Резус фактор и ранни спонтанни аборти

  • 3 449
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 35
Здравейте!Имам  спонтанни аборта в 6 г.с. и двата,изчистих се сама и не се наложи кюртаж.Сега си изследвах кръвната група и се оказа ,че е О с резус фактор отрицателен,мъжът ми е с положителен резус фактор.Не са ми слагали анти д глобулин ,нито са ме питали за кръвна група.Четах една статия за резус фактора и възникнаха много въпроси.Може ли това да е причината за спонтаните аборти?Дали това ще окаже влияние при друга бременост?

# 1
  • Мнения: 2 850
Едва ли някой може да ти каже това, без да е лекар. Мога да ти кажа какво знам от информацията, която събирах, докато бях бременна,  понеже съм с отрицателен резус фактор:
Профилактика с антиД гамаглобулин се прави след аборт.
Някои лекари смятат, че в толкова ранен етап на бременността антитела няма как да се формират, затова не отчитат като фактор непоставянето/пропускането на ваксината.
Съветвам те да обсъдиш тези неща с читав гинеколог.

# 2
  • Мнения: 35
Благодаря ти svetlina*.Разбира се ,че ще се посъветвам и с гинеколог,но исках и мнения по въпроса,защото часа ми е другата седмица.

# 3
  • Мнения: 7 325
След аборт или раждане, при необходимост се слага Анти Д задължително / така ми беше обяснено на мен / също съм с отрицателен резус фактор. Преди доста години правих аборт и си купих въпросната ваксина, но дали ми я сложиха ... имам големи съмнения. Преди три години, когато бях бременна с второто си дете и споделих с доктора съмненията си, ми я сложиха мисля беше в 24-5 седмица. След раждането пак ми сложиха защото дъщеря ми е Б+. Та ... Да - липсата на такава ваксина може да окаже лошо влияние на плода. А дали отрицателния резус фактор е причината за спонтанните аборти може да ти каже само доктор.

# 4
  • Мнения: 440
здравейте и аз съм с отрицателен резус фактор и имам два спонтанни аборта не знам дали това е причината но знам ,че анти д инжекцията се слага до 72ч след аборт или раждане и при двата ми сложиха първата безплатна защото беше в държавна болница втората си я платих защото бях в частна клиника 156лв винаги при аборт и раждане казвайте на лекарите за отрицателния резус ако не бях казала нямаше да ми сложат ваксината...

# 5
  • Мнения: 4
Здравейте, аз съм с резус фактор отрицателен, а мъжът ми с положителен. Имам 2 деца,но преди второто направих спонтанен аборт и не ме профилактираха с анти Д ваксина. И от тук дойде проблем с втората ми бременност. Вдигнах много висок титер антитела,които ги следях на 2 седмици.Наложи се да извадят бебето ми в 34 седмица, за да не се увреди плода.Слава Богу-вече е на 3 години, жив и здрав юнак.
Така е кураж, няма нищо страшно с кръвните ви групи!!!Медицината вее е напреднала достатъчно дори и в България за тези слечаи.
Преди да забременея отново,след аборта направих тест за антитела.Резултата- 1:8. Хематолога ми каза да изчакаме до 1: 4-това е най-малкия титър. Антителата намаляват с времето.
След това при бременността следяха антителата на 2 седмици,след като започна да ги вдигам.
Благодарение на д-р Н.Андреев откръвна банка при болница света Св.Анна,който ми следеше антителата и д-р Гунев от Майчин дом -следеше бременността ми като цяло, бебето се роди без увреждания. Наложи се кръвопреливане заради резултатите с нисък хемоглобин и билерубин.Но това вее е в миналото, детето ми е здраво,без никакви странични .....
Успех !!!

# 6
  • Мнения: 2
Здравейте,аз също съм отрицателна група,но при мен е още по зле положението и вече оставам без никаква надежда,че ще можем да си имаме бебче.С първата си бременност нямах проблем макар,че бебето беше с положителен резус фактор,но не ми бяха сложили анти Д ваксина.След това имам 2 аборта след които пак се оказа,че не са ми сложили,а им беше закупена от аптека и дадена да ми поставят на вторият аборт.Но уви ,защото както се изказа един лекар ти си безнадежден случай и нямаш шанс.Наскоро моят мъж пак повдигна тази тема и сега търсим макар и малък шанс да стане доктор които наистина да ми обърне внимание и да е съпричастен с нашият случай.

Общи условия

Активация на акаунт