Студенти в Холандия/Нидерландия

  • 166 564
  • 738
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 1 942
Здравейте!
Споделям пресен опит от Холандия.
Успяхме да наемем стая за сина ми. Почти е невъзможно да се наеме стая без агенция за недвижими имоти, поне за първокурсниците. Те все още не се познават, за да се групират и да си наемат по-голямо жилище, в което да са си само групичката от трима или четирима. Затова практиката е да наемат стая, като споделят кухнята и банята с неизвестна бройка непознати обитатели.
Синът ми си беше направил регистрация в няколко сайта за търсене, от където пращаше запитвания за конкретни стаи. В някои сайтове, за да получиш достъп до собствениците трябва да заплатиш абонамент. Както е в kamernet.nl. Платихме за 15 дена достъп 21 евро.
Изпратили сме повече от 40 запитвания, 20 от които в kamernet.nl. От никъде ни вопъл, ни стон! Само от една агенция се обадиха по телефона, който бяхме оставили, още първия ден, в който бяхме там.
Това е агенцията StadHuis. Но да знаете, искат яки комисионни. Преди започване на работа с тях се плащат 38 евро абонамент за една година. След намирането на стая се подписва споразумение с тях, с което се счита стаята за запазена. Цената на това споразумение е:
  -  един месечен наем
  -  административна такса 125 евро
  -  застраховка 37.50 евро
  -  ДДС върху всичко това - 21%
След това се определя дата, на която ще стане предаването на ключа и същинското подписване на договора с наемодателя. До тогава трябва да им се представят писмени доказателства за доходите на родителите, които се явяват гаранти - не по-малки от три пъти наема.
До датата на подписване на наемния договор трябва на наемодателя да бъде преведена сумата от първия наем плюс депозит, определен от него, който не винаги е равен на наема. В нашия случай е 500 евро.

И най-важното, за което се включих е да ви предупредя ако сте предплатили в kamernet.nl не забравяйте да изключите абонамента преди да ви изтече срока, защото гадовете си теглят от сметката ви нови парички за нов абонамент без да ви предупредят. Ако не прекъснете тоя обир може да продължи безкрай, като чак след тегленето ще ви уведомят и даже ще ви пратят фактура наглеците. Това направиха и с нас без да сме получили нито един отговор на 20-те си запитвания за конкретни стаи.

Преписахме си няколко адреса и телефони на някои от агенциите и ако някой проявява интерес (става въпрос за Бреда) ще ги споделим.
Мисля, че това е начинът - ходене на място и обаждане по телефона, по интернет чакаш от умрял писмо.

Успех на всички!

# 136
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 369
Sash тук в Холандия след като се регистрираш в даден сайт (или нещо подобно) реално правиш абонамент, което само по себе си предполага заплащане на определен период от време. Не са длъжни да те предупредят, че е настъпил момента за последващо плащане, просто си теглят парите за следващия период и така до като една от страните не преустанови взаимоотношенията.
auz аз съм с право от Бг и мастер тук в Холандия, какво по точно те интересува.
За адресна регистрация, ще ви поискат акта за раждане освен да е преведен и да е легализиран.
обикновено в унито има много информация за стаи, общежития и т.н., както и ФБ страница за взаимопомощ по този въпрос.

# 137
  • София
  • Мнения: 1 942
Да, разбрах за тази практика. За съжаление от опит. Затова споделих тук, за да предупредят новаци като мен, да имат предвид това и да избегнат проблемите.
Имам и едно питане относно платформата за кандидатстване  Studielink. При първото плащане на такса за университета те ни възприемат като страна, практикуваща Sepa разплащания,а всъщност нито една банка в България няма тази система. Това може ли да бъде проблем при плащането на първите вноски, докато студентът си направи холандска сметка?

# 138
  • Мнения: 589
Здравейте!
Дъщеря ми ще учи от тази година в Ротердам. Ако има мами на други студенти там, ще се радвам да обменяме инфо и да си помагаме. С квартирата сме до никъде. Изпратихме десетки съобщения към обяви в kamernet.nl и сме получили три отговора за вече наета стая или предпочитания съквартирантката да е холандка, че не им бил добър английския. Наехме агент, който никаква работа не върши. Вече съм на нокти защото щерката и таткото ще летят на 4- ти август. Наехме хотел за една седмица и после не знам как ще се оправят. Дано там на място да успеят да направят няколко огледа и да наемат стая!
Виждам, че е обсъждан въпроса с финансирането. Нещо не ми стана ясно и ще прочета допълнително. Според моята информация има възможност за студентско кредитиране с почти нищожна лихва и разсрочване на таксата с месечни вноски. На по-късен етап се отпускат стипендии за работещите и т.н.
Нека някой, който е пращал багаж от тук до Холандия да сподели контакти на превозвачи и ориентировъчни цени!!!
Благодаря на всички пишещи в темата!

# 139
  • София
  • Мнения: 1 942
mama-eli, успех на таткото и щерката, бъди спокойна - там на място колкото и да е трудно, е по-лесно, отколкото от тук дистанционно по нета.

Не забравяйте да си промените настройките в kamernet.nl, след като спрете да търсите стая чрез тях, че да не продължат да си дърпат абонамент от сметката ви.

