Материали и литература по химия за деца

  • 4 650
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 617
Здравейте!
От известно време сина ми се интересува от химия. Елементарни неща разбира се, като от какво е съставена водата, киселината и т.н. Опитах се да намеря книжки подходящи за запознаване на децата с химичните елементи, структури на молекули и т.н обаче намереното е или прекалено детско или на доста по-неразбираем език.
Искам да не изпусна интереса му и да му намеря някаква подходяща литература, но уви не успявам за сега. Та моля ако някой е попадал на такава да сподели с мен.
Благодаря.

Последна редакция: сб, 03 май 2014, 18:17 от Фран Джонсън

# 1
  • у дома
  • Мнения: 7 186
Аз се интересувам от същото-моето е 5 клас и частта от ЧП,свързана с химия му беше най-интересна...Даже за Коледа искаше химическа лаборатория да си правел опити,но в България така и не открих,само в чужди сайтове и нямаше време да пристигне и така и не поръчах...

Ние имаме тази
и от моето детство Пътуване в химията - ето тук http://knizhen-pazar.net/index.php?option=add_book&id=181745 … D1%8F%D1%82%D0%B0 я намирам антикварна.

Тази http://detstvoto.net/index.php?newsid=3306  също  е интересна ,за кръговрата на водата е... От същата авторка имаме още две книги,пак са много хубави  Peace
http://knizhen-pazar.net/index.php?option=add_book&id=366764 … D1%82%D0%B2%D0%BE
http://knizhen-pazar.net/index.php?option=add_book&id=236844 … D0%B7%D0%BA%D0%B8

Последна редакция: сб, 03 май 2014, 20:53 от svetlaem

# 2
  • Мнения: 617
Много ти благодаря. Втората книжка има ли картинки?  Ще я потърся по антикварите наоколо, ако не я открия ще я поръчам от линка.
В търсене на материали съм ако намеря непременно ще споделя.

# 3
  • София
  • Мнения: 7 673
Вижте и тази:

Изобщо цялата поредица е хубава.

Както и тази:

Отново цялата поредица си заслужава.

# 4
  • у дома
  • Мнения: 7 186
Много ти благодаря. Втората книжка има ли картинки?  Ще я потърся по антикварите наоколо, ако не я открия ще я поръчам от линка.


Да,има-до няколко дни мога да ти сканирам няколко страници да прецениш.

От новите издания препоръчвам също тази - тип енциклопедия с доста капачета и триизмерни макети-децата много я харесаха.

Последна редакция: сб, 03 май 2014, 22:56 от svetlaem

# 5
  • Мнения: 8 281
И моят син в последно време е на вълна химия - иска да прави опити, някакви отвари бърка.
Сетих се за една много хубава книжка, която имах в детството си - "Опитай сам" на Иван Лилов.
Много интересни опити имаше показани в нея и то все с неща, които малко или много се намират във всяка кухня; много обяснения, написани на достъпен език. И най-хубавото беше, че всичко това беше вплетено в история със сюжет и герои. Търсих книжката при майка ми, но за съжаление не я открих, а вече разказах на сина си за нея и се беше настроил, че ще я четем. Сега ще я търся в библиотеката. Много ме е яд, че се е попиляла някъде  Sad

# 6
  • у дома
  • Мнения: 7 186

Сетих се за една много хубава книжка, която имах в детството си - "Опитай сам" на Иван Лилов.
Много интересни опити имаше показани в нея и то все с неща, които малко или много се намират във всяка кухня; много обяснения, написани на достъпен език. И най-хубавото беше, че всичко това беше вплетено в история със сюжет и герои.

Тази я бях забравила  Embarassed - и аз трябва да я потърся при майка ми,дано нашата не се  е загубила...

# 7
  • Мнения: 617
Благодаря ви момичета, насочихте ме какво да търся. Светле ако не те затруднява ще сканираш ли една, две странички за да поръчам книжката, а другите ще ги потърся в големите книжарници.
Златни сте  Hug

# 8
# 9
  • Мнения: 1 732
Имам от посочените последни книжки- поредицата " Най- интересните експерименти за деца"- книга втора. Преводна от немски език е.
Бих казала, че тя съвсем слабо засяга химията. Повечето експерименти са от областта на физиката.
моргана, не разбрах колко е голямо детето ти и дали изучава химия в училище.
Аз се занимавам с деца в основно училище; водя и паралелка по природни науки и всеки път правим експерименти. Моите ученици са между 7 и 10 годишни. За съжаление всичите ми материали са на немски, иначе, мога да ти пратя готови текстове с обяснения точно какво се прави, какви материали, какво се случва и защо. В нета има много хубави сайтове. За съжаление, мога да ти посоча пак само на немски ( евентуално на руски и английски) .

Последна редакция: вт, 06 май 2014, 17:48 от take a smile

# 10
  • София
  • Мнения: 7 673
моргана, не разбрах колко е голямо детето ти и дали изучава химия в училище.
В подписа й пише, че младежът е на 6 години и 7 месеца.

# 11
  • Мнения: 1 732
 ами аз  не виждам вече подписи......не знам защо, още като стана промяната с облика на форума....
Ами чудесна възраст за откриване на чудния свят на химията и ...вълшебствата.  Flutter
Някои ученици казват, че правим фокуси Laughing

# 12
  • София
  • Мнения: 7 673
ами аз  не виждам вече подписи......не знам защо, още като стана промяната с облика на форума....
Ами чудесна възраст за откриване на чудния свтя на химията.  Flutter

Влез си в профила - в настройките. Там по дифолт е отметнато да не се виждат подписите. Махни отметката.

# 13
  • Мнения: 617
Take a smile, няма проблем, че материалите са на немски или английски, ще се радвам ако ги споделиш.

# 14
  • София
  • Мнения: 17 597
ами аз  не виждам вече подписи......не знам защо, още като стана промяната с облика на форума....
Ами чудесна възраст за откриване на чудния свтя на химията.  Flutter

Влез си в профила - в настройките. Там по дифолт е отметнато да не се виждат подписите. Махни отметката.


Благодаря! Не бях влизала от... ами, твърде отдавна - но липсата на подписи ме дразнеше...

 Hug

А по въпроса за химията за деца /малки/ - сещам се един надпис на дъската от 1ви курс - "Химията си е чиста проба готвене".

В тази връзка, приготвянето на преситен разтвор на захар е много интересен и поучителен експеримент.
Започни да разтваряш на студено, при бъркане - и като спре да се разтваря и видимо има кристали, плуващи във водата, я сложи на котлона - и после продължи да добавяш, докато спре да се разтваря и на горещо. Ако намериш малко сладкарска боя и пуснеш в разтвора, ще е хитро. После го остави да се охлади - и му покажи кристалите, които ще се образуват. Няма значение че няма да му обясниш понятията - истински разтвор, пресищане, кристализация или каквото и да е - ще му е интересно и забавно, а най-важното, може да участва в експеримента.

Общи условия

Активация на акаунт