Прочети преди Трансфер

  • 14 386
  • 150
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 550
Темата е много болезнена..Моля се за бебчето.. Praynig
Съгласна съм, че трябва да има предупреждение в заглавието. Не трябва да се чете от бременни..

# 16
  • Мнения: 7 488
vqra_nadejda_lubov , съжалявам за това което ти се е случило и дано детето ти се оправи, защото изобщо не са леки съдбите на такива деца. Само мога да предполагам, колко ти е тежко. Това заглавие малко ми звучи като призивите на д-р Сигридов да се връща 1 ембрион. Само, че според мен проблема не е в броя трансферирани ембриони, защото лекарите в Надежда според мен доста добре си разбират от работата. Тъй като съм майка на близнаци и знам през какво минах, моето мнение за твоя случай е следното: От самото начало не си си избрала подходящи лекари за следенето на бременността, както в последствие решенията които си взела. Казвам го това, дано не ми се разсърдиш, но аз на всяка 3 седмица бях в София на преглед при д-р Михова. Няма случай да съм звъннала и да не ми е вдигнала. Само веднъж не ми вдигна и след 30 мин. тя ме потърси. Другото което си бях решила е, че ако евентуално нещо се случи непредвидено, да тръгваме за МД София, аз съм от Варна.  Просто на варненските лекари им нямам никакво доверие. И последно, на твое място не бих дала да ме преглеждат знайни и незнайни доктори с туширане.

А за връщането на ембрионите е божа работа колко ще се хванат. И няма как след 5 неуспешни опита да поискам 1 ембрион.

Трябва да има медицински причини които удостоверяват, че даден организъм не може да износи 2 деца. По принцип две деца не са проблем за износване. Щом по естествен път се създават и раждат близнаци, значи няма проблем.

Последна редакция: нд, 11 май 2014, 15:54 от Fellindra

# 17
  • Мнения: 6 624
Подкрепям напълно Фелиндра за казаното от нея. Често се случва, едноплодна бременност да е много по-тежка и да не бъде износен плода, отколкото двуплодна. Моя пример е показателен за това - родих момчета над 3 килограма всяко и то в 38-ма седмица на планираната дата. НО! Следиха ме под лупа - бях на преглед всяка седмица, правиха ми превантивен серклаж, пазих се много, бях в добри ръце и може би това помогна да износя децата си.

Съжалявам много за загубата ти vqra_nadejda_lubov, мъката ти е голяма и дано намериш сили да се изправиш на крака и да продължиш напред. Моля се от сърце оцелялото ти детенце да е борбено и силно. Права е Сигма - не можеш да си представиш колко силни са бебетата. Вярвай в детето си и дано Бог да го благослови да бъдие живо и здраво! Praynig

# 18
  • Мнения: 4 651
vqra_nadejda_lubov, цяла бременност изкарах виртуално с момичета от този форум с недостатъчност на шийката на матката. От повече от 20 бременни едновременно, само две бяха с близнаци и само едните близнаци инвитро. Следващият път трябва след 16-18 седмица да ти направят серклаж и да лежиш почти цялата бременност. Добър лекар, който може да те следи в Стара Загора е Бузалов.

Стискам палци детенцето да няма увреждания и скоро да го гушкаш!

# 19
  • Мнения: 94
 Предупреждение в заглавието за бременни?! Че какво заплаха има тук, застрашаваща бременните?! Не преигравайте, момичета.

Извинявайте, но само ще ви кажа, че първият ми преглед при д-р Сигридов, беше една беседа, която освен изключително стресираща по вашите критерии, беше гарнирана с образни разкази, директност и липса на всякакъв такт за :
- предупредителни сигнали при скъсяване на шийката - как изглежда паднала тапа, какво се чувства при скъсяване,
-как се абортира от анемия, от повишени околоплодни води заради висока кръвна захар, от инфекции.
- Как рискове при ин витро бременности винаги има, защото в тези маточни кухини е влизано безброй пъти за какви ли не интервенции и естествената  среда там, съвсем не е чиста сравнена с тази на жена не знаеща що е то ин витро процедура.
 И да, тръгнах си ужасена и питаща се, що ми ги говори всички тези неща, на мен в това положение.... Е, не пострада бременността ми от това, по никакъв начин. Напротив! Това я спаси, както разказах по-горе.
Информацията спасява.

