Австрийска тема- №51

  • 64 633
  • 741
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 233
Притеснихте ме с това, че нямало лято, тук (Сф)лятото беше много приятно , поти нямаше температури над 30 градуса. Много ли вали или просто няма слънце?
Кажете как ви се струва 12 район? И има ли райони, които категорично да избягваме при избор на жилище? Засега има 3 фаворита 18 ти - струва ми се много зелен, 3 ти- близо до работата на мъжа и 13 естествено.

Последна редакция: чт, 04 сеп 2014, 14:38 от Z♥

# 196
  • на път
  • Мнения: 2 804
попадна ми ето това инфо за общинските жилища ...

http://www.bulgaren.org/melangebulgaren/2014/09/04/wohnmesse-%D0 … D0%B8/#more-10632

# 197
  • Мнения: 21
Много дъжд, студ..днес обаче Слънчо се показа..
аз лично никога не бих отишла да живея в 10., 15 също не ми харесва
на мен едни от любимите ми квартали са 21, 22, 14

# 198
  • на път
  • Мнения: 2 804
Аз се оглеждам за жилище в 8-ми, 9-ти и 19-ти бецирк. Свикнала съм с тази посока ... а и сестра ми е в 19-ти.

# 199
  • Мнения: 374
И има ли райони, които категорично да избягваме при избор на жилище?
Аз също бих избягвала 10ти.

# 200
  • Мнения: 233
Добро утро Simple Smile,
благодаря за споделеното относно районите.
Голяма чуденка се заформя при нас Rolling Eyes. Тук живеем в огромна къща с още по огромен двор и децата излизат по всяко време. Мисля, че това ще им липсва много ( на почти 3 г. и 5г. са, възраст в която им се излиза, примерно, ако са тинейджъри едва ли ще им се виси на двора). Във Виена навярно ще се наложи да живеем в апартамент и ми се ще да компенсирам тая липса с разходки в парка. Ако се спрем на вариант къща, ще сме извън Виена, ще е по-дълго за пътуване, и не съм много сигурна дали няма да е много скучно (по-некомуникативно, по-сложно с училище и детска, и др.)
Е, имам и оптимален вариант - апартамент с дворче, нещо подобно , всъщност струва ми се идеално, освен цената естествено. Тук идва следващата ми питанка, прието ли е да се пазариш за цена на наема? И ако е  да, в какви граници биха отстъпили- 100 евро?
Пожелавам на всички страхотен ден!
P.S. И тук вали

# 201
  • Мнения: 1 794
 Hug : Z♥ За мен показаното жилище е чудесен вариант,също така намирам цената съвсем приемлива.Получавате и петгодишен договор,което е една сигурност.Достатъчно време децата да поотраснат,да поспестите малко и евентуално да си купите нещо по-късно.
Разбира се,че можете да коментирате цената с брокера!Моето лично мнение обаче е,че си е съвсем приемлива.Важно е и какъв е района,комуникации,а също и детски градини,училище,магазини...

# 202
  • Мнения: 2 719
Здравейте момичета!

След няколко месечно търсене и две пътувания за огледи , ни се обