Кръвни групи-съвместимост

  • 21 716
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 022
Абе общо взето, каквато и да е кръвната ти група, мъжа ти може да даде кръв от неговта, а те да ти прелеят от твоята кръвна група с твоя резус фактор, така че няма какво да се притесняваш.....


освен това за да даде кръв има определени изисквания за килиграмите и трябва да не е боледувал от разни там болести като жълтеница (хепатит) и други инфекциозни болести. А и няма заящо да се притесняваш отсега за тея работа, то като му дойде момента пожелавам ти изобщо да не се налага да ти се прелива кръв, а всичко да си мине по нормален и благополучен път за теб и бебето Simple Smile

Чао и повече положителни емоциии...

# 16
  • Мнения: 479
Въпросът за кръвните групи не се свежда само до факторите А, В ил Rh.  В 21-ви век е  меко казано тъпо да се прелива кръв от друга група, дори и тя да е 0 /естествено изключвам случаите на спешност, природни и др. бедствия, когато има стотици пострадали или пък други екстремни варианти/ Това, което се учи в учебниците по биология е колкото вярно, толкова и грешно. Може напр. на човек с А1 Rh+ да започнaт да му преливат А1 Rh+кръв и пак да не я понесе, защото има страшно много други фактори и системи, по които кръвта да не бъде съвместима. Добре е към преливане на кръв и кръвни продукти да се пристъпи само в краен, ама много краен случай и когато това е нужно-да се изследват и част от другите фактори за съвместимост. Това изследване може да се проведе в рамките на 1 ден в кръвните центрове на големите болници.

Кръвопреливането е вид органна трансплантация и на организма му трябват няколко години, за да се възстанови след такава трансплантация/ макар и да не усещаме, имунната ни система работи без почивка/

И все пак никой не знае кога,дали и колко спешно ще му е нужна кръв, затова е важно всеки да си знае кръвната група. Според мен, трябва да се изследват кр. гр. на всички бебета, а не само на тези, чиито майки са Rh-

# 17
  • Мнения: 4 406
моят случай е такъв и четох много по въпроса. аз се оказах А-, татито А+. следиха ме през бременността дали няма да дам положителен резултат на изследване " Кумбс".
за съжаление бебчо се роди анемичен и на втория ден се наложи да му прелеят кръв. бебо беше взел моята кръвна група, затова тази инжекция, която поставят на майките с Rh -и бебе Rh+ не се наложи.
да не ти се налага, но нямя да прелеят кръв от мъжа ти на теб, дори и да сте една и съща група- задължително кръвта идва от кръвна банка и дори да настоявяш кръвта да е от " свой", няма как да я изследват толкова бързо. така че няма да знаеш чия е кръвта която ще ти прелеят.

# 18
  • Мнения: 2 489
Цитат на: oxyjenia
Въпросът за кръвните групи не се свежда само до факторите А, В ил Rh.  В 21-ви век е  меко казано тъпо да се прелива кръв от друга група, дори и тя да е 0 /естествено изключвам случаите на спешност, природни и др. бедствия, когато има стотици пострадали или пък други екстремни варианти/ Това, което се учи в учебниците по биология е колкото вярно, толкова и грешно. Може напр. на човек с А1 Rh+ да започнaт да му преливат А1 Rh+кръв и пак да не я понесе, защото има страшно много други фактори и системи, по които кръвта да не бъде съвместима. Добре е към преливане на кръв и кръвни продукти да се пристъпи само в краен, ама много краен случай и когато това е нужно-да се изследват и част от другите фактори за съвместимост. Това изследване може да се проведе в рамките на 1 ден в кръвните центрове на големите болници.

Кръвопреливането е вид органна трансплантация и на организма му трябват няколко години, за да се възстанови след такава трансплантация/ макар и да не усещаме, имунната ни система работи без почивка/

И все пак никой не знае кога,дали и колко спешно ще му е нужна кръв, затова е важно всеки да си знае кръвната група. Според мен, трябва да се изследват кр. гр. на всички бебета, а не само на тези, чиито майки са Rh-


Можеш ли да кажеш какви са тези други фактори!
А това, че трябват няколко години на организма да се възстанови след кръвопреливане май ти си го измисли!

