За чувството за вина...

  • 8 783
  • 152
  •   1
Отговори
# 45
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
А за вината, ако не направим нещо според измислените религиозни правила, че господ ще ни накаже?
А вината, че злото се връщало на децата ти или след 'нам си колко поколения?
А вината за даренията в църквата?

# 46
  • Мнения: 14 654
Особено интерсно е, че когато най-големите кречетала загазят, бързо-бързо си пренареждат приоритетите: като се разболеят първи хващат блистера с лекарства и си карат детето в болница, вместо да го изчакат самичко да се оправи, а напоследък веганите един по един изгърмяват заради годините недохранване и започват да ядат и цикъла на кокошката, и млекцето на теленцето.

# 47
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
А на мен ми е странно това, че някому може да хрумне, че медиите и интернет бълват потоци от информация, единствено с цел да го накарат да се почувства виновен.

Има едно нещо, което се нарича awareness. Нямам представа как се превежда на български, но да кажем, че е повишено обществено съзнание, изострено обществено съзнание по някаква или много теми. Когато критична маса от хора са aware за даден проблем или ситуация, започват да се генерират действия и решения. Само преди 20 години, преди социалните мрежи, едва ли някой би разбрал магнитуда на трагедията в Украина и други кътчета по света. Когато те станат достояние на критична маса от хора, има реакция, има и действия. Може да не са достатъчни, но е повече от нищо. Механизмът awareness в световен план е много интересно нещо и е любопитно да се прочете и да научи човек как работи, ако го интересува как функционира тази планета в социален план.

Ако някой възприема като заплаха за микросвета си и спокойствието си картинки с трагедии и притеснителна информация за болести, просто може да си филтрира фийда във Фейсбук и да спи спокойно. Проблемът е, че рано или късно, на човек все му идва до главата нещо от нещата, за които го бомбардират, че трябва да е aware. Иначе съм съгласна, че много от трогателните картинки във Фейсбук са кич и дразнят. Но хората не досаждат с информация за каузите си просто, за да дразнят и да ни развалят спокойствието. От това излизат реални неща.

Последна редакция: вт, 06 май 2014, 10:51 от Saule

# 48
  • Мнения: 4 303
Не е въпросът в това, че има реакция на събитията в Украйна и хората са съпричастни на човешката трагедия. Напротив, в никакъв случай не бива да живеем обвити в собствения си пашкул, без да можем да погледнем отвъд него. Понякога съзнателно търся нещо, което да ме приземи и да ми припомни, че животът далеч не е само това, което се случва на мен и моето семейство, че не съм сама и моята истина не е общовалидна.

Обаче никак не търпя изцепки от рода на: "Как може да живеете спокойно, след като знаете, че в Украйна умират хора?"
Или: "Как спа днес Българино? Чу ли какво се случи в Розово? Харесва ли ти това, което виждаш в огледалото? Срам ме е!"

И така нататък.

# 49
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Не е въпросът в това, че има реакция на събитията в Украйна и хората са съпричастни на човешката трагедия. Напротив, в никакъв случай не бива да живеем обвити в собствения си пашкул, без да можем да погледм извън него. Понякога съзнателно търся нещо, което да ме приземи и да ми припомни, че животът далеч не е само това, което се случва на мен и моето семейство, че не съм сама.

Обаче никак не понася излеяния от рода на: "Как може да живеете спокойно, след като знаете, че в Украйна умират хора?"
Или: "Как спа днес Българино? Чу ли какво се случи в Розово? Харесва ли ти това, което виждаш в огледалото? Срам ме е!"

И така нататък.

Да, да, абсолютно, този тип послания аз ги приемам като насилие дори. Като прочета такова нещо си мисля, че автора просто го бие сачмата. За това и казах, че някои от "картинките" са откровен кич.  Peace

# 50
  • Мнения: 4 569
...Вие чувствате ли се виновни?
Не, защото моите избори са си мои, наясно съм със себе си и трудно ще ми се наложи някой друг.
Виновни се чувстват тези, които не са уверени в себе си и в изборите си.

Люта битка водя с хората около мен относно купуването на нов телефон. Войната продължава от около десетина години вече.
За мен телефона е за "здравей-чао". Нямам нужда от интернет, камера или да съм модерна. Ползвам стари трошки и съм доволна. Експлоатирам ги безмилостно, не се страхувам, че ще го изгубя или счупя.
Трябвало да ми се купи нов телефон, защото всички имали и е модерно, а аз съм била като някоя бабичка. Ама аз не искам. Ако ми купят нов и скъп телефон ще го оставя в заложна къща и ще взема половината му цена. - така ги заплашвам вече.
Не мога да разбера моя избор да съм със стар телефон защо толкова вади очите на другите и се опитвам да изкарат виновна за избора ми.

