(Био)зеленчукова градина - тема 27

  • 61 340
  • 741
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 200
А по какво се разбира, че тези домати са с къс вегетационен период? Сигурно по принцип индетерминантните домати са с къс вегетационен период  newsm78.
На някои семена си пише колко дни е вегетационния период, а обикновено тези за ранно производство са с къс.

# 16
  • Мнения: X
Анемония,   bouquet!

На едната леха с моркови ще орежа част от листата и ще проредя.
За вкореняване на колтуците не знаех, но знам, че от стъблото на домата излизат коренчета. Имах наядени доматени стъбла от скакалците и успях да спася някои, като ги позарових с почва.

Дано вече спрат дъждовете и да няма потопи!

Последна редакция: пт, 20 юни 2014, 12:36 от Анонимен

# 17
  • При розите и топлата вода ......!
  • Мнения: 138
МХ, сей колтуци. Аз съм сяла доста големи, даже и със цвят.
Ето тези са ми точно от колтуци от оранжерията. Сеят се директно без да ги рътиш. В началото изглеждат безнадежни, но бързо се вкореняват и изпреварват другите.
Ето малко от моята продукция за пазара Wink
http://gelika.snimka.bg/hobby/gradina-2014.798858.33442084
http://gelika.snimka.bg/hobby/gradina-2014.798858.33442087
http://gelika.snimka.bg/hobby/gradina-2014.798858.33442088
Амика,мисля те. Hug
 

# 18
  • Мнения: 261
МХ,аз сложих едни семена от домати в началото но юни и сега вече цъфтят,а май има и едно завързало доматче.Ако наистина има пак такава дълга и топла есен може да пробваш ако побързаш.Потърси ранни сортове домати-Биг Бийф е добра идея а и Ръгби не са лоши.Пък дали няма да намериш по пазара някой късен разсад или да попиташ някой съседи...Успех!И аз се присъединявам към всички с пожеланието Амика да е ОК.Моите първи братовчедки живеят и те във Варна и снощи до късно си звъняхме.Горките хора!Нямам думи!                                                                                                                                                                                     Браво бе Гелика! Hug

# 19
  • Мнения: 748
Вълк
благодаря за темата   bouquet

reni7377 аз си орязах моите моркови един път,трябваше поне още един път,но не съм успяла.Всичко е наред с тях ,пак си пораснаха,но не мога да преценя честно казано какво влияние има това над корена.
Амика чакаме  да се включиш.Ние вчера купувахме на щерката кученце от Варна/на 55 дни ,страшен сладур/ и след нас е бил потопът.Страшен късмет изкарахме.

Гелика
много ми хареса продукцията.
Ние набрахме вчера първите 6домата от оранжерията.А това време ни накара да си сипем ракийка Simple SmileАко знаете каква мускатова е направил мъжа ми,чудна.Аз пия по 50гр. ,но имам претенции ,трябва да е хубава ракийката Laughing
 

# 20
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
Благодаря на всички за предложенията.Ще опитам , но сега проблемът е друг.Пътят при Килифарево е прекъснат и до градината ми няма начин да се стигне.Тук в Русе сме добре ,има слънце даже, но как да стигна до Балкана.Звъня по телефона да разбера кога се очаква да отворят прохода.Дано да стане ,че се чудя дали изобщо има нещо в градината все още.Стискайте палци.
Дано и Амика да е добре. newsm10
Ужасно е това ,което сполетя страната през последното денонощие.Дано повече не се случва.

# 21
  • Мнения: 1 200
Браво, Гелика! Образцов градинар! Grinning

# 22
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
Гелика ,страхотна продукция.Поздравления. Hug

# 23
  • Мнения: X
Имам един чесън, който насадих есента и сега е изкарал цветоносно стъбло. Трябва да ли го чупя, да вадя чесъна, за пръв път виждам подобно нещо. А морковите, като ги орежа, ще стърчат само зелени пръчици над земята. Дали има определен период за подрязване?