# 19
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: oxyjenia
Въпросът за кръвните групи не се свежда само до факторите А, В ил Rh.  В 21-ви век е  меко казано тъпо да се прелива кръв от друга група, дори и тя да е 0 /естествено изключвам случаите на спешност, природни и др. бедствия, когато има стотици пострадали или пък други екстремни варианти/ Това, което се учи в учебниците по биология е колкото вярно, толкова и грешно. Може напр. на човек с А1 Rh+ да започнaт да му преливат А1 Rh+кръв и пак да не я понесе, защото има страшно много други фактори и системи, по които кръвта да не бъде съвместима. Добре е към преливане на кръв и кръвни продукти да се пристъпи само в краен, ама много краен случай и когато това е нужно-да се изследват и част от другите фактори за съвместимост. Това изследване може да се проведе в рамките на 1 ден в кръвните центрове на големите болници.

Кръвопреливането е вид органна трансплантация и на организма му трябват няколко години, за да се възстанови след такава трансплантация/ макар и да не усещаме, имунната ни система работи без почивка/

И все пак никой не знае кога,дали и колко спешно ще му е нужна кръв, затова е важно всеки да си знае кръвната група. Според мен, трябва да се изследват кр. гр. на всички бебета, а не само на тези, чиито майки са Rh-


Абе не е точно така както казваш, ама айде.... Разбита се, че на човек с А1+ може да се прелива А1+. Сега ще излезе, че и ДНК анализ ще се прави за кръвопреливане. Това просто не е така. Истината е, че лекарите не се навивиат на директно кръвопреливане от човек на човек, защото рискът от зарази е огромен. Кръвта, която се дарява минава през всякакви изследвания.
Последното което си написала също е донякъде вярно. Кръвната група се определя буквално за минута две, така, че при спешен случай това не е проблем  Grinning


Ако може да дадеш повече инфо за тези други фактори, които се взимат предвид. Нали всичко трябва да е подкрепено с факти! И ако е възможно да е на български език! Grinning

# 20
  • Мнения: 2 489
Само да допълня, Vache, че в България мисля има закон, който строго да определя каква кръв да се прелива. Тоест да се прелее кръв без да се изследва ми се струва невъзможно.
Все пак болниците имат някакъв запас от кръв.

# 21
  • Мнения: 479
Ехей, момичета, чакайте, ще ме изядете с парцалите!!!

"Факторите", за които говоря са т.нар. антигени и антитела. Те се намират както по повърхността на кръвните клетки, така и в самата плазма - затова говоря и за преливане на кръв и кръвни продукти.
Наистина кръвна група и кръвногрупова съвместимост по АВО и Rh- системите първо се определят за минути "ин витро". Но след това се прави т.нар. биологична проба, т.е. в организма на пациента се вкарва малко количество от съвместимата кръв, изчаква се малко, за да се проследи дали "ще я понесе" и тогава се прелива останалото количество. Причините, поради които може "да не се понесе" подходящата по АВ0 и Rh кръв се именно тези антигени и антитела, които по принцип не се изследват, защото е по-скъпо и бавно, а и естествено  защото повечето хора "понасят " преливането и т.н. и т.н.

Тези антигени и антитела са подобни у всички хора, но за всеки са уникални. Затова когато се влее чужда кръв имунната система на човека реагира - има ранни, има и късни реакции и те са подобни напр. на тези, при Rh+бебе i Rh- мама. Ако по някакъв начин през бременността кръвта на майката "срещне" кръв на бебето, нейната имунна система реагира по особен начин. Затова ако след 5, 10 или 15 год. тя пак има Rh+бебе  настъпва имунологичен конфликт. Времето няма значение, защото имунната система "помни"

Кръвопреливането е животоспасяваща операция и аз съм последната, която ще го отрече /в момента съм в края на 5-я месец и хемоглобина ми е 83 и незнам колко още ще падне до 9-я/ Но точно поради подобни причини, които споменах лекарите са на различни мнения. А нали и затова са форумите - да се обсъждат нещата!

