Кръвни групи-съвместимост

  • 21 719
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 370
Моят въпрос е свързан с кръвните групи.Тая сутрин спорихме с моя боболинчо на закуска-той е нулева минус,аз съм А1+.Може ли да ми дава на мен кръв,ако,не дай си Боже,се наложи?И въобще тая наша комбинация създава ли някакъв проблем?

# 1
  • Мнения: 1 022
В твоя случай неможе, защото резус фактора му е отрицателен, а твоя положителен, но по принцип 0-левата може да дава на всички, но приема само от своята, докато АБ мисля може да приема от всички, но трябва резусите да са еднакви

# 2
  • Мнения: 523
dam i az znam, che 0 dava na vsichki, no vizma samo ot 0 - zashto ne se konsultirash s tvoq lekar?

# 3
  • Мнения: 96
При различен Rh фактор + и - както е в случая мисля че има кръвна несъвместимост и не може да се прелива кръв защото тя ще се пресече Simple Smile

# 4
  • Мнения: 5 370
Цитат на: siya
При различен Rh фактор + и - както е в случая мисля че има кръвна несъвместимост и не може да се прелива кръв защото тя ще се пресече Simple Smile

А иначе дали има някаква опасност за бебо или мен?(изключвам кръвопреливане)

# 5
  • Мнения: 353
Nqma opasnost kato si Rh/pol/,samo pri Rh/otr/ mayka i Rh/pol/ plod ima opasnost i to pri vtora i sledva6ti bremennosti,no se pravi anti-D globulin i riska se snijava/samo leka jultenica/.

# 6
  • София
  • Мнения: 13 206
Може! 0- се прелива в спешни случай когато не се знае кръвната група. Опасно е ако ти си - и се прелее +, също ако си 0, а се прелее друга група. Затова се прелива 0-, всички групи я приемат. Минуса означава, че тези хора НЯМАТ резус фактор. На тях ако се прелее кръв с резус фактор е страшно, обратното няма проблем  Grinning

# 7
  • София
  • Мнения: 13 206
А иначе за бебето и за теб няма проблем. Ти си с + резус фактор и не си 0 група, при която може да възникне АВ0 несъвместимост!

# 8
  • Мнения: 558
Аз видях само 4е има АБО несъвместимост, но какво трябва да се направи в този слу4ай, аз съм 0 мъжа ми не знам каква е но не е 0, т.е. би трявало да я имаме???

# 9
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Victoria_R
Аз видях само 4е има АБО несъвместимост, но какво трябва да се направи в този слу4ай, аз съм 0 мъжа ми не знам каква е но не е 0, т.е. би трявало да я имаме???


Нищо не можеш да направиш. И ние сме така. Аз съм 0+, а той е А+. Детето е с А1+. Това, което трябва да се знае, че ако детето е с група различна от 0 може да има по-силно изразена физиологична жълтеница. Може да се направи изследване по време на бременността, но не виждам смисъл след като нищо не може да се предприеме. Виж, за резус фактора вече е ВАЖНО да се знае и могат да се избегнат последиците навреме. Не е толкоз страшна АБО несъвместимостта. Аз бях почти сигурна, че детето ще е с А Grinning

# 10
  • Мнения: 558
Т.е. има си просто несъвместимост, но нищо не се предприема, и тя до нищо не води освен по-силна жълтеница??
Аз видях изследване за АБО несъвместимост в брошурата на една лаборатория, и поне по описанието излезе 4е ние трябва да сме така,  питах моя гинеколог, той каза 4е няма нужда от изследвания и това е толкова рядко 4е не трябва да му се обръща внимание.....

# 11
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Victoria_R
Т.е. има си просто несъвместимост, но нищо не се предприема, и тя до нищо не води освен по-силна жълтеница??
Аз видях изследване за АБО несъвместимост в брошурата на една лаборатория, и поне по описанието излезе 4е ние трябва да сме така,  питах моя гинеколог, той каза 4е няма нужда от изследвания и това е толкова рядко 4е не трябва да му се обръща внимание.....


Да, точно така! Аз питах също моята гинеколожка и тя ме пита като си направя изследването и видя, че има несъвместимост какво ще направя??? Важно е ако бебето е с по-силно изразена жълтеница да кажеш, че ти си с нулева група, а бащата с различна, все пак е добре да я знаете де...

