Секцио или нормално раждане

  • 25 903
  • 65
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 929
И аз като теб се страхувах и колебаех, кое за мен ще е по-добре. В крайна сметка родих нормално, без упойка и то едно доста голямо бебе. Разбрах, че страхът е по-голям от действителната болка, която изпитваш. Болеше единствено, докато правех разкритие. Не зная как е със секцио, но майки, раждали секцио, са ми казвали, че ако трябва да избирам, да избера нормалното. Щом те го казват, сигурно има защо.
Зная, че всякакви приказки в такъв момент са излишни - "Не се притеснявай", "Не се страхувай" и т.н. Когато родиш, сама ще разбереш, че от това няма по-хубаво на света, и каквато и болка да си изпитала, тя ще бледнее пред щастието да вземеш малкото същество в ръцете си.

# 16
  • Мнения: 181
Абсолютно за секциото. Имам едно детенце и не съм раждала нормално. Моето секцио беше по медицински показания. Упойката ми беше спинална и пак можеш да си гушнеш веднага бебенцето. На 6-тия час след операцията те раздвижват. Аз на следващия ден бях свободно на крака. Болките са много поносими. Изобщо съм мноооого доволна от Д-р Капка Атанасова - Майчин дом-Варна. Тъй като секциото ми беше по спешност, да си призная нищо не разбрах от т.нар.операция. newsm68

# 17
  • Мнения: 270
Пускаянето на тази тема е по-вероятно да те обърка повече, защото всеки ще ти каже, че е по-добре това, което той е избрал за себе си:) Аз лично раждах нормално и живот и здраве, когато решим да си имаме второ, ако не се налага секцио (не дай боже) пак ще родя нормално. Не си мисли обаче, че като си със секцио и не те боли по време на раждането няма да има болка при въстановяването след операция, то звучи малко наивно:) Плюсовете на нормалното раждане са, че се възстановяваш по-бързо, а колкото до болката от контракциите, трябва да издържиш само до 6см. и после ти слагат епидурлна упойка! На 9-ия ден след раждането вече бях на пазар и бях забравила болката!!!!
Каквото и да избереш ти пожелавам леко раждане и късмет!!!!

# 18
  • Мнения: 7 186
ПРЕИМУЩЕСТВА НА ПЛАНОВОТО ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ В СРАВНЕНИЕ С ВАГИНАЛНОТО РАЖДАНЕ

1. Избягва се травмата на естествените родови пътища.
2. Операцията е безболезнена, но след излизане от упойката може да има болка, която налага допълнително обезболяване.
3. Избягват се някои травматични за Вас и плода оперативни вагинални раждания - форцепс, вакуум и др.
4. ЦС се извършва в работно време, когато са налице максималните възможности на здравното заведение.
5. Плановото ЦС е улеснение за лекаря, тъй като той може да планира своята служебна заетост.
6. ЦС продължава средно от 30 до 90 мин.
7. Предната коремна стена остава по-стегната след ЦС.
8. Рискът за плода е минимален.
9. ЦС предпазва плода от допълнително инфектиране от мекия родилен канал.

НЕДОСТАТЪЦИ НА ПЛАНОВОТО ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ В СРАВНЕНИЕ С ВАГИНАЛНОТО РАЖДАНЕ

1. ЦС е коремна операция, при която през разрез на кожата и матката се изважда бебето. След ЦС остава кожен белег и се променя анатомията на предната коремна стена, което затруднява евентуална в бъдеще коремна хирургическа интервенция.
2. След цезарово сечение последващата бременност протича с повече рискове.
3. След цезарово сечение се наблюдава по-често стерилитет.
4. Цезаровото сечение е коремна операция от средна сложност и тежест и носи някои рискове като:
- по- голяма кръвозагуба в сравнение с вагиналното раждане при която
(много рядко!) може да се наложе дори и да се отстрани матката
- възпаление на коремната кухина (перитонит) или на матката (ендометрит)
- нараняване на съседни на матката органи в коремната кухина (пикочен мехур и др.)
- профилактично прилагане на антибиотици
- по- бавно обратно развитие на матката (възвръщане към нормалните размери)
- възможно развитие на хематом (събиране на кръв) в коремната стена или кухина, което налага повторно отваряне на корема
- възможно е инфектиране на коремния разрез, налагащо лечение, а понякога и вторично зашиване
5. Цезаровото сечение налага задължително обезболяване, което има макар и минимални рискове.
6. Цезаровото сечение по желание изисква внимателна преценка на датата за раждането, когато плодът е достигнал достатъчна зрялост. Ако плода се извади по-рано може да има проблеми с дишането и да се наложи отглеждане за известно време в кувьоз.
7. След Цезарово сечение е желателно да се изчака поне 1 година преди да се забременее отново.

