Болничен по време на бременност-5

  • 108 208
  • 755
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 6 594
Предполагам си искала да напишеш 13.07.
Първите три дни са винаги от работодателя при общо заболяване. Така и е в твоя случай, трябва да са ти платени към фиша, а остатъка от НОИ по банкова сметка, която си посочила.  Peace

# 76
  • Мнения: 20
13.08 от АГ ми издадоха болничен за 35 дни .

# 77
  • Мнения: 6 594
От 01.07 три дни са за сметка на работодателя (работни дни). Значи 1-ви, 2-ри и 3-ти трябва да са ти платени с фиша. Така ли е?

# 78
  • Мнения: 20
Не,нямам платено от работодателя ,само от НОИ .Аз искам да съм сигурна ,че е така защото аз ,като ги питах ми казаха не е вярно,а бартовчетка ми която е счетоводител ми каза ,че са длъжни да ми платят иначе мога да ги съдя.

# 79
  • Мнения: 6 594
Виж в КСО.

 чл. 40 (5) -  (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Осигурителят изплаща на осигуреното лице за първите три работни дни от временната неработоспособност 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70 на сто от среднодневното уговорено възнаграждение.

Източник:
http://balans.bg/6924-kso-pylen-tekst/

# 80
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Ако болничният е първичен,трябва да ти плати първите 3 работни дни.

# 81
  • Мнения: 1 532
Изтича ми третия болничен след раждането утре после какви декларации се попълват за счетоводителя, казаха ми да си ги свалп от сайта на нои?

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Изтича ми третия болничен след раждането утре после какви декларации се попълват за счетоводителя, казаха ми да си ги свалп от сайта на нои?

https://docs.google.com/document/pub?id=1KPU8R-sanXbT60mDbIHQ8lt … H0xAkrF6mSpvRQEw4

# 83
  • Мнения: 559
Здравейте! При изчисляването на обещетение при болничен за общо заболяване, ако в 18те месеца назад има такива без осигуровки, те се взимат както при обещетението за майчинство- на МРЗ за съответния период или по друг начин? Ако изляза на 1ви октомври в болничен, работодателят е длъжен да предаде болничния в НОИ най-късно до 15 октомври или до 15 декември? След предаването в НОИ, оттам те имат 15-дневен срок да изплатят обещетението, или? Гледайки с ПИК в сайта на НОИ статуса ми, имам платени осигуровки до юли, това означава ли, че не са платени или че сайта се обновява по-бавно и би ли имало проблем при изчисляването за болничния този факт. Благодаря!  bouquet

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! При изчисляването на обещетение при болничен за общо заболяване, ако в 18те месеца назад има такива без осигуровки, те се взимат както при обещетението за майчинство- на МРЗ за съответния период или по друг начин? да Ако изляза на 1ви октомври в болничен, работодателят е длъжен да предаде болничния в НОИ най-късно до 15 октомври или до 15 декември?  до 15 ти ноември След предаването в НОИ, оттам те имат 15-дневен срок да изплатят обещетението, или? 15 работни дни Гледайки с ПИК в сайта на НОИ статуса ми, имам платени осигуровки до юли, това означава ли, че не са платени явно,да.питай във фирмата или че сайта се обновява по-бавно и би ли имало проблем при изчисляването за болничния този факт. трябва да се оправят Благодаря!  bouquet

# 85
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Срокът за декларирането и плащането на осигуровките за месец август все пак е до 25 септември....Има време преди да започнеш да се тревожиш за август  Wink

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Аз разбрах,че и юли й излиза празен.Иначе август нормално да няма инфо

# 87
  • Мнения: 559
Да, за август нямам информация. Ако може да питам тук за нещо друго- работодателят ми даде два варианта, аз първия го отхвърлих( излизам в 45 дневния края на октомври)- да ме съкратят и да отида на борсата до майчинството, съответно да получа обещетение, не знам колко заплати се падат е единият, вторият е да попълня молба за напускане без дата и молба за отпуска,която да отработя тъй като аз не мисля да се връщам така или иначе, та те чрез молбата да са сигурни, че ще напусна Thinking Това мен ме притеснява, дали не е по-добрее да напиша молбата с дата за след две години, когато реално ми изтичат майчинските, за да съм сигурна, че няма да ми я напишат с по-задна дата? Направо не знам какво да правя... Или да излизам направо в болничен отсега и да не се вясна, а болничните да ги пращам с куриер...

# 88
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Или да излизам направо в болничен отсега и да не се вясна, а болничните да ги пращам с куриер...

Да  Peace

То пък егати и вариатите,които ти е дал  Tired

# 89
  • Мнения: 559
Друг казус- не знам къде е счетоводството, как да процедирам, за да знам, че са получили болничния и са го предали в НОИ? Ако го адресирам до офиса,където реално по документи е седалището на фирмата и до  името на управителя, той длъжен ли е да го представи в счетоводството?

Общи условия

Активация на акаунт