# 12
  • Мнения: 558
Да ще я проверим до тогава:)
Мерси много за инфото! Аз като про4етох мн се бях притеснила и даже тема бях пуснала но май никой не се вклю4и тогава:)

# 13
  • София
  • Мнения: 13 206
То всъщност не е задължително да има несъвместимост!

# 14
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Доколкото знам теоретично си е така-0 може да дава на всички, но взема само от 0. Обаче на практика това не се прилагало изобщо. Т.е. правят, струват-изследват кръвната група и чак тогава преливат. А и самият тест не отнема много време. Буквално за една-две минути се вижда резултатът.

# 15
  • Мнения: 1 022
Абе общо взето, каквато и да е кръвната ти група, мъжа ти може да даде кръв от неговта, а те да ти прелеят от твоята кръвна група с твоя резус фактор, така че няма какво да се притесняваш.....


освен това за да даде кръв има определени изисквания за килиграмите и трябва да не е боледувал от разни там болести като жълтеница (хепатит) и други инфекциозни болести. А и няма заящо да се притесняваш отсега за тея работа, то като му дойде момента пожелавам ти изобщо да не се налага да ти се прелива кръв, а всичко да си мине по нормален и благополучен път за теб и бебето Simple Smile

Чао и повече положителни емоциии...

# 16
  • Мнения: 479
Въпросът за кръвните групи не се свежда само до факторите А, В ил Rh.  В 21-ви век е  меко казано тъпо да се прелива кръв от друга група, дори и тя да е 0 /естествено изключвам случаите на спешност, природни и др. бедствия, когато има стотици пострадали или пък други екстремни варианти/ Това, което се учи в учебниците по биология е колкото вярно, толкова и грешно. Може напр. на човек с А1 Rh+ да започнaт да му преливат А1 Rh+кръв и пак да не я понесе, защото има страшно много други фактори и системи, по които кръвта да не бъде съвместима. Добре е към преливане на кръв и кръвни продукти да се пристъпи само в краен, ама много краен случай и когато това е нужно-да се изследват и част от другите фактори за съвместимост. Това изследване може да се проведе в рамките на 1 ден в кръвните центрове на големите болници.

Кръвопреливането е вид органна трансплантация и на организма му трябват няколко години, за да се възстанови след такава трансплантация/ макар и да не усещаме, имунната ни система работи без почивка/

И все пак никой не знае кога,дали и колко спешно ще му е нужна кръв, затова е важно всеки да си знае кръвната група. Според мен, трябва да се изследват кр. гр. на всички бебета, а не само на тези, чиито майки са Rh-

# 17
  • Мнения: 4 406
моят случай е такъв и четох много по въпроса. аз се оказах А-, татито А+. следиха ме през бременността дали няма да дам положителен резултат на изследване " Кумбс".
за съжаление бебчо се роди анемичен и на втория ден се наложи да му прелеят кръв. бебо беше взел моята кръвна група, затова тази инжекция, която поставят на майките с Rh -и бебе Rh+ не се наложи.
да не ти се налага, но нямя да прелеят кръв от мъжа ти на теб, дори и да сте една и съща група- задължително кръвта идва от кръвна банка и дори да настоявяш кръвта да е от " свой", няма как да я изследват толкова бързо. така че няма да знаеш чия е кръвта която ще ти прелеят.

# 18
  • Мнения: 2 489
Цитат на: oxyjenia
Въпросът за кръвните групи не се свежда само до факторите А, В ил Rh.  В 21-ви век е  меко казано тъпо да се прелива кръв от друга група, дори и тя да е 0 /естествено изключвам случаите на спешност, природни и др. бедствия, когато има стотици пострадали или пък други екстремни варианти/ Това, което се учи в учебниците по биология е колкото вярно, толкова и грешно. Може напр. на човек с А1 Rh+ да започнaт да му преливат А1 Rh+кръв и пак да не я понесе, защото има страшно много други фактори и системи, по които кръвта да не бъде съвместима. Добре е към преливане на кръв и кръвни продукти да се пристъпи само в краен, ама много краен случай и когато това е нужно-да се изследват и част от другите фактори за съвместимост. Това изследване може да се проведе в рамките на 1 ден в кръвните центрове на големите болници.