ПРЕИМУЩЕСТВА НА ВАГИНАЛНОТО РАЖДАНЕ В СРАВНЕНИЕ С ПЛАНОВОТО ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ

1. Възстановяването от раждането е по-бързо и по- рано и по- качествено можете да се грижите за Вашето бебе.
2. Престоят в болница е по-малък.
3. Кръвозагубата е по-малка.
4. След вагинално раждане плода се приспособява по- добре и по- бързо за извънутробен живот.

НЕДОСТАТЪЦИ НА ВАГИНАЛНОТО РАЖДАНЕ ПРЕД ПЛАНОВОТО ЦЕЗАРОВО СЕЧЕНИЕ

1. При вагинално раждане могат да настъпят разкъсвания на мекия родилен канал, които налагат тяхното зашиване под анестезия.
2. Години след вагинално раждане може да има отпускане на тазовото дъно с незадържане на урина или газове или някои смущения в сексуалния живот.
3. По време на вагинално раждане може да възникне ситуация, налагаща извършване на някои манипулации, необходими за успешното раждане на плода като:
- епизиотомия (разрез на кожа и подкожие с цел разширяване на естествения отвор на родовия канал)
- вакуум- екстрактор или форцепс (при неефикасни напъни от Ваша страна по време на раждането и опасност за плода се налага лекарят по спешност да извади плода по инструментален начин)
- инструментална ревизия на маточната кухина- манипулацията представлява "остъргване" на останали в маточната кухина части от плацентата или околоплодните ципи. Ако те останат в матката Вие носите риск от развитие на тежки инфекциозни смущения, които могат да доведат дори до отстраняване на матката Ви.
- маточно- влагалищна тампонада- при недобре контрахирана (отпусната ) матка и силно кръвотечение лекарят може да прецени, че е необходимо поставяне на марлено руло в матката, за да се спре кървенето и да се подпомогне контрахирането на матката.
4. По време на вагиналното раждане може да се наложи плода да бъде изваден чрез цезарово сечение, когато има опасност за него или лекарят прецени, че той не може да се роди през естествените родилни пътища.
5. След раждане може да имате болки в местата на вътрешните и външни шевове на влагалището.
6. Оперативната рана на влагалището може да се инфектира, което налага лечение, включително и вторично зашиване.

Аз съм за секциото. Peace

# 19
  • Мнения: 920
Ще си повзволя да пиша, защото така да се каже родих и по двата начина. Стигнах до 10 см разкритие, но нямах напъни и тоновете на дребен се загубиха и го извадиха по спешност секцио. Обезболяваха ме, но нямах упойка. Болката се понася (не казвам че не боли, но се понася).

За твое успокоение мога да ти кажа че и едното и другото се преживяват като болка. Нормалното раждане дава по-бързо възстановяване, но пък зависи много от самото раждане - при големи разкъсвания и много шевове дефакто пак е гадно.

Секциото боли при първото ставане, от там зависи от теб - аз не седнах, мерих коридорите на длъж и шир - два дни след като родих вече ставах, сядах, лягах ходех все едно не съм оперирана. Лекарката, която  ме оперира ме увери, че няма никакъв проблем, който да ме ограничи да се пазя нещо супер много, след като съм раждала секцио. Просто първия месец избягвах да нося количката и бебето заедно.

Решението как ще  родиш е изцяло твое. Консултирай се с лекар, нека той ти обясни и поясни кое какво е и да те окуражи.