Яд ме е на тази наша умираща държава, която води първенство по преждевременни раждания, която няма никаква система за ПРОФЕСИОНАЛНО, КАЧЕСТВЕНО проследяване на бременни, огромна част от лекарите са обучавани по стари, изостанали системи, нямащи нищо общо с реалностите...Какво си говорим, като в програма "Майчино здравеопазване", няма залегнало, нито едно измерване на маточната шийка. Ние ли да ходим да завършим АГ специалност преди да забременеем след хиляди мъки, или да висим пред огромни опашки на броящите се на пръстите на едната ми ръка квалифицирани лекари, до припадък?!
Яд ме е, ама какво от това...

п.п.vqra_nadejda_lubov , солидарна съм с теб и по темата за рисковете от многоплодните бременности според броя на ембрионите. В тукашна клиника са ми връщали такава бройка, че ме е страх да я напиша. Действие граничещо с престъпление. Успеваемост да има, клиниките си гонят интересите...

Последна редакция: нд, 11 май 2014, 19:39 от ridendo purpura

# 20
  • София
  • Мнения: 550
Всички, които сме минали през такава процедура сме наясно, че се води рискова бременност.Все пак не е станала съвсем естествено.И да на мен също в началото ми обясниха всички рискове и за това ходя през две седмици на преглед и не чакам въобще, ако усетя проблем.Не преигравам просто в такова състояние като прочета за починало бебенце и друго, което се бори за живота просто ми  Cry
Лекарят е този, който трябва да прецени,колко ембриона да върне в зависимост от състоянието на бъдещата майка. На мен ми вкараха две и ми  беше обяснено, че понякога едното ембрионче помага на другото да се закрепи..Незнам доколко е вярно, но факт.Успях да задържа само едното.Също  ми беше казано, че едва ли ще се справя да износя близнаци, но след десет години борба да имам моето малко човече взехме единодушно решение...

Важно е да има повече кадърни лекари.. Peace

# 21
  • Мнения: 39 700
Тука всички сме съгласни, че проблема е в липсата на серклаж и недостатъчно компетентни доктори.

# 22
  • Мнения: 7 488
ridendo purpura, позволи ми да не се съглася с някои твои изказвания.
Първо -  проблеми с шийката се появяват при направени повече от 3 хистероскопии.
Аз имам 1 хистеро и безброй пъти са ме бъркали и правили биопсии. Е до края на 36 г.с. нямах проблеми със скъсяването на шийката.
Второ - едва ли има по информирани и подложени на всякакви изследвания жени от тези правещи инвитро. Така, че не мога да се съглася с това за нечистата среда в маточната кухина.
Трето - няма как с тия мижави вноски за здравно осигуряване да искаме адекватно и безплатно лечение. Като почнем да внасяме 1/3 от заплатата си за здраве, тогава ще предявяваме претенции. Просто сега отделяме и си правим процедури и изследвания от собствения си джоб.

Последна редакция: нд, 11 май 2014, 20:17 от Fellindra

# 23
  • Мнения: 6 624
По-скоро преиграване е да се заклеймява двуплодната бременност и да се призовава към трансфер на един ембрион. Има толкова много едноплодни бременности с финал преждевременно раждане и смърт на новороденото. И тогава към какво ще призоваваме - да не се прави инвитро и трансефер изобщо ли?
Драмата на момичето е много голяма, но такова развитие има и при много, много едноплодни бременности. Самата аз имам голяма моя приятелка с преждевременно родено, мъртво дете, при това естествено оплодено.

Нормално е за момичетата, които са бременни с близнаци, да е изключително стресиращо четането на такива теми. На тях страховете са им и без това големи.
Сърчице, прав е доктора ти - на мен професор Кахраман ми казваше същото, че когато са два ембриона, шанса за имплантация е по-голям. Именно затова в Мемориал хоспитал трансферират по два ембриона.