Кръвопреливането е вид органна трансплантация и на организма му трябват няколко години, за да се възстанови след такава трансплантация/ макар и да не усещаме, имунната ни система работи без почивка/

И все пак никой не знае кога,дали и колко спешно ще му е нужна кръв, затова е важно всеки да си знае кръвната група. Според мен, трябва да се изследват кр. гр. на всички бебета, а не само на тези, чиито майки са Rh-


Можеш ли да кажеш какви са тези други фактори!
А това, че трябват няколко години на организма да се възстанови след кръвопреливане май ти си го измисли!

# 19
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: oxyjenia
Въпросът за кръвните групи не се свежда само до факторите А, В ил Rh.  В 21-ви век е  меко казано тъпо да се прелива кръв от друга група, дори и тя да е 0 /естествено изключвам случаите на спешност, природни и др. бедствия, когато има стотици пострадали или пък други екстремни варианти/ Това, което се учи в учебниците по биология е колкото вярно, толкова и грешно. Може напр. на човек с А1 Rh+ да започнaт да му преливат А1 Rh+кръв и пак да не я понесе, защото има страшно много други фактори и системи, по които кръвта да не бъде съвместима. Добре е към преливане на кръв и кръвни продукти да се пристъпи само в краен, ама много краен случай и когато това е нужно-да се изследват и част от другите фактори за съвместимост. Това изследване може да се проведе в рамките на 1 ден в кръвните центрове на големите болници.

Кръвопреливането е вид органна трансплантация и на организма му трябват няколко години, за да се възстанови след такава трансплантация/ макар и да не усещаме, имунната ни система работи без почивка/

И все пак никой не знае кога,дали и колко спешно ще му е нужна кръв, затова е важно всеки да си знае кръвната група. Според мен, трябва да се изследват кр. гр. на всички бебета, а не само на тези, чиито майки са Rh-


Абе не е точно така както казваш, ама айде.... Разбита се, че на човек с А1+ може да се прелива А1+. Сега ще излезе, че и ДНК анализ ще се прави за кръвопреливане. Това просто не е така. Истината е, че лекарите не се навивиат на директно кръвопреливане от човек на човек, защото рискът от зарази е огромен. Кръвта, която се дарява минава през всякакви изследвания.
Последното което си написала също е донякъде вярно. Кръвната група се определя буквално за минута две, така, че при спешен случай това не е проблем  Grinning


Ако може да дадеш повече инфо за тези други фактори, които се взимат предвид. Нали всичко трябва да е подкрепено с факти! И ако е възможно да е на български език! Grinning

# 20
  • Мнения: 2 489
Само да допълня, Vache, че в България мисля има закон, който строго да определя каква кръв да се прелива. Тоест да се прелее кръв без да се изследва ми се струва невъзможно.
Все пак болниците имат някакъв запас от кръв.

# 21
  • Мнения: 479
Ехей, момичета, чакайте, ще ме изядете с парцалите!!!

"Факторите", за които говоря са т.нар. антигени и антитела. Те се намират както по повърхността на кръвните клетки, така и в самата плазма - затова говоря и за преливане на кръв и кръвни продукти.
Наистина кръвна група и кръвногрупова съвместимост по АВО и Rh- системите първо се определят за минути "ин витро". Но след това се прави т.нар. биологична проба, т.е. в организма на пациента се вкарва малко количество от съвместимата кръв, изчаква се малко, за да се проследи дали "ще я понесе" и тогава се прелива останалото количество. Причините, поради които може "да не се понесе" подходящата по АВ0 и Rh кръв се именно тези антигени и антитела, които по принцип не се изследват, защото е по-скъпо и бавно, а и естествено  защото повечето хора "понасят " преливането и т.н. и т.н.

Тези антигени и антитела са подобни у всички хора, но за всеки са уникални. Затова когато се влее чужда кръв имунната система на човека реагира - има ранни, има и късни реакции и те са подобни напр. на тези, при Rh+бебе i Rh- мама. Ако по някакъв начин през бременността кръвта на майката "срещне" кръв на бебето, нейната имунна система реагира по особен начин. Затова ако след 5, 10 или 15 год. тя пак има Rh+бебе  настъпва имунологичен конфликт. Времето няма значение, защото имунната система "помни"

Кръвопреливането е животоспасяваща операция и аз съм последната, която ще го отрече /в момента съм в края на 5-я месец и хемоглобина ми е 83 и незнам колко още ще падне до 9-я/ Но точно поради подобни причини, които споменах лекарите са на различни мнения. А нали и затова са форумите - да се обсъждат нещата!