Успех и много щастие ти желая.

# 20
  • Мнения: 1 410
Аз раждах нормално. възстановяването след раждането е кратко, дори и при много шевове като мен. Секциото е равносилно на дълго време възстановяване и понякога се получават проблеми, като отваряне на рани и т.н. Според мен е по-добре нормално. Ще изтърпиш болки няколко часа, но не е кой знае какво. Ако ти сложат епидурална упойка няма да разбереш, че си раждала. Не е толкова страшно колкото го уписвят.

# 21
  • Мнения: 997
Аз гласувам за секцио. Имам си мотиви, които не бих искала да споделям точно в този форум. Просто смятам, че е по-малко травмиращо за бебето. От майките със секцио в квартала - а те не са малко, знам, че не е толкова страшно, колкото аз самата си го представях.

# 22
  • Мнения: 959
Аз съм за нормалното раждане. Погледнато от всички страни , колкото и да болят контракциите след като родиш болката много бързо се забравя и много по лесно и бърдо се възстановяваш. Поне при мен беше така. Успех и не се шашкай всичко ще мине.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 563
На мен пък ми омръзна да чета колко трудно и тежко било възстановяването след секцио. Според мен всичко си е до организъм. 

# 24
  • Мнения: 10 758
Като жена преживяла 2 раждания - секцио по медицински причини, мога само да ти кажа, че ако имах възможност бих избрала за раждам нормално.Възстановяването след операция при мен беше много трудно и болезнено.Близо месец след първото раждане имах болки и едва си дигах бебчо за да го кърмя - обикновено мъжът ми го подаваше. При второто секцио се възстанових по-бързо, но пък самата операция беше тежка, защото имаше услежнения (сраствания или нещо подобно): при нормални условия операцията трае около 30 мин. , а мен втория път ме държаха 1,30 мин. - докторите бяхя вир вода след операцията. Но съм им много благодарна, че всичко мина благополучно. С две думи: твърдо съм за нормално раждане, ако няма медицинскш причини.

И при мен се случи абсолютно същото.Все едно разказваш моите раждания Laughing.
Но аз пък си мисля, че всяко раждане(секцио или нормално) си има своите плюсове и минуси.

# 25
  • Мнения: 959
На мен пък ми омръзна да чета колко трудно и тежко било възстановяването след секцио. Според мен всичко си е до организъм. 
Но е факт smile3529 smile3529 smile3529 smile3529 smile3529 smile3529 smile3529 smile3529 smile3529

# 26
  • Торонто/Сливен
  • Мнения: 1 902
За секцио. Отново така бих родила. Peace

# 27
  • гр.София
  • Мнения: 199
Аз същто много се страхувах.Какво да ти кажа родих нормално с много шевове но за тези четири месеца съм по добре.Сестра ми роди секцио и много трудно се вастанови. lalalala  animal037 kyllmg

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
За нормалното.Родих секцио и не искам да си спомням.

# 29
  • Мнения: 670
Ако решиш със секцио, избери си епидурална анестезия. Така ще си в пълно съзнание по време на операцията и ще можеш да си гушнеш бебето веднага след като те зашият. Болката е търпима. Вдигат те на крака след 6-ия час  и ако болницата позволява, бебето може да е до теб във всеки един момент (което ми напомня да не си забравиш фотоапарата  Grinning ). Аз родих със секцио, защото Ния беше в напречно положение. Изписаха ме на 4-ия ден, така че няма значение как си раждала, а колко бързо се възстановяваш. На 7-ия ден след раждането не усещах болка. През всичките дни от престоя ми в Майчин дом, Ния беше до мен. От 2-ия ден я кърмя.
Ако избереш пълна упойка, ще се чувстваш отвратително когато се събудиш, ще можеш да станеш чак след 12 или 24 часа (зависи от състоянието ти) и тогава може да съжаляваш, че си родила със секцио  Mr. Green
За нормалното раждане единственото което мога да ти кажа е, че това е най- естественото нещо на света, както и кърменето!

Общи условия

Активация на акаунт