Последна редакция: нд, 11 май 2014, 20:27 от Надежда :)

# 24
  • Мнения: 94
ridendo purpura, позволи ми да не се съглася с някои твои изказвания.
Първо -  проблеми с шийката се появяват при направени повече от 3 хистероскопии.
Аз имам 1 хистеро и безброй пъти са ме бъркали и правили биопсии. Е до края на 36 г.с. нямах проблеми със скъсяването на шийката.
Fellindra, не съм твърдяла подобно нещо. Говоря за болднатият текст.  Може би не бях много ясна, но  част от аргументите бяха, че дори и при трансфер,чрез катетъра в маточната кухина навлиза влагалищна флора, която няма място там и макар и непатогенна във влагалището, може да направи инфекция в матката. Всички рискове, разбира се са в сферата на вероятностите, не съм казала, че са абсолютни и задължително се случват.
Причините за скъсяването на шийката при бременност, могат да бъдат освен инфекции и недостатъчност, неправилно проведени манипулации като абразио, дилатации или други подобни травмиращи манипулации.

Второ - едва ли има по информирани и подложени на всякакви изследвания жени от тези правещи инвитро.
Да! Но информирани в областта на репродукцията. Акушерството е съвсем друга материя.

Трето - няма как с тия мижави вноски за здравно осигуряване да искаме адекватно и безплатно лечение. Като почнем да внасяме 1/3 от заплатата си за здраве, тогава ще предявяваме претенции. Просто сега отделяме и си правим процедури и изследвания от собствения си джоб.

Това е една дълга тема. Аз мисля, че пари има достатъчно, но системата е неадекватна, порочна и гнила. Както и да е, за съжаление, нямаме позиции да променим нищо по темата за здравеопазването.

# 25
  • Мнения: 115
vqra_nadejda_lubov , съжалявам за това което ти се е случило и дано детето ти се оправи, защото изобщо не са леки съдбите на такива деца. Само мога да предполагам, колко ти е тежко. Това заглавие малко ми звучи като призивите на д-р Сигридов да се връща 1 ембрион. Само, че според мен проблема не е в броя трансферирани ембриони, защото лекарите в Надежда според мен доста добре си разбират от работата. Тъй като съм майка на близнаци и знам през какво минах, моето мнение за твоя случай е следното: От самото начало не си си избрала подходящи лекари за следенето на бременността, както в последствие решенията които си взела. Казвам го това, дано не ми се разсърдиш, но аз на всяка 3 седмица бях в София на преглед при д-р Михова. Няма случай да съм звъннала и да не ми е вдигнала. Само веднъж не ми вдигна и след 30 мин. тя ме потърси. Другото което си бях решила е, че ако евентуално нещо се случи непредвидено, да тръгваме за МД София, аз съм от Варна.  Просто на варненските лекари им нямам никакво доверие. И последно, на твое място не бих дала да ме преглеждат знайни и незнайни доктори с туширане.

А за връщането на ембрионите е божа работа колко ще се хванат. И няма как след 5 неуспешни опита да поискам 1 ембрион.

Трябва да има медицински причини които удостоверяват, че даден организъм не може да износи 2 деца. По принцип две деца не са проблем за износване. Щом по естествен път се създават и раждат близнаци, значи няма проблем.


Ако д-р Сигридов  е казал че трябва да се връща по един ембрион каква според теб е била причината ?Ако тези случай не са чести ще го каже ли ?
Мисля че от дългогодишната му практика е срещал доста ,доста близнаци?
А и не е само д-р Сигридов ,има и други лекари и професори който го мислят .
Важно е качеството на ембриона ,не количеството.

Е на мен д-р Михова не ми вдигна ?

Сега вече знам какво не направих и какво трябваше да направя ,но за мен вече е късно, целта е на някой който му предстой да го направи .


# 26
  • Мнения: 115
По-скоро преиграване е да се заклеймява двуплодната бременност и да се призовава към трансфер на един ембрион. Има толкова много едноплодни бременности с финал преждевременно раждане и смърт на новороденото. И тогава към какво ще призоваваме - да не се прави инвитро и трансефер изобщо ли?

Луиза Браун, първото бебе „в епруветка”, е вече на 32.

За това време медицината, помагаща и при стерилитет семейството да се радва на потомство, се разви много бързо. Успеваемостта при ин витро процедурата нарасна с пъти.

Според видни европейски експерти, които бяха гости на XI национален конгрес по стерилитет в Пловдив, може би най-големият проблем обаче остава многоплодната бременност. И той не произтича от технологията, а основно от пациентите и обществото.

Световната тенденция е да се връщат най-много два ембриона, за да няма многоплодни бременности, като се върви към идеалния вариант – връщане на един ембрион.

„Мнозина не осъзнават ясните аргументи за по-високия риск от преждевременно раждане, както и от непосредствени или дълготрайни недъзи след многоплодна бременност”, каза английският проф. У. Леджер от университета в Шефилд.