Това е. Дано да съм била точна и ясна

# 22
  • Мнения: 2 489
Не взимаш ли мерки за хемоглубина? Нивата му са твърде ниски!

# 23
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: oxyjenia
Ехей, момичета, чакайте, ще ме изядете с парцалите!!!

"Факторите", за които говоря са т.нар. антигени и антитела. Те се намират както по повърхността на кръвните клетки, така и в самата плазма - затова говоря и за преливане на кръв и кръвни продукти.



Някъде по-горе написах, че резус фактор отрицателен означава, че в кръвта НЯМА резус фактор. Това означава, че при преливането на кръв С резус фактор се образуват антитела. Същото е  и при АВ0 несъвместимостта. В А група ИМА аглутиноген А, в В, има аглутиноген В, в АБ има аглутиноген АВ, а в нулевата НЯМА аглутиногени. Това значи, че при преливане на кръв с какъвто и да е аглутиноген се предизвиква образуване на антитела. ЕТО ТОВА СА ФАКТОРИТЕ!!!! И те се спазват! Което изключва теорията, че при преливане на кръв примерно А1+ на човек с кръвна група А1+ може да има проблем.
Това което може да се каже, ей така за информация е, че има няколко системи за кръвните групи, едната от тях е АВ0 и те се ползва при кръвопреливане, другите се използват в криминологията например, защото нали се сещате колко хора са с А група примерно. Тези системи обаче нямат отношение към кръвопреливането!

Това което си написала за определянето на кръвната група за първи път го чувам. Аз съм била кръводарител и пред мен определиха каква ми е кръвната група, разбира се на "първо четене", след това се определя резус фактора и примерно подвида на А и на АВ групата. Никой няма време да чака при спешно кръвопреливане, затова се влива 0-, защото тя няма нито резус фактор, нито аглутиногени и затова е безопасна по отношение на антителата.

Ето повече инфо ТУК

# 24
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: oxyjenia
напр. на тези, при Rh+бебе i Rh- мама. Ако по някакъв начин през бременността кръвта на майката "срещне" кръв на бебето, нейната имунна система реагира по особен начин. Затова ако след 5, 10 или 15 год. тя пак има Rh+бебе  настъпва имунологичен конфликт. Времето няма значение, защото имунната система "помни"


Това тук никой не го е отричал, тъкмо обратното!!! Въпроса беше ако тя е с А+, а той с 0- дали той може да й даде кръв. Доколкото разбирам тя пита принципно. И отговорът е, че може и не вярвам някой да го оспори. Разбира се с уговорката, че лекарите не правят директно кръвопреливане. Но я си представи, че се наложи, ситуации всякакви... е тогава може. Но разбира се не и обратния вариант нейната кръв да се прелива на него... Laughing

# 25
  • Мнения: 5 370
Цитат на: Vache
Цитат на: oxyjenia
напр. на тези, при Rh+бебе i Rh- мама. Ако по някакъв начин през бременността кръвта на майката "срещне" кръв на бебето, нейната имунна система реагира по особен начин. Затова ако след 5, 10 или 15 год. тя пак има Rh+бебе  настъпва имунологичен конфликт. Времето няма значение, защото имунната система "помни"


Това тук никой не го е отричал, тъкмо обратното!!! Въпроса беше ако тя е с А+, а той с 0- дали той може да й даде кръв. Доколкото разбирам тя пита принципно. И отговорът е, че може и не вярвам някой да го оспори. Разбира се с уговорката, че лекарите не правят директно кръвопреливане. Но я си представи, че се наложи, ситуации всякакви... е тогава може. Но разбира се не и обратния вариант нейната кръв да се прелива на него... Laughing

Ваш,много благодаря на теб и на другите за изчерпателните отговори.Ще си призная съвсем откровено защо повдигнах този въпрос.Аз си падам леко хипохондрик....и в тая посока на мисли нещо...много слабо вярвам на контрола на кръвни продукти,като съм виждала с очите си кой чака пред Центъра по хематология и кръвопреливане да кръводарява.И тъй като с моя боболинчо сме се проверили и изследвали отвсякъде за всякакви зарази,затова понякога в частни разговори му подхвърлям"ако се наложи,само от твоята кръв искам да ми прелеят". Е,то да не дава Господ,както беше писал някой по-горе. Rolling Eyes