Последна редакция: вт, 06 май 2014, 11:20 от Естел Бързоход

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
Соле, за мен е много подходящ изразът на Верислава Дърева за забълбучкването на главите. Точно, че вменяването на вина отнема от тази ъуейрнес и хората започват да се съмняват в преценката си, или пък минават на тотално отричане и пак става лошо. Пропагандата не е от вчера.

# 52
  • Мнения: 7 171
А на мен ми е странно това, че някому може да хрумне, че медиите и интернет бълват потоци от информация, единствено с цел да го накарат да се почувства виновен.

Има едно нещо, което се нарича awareness. Нямам представа как се превежда на български, но да кажем, че е повишено обществено съзнание, изострено обществено съзнание по някаква или много теми. Когато критична маса от хора са aware за даден проблем или ситуация, започват да се генерират действия и решения. Само преди 20 години, преди социалните мрежи, едва ли някой би разбрал магнитуда на трагедията в Украина и други кътчета по света. Когато те станат достояние на критична маса от хора, има реакция, има и действия. Може да не са достатъчни, но е повече от нищо. Механизмът awareness в световен план е много интересно нещо и е любопитно да се прочете и да научи човек как работи, ако го интересува как функционира тази планета в социален план.

Ако някой възприема като заплаха за микросвета си и спокойствието си картинки с трагедии и притеснителна информация за болести, просто може да си филтрира фийда във Фейсбук и да спи спокойно. Проблемът е, че рано или късно, на човек все му идва до главата нещо от нещата, за които го бомбардират, че трябва да е aware. Иначе съм съгласна, че много от трогателните картинки във Фейсбук са кич и дразнят. Но хората не досаждат с информация за каузите си просто, за да дразнят и да ни развалят спокойствието. От това излизат реални неща.

Не желая да споря, но не ме познаваш и не знаеш каква е моята социална awareness. Не обсъждаме нуждата от информираност и социална ангажираност, а преекспонирането и опита за вменяване на чувство за вина. Съжалявам за събитията в Украйна, но не разбирам как ще помогна, ако спра да съществувам в собствената си действителност и се отдам само и единствено на отразяване на събитията от Украйна, примерно. Ето, и ти се изразяваш с тънко презрение и сарказъм по-горе. Нужно ли е? Според мен, не.

Прочетох следващият ти коментар. Точно за това става въпрос. За "насилие". Затова повдигнах темата.

# 53
  • Мнения: 2
Изместихте центъра на темата..
 четете преди да коментирате

# 54
  • Уистерия Лейн
  • Мнения: 214
На мен пък постоянно ми се вменява вина , че нямам фейсбук...
Simple Smile

# 55
  • Мнения: 2
На мен пък постоянно ми се вменява вина , че нямам фейсбук...
Simple Smile

И на мен ,че ризата не ми е била изгладена Joy

# 56
  • Мнения: 4 569
На мен пък постоянно ми се вменява вина , че нямам фейсбук...
Simple Smile
И на мен.

# 57
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
О, да, постоянно някой вменява вина на някого за нещо - тук, в реалността, навсякъде.
Това кара другия човек да чувства някакъв особен вид превъзходство, видимо само за него самия.Това чесане на собственото его е станало пословично тук.
Най-добрият и изпитан метод е да се водим по тази отколешна и изпитана мъдрост:"Мълчанието е злато" Simple Smile))

# 58
  • Мнения: 832
Ами не става дума да се чувстваш виновен, а да се замислиш преди да приемеш някакви нещо просто така, по инерция. Медиите са за това да ни информират.
Съжалявам, но аз мисля, че много малко хора наистина се замислят за последиците от нещата които вършат, камо ли да чустват вина. Просто е ужасяващо как унищожаваме природата по всякакви начини и да, трябва да направим нещо по въпроса с реални действия, не само с чувството за вина да си живеем.

# 59
  • Уистерия Лейн
  • Мнения: 214
Всъщност сега като се  замисля , чак вина ... Сякаш е малко силно казано , но срам , да. Срам от това , че не си част от масите .

Общи условия

Активация на акаунт