен мехур. Лекаря ми обясни че полипа не влияел на цикъла. Аз имах няколко месеца в края на лятото които бяха изключително болезнени и се надявах че се дължи на полипите.

Наличието на каквото и да е автоимунно заболяване може да е индикация за проблеми със забременяването. не зная английското наименование на базедова болест за да прочета повече.

# 494
  • Мнения: 1 479
thyroid gland diseases; Graves disease...Bazedow disease....etc....не ти трябва.... Sad

Общи условия

Активация на акаунт