# 26
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Coeur
Ваш,много благодаря на теб и на другите за изчерпателните отговори.Ще си призная съвсем откровено защо повдигнах този въпрос.Аз си падам леко хипохондрик....и в тая посока на мисли нещо...много слабо вярвам на контрола на кръвни продукти,като съм виждала с очите си кой чака пред Центъра по хематология и кръвопреливане да кръводарява.И тъй като с моя боболинчо сме се проверили и изследвали отвсякъде за всякакви зарази,затова понякога в частни разговори му подхвърлям"ако се наложи,само от твоята кръв искам да ми прелеят". Е,то да не дава Господ,както беше писал някой по-горе. Rolling Eyes


Няма да се навие никой лекар да прелива така кръв! Недей да се страхуваш. Кръвта и кръвните продукти се проверяват достатъчно добре. Не се използват веднага, оставят се доколкото знам 6 седмици, колкото е прозоречния период при СПИН. Ама май кръвната плазма се извлича веднага, не съм съвсем сигурна... Въпреки всичко контрола е достатъчно висок. Недей да мислиш за тия неща, ако седнеш да премисляш всички рискове за всичко повярвай ми, само ще си навредиш! Grinning

А, и още нещо... кръвта има червен цвят, независимо кой я носи. Тя спасява живот! Единственото, което ме дразни е заплащането, но това е проблем на държавата. Кръводаряването трябва да е безвъзмездно, а не да чакат пред центъра с/у заплащане!

# 27
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Vache
     ЕТО ТОВА СА ФАКТОРИТЕ!!!! И те се спазват!


Vache, не са само това факторите. Това са факторите, които се определят поголовно, защото те са от най-голямо значение за съвместимостта, обаче кръв на пациент НЕ СЕ ПРЕЛИВА преди да се направи тест за съвместимост до леглото на болния - т.е. смесва с капка кръв на пациента с кръвта на донора, за да се види дали има реакция или не. Освен това кръвопреливането се извършва само от лекар и той трябва по принцип да е до леглото на болния по време на преливането. А що се касае за останалите фактори - не мога да ти ги изброя в момент, но със сигурност има поне 16 (това ми са спомените на прима виста). Ние ги учихме по съдебна медицина.

# 28
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Laura
Цитат на: Vache
     ЕТО ТОВА СА ФАКТОРИТЕ!!!! И те се спазват!


Vache, не са само това факторите. Това са факторите, които се определят поголовно, защото те са от най-голямо значение за съвместимостта, обаче кръв на пациент НЕ СЕ ПРЕЛИВА преди да се направи тест за съвместимост до леглото на болния - т.е. смесва с капка кръв на пациента с кръвта на донора, за да се види дали има реакция или не. Освен това кръвопреливането се извършва само от лекар и той трябва по принцип да е до леглото на болния по време на преливането. А що се касае за останалите фактори - не мога да ти ги изброя в момент, но със сигурност има поне 16 (това ми са спомените на прима виста). Ние ги учихме по съдебна медицина.



Абе човек, нали тук говорим, че лекарите почти НЕ правят директно кръвопреливане. Аз не коментирам как се прави директно кръвопреливане. Така както беше поставен въпроса в началото всички останаха с впечатление, че момичето пита дали може да се прелее на А+ група 0-. Така и са отговаряли всички. Не претендирам че знам много, но поне подкрепям с факти това, което казвам.

Иначе за директното кръвопреливане е нормално да НЕ е достатъчна кръвната група и резус фактора! Разбира се, че има значение, нали кръвта от кръвната банка е обработена, то е ясно. Спора беше за друго. Поне ти си написала ясно тезата си  Grinning

# 29
  • Мнения: 2 452
О.к.
В крайна сметка ако съм разбрала правилно въпроса на момичето, тя иска да разбере дали ще и прелеят кръв от съпруга и вместо от кръвната банка - на теория ако тя е О(+), а той О (-) не виждам защо да не го направят; друг е въпросът дали това е практически възможно, защото при кръвопреливането си има правила и законни положения, които не би трябвало да се прескачат.