Това е. Дано да съм била точна и ясна

# 22
  • Мнения: 2 489
Не взимаш ли мерки за хемоглубина? Нивата му са твърде ниски!

# 23
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: oxyjenia
Ехей, момичета, чакайте, ще ме изядете с парцалите!!!

"Факторите", за които говоря са т.нар. антигени и антитела. Те се намират както по повърхността на кръвните клетки, така и в самата плазма - затова говоря и за преливане на кръв и кръвни продукти.



Някъде по-горе написах, че резус фактор отрицателен означава, че в кръвта НЯМА резус фактор. Това означава, че при преливането на кръв С резус фактор се образуват антитела. Същото е  и при АВ0 несъвместимостта. В А група ИМА аглутиноген А, в В, има аглутиноген В, в АБ има аглутиноген АВ, а в нулевата НЯМА аглутиногени. Това значи, че при преливане на кръв с какъвто и да е аглутиноген се предизвиква образуване на антитела. ЕТО ТОВА СА ФАКТОРИТЕ!!!! И те се спазват! Което изключва теорията, че при преливане на кръв примерно А1+ на човек с кръвна група А1+ може да има проблем.
Това което може да се каже, ей така за информация е, че има няколко системи за кръвните групи, едната от тях е АВ0 и те се ползва при кръвопреливане, другите се използват в криминологията например, защото нали се сещате колко хора са с А група примерно. Тези системи обаче нямат отношение към кръвопреливането!

Това което си написала за определянето на кръвната група за първи път го чувам. Аз съм била кръводарител и пред мен определиха каква ми е кръвната група, разбира се на "първо четене", след това се определя резус фактора и примерно подвида на А и на АВ групата. Никой няма време да чака при спешно кръвопреливане, затова се влива 0-, защото тя няма нито резус фактор, нито аглутиногени и затова е безопасна по отношение на антителата.

Ето повече инфо ТУК

# 24
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: oxyjenia
напр. на тези, при Rh+бебе i Rh- мама. Ако по някакъв начин през бременността кръвта на майката "срещне" кръв на бебето, нейната имунна система реагира по особен начин. Затова ако след 5, 10 или 15 год. тя пак има Rh+бебе  настъпва имунологичен конфликт. Времето няма значение, защото имунната система "помни"


Това тук никой не го е отричал, тъкмо обратното!!! Въпроса беше ако тя е с А+, а той с 0- дали той може да й даде кръв. Доколкото разбирам тя пита принципно. И отговорът е, че може и не вярвам някой да го оспори. Разбира се с уговорката, че лекарите не правят директно кръвопреливане. Но я си представи, че се наложи, ситуации всякакви... е тогава може. Но разбира се не и обратния вариант нейната кръв да се прелива на него... Laughing

# 25
  • Мнения: 5 370
Цитат на: Vache
Цитат на: oxyjenia
напр. на тези, при Rh+бебе i Rh- мама. Ако по някакъв начин през бременността кръвта на майката "срещне" кръв на бебето, нейната имунна система реагира по особен начин. Затова ако след 5, 10 или 15 год. тя пак има Rh+бебе  настъпва имунологичен конфликт. Времето няма значение, защото имунната система "помни"


Това тук никой не го е отричал, тъкмо обратното!!! Въпроса беше ако тя е с А+, а той с 0- дали той може да й даде кръв. Доколкото разбирам тя пита принципно. И отговорът е, че може и не вярвам някой да го оспори. Разбира се с уговорката, че лекарите не правят директно кръвопреливане. Но я си представи, че се наложи, ситуации всякакви... е тогава може. Но разбира се не и обратния вариант нейната кръв да се прелива на него... Laughing

Ваш,много благодаря на теб и на другите за изчерпателните отговори.Ще си призная съвсем откровено защо повдигнах този въпрос.Аз си падам леко хипохондрик....и в тая посока на мисли нещо...много слабо вярвам на контрола на кръвни продукти,като съм виждала с очите си кой чака пред Центъра по хематология и кръвопреливане да кръводарява.И тъй като с моя боболинчо сме се проверили и изследвали отвсякъде за всякакви зарази,затова понякога в частни разговори му подхвърлям"ако се наложи,само от твоята кръв искам да ми прелеят". Е,то да не дава Господ,както беше писал някой по-горе. Rolling Eyes