# 24
  • Мнения: 86
МХ,Амика -дано всичко при вас е на ред  PraynigСмразяваща е силата на природата...Още повече човешкото безхаберие  ooooh!
При нас в града вали почти всеки ден, снощи беше потоп.А на село само роси и основния ни проблем и свързването на капковото на 2 декара.
Вълк, ти като инженер как си с хидродинамиката?Изчислено ни е всичко по полетата, но свързването с помпата, неизвестния и дебит, тласкане и налягане, голямата денивелация ме привеждат в ужас-не искам да занимавам всички с техническите подробности и можем да дискутираме на лични...
Когато се изрежат листата на морковите растежната им сила отива в корена-може да се прави и 2-3 пъти за сезон-проверено и действащо  Peace
За колтуците-също, бодат се и им се поддържа подходяща влажност и са се хванали и растата по- бързо от стандартен разсад.
Гелика,   bouquet,браво.
Ние също берем вече домати, но сорта, който зазря,Парис ме учудва-първо цъфтя до пета китка и се самозадъни.доматите от долните китки не мръднаха да растат преди да навърже до горе.А сега най-едри са доматите на 5 китка, а отдолу зреят дребосъци  Shocked.При Рила-та в съседство няма този проблем  newsm78, значи не ще да е грешка при гледането...
Вадите ли вече зимния чесън-от дъждовете е започнал да гъбясва и му е време...

# 25
  • Мнения: 1 705
Благодаря, тъкмо за чесъна си мислех днес, гледам го, и той нещо полегнал, дали ще изгние като лука  Sad
В Килифарево наводнения, ние имаме къщичка там наблизо, ще ходи мъжът ми да види какво е положението, точно до реката е...

# 26
  • Мнения: X
Офъках едната леха с моркови, проредих. Не са поникнали на някои места, та нямаше много за прореждане. Половинката като видя лехата, каза, че трябвало да я снимам преди орязването, та да показва, че все пак сме могли да имаме моркови  Wink Laughing Joy. Закачи ме дали и граха ще окръцкам. Simple Smile
Чакам някой да се включи с мнение за зимния чесън. Досега все през пролетта съм садила.

# 27
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Не бързайте, Гали. нека се оттеглят водите.

На фона на бедствието във Варненско, Добрич и другаде е направо неприлично да се оплаквам и затова просто информирам: При мене мина град. Би доста интензивно в продължение на 11 минути по часовник. Зърната с големината на черешка. Може и да оцелеят домати, но не разчитам твърде.
Вадите на откритите лехи.
Тези успях да позавия. Работех със широкопола сламена капа, но на някои места ме удариха ледени късове. Силно болезнено беше.
Някои тиквички все пак оцеляха.
Слоят лед беше около 3 см. Копитото съм си го снимал за мащаб.
Ледена пътека

Тъй, на око: около 70 % от връхчетата на доматите ми са откъснати. Хваща ме яд, че няма и час преди това окултучих всичко. Да бях отложил за друг ден - можеше да имам повече вегетативни връхчета, ама на. Утре ще се наложи да третирам със фунгицид с лечебно и предпазно действие. Засега със сигурност отпадат лозовите сарми за утре. Асмалъкът е останал само клони, и то само вдървесинените. Нека огрее слънцето и ще огледам за подробни щети.

Това е положението. Неприятно е, но всъщност е нормално. Над може би 15 години не съм губил реколта заради градушка. Ред си ми беше.

# 28
  • Мнения: 1 705
Мале, какъв ужас, съчувствам ви искрено.

# 29
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
няма какво да се хваля, няма и какво да се жаля.
 стискам палци на амика и на всички от добричко, велико търновско, по поречието на Янтра ...  Confused
късмет момичета и момчета. мисля ви, драснете ред когато можете.

Общи условия

Активация на акаунт