# 30
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Laura
О.к.
В крайна сметка ако съм разбрала правилно въпроса на момичето, тя иска да разбере дали ще и прелеят кръв от съпруга и вместо от кръвната банка - на теория ако тя е О(+), а той О (-) не виждам защо да не го направят; друг е въпросът дали това е практически възможно, защото при кръвопреливането си има правила и законни положения, които не би трябвало да се прескачат.


Eeeee, то после стана ясно, че пита за директно кръвопреливане  Grinning  Grinning  Grinning
А иначе правилата винаги трябва да се спазват! Grinning
А я кажи, всъщност прави ли се наистина такова кръвопреливане, в какви случаи лекарите се навиват да го правят? Стана ми интересно. Grinning

# 31
  • Мнения: 2 452
Едва ли се прави; само ако е абсолютно необходимо, но това, което се прави доста отдавна в България (поради липса на кръводарители) е изискването някой близък да даде кръв в кръвна банка, за да могат да "изпишат" кръв оттам. Моя колежка имаше горчив опит - даде кръв в кръвна банка, за да могат да прелеят кръв на детето на друга наша колежка и след 1 месец и се обадиха, за да и кажат, че е заразена с хепатит Б. Т.к. тя не е имала проблем до този момент решила, че единствения възможен източник е съпруга и то в резултат на изневяра, та едва не се развели; след проверки и т.н. се оказало, че тя НЯМА хепатит; станала грешка.  Rolling Eyes  Оттогава нито тя, нито съпруга и дават кръв.  Imp  Twisted Evil

# 32
  • София
  • Мнения: 13 206
Много е лошо това с кръводаряването. На моя приятелка правиха операция на тумор на ставата. Трябваха 8 л. кръв за операцията. Тогава много приятели отидохме и дадохме кръв! Наложило се е кръвопреливане, защото са засегнали главен кръвоносен съд и със сигурност са били необходими повече от 8 л. кръв. Жалко е, че в днешно време малко хора дават безвъзмездно кръв.

# 33
  • Мнения: 17 407
Абе вие откъде сте толкоз компетентни, та давате акъли за кръвно-груповата несъвместимост? Има си лекари за тази работа.

# 34
  • Мнения: 1 022
Цитат на: oxyjenia
Ехей, момичета, чакайте, ще ме изядете с парцалите!!!

/в момента съм в края на 5-я месец и хемоглобина ми е 83 и незнам колко още ще падне до 9-я/


Виж това че хемоглобина сега ти е 83 неозначава, че трябва да пада още, просто му обърне внимания, яж повече месо (разбирай червено месо - свинско и телешко) и ако се налага пий необходимото лекарство предписано от следящия ти бременноста....

# 35
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Цитат на: beep
Абе вие откъде сте толкоз компетентни, та давате акъли за кръвно-груповата несъвместимост? Има си лекари за тази работа.


Ти пък що си мислиш, че тука няма лекари?!

# 36
  • Мнения: 17 407
Цитат на: Erica
Цитат на: beep
Абе вие откъде сте толкоз компетентни, та давате акъли за кръвно-груповата несъвместимост? Има си лекари за тази работа.


Ти пък що си мислиш, че тука няма лекари?!



Подразних се, че нападате oxyjenia, след си е направила труда да ви обясни неща, различни от това,което сте учили в училище.

# 37
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
За кръвопреливането не знам, но като видях че мамата е (+), а таткото (-) и се сетих ние какъв проблем имахме.
Аз съм Rh (+) , а детето е (-). Никога не сме изследвали таткото каква е, но казват че той може би е (-). Бебо изкара много тежка жълтеница. Даже беше на границата да му сменят кръвта изцяло. Въпреки че беше 4 кила лежа в кувьоз на системи и го облъчваха със специална светлина.  
Цитат на: oxyjenia
Според мен, трябва да се изследват кр. гр. на всички бебета, а не само на тези, чиито майки са Rh-

До опасност от смяна на кръвта можело да не се стига, ако още от първия ден на раждането се установи че бебето е с различно Rh и се вземат съответните мерки. При нас го установиха чак 3-тия ден, след като малкия беше станал жълт като восъчна кукла.
Сега вече непрекъснато информирам лекарите че аз сам (+) но първото ми дете е (-) да са подготвени и да няма неприятни изненади и емоции за мен.