За да осигури балансирана информация по проблема, британският регулатор в областта на асистираната репродукция поддържа дори специален сайт „По едно наведнъж”, чиято цел е в близките 5 години да се намали броят на многоплодните бременности и да се облекчи товарът върху публичните финанси в резултат на преждевременни раждания и дефекти.



# 27
  • Мнения: 115
Има толкова много едноплодни бременности с финал преждевременно раждане и смърт на новороденото.
А ако тези едноплодни ,бяха двуплодни тогава нямаше да са по 1 ами по 2 .
Тези жени не са могли да износят едно бебе ,камоли 2.
Когато става въпрос за смърт на  деца  и едно да е ,много е .
И пак идва въпроса защо тези жени са стигнали до този край.

# 28
  • Мнения: 4 651
Вяра, разбирам, че търсиш отговори или виновник, защо така се е случило, но всичко това са безплодни разсъждения, неподкрепени от факти.
АРТ забременяват повече жени над 30, че и 35. В тази възрастова група има много повече паталогични бременности. Много от жените имат съпътстващи заболявания, които също утежняват износването. Отделно има наредба кога колко ембриона се слагат и е редно лекарите да я спазват. Ако не, това е нарушение, да.

От 2007 чета този форум, повечето загуби след АРТ са още на много ранен етап. Единици са тези, които са загубили деца в напреднала бременност и целият форум им знае имената. Разбира се БГ-мама не е равно на цялата страна, но все пак е доста голяма извадка.

Съжалявам още веднъж за това, което се е случило.

# 29
  • Мнения: 94
Не зная защо акцентът се измества към личната загуба, преживяна от vqra_nadejda_lubov , като всъщност това е следствие от основния проблем - преждевременно раждане, нещо, което авторката на темата, няколко пъти подчерта и посочи като мотив да направи темата и  да алармира заинтересованите. Многоплодната бременност значително увеличава този риск съществуващ и при едноплодната  и това е неоспоримо. Като прибавим и липсата на професионалисти по пренатална медицина почти като правило, картината става ясна.
А факти съвсем не липсват, ето официална статистика :

http://www.premature-bg.com/polezna-informacia/statistika.html

Не е ли драма в някои райони на България всяка пета жена да ражда преждевременно и процентът на тези раждания да е двойно по-висок от допустимото? Защо, къде е медицината?
Репродуктивната медицина в частност, освен за бременност, не трябва ли да се грижи и за създаване за оптимални условия за износване, предвид индивидуалния статус на всяка жена.
Не е ли  драма да се слагат по два-три бластоциста на жени с проблемна (като пример - еднорога), матка, като изходът от подобна бременност е предвидим и без да си специалист и никак не са изключение подобни казуси?
Не е ли драма, да не можем да разчитаме на професионалната преценка на лекаря, защото той е движен от мотиви свързани със  следната логика - повече бременности, повече успеваемост,  повече пари от Фонда, а от друга страна изтерзаната психика на бъдещата майка иска колкото може повече гаранции за бременност. Кой трябва да мисли трезво и професионално за нормално протичане на бременността в подобна ситуация?
Сравнявайки с Истанбулските стандарти ще кажа, че там е абсурдно пациента да поиска каквато и да е бройка ембриони за връщане. Там пациентът не може да иска нищо свързано с терапията, може единствено да се довери на професионализъм и резултатите стоящи зад избрания от него  екип. И всъщност това е нормата.
Подобен пазар, какъвто  по нашите клиники има -" сложи ми два, не нека са три ембриона", "стимулирай ме с Гонал, щото предния път с Пурегон не стана", сигурно няма аналог в света...
Стандартите, Наредбите  са едно, човешката съдба друго и е добре, този, който по силата на обстоятелствата я определя в този момент, да няма за идол "Златния телец".
Както се намериха пари за фонд за ин витро, така трябва да се намерят пари и за грижи за бременните, за обучение на лекари и за превенция на преждевременните раждания, защото в момента спасяването е дело на давещия се.
Проблемът не е частен, той е на всички ни, защото всяка, абсолютно всяка жена иска да има здрава бременност и дете. Добре е да се назовават проблемите, защото така се осъзнават и познавайки ги, човек може да се спаси...за сега по единично.

Общи условия

Активация на акаунт