# 26
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Coeur
Ваш,много благодаря на теб и на другите за изчерпателните отговори.Ще си призная съвсем откровено защо повдигнах този въпрос.Аз си падам леко хипохондрик....и в тая посока на мисли нещо...много слабо вярвам на контрола на кръвни продукти,като съм виждала с очите си кой чака пред Центъра по хематология и кръвопреливане да кръводарява.И тъй като с моя боболинчо сме се проверили и изследвали отвсякъде за всякакви зарази,затова понякога в частни разговори му подхвърлям"ако се наложи,само от твоята кръв искам да ми прелеят". Е,то да не дава Господ,както беше писал някой по-горе. Rolling Eyes


Няма да се навие никой лекар да прелива така кръв! Недей да се страхуваш. Кръвта и кръвните продукти се проверяват достатъчно добре. Не се използват веднага, оставят се доколкото знам 6 седмици, колкото е прозоречния период при СПИН. Ама май кръвната плазма се извлича веднага, не съм съвсем сигурна... Въпреки всичко контрола е достатъчно висок. Недей да мислиш за тия неща, ако седнеш да премисляш всички рискове за всичко повярвай ми, само ще си навредиш! Grinning

А, и още нещо... кръвта има червен цвят, независимо кой я носи. Тя спасява живот! Единственото, което ме дразни е заплащането, но това е проблем на държавата. Кръводаряването трябва да е безвъзмездно, а не да чакат пред центъра с/у заплащане!

# 27
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Vache
     ЕТО ТОВА СА ФАКТОРИТЕ!!!! И те се спазват!


Vache, не са само това факторите. Това са факторите, които се определят поголовно, защото те са от най-голямо значение за съвместимостта, обаче кръв на пациент НЕ СЕ ПРЕЛИВА преди да се направи тест за съвместимост до леглото на болния - т.е. смесва с капка кръв на пациента с кръвта на донора, за да се види дали има реакция или не. Освен това кръвопреливането се извършва само от лекар и той трябва по принцип да е до леглото на болния по време на преливането. А що се касае за останалите фактори - не мога да ти ги изброя в момент, но със сигурност има поне 16 (това ми са спомените на прима виста). Ние ги учихме по съдебна медицина.

# 28
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Laura
Цитат на: Vache
     ЕТО ТОВА СА ФАКТОРИТЕ!!!! И те се спазват!


Vache, не са само това факторите. Това са факторите, които се определят поголовно, защото те са от най-голямо значение за съвместимостта, обаче кръв на пациент НЕ СЕ ПРЕЛИВА преди да се направи тест за съвместимост до леглото на болния - т.е. смесва с капка кръв на пациента с кръвта на донора, за да се види дали има реакция или не. Освен това кръвопреливането се извършва само от лекар и той трябва по принцип да е до леглото на болния по време на преливането. А що се касае за останалите фактори - не мога да ти ги изброя в момент, но със сигурност има поне 16 (това ми са спомените на прима виста). Ние ги учихме по съдебна медицина.



Абе човек, нали тук говорим, че лекарите почти НЕ правят директно кръвопреливане. Аз не коментирам как се прави директно кръвопреливане. Така както беше поставен въпроса в началото всички останаха с впечатление, че момичето пита дали може да се прелее на А+ група 0-. Така и са отговаряли всички. Не претендирам че знам много, но поне подкрепям с факти това, което казвам.

Иначе за директното кръвопреливане е нормално да НЕ е достатъчна кръвната група и резус фактора! Разбира се, че има значение, нали кръвта от кръвната банка е обработена, то е ясно. Спора беше за друго. Поне ти си написала ясно тезата си  Grinning

# 29
  • Мнения: 2 452
О.к.
В крайна сметка ако съм разбрала правилно въпроса на момичето, тя иска да разбере дали ще и прелеят кръв от съпруга и вместо от кръвната банка - на теория ако тя е О(+), а той О (-) не виждам защо да не го направят; друг е въпросът дали това е практически възможно, защото при кръвопреливането си има правила и законни положения, които не би трябвало да се прескачат.

Общи условия

Активация на акаунт