# 38
  • Мнения: 17 407
Цитат на: meri_ark
За кръвопреливането не знам, но като видях че мамата е (+), а таткото (-) и се сетих ние какъв проблем имахме.
Аз съм Rh (+) , а детето е (-). Никога не сме изследвали таткото каква е, но казват че той може би е (-). Бебо изкара много тежка жълтеница. Даже беше на границата да му сменят кръвта изцяло. Въпреки че беше 4 кила лежа в кувьоз на системи и го облъчваха със специална светлина.  
Цитат на: oxyjenia
Според мен, трябва да се изследват кр. гр. на всички бебета, а не само на тези, чиито майки са Rh-

До опасност от смяна на кръвта можело да не се стига, ако още от първия ден на раждането се установи че бебето е с различно Rh и се вземат съответните мерки. При нас го установиха чак 3-тия ден, след като малкия беше станал жълт като восъчна кукла.
Сега вече непрекъснато информирам лекарите че аз сам (+) но първото ми дете е (-) да са подготвени и да няма неприятни изненади и емоции за мен.[/quote

А не ти ли направиха анти-D-гама глобулин веднага след раждането?

# 39
  • Мнения: 17 407
Ма ти пък си rh+ Обърках се и аз вече

# 40
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Цитат на: beep
Цитат на: Erica
Цитат на: beep
Абе вие откъде сте толкоз компетентни, та давате акъли за кръвно-груповата несъвместимост? Има си лекари за тази работа.


Ти пък що си мислиш, че тука няма лекари?!



Подразних се, че нападате oxyjenia, след си е направила труда да ви обясни неща, различни от това,което сте учили в училище.


Айде стига с това дразнене и ефтино заяждане!

# 41
  • Мнения: 17 407
Ерика, избщо не съм имала за цел да се заяждям. Идеята ми е да не се правят изказвания в области извън компетенцията.
 Отдавна се каня да предложа да се направи он-лайн консултация с лекари - специалисти и  медицинските въпроси да се отправят към тях.

Ти ако си го приела като заяждане- твой проблем.

# 42
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Така го приех, но чак да е проблем- не е. Ако съм те разбрала грешно- моите извинения.

# 43
  • Мнения: 2 452
Beep,

Тук ВСЕКИ от нас прави изказвания извън компетенцията си. Аз се изказвам в компетенцията си, когато отида на работа и разговарям с колеги по проблемите в моята специфична област или когато изнасям доклад на конференция. Този форум е за взаимопомощ и всеки си казва това, което знае. Вярно е, че се говорят и глупости понякога, но това е неизбежно.
Междувпрочем, не е нужно човек да бъде лекар за да бъде компетентност по въпроса за кръвните групи, както и обратното - не всеки лекар има комптентност по този проблем.
Лаура

# 44
  • Мнения: 17 407
Цитат на: Laura
Beep,

Тук ВСЕКИ от нас прави изказвания извън компетенцията си. Аз се изказвам в компетенцията си, когато отида на работа и разговарям с колеги по проблемите в моята специфична област или когато изнасям доклад на конференция. Този форум е за взаимопомощ и всеки си казва това, което знае. Вярно е, че се говорят и глупости понякога, но това е неизбежно.
Междувпрочем, не е нужно човек да бъде лекар за да бъде компетентност по въпроса за кръвните групи, както и обратното - не всеки лекар има комптентност по този проблем.
Лаура


Е точно това говорене на глупости може да се избегне, ама айде оставете. Няма значение, да не коментираме повече.

# 45
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Laura
Beep,

Тук ВСЕКИ от нас прави изказвания извън компетенцията си. Аз се изказвам в компетенцията си, когато отида на работа и разговарям с колеги по проблемите в моята специфична област или когато изнасям доклад на конференция. Този форум е за взаимопомощ и всеки си казва това, което знае. Вярно е, че се говорят и глупости понякога, но това е неизбежно.
Междувпрочем, не е нужно човек да бъде лекар за да бъде компетентност по въпроса за кръвните групи, както и обратното - не всеки лекар има комптентност по този проблем.
Лаура


  202uu   202uu   202uu

# 46
  • Мнения: 2 452
Цитат на: beep

Е точно това говорене на глупости може да се избегне, ама айде оставете. Няма значение, да не коментираме повече.


