Кои плодове са цитруси?

  • 28 645
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 23 739
Малкото протокалче се нарича кумкуат. Много ги харесвам на вкус, ама имат едни цени Shocked Помело и суити наподобяват грейпфрути, ама не са горчиви.
Онова зеленото отдолу ми прилича на старфрут(карамбол) ама то карамбола не е цитрус, та не съм сигурна.

# 16
  • Мнения: 4 915
Последно нагледно включване по темата.  Laughing

Това:
се нарича "Ръката на Буда" или "Пръстестият цитрон" (Fingered Citron - преведено на бълг. звучи смехотворно  Wink).

Това е един от най-старите видове цитруси, има ухание на лимон и се използва за ароматизиране на ликьори, вермути,както и за лечебни цели.
В Китай и Япония е бил използван за ароматизиране на стаите и дрехите, за украса и декорация, а също и в  религиозни церемонии.

А тези:
както е посочено по-горе, са Kumquat:
Много малки, овални плодове, с мека сладка кожа и леко горчива месеста част; ядат се цели, сурови или под формата на сироп, в конфитюри и мармалади.


Дотук с ботаниката. И бананът не е цитрус.  Wink А кивито е мъхест плод.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 23 739
Free Soul думай какво е това дето мяза на карамбол, зеленото нещо отдолу?  Не е lime, нищо че е зелено, ама и карамбол не е.

# 18
  • Мнения: 7 640
Free Soul, от къде свали първата картинка- много ми е любопитно. Пише Citrus FruitS, а fruit няма множествено число  Laughing

# 19
  • Варна
  • Мнения: 109
[b........Пише Citrus FruitS, а fruit няма множествено число  Laughing

Предполагам че така се изписва на латински.

# 20
  • Мнения: 4 915
Fruit e събирателно за плодове (пример: Обичам плодове ), а fruitS се употребява, когато става дума за отделни, различни видове плодове. В случая е fruitS, защото са посочени отделни видове цитруси.
Иначе картинката е от http://altura.speedera.net , който в нещо не ми се отваря днес.

Онова зеленото не знам какво е, ама и не ме заинтригува да го търся.  Wink Прилича ми на вид портокал/мандарина.

Последна редакция: чт, 23 фев 2006, 11:48 от Free Soul

# 21
  • Мнения: 1 645
Free Soul,благодаря ти за изчерпателната информация  bouquet

Вече се точа да поспоря малко с кумувете smile3508,които твърдят че банана,а и кивито са цитрус.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 457
Много интересна темичка Laughing
И хайде и аз да попитам, щом кивито е мъхест плод откога може да се дава на бебетата, след годинка или може и малко по-рано  newsm78

# 23
  • София
  • Мнения: 15 242
jessy , ето една тема за кивито:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=65198.0

# 24
  • София
  • Мнения: 1 457
Благодаря  smile3525

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 2 472
да попитам, знаете ли дали маракуята е цитрус или пък алерген!?

# 26
  • Мнения: 27 524
Не е цитрус,но дали е алерген,не мога да кажа.

# 27
  • Мнения: 258
много ме мъчи тази диета с цитрусите  Sad много обичам и често ми се хапва,но се въздържам..тъпча само ябълки и ей такива гадости...до кога не трябва да се ядат?докато кърмя ли?

# 28
цитросите са лимони,мандарини,портокали и грейпфрут.те не се дават да годинка защото са силен алерген.банана,кивито ,маракуя,манго и пр. са южни плодове и не всички са алергени.мисля само кивито е под въпрос да се дава до годинка.мъхестите съм сигурна че трябва да се избягват до годинката

# 29
  • Мнения: 46 550
... банана,кивито ,маракуя,манго и пр. са южни плодове и не всички са алергени.мисля само кивито е под въпрос да се дава до годинка ...

Аз скоро разбрах, че и банана се брои за алерген заради хистамина. Защо лекарите си мълчат и не ни казват???

Общи условия

Активация на акаунт