Захранване, водено от бебето - baby - led weaning IX

  • 113 502
  • 507
  •   1
Отговори
# 300
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Благодаря!  Hug

Книгата на Рапли имам предвид, да.  Peace
Какво те притеснява по-точно за задавянето?
Риска от задавяне при хранене с лъжица е по-голям, тъй като детето няма контрол над храната, която поема. Когато детето се храни по ЗБВ метода то има пълен контрол над храната си, а рефлекса на гадене, който е много напред в устаната кухина, го пази от поглъщането на парчета храна, които не може да сдъвче или прегрътне. Simple Smile

Малко по-назад в темата е даден линк към статия за често задаваните въпроси за ЗБВ, там има за задавянето специално обяснено.  Peace

# 301
  • Пловдив
  • Мнения: 2 877
Какво те притеснява по-точно за задавянето?
Риска от задавяне при хранене с лъжица е по-голям, тъй като детето няма контрол над храната, която поема. Когато детето се храни по ЗБВ метода то има пълен контрол над храната си, а рефлекса на гадене, който е много напред в устаната кухина, го пази от поглъщането на парчета храна, които не може да сдъвче или прегрътне. Simple Smile
Нощни очи, този коментар ми е изключително полезен! Аз също имах колебания заради евентуално задавяне.

# 302
  • Мнения: 173
Здравейте отново,
Ние продължаваме с BLW, засега фаворит са ни броколите и бисквитите Simple Smile
Нощни, наясно съм с рефлекса при бебетата. Притеснява ме факта че истинското задавяне = choking, не gagging,  може да настъпи когато в устата попадне парче ( предмет, храна) достатъчно голямо/малко да обтурира дихателните пътища. Това сравнително по-рядко може да се случи с пюрирана храна.

Ние сме от днес с хрема, предложих авокадо, но тя почти само го облиза.  Също май се появява и първото зъбче, вижда се леко прорязан венец Simple Smile Явно ще сме основно на гърда както гледам и ще трябва да отложа предлагането на нови храни, което не ме радва особено Sad
И пак с молба, който прави бисквити да ме светне с рецептите, че три пъти правих и нищо...
И...тука не се пише много, във Фейсбук ли е по-голяма активността?

# 303
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Големия ми син, който е захранван с пюрета преди да минем на ЗБВ, се е случвало да се дави с пюре доста пъти. Много неприятна ситуация, като всеки път се е налагало да се намеся, защото не е можел да се справи сам. Пюрето доста трудно можеш да го изкараш от гърлото на детето, за разлика от цяло парче храна.
Малкия ми син, който е бил изцяло на ЗБВ захранване се е давил само два пъти дотолкова, че да трябва да се намесвам и двата пъти беше със сурова ябълка (заедно със суровия морков са рискови храни и не е желателно да се дават на по-малки бебета, но аз това го научих по по-трудния начин; ако ще се дават ябълка и морков, то те да са сварени, на пара, печени).

# 304
  • Мнения: 529
И мен това задавяне ме притеснява. Захранвам от 1 месец и половина, като най-вървежни са броколито и хляб. Съссварен морков и картоф много се задавя и ги избягвам. От плодовете банан предпочита и се справя добре с него. И на мен бисквитките ми стават някак сбити и притеснява да не се задави, защото моето пате само смуче храната и я гълта, нещо не иска да дъвче.

# 305
  • Мнения: 61
Момичета, спокойно наблюдавайте детето, но не се отказвайте заради страха ви от задавяне. То няма как да не се притеснявате, защото и гледката на дете, погълнало по-голямо парче, си е стряскаща. Моят съвет, не като много разбираща, а като минала по този път е: бъдете нащрек, наблюдавайте детето, но не се отказвайте. Този етап отминава невероятно бързо - за няколко седмици само. И то, защото в началото много по-рядко се предлага твърдата храна. При мен отмина за около месец, но имайки предвид, че съм предлагала твърда храна само по веднъж на ден, а някои дни въобще.
Успех!

# 306
  • Северозапада
  • Мнения: 5 472
Бабите при нас още са  Shocked като дам по-голяма, според тях, хапка. Давила ми се е с банан жестоко. Беше отхапала толкова, че не можеше да си затвори устата. Наскоро се задави със суров морков, защото 5 часа дъвче и бърбори, та чак повърна докато го изкашля. Ама се свиква  Rolling Eyes Тя не е захранена точно по ЗВБ, но е захранена с нарязана на парчета храна, а не с пюре. И наистина, в началото са меки храните и трудно може да се задавят, освен ако искат да глътнат по-голямо парче, но обикновено получават позиви за повръщане доста преди парчето да е стигнало до гърлото.