Последен коментар и повече няма да се обаждам. Говоренето на глупости тук просто не може да се избегне. Във форума участват различни хора, с различни познания, манталитет, разбирания за света и живота. Това, което за един е глупост за друг е истина. Не може да се изисква от хората да проявяват твоето разбиране и компетентност по въпроса, защото просто нямат необходимите познания. Същото се отнася и за много други неща; тук всеки прави изказвания по различни въпроси от различни сфери и за своето си ниво на компетентност смята, че мислите му са правилни. Ако имаш желание и време вземи та напиши малко повече за кръвните групи (накратко и като за лаици), за да бъдат майките по-информирани и да спрат да пишат глупости.
Лаура

# 47
  • Мнения: 17 407
Айде пак ли ще се ядеме  сега? Няма да пиша нищо!!! Вие не разбирате ли, не искате ли да разберете не знам. ПРЕСТАНЕТЕ ДА ПОДЦЕНЯВАТЕ ЛЕКАРСКОТО МНЕНИЕ. Това,че четете статии, не означава,че имате клинично мислене и опит. Отнася се и за форума за кърменето - масово се плюят педиатрите.ЕТО ТОВА НЕ МИ ХАРЕСВА, ама на кой му пука всъщност.

# 48
  • Мнения: 686
Как мислите моята кръвна група е 0, на съпугът ми АБ, следователно бебо задължително ще с А, или Б кръвна група. Може ли да има несъвместимост и тялото ми да отхвърли плода, или да се образуват антитела, които ще са опасни за мен или бебето.
Много съм притеснена! Ще се радвам, ако има мами с кръвна група 0, които да споделят техния опит!

# 49
  • Мнения: 8 505
Значение има Rh-факторът.Ако ти си с отрицателен,а мъжът ти с положителен,в този случай е много вероятно детето също да е с положителен.Тогава бременността се води рискова,а след като родиш,ти се инжектира анти-Д гамаглобулин,за да е по-малък риска от отхвърляне на следваща бременност.

# 50
  • Мнения: 1 097
абе аз малко май не съм по темата, но виждам, че тук има доста компетентни по въпроса. Имаше един линк, но не мога да го намеря сега  newsm78 КАто знам моята и на мъжа ми кръвна група, как да сметнем каква група най-вероятно ще е бебето? Laughing

# 51
# 52
  • на село
  • Мнения: 3 926
Как мислите моята кръвна група е 0, на съпугът ми АБ, следователно бебо задължително ще с А, или Б кръвна група. Може ли да има несъвместимост и тялото ми да отхвърли плода, или да се образуват антитела, които ще са опасни за мен или бебето.
Много съм притеснена! Ще се радвам, ако има мами с кръвна група 0, които да споделят техния опит!
Спокойно, няма да изхвърли плода, най -много бебо да има силно изразена физиологична жълтеница и да се наложат системи, облъчване със синя лампа/ на бебо имам впредвид/, както беше при нас.
Обаче има значение и резус фактора, това е за случай, че ти си 0+.
reflex ти е казала, ако си -, тогава е рисково.
Аз съм 0+, а съпругът ми В+, малката е В+. При голямата ми дъщеря нямаше кръвно групова несъвместимост/ сигурно е моята кр. група, срам ама не я знаем/.
Ако прочетеш постингите на Vache в началото, ще ти се изяснят доста неща.

# 53
  • Мнения: 3 760
Може! 0- се прелива в спешни случай когато не се знае кръвната група. Опасно е ако ти си - и се прелее +, също ако си 0, а се прелее друга група. Затова се прелива 0-, всички групи я приемат. Минуса означава, че тези хора НЯМАТ резус фактор. На тях ако се прелее кръв с резус фактор е страшно, обратното няма проблем  Grinning
За детенце е опасно ако майката е с "-", а бащата с "+". При вас няма за какво да се тревожиш.

# 54
  • Мнения: 49
Може! 0- се прелива в спешни случай когато не се знае кръвната група. Опасно е ако ти си - и се прелее +, също ако си 0, а се прелее друга група. Затова се прелива 0-, всички групи я приемат. Минуса означава, че тези хора НЯМАТ резус фактор. На тях ако се прелее кръв с резус фактор е страшно, обратното няма проблем  Grinning
А може ли да си само 0 група без резус фактор

# 55
  • Мнения: 2 123
НЕ, БОНИБОН, НЕ МОЖЕ

# 56
  • Мнения: 686
Bonibon, не може да е само 0! Или е отрицателна, или е положителна!

Общи условия

Активация на акаунт