# 140
  • Мнения: 725
Здравейте!
Дъщеря ми ще учи от тази година в Ротердам. Ако има мами на други студенти там, ще се радвам да обменяме инфо и да си помагаме. С квартирата сме до никъде. Изпратихме десетки съобщения към обяви в kamernet.nl и сме получили три отговора за вече наета стая или предпочитания съквартирантката да е холандка, че не им бил добър английския. Наехме агент, който никаква работа не върши. Вече съм на нокти защото щерката и таткото ще летят на 4- ти август. Наехме хотел за една седмица и после не знам как ще се оправят. Дано там на място да успеят да направят няколко огледа и да наемат стая!
Виждам, че е обсъждан въпроса с финансирането. Нещо не ми стана ясно и ще прочета допълнително. Според моята информация има възможност за студентско кредитиране с почти нищожна лихва и разсрочване на таксата с месечни вноски. На по-късен етап се отпускат стипендии за работещите и т.н.
Нека някой, който е пращал багаж от тук до Холандия да сподели контакти на превозвачи и ориентировъчни цени!!!
Благодаря на всички пишещи в темата!
Багаж пращах чрез Спиди-30кг-60лв.Всичко беше точно.

# 141
  • Мнения: 589
Sash, ние търсим квартира повече от месец и вече си дръпнаха за втория месец още 30€. Обаче повече няма да им дам  Naughty
trada, караш ме да се замисля Thinking За допълнителен куфар до 32кг. при полета ни искат 75лв. от wizz air. Ползвах услугите на една фирма за превоз от Германия. Взеха ми 4лв/кг. Солено ми излезна,че бях поръчала мебел.

# 142
  • Мнения: 2 577
Sash, радвам се, че в крайна сметка сте намерили квартира!

То наистина било много трудно.... добре, че изкарахме късмет да сменим стаята и се отказах да търсим от друга фирма/сайт.
Колкото до таксите, определено и разходите са доста повече. Friendly housing е агенцията, която работи с университета - платили сме само 415 Е наем за първия месец и 400 Е депозит... За сега друго няма. Изпратиха няколко мейла с инструкции. Вчера уговорихме и среща за получаване на договор и ключове на 5-ти.
 
mama-eli, стискам палци в търсенето на квартира.
Аз и синът ми ще пътуваме също на 4ти Simple Smile Ще се засечем в самолета с дъщеря ти и татко й Simple Smile
Студентът тръгва с един куфар, аз като се върна ще изпратя по Спиди останалия багаж и евентуално ще добавя нещо ако сме забравили. Моя приятелка е изпращала на студента си в Англия вече няколко пъти колети и няма проблем. Доставят им ги на място - до 31,5 кг. за 61-62 лв.  Имат изисквания за размера на пратката https://www.speedy.bg/price_list.php и за съдържанието /може да разпиташ предварително на място в някой офис/.

# 143
  • София
  • Мнения: 383
Моята дъщеря си намери оттук квартира, през един от сайтовете, но не съм сигурна кой точно (не е kamernet). Общо взето първата, която се оказа свободна, че тя доста време се мота (чака един съученик уж да са заедно) и тези студиа към университета (Маастрихт) се заеха. Сега ще бъде в Белгия на 5 км от уни-то, 340 Е наем + 45 Е режийни, които се изравняват в края на месеца. Договора го подписаха вече - сканиран и пратен по мейл. Ще трябва да си купи матрак, посуда, чаршафи. В къщата има и друго момиче българче, но не го познава още.
Гледам, че има заминаващи началото на август, не е ли още рано? Моята ще пътува с баща си на 24 август, че на 25 е уелкъм деня.
В тази връзка има ли някой списък за багажа (освен дрехи),че се чудя какво да купуваме и какво ще и трябва?

# 144
  • Мнения: 36
Здравейте.
Синът ми ще учи IBMS в университета за приложни науки в Утрехт от сепгември 2015. Има ли сред вас някой/я, който ще бъде в същия университет?

# 145
  • Мнения: 6
Mini Mouse, интересувам се от всичко  Rolling Eyes . Как преминава процесът по самото кандидатстване? Ти в кой университет учиш в момента? Мастър или специализация и има ли разлика? Имам познати, които завършиха тази година тук и отиват в Erasmus University Rotterdam - морско право. Мен по-скоро ме вълнуват corporate law, intellectual property, media law.

# 146
  • Мнения: 11
Някой бъдещ студент в Гронинген?

# 147
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 369
auz аз съм във VU Амстердам, мастер програма - Intrnational criminal law and criminology. Аз лично смятам,  че мастер програмата е по добрия вариант от специализация. Кандидатства се по документи с дипломата от Бг университета, мотивационно писмо (някъде искат и есе по определена тема) и задължително IELTS за езика.
Виж тук:
http://www.maastrichtuniversity.nl/web/Main/ProspectiveStudents/ … ersProgrammes.htm

# 148
  • Мнения: 6
Mini mouse, благодаря за информацията Simple Smile А ти къде смяташ да се реализираш след завършването? В Бг, Холандия или друг член на ЕU? Доволна ли си от обучението си там?

# 149
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 369
не съм си ходила в Бг от 5г, реализация в Бг - не ми е минавало даже през ума
насочила съм се към международното наказателно право, т.е. където има мисия и работа, там ще съм и аз

Общи условия

Активация на акаунт