# 307
  • Мнения: 932
Като споменахте задавяне и баби, имахме няколко напрегнати ситуации със свекървата относно ЗВБ и колкото и да обяснявах, 8 месеца след началото на захранването тя продължава да не зацепва... Ето какво може да очаквате, а пожелавам да не ви се случва:
- бабата е застанала срещу детето, пули му се, говори му нещо, вика ам-ам и подобни простотии; детето забравя за храната и се включва в цирка, който му предлагат като се опитва да говори и съответно се задавя...
- бабата видяла, че майката дава парчета храна и да бъде и тя в крак дава директно цял суров морков, че е полезен, нали - очите, витамини...
- бабата оставя детето да се храни самостоятелно с ръце, но го бърше през 30 секунди - лицето, ръцете, масичката...
Има и още, но май това е достатъчно, за да имате поне едно наум.

# 308
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Момичета да ви питам нещо  Grinning
зададох си въпроса и в групата на ФБ но никой не ми отговори  Rolling Eyes затова ще го копирам и тук  Peace


 Може ли този метод и другия с пюрета да се смесят. Мисля си когато сме навън , на гости и т.н. че не винаги би било удачно BLW. Ако сме на гости няма да ми бъде многого комфортно да оцапаме на домакина  Laughing

# 309
  • Мнения: 61
Desss, всичко може Simple Smile
Аз захраних (минало свършено вече - мъника навърши годинка) по възможно най-смесения метод  Mr. Green И с цели храни по ЗВБ, и пюрета давах на няколко пъти, и по педагогическия метод с микродози и сигурно по още някой, за който не съм чела  Laughing Карах на интуиция, както е май при всички с второ дете  Laughing
Моята лична причина да се придържам към ЗВБ беше, за да избягам от пюретата и кашите.
Скрит текст:
Не исках да ги използвам заради нишестето и допълнителните захари, които съдържат; също и заради самият факт, че са пюрета и детето не знае и не научава какво яде. Но все пак ми се наложи да ползвам - най-вече плодови пюрета от сливи и круши заради запека (това беше преди да открия пресния мармалад от сушени сливи Heart Eyes) и каши давах в един момент като се чудех с какво да храня гладника преди да въведа млякото...
Когато сме били на гости или заведение, съм давала от масата неща, които вече сме въвели, ако има такива - най-вече питка, хляб, печено месо, зеленчуци. То колко хапва едно бебе. И останалото - кърмене в съседната стая или в колата, че да не притесняваме хората.  Mr. Green Но почти винаги си вървях с извиненията, че ще направим малко кочинка около нас.  Mr. Green

# 310
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
ilexa Hug благодаря ти за отговора  Grinning много ми ще ми е полезен  Peace






В групата във ФБ  ме скастриха много любезно  Mr. Green и ме пратиха да ходя при други групи  Crazy

Цитат
Интересна дискусия се е заформила, само да припомня, че все пак страничката е за ЗВБ, не за хранене с пюрета и обикновено не се обсъжда даването на пасирани и пюрирани храни, за това има достатъчно други групи


Чесно да си кажа ,  разочаровах се от начина по който ми отговори 'гуруто' на групата във ФБ

Последна редакция: вт, 21 апр 2015, 22:25 от Desss

# 311
  • Мнения: 932
Когато сме навън, нося банан, ябълка и бисквити. Давам от храната, която ядем и ние, ако преценя, че е ОК на сол или специфични подправки...
Когато сме на гости и детето направи мазало - просто почиствам след него. Домакините обикновено имат деца и няма стрес/ужас, че има малко повече трохи или храна по пода.

# 312
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Методите на захранване биха могли да се смесят. Въпроса най-вече е дали детето ще е склонно за това.

Удачен вариант е, когато не е подходящо да се маже много-много, да се носи някаква храна, която не цапа толкова. Например краставица нарязана на парченца, или солети и подобни неща. Simple Smile

Да напомня, че храненето с пюре не е непременно по-чист вариант, а пюрето се чисти по-трудно от парчета храна хвърлени на пода или другаде.  Crazy Mr. Green

# 313
  • Мнения: 42
Благодаря ти Памперс за отговора!
Аз започнах с оризова бисквирта без сол. Всичко добре обаче се изрина дупето жестоко и не само дупето. Сега сме на картоф и се пооправи вече. Незнам дали пак да дам бисквита оризова. Исках да и мажа тиква на нея.
И още нещо като им слагат ваксина спирате ли захранването?
 Успех на всички!

# 314
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Благодаря ви момичета  Hug


Захранването на малчо ще се падне баш когато плануваме да сме си в Бг , представяма си майка ми как ще се оцъкли  Wink

Ще карам и на интуиция , сигурно ще давам и пюрета т.е. не точно а намачкана храна  Grinning

Ако имам въпроси ще си ги задавам тук , мерси за отзивчивостта  Hug

Общи условия

Активация на акаунт