За ходенето на пръсти?

  • 6 860
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 506
Големият ми син започна да ходи на пръсти малко след като проходи. Понеже през първата му година го следяхме доста при лекари (имаше съмнения за ДЦП), вкл. невролози и ортопеди, питахме същите тези специалисти дали ходенето на пръсти е проблем. Всички клатеха глави как това хич не е добре, но така и не можаха да кажат причина, нито пък евентуалните последствия, заради които не е добре (бяха изключени вече възможните сериозни причини). Той продължи да ходи на пръсти доста години, поне 7-8, като и до момента му се случва, макар и доста рядко. Мисля, че при него е въпрос на темперамент това ходене на пръсти - беше най-изявено при бързане, нетърпение, притеснение. Единственото последствие (което може и да не е от това, а да си е било генетично заложено), е че стъпалото му стана по-широко отпред и доста модели обувки не му стават на ширина. А, като казах генетично, може и самото ходене на пръсти да има такъв момент - при нас се оказа, че единият му вуйчо доста време е ходел на пръсти.
Наскоро питах пак един известен ортопед има ли смисъл за такъв проблем да се ходи на преглед - каза, че не, всеки човек си имал особености в походката, така че ако при съответните за възрастта профилактични прегледи не е установено нищо нередно, няма смисъл от повече прегледи.
С две думи, щом всичко друго ти изглежда наред, най-вероятно няма проблем и ще отмине периодът на ходене на пръсти рано или късно.

# 16
  • София
  • Мнения: 10 825
Благодаря, Maria.St. Ще го спомена и аз на нашия педиатър при следващо посещение за всеки случай.

# 17
  • Мнения: 1 265
Да се включа и аз... синът ми е на 25 години и все още ходи на пръсти. Вярно е че само предната част на стъпалото му е малко по-широка.
Иначе ВСИЧКО ДРУГО В РАЗВИТИЕТО МУ Е СЪВСЕМ НОРМАЛНО.
Завърши с отличие профилна гимназия в чужбина; владее четири езика; спортува; кара кола - има невероятна кондиция и много силно развита зрителна памет.
 Нервната му система е в отлично състояние; не е боледувал от абсолютно нищо до ден днешен (като изключим леки настинки и то много рядко); сухожилията и мускулите на краката му нямат изменения; няма и плоско (дюстабан) стъпало.

пиша всичко това, не за да се хваля със сина си. А ЗА ДА УСПОКОЯ ВСИЧКИ ВАС - ВИЖДАЙКИ ЧЕ ДЕЦАТА ВИ ХОДЯТ НА ПРЪСТИ
 
(самата аз съм лекар-интернист и много пъти съм разговаряла с колеги по този въпрос)

ИМАЙТЕ В ПРЕДВИД, ЧЕ ВСЕКИ ЛЕКАР МОЖЕ ДА ВИ ДАДЕ РАЗЛИЧНА ИНТЕРПРЕТАЦИЯ НА "ПРОБЛЕМА"

Аз бих си позволила да кажа моето мнение - АКО детето Ви се развива много нормално няма място за притеснение и паника.
 НЕ ВИНАГИ ходенето на пръсти е предпоставка на плоското стъпало, проблема със "скъсено" сухожилие; нервно разстройство, АУТИЗЪМ или каквото и да е друго заболяване.

# 18
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Сега е на 2 и 5 месеца. Проходи абсолютно сам на 1,1. Няколко месеца по-късно вдигнахме ТВ на стената ,защото го дърпаше. Тогава започна да ходи на пръсти като гледа ТВ. Като направя забележка стъпва нормално. По едно време куцаше. Тогава се беше обринал и ходихме до личната. Споделих с нея притесненията си и гледайки го как вилнее из кабинета, забравил, че му се куца или ходи на пръсти каза, че трябва да се притеснявам единствено от характера му Laughing Май ще излезе вярно-навън като играе и тича го прави нормално, говори много, общува и е много енергичен. На пръсти ходи само вкъщи-нарочно и го прави зяпайки в ТВ Thinking

# 19
  • Vienna
  • Мнения: 519
Стъпването на пръсти най-4есто озна4ава скъсено ахилесово сухожилие. Моята ходеше така до много късно (дори и сега понякога). Просто трябва упражнения (кинезиотерапия, разтягащ масаж и др.) за удължаване на това сухожилие. Според мен няма нищо общо с интелекта на детето.

