Предучилищна - набор 2009 г.

  • 70 143
  • 750
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 2 352
Мисля, че ако в стиховете няма щуротия, няма как да има интерес да се научат. Дори и непознати думички да има в стихотворението, ако в него има чувство за хумор - безотказно се учи.
Същото е и с разказването. Нещото трябва да бъде много щуро, за да се самоизяви човек и да те преследва, за да разкаже нещото.

# 706
  • София
  • Мнения: 9 563
Ели, когато малката научи това стихотворение ще трябва да и вземеш един голям подарък  bowuu. Може да те заведе в онези магазини с бонбоните, тя си ги знае кои са  Laughing
 

# 707
  • София
  • Мнения: 1 103
 

Ето пиша второто, с което се борихме тази сутрин:

Днес Румяна рано стана, ходи с баба на пазар.
После татко си изпрати цветни книжки да печата -
той е майстор печатар.
А пък ученик е бате и учителка е мама -
ето пак излизат двама и до обед все ги няма...
Пак самичка ще играе.
И Румяна си мечтае:
Колко хубаво е там, в у-ще "Гагарин".
Батко й е там с другари.
Всеки смята и чете...
Пише с хубава писалка...
Ех, кога ще порасте, ех, защо е още малка!
Лъчезар Станчев

Ще го сънувам, спор няма Joy



Уау! Това и аз не мога да го науча. И даже не бих тормозила детето  Mr. Green

+1

  Откъде ли са го изкопали? Доста соц звучене има пък и нито е интересно, нито е забавно.
  Нашите досега за 4 години повече от четиристишие не са учили и то никога за вкъщи. В нашата градина явно не се набляга на ученето наизуст, което честно казано и за мен беше учудващо предвид моите лични спомени, но от друга страна се радвам, че е е така, защото няма по-голяма досада.
  За ластиците точно това ме кефи, че ги учи на търпение. Моите диванета по принцип хич не се задържат на едно място, но с плетките могат да откарат часове, а най-ценното за мен е тишината. 

Последна редакция: вт, 29 сеп 2015, 15:38 от miramar

# 708
  • Мнения: X
.....а най-ценното за мен е тишината. 

Хахаха не съм сама значи. Блаженство, нали? Една позната слушайки за логореята на дъщеря ми все ме критикуваше. Дойде на гости и я видя за първи път. И каза "сега напълно те разбирам".  Mr. Green

# 709
  • Мнения: 11
Миналата година на родителската среща така казаха..."рано е, какво ще правят в първи клас, не очаквайте да научим децата да четат и пишат това се прави в училище..." Rolling Eyes
Миналата година сменихме Моливко с Приказни пътечки.Вкъщи се носеха предимно рисунки, и на въпроса нещо друго правихте ли в градината отговаряше с  "не". От два дена е на градина (до сега бяха сборни групи) и все още нямаме яснота по какво ще работят, чакам родителската среща.
EliG стихотворението е трудно дори и за мен, на първо четене нищо не разбрах Embarassed Първо бих го преразказала на детето за да запомни последователността, смисъла  и ключовите думи в текста.Има вариант стихотворението да се раздели на куплети така може би ще се запомни по-лесно.Много трудно стихотворение и то на този етап...
Bliss и аз купих "Аз се уча да пиша" харесва ми  Peace Има много задачки  като  свързване по контур, защриховане ...които развиват фината моторика.
miramar и при нас беше хит плетенето с ластици, но вече отшумя.Беше забавно, дори  в градината повечето момичета се събираха и плетяха, всеки носеше различни ластичета, купувала съм с форма на сърчица ... всякакви, после подаряваха на госпожите, леличките, охраната, мед. сестра...


Последна редакция: вт, 29 сеп 2015, 15:50 от eti georgieva

# 710
  • София
  • Мнения: 4 032
Стихотворението е от Родна реч на Моливко. Ако не беше за домашно не бих й го дала да се мъчи, че и аз с нея  Laughing На части ги учим винаги, по два реда, гледаме за непознати думи, но ги бяха разяснили в у-щето вече.
Bliss, ще погледна вашите допълнителни, макар че ние имаме всякакви такива още от каката.
Бонбоните исках да взема преди малко като я прибрах, но видяхме химикалка с пухче на върха и те така  Laughing

# 711
  • София
  • Мнения: 1 635
Дори не ми беше хрумнала мисълта, че деца на 6 г. трябва да учат стихотворения наизуст. Направо ме изненадахте. Калина беше днес за пръв път на българско училище - учили са за буквата А и са чели приказката за "двете козлета". После се наложи да разяснявам каква е идеята на тази приказка и що е то "поука". Crazy Учителката каза, че не е внимавала много. Обаче си мисля, че след шест часа в училище и 20 мин возене в колата, няма как да е иначе. Сега ще трябва да ѝ говоря да слуша повече.

# 712
  • Кърджали
  • Мнения: 10 373
Кати в градината учат стихотворения главно покрай някое тържество. Извън това много рядко, може би веднъж - дваж се е случвало откак е тръгнала на градина. Иначе за нея, както казах, и всеки ден да и дават да учи наизуст, няма да има нищо против. Обаче да не я карат да разказва...

# 713
  • Мнения: 2 156
Синковецът е научил песничка "Честити рожден ден, честит рожден ден, и целувки от мен". Обеща да мия пее всяка вечер  Laughing
И все пак, ще имат език; два пъти седмично, под формата на СИП.

# 714
  • Мнения: 948
В нашата градина доста  често имат стихотворения наизуст, но до сега 2 или 3 пъти е имала да учи нещо вкъщи и то за откриване на учебната година, за закриване на учебната година, за 1 юни. Останалите стихове ги учат в градината. Не знам какъв е принципът, но явно госпожата ги чете и те после ги повтарят. Горе-долу веднъж месечно ми казва някакво стихче (до 2-3 куплета от по 4 редчета), които записвам в едно тефтерче заедно с песничките, които са учили до сега. Миналата година бяха учили даже "Родна реч" и "Бяла спретната къщурка", а по мои спомени аз съм ги учила в 1ви клас, и сега все още може да ги рецитира. Учат по "Моливко" и там има доста стихове, които явно всичките се учат наизуст, пък кой каквото запомни, защото определено за домашна не са давали нищо до сега. Тази година ни показаха 11 помагала, по които ще работят, част от тях бяха и упражнителни тетрадки, в които да тренират фината моторика с писане на части от буквите. На РС госпожите казаха, че повечето деца се справят много добре с материала с много малки изключения. Обърнаха внимание да се насърчават децата да режат с ножичка, защото имало все още деца, които не знаели как да държат ножичката.

# 715
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Много е хубаво децата да свикнат да учат наизуст, това закалява паметта. И не мисля, че специално за целта трябва да е забавно, щуро и не знам си още какво. Трябва да свикват и с по-висок стил текст, как иначе ще си обогатяват речника, преди да започнат да четат.
Дори и в нашата градина учеха стихотворения, само дето нищичко друго не учеха Laughing. Обичайното следобед беше "яла е, спала е, слушала е....". А те са си вече големи деца. Гледам ги сега, тези които останаха в 4 група, нищо по-различно не правят - учителката дреме на пейката, а те се мотаят като мухи без глави, в студените дни - телевизия в стаята Rolling Eyes.

# 716
  • Мнения: 948
Явно всичко пак опира до учителите. До момента не мога да се оплача от нашите и затова и оставихме малката в детска градина за предучилищна. Занимават ги и следобяд. Но все пак има разлика и между двете госпожи.
Когато е едната денят започва винаги с гимнастика, при другата с детско. Следва закуска, сутрешни занимания - имат си програма с часове за всеки ден (даже сега имат и звънец, че да свиквали с училищния режим), време за игра, обяд, сън, закуска и в 16.00 до 16.35 има още едно занятие. Следват извънкласните форми (танци, спорт, език) и най-рано в 17.15 да ги взимаме, за да можело да се свърши всичко.
Сега хубавите дни все още нямат извънкласни занимания и са на вън. От началото на октомври ни казаха, че ако има хубаво време следобяд, ще гледат да го използват, а заниманията ще наваксат като застуди, когато и без това няма да могат да ги изведат вън да играят.
Средно на ден имат по 4 часа (като тук се включват и музика, физическо, игрова култура). Не знам как е в училище, което е на целодневно обучение, но може би там да има повече часове за учене и тогава може би децата  наистина напредват значително по-бързо от тези в градината.

# 717
  • София
  • Мнения: 9 563
В детската градина на малката също учеха стихчета, играеха сценки, където трябваше да учат думи. През месец, максимум два имаха тържества, където ги представяха. Но текстовете определено бяха по-лесни от това, което Ели пусна.
Сега в училище са по Моливко, та нищо чудно и на нас да се наложи да го учим същото стихотворение.

Вчера вечерта малката ни пя песничка на Английски. С мъжа ми останахме като гръмнати - много е трудно да я накараш да ти изпее песничка, или да каже стихче, което са учили. Според мен хлапетата харесвам много г-жата, малката много ентусиазирано говори за Мис Мими и явно в часовете им е интересно.
Разменя ли са си стикита и от Картите на Кауфланд (даже не съм и разбрала, че ги е взела с нея). Не е сключила "изгодна сделка" - разменила 4 стикита за 3 карти Simple Smile . Няма да става икономист Wink

# 718
  • София
  • Мнения: 5 303
Полу-цитирам се от темата за детските градини:

Цитат
Безкрайна изненада от нашата родителска среща - 4 група: само по 20 лв. събрахме, и то по-скоро "да има". От тях и от остатъка за миналата година ще купуват материали, но искат да закупим и донесем за всяко дете моливник и 2 тетрадки. Ще ги готвят за училище - да се учат да се грижат за вещите си. Имаше и предложение да се купят еднакви моливници, да няма караници, но учителките (съвсем правилно) опитаха така ли ще е в първи клас. И така, сега ще купуваме моливник и тетрадки. Много щели да учат, по-малко игра - това е резюмето. В края на годината щели може би и да четат (?!?).

# 719
  • Пловдив
  • Мнения: 3 581
EliG, с глас се смях на стихчето  Joy

Моят син учат по няколко стихчета през годината.

Това учат в момента:
Скрит текст:
Звуци и букви

Буквички родни, познати, 
азбука - стройно хорце - 
вложиха двамата братя 
в малките мои ръце.

Тези прославени знаци, 
знаци на славеев глас 
в горските гъсти шубраци - 
вече научих ги аз.

Пиша ги в дълги редици, 
нижа ги в белия лист.
Те ми приличат на птици - 
ято в небесната вис.

Звуците сладко се леят.
Идат от извор дълбок.
В говора влизат и пеят 
като планински поток.

Тача ви с обич голяма, 
буквички скъпи за мен.
Давам ви дума, че няма 
да ви забравя и ден.
Из "Ей, пътечко моя" от Калина Малина

Общи условия

Активация на акаунт