# 20
  • Мнения: 1 341
Наскоро четох някъде, че било признак за луксация, но дали е вярно, не мога да кажа. При всички случаи е хубаво да се мине един преглед при ортопед
и мъжът ми и дъщеря ми ходят на пръсти. Преди една година мъжът ми започна невероятно мн да  го боли кръста. от лекар на лекар установиха, че единят му крак е по-дълъг от другия съвсем малко. Ходи на разни процедури с ток и издърпване и сега е ок. Продълава да оди на пръсти, но вече се твърди, че краката са му еднакви. Същото се откри и при малката - едното краче е леко по-дълго от другото. Тя започна процедурите, но не ги довърши. о понеже плува професионално и се оказа, че след една година тренировки крачетата се оправиха. Продълава да ходи на пръсти!

# 21
  • София
  • Мнения: 1 978
Аз пък да кажа,че моята спря да ходи така,както и предполагах беше мода,около две седмици и мина,сега си ходи нормално,но аз не съм отбелязвала нищо по въпроса,да не и става фикс идея.
Затова моля в с тежките диагнози аутизъм по-леко,все пак тук четат и доста майки с лабилна психика,или просто по-притеснителни,които биха се шашнали доста.Мисля си,че има доста други много по-сериозни признаци за това заболяване,докато ходенето на пръсти при дете/когато е от време на време,а не постоянно/ обикновенно си е просто игра.

# 22
  • Мнения: 4 812
Да кажа само, че нищо не казах на педиатърката ни миналата седмица за ходенето на пръсти на синковеца. Като чух, че пак е с бронхит, а в картона му даже пише бронхиолит, направо забравих ходенето на пръсти, но ще го наблюдавам. Скоро не съм го виждала да ходи странно, ама пък и той напоследък все с колелото излиза и не иска да слезе от него.

# 23
  • Мнения: 818
Остави детето да ходи както иска и не обръщай внимание, ще мине и ще реши по някое време, че иска да ходи нормално. На децата са им интересни такива неща - ходене на пръсти, ходене с кривене на ходилото, пързаляне по пода, всякакви щуротии.

# 24
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Това ходене на пръсти щом е от време на време не е ли някаква игра?
Моето дете понякога ходи на пръсти, но просто си играе или се лигави. Даже като го видя и аз започвам да ходя на пръсти, за да се включа в играта.

Имам познато дете, на което не е обърнато внимание за ходенето на пръсти, сега вече е тийнеджър, още ходи на пръсти и предната част на крака му е доста широка. Но тава си му беше/е нормалната походка.

# 25
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Да кажа само, че нищо не казах на педиатърката ни миналата седмица за ходенето на пръсти на синковеца. Като чух, че пак е с бронхит, а в картона му даже пише бронхиолит, направо забравих ходенето на пръсти, но ще го наблюдавам. Скоро не съм го виждала да ходи странно, ама пък и той напоследък все с колелото излиза и не иска да слезе от него.

Нединка, нихт шашкен!  Simple Smile
Първо, ако детето кара колело на тази изключително ранна възраст (предполагам, че става дума за колело - балансьор,не с такова с педали, но пак е страхотно постижение), значи двигателното му развитие е уау. Многот езици нямат чак такова фатално отношение към проговарянето, то по-скоро има отношение към повтарянето, но днешната младеж не я търси за проговаряне преди втората година и нататък. За момченце, думите на Ноа са повече от достатъчно. Ходенето на пръсти често е свързано с повишен тонус на крачетата, има го при някои деца. А като човек, отгледал дете в Белгия и врял се между всякакви майки тук, знам, че ако има нещо дори леко притеснително, учителките в яслите и градините щяха да са изревали отдавна. Виждала съм да донасят много лоши новини на приятелки, за съжаление. Не мълчат никак и така е редно.

# 26
  • Мнения: 4 812
Да кажа само, че нищо не казах на педиатърката ни миналата седмица за ходенето на пръсти на синковеца. Като чух, че пак е с бронхит, а в картона му даже пише бронхиолит, направо забравих ходенето на пръсти, но ще го наблюдавам. Скоро не съм го виждала да ходи странно, ама пък и той напоследък все с колелото излиза и не иска да слезе от него.

Нединка, нихт шашкен!  Simple Smile
Първо, ако детето кара колело на тази изключително ранна възраст (предполагам, че става дума за колело - балансьор,не с такова с педали, но пак е страхотно постижение), значи двигателното му развитие е уау. Многот езици нямат чак такова фатално отношение към проговарянето, то по-скоро има отношение към повтарянето, но днешната младеж не я търси за проговаряне преди втората година и нататък. За момченце, думите на Ноа са повече от достатъчно. Ходенето на пръсти често е свързано с повишен тонус на крачетата, има го при някои деца. А като човек, отгледал дете в Белгия и врял се между всякакви майки тук, знам, че ако има нещо дори леко притеснително, учителките в яслите и градините щяха да са изревали отдавна. Виждала съм да донасят много лоши новини на приятелки, за съжаление. Не мълчат никак и така е редно.

Приятелко, губиш ми се някъде напоследък, ама се надявам, че сте добре. Пиши да се видим, ако искаш - ние сме в Брюксел цяло лято. Балансово колело кара, да - неудържим е.

По въпросите за вестите от яслата - права си. Тази сутрин заведох Дамян Ноа да го види педиатърката, че миналата седмица беше болен и не беше на ясла, та тя ми каза, че според даскалиците падал много често на главата си и трябва да направим консултация с офталмолог и евентуално да ходим на психомоторна кинезитерапия за канализиране на енергията, каквото и да означава това. Та така - за какво го заведох, а какво научих.

# 27
  • София
  • Мнения: 10 825
... Тази сутрин заведох Дамян Ноа да го види педиатърката, че миналата седмица беше болен и не беше на ясла, та тя ми каза, че според даскалиците падал много често на главата си и трябва да направим консултация с офталмолог и евентуално да ходим на психомоторна кинезитерапия за канализиране на енергията, каквото и да означава това. Та така - за какво го заведох, а какво научих.
Стана ми интересно. При някакви проблеми учителите се свързват директно с педиатъра на детето, без да го обсъждат с родителите? Такава ли е нормалната практика при вас?

# 28
  • Мнения: 4 812
... Тази сутрин заведох Дамян Ноа да го види педиатърката, че миналата седмица беше болен и не беше на ясла, та тя ми каза, че според даскалиците падал много често на главата си и трябва да направим консултация с офталмолог и евентуално да ходим на психомоторна кинезитерапия за канализиране на енергията, каквото и да означава това. Та така - за какво го заведох, а какво научих.
Стана ми интересно. При някакви проблеми учителите се свързват директно с педиатъра на детето, без да го обсъждат с родителите? Такава ли е нормалната практика при вас?

Не с педиатъра на детето, а с педиатъра на яслата - сутринта бяхме при нея, тъй като ако детето е отсъствало по болест, трябва тя да го прегледа, за да може да се върне в групата си. И докато му слушаше гърдите и му бъркаше в устата и ушите, ми каза за наблюдението на учителките и какво е добре да направим.
Утре имаме час за нашата педиатърка, та покрай ваксината срещу варицела ще я запозная и с наблюденията на колежката й.

# 29
  • Мнения: 947
Ходенето на пръсти може да показва наличието на лек сензорен проблем- така детето си докарва допълнително "усещане", чрез натоварване на долните крайници. На нас на терапия ни препоръчаха да му пришием пясък към джобчетата на горната дреха, да има повече тежест надолу. Не го направих, стори ми се глупаво, вие си преценете. Една приятелка пък реши проблема като купи сандали с отворени пръстчета  ипонеже му се плъзгаше напред крачето, постепенно почна да ходи нацяло стъпало. не бързайте да се тревожите, дано намерите вашия подход!

Общи условия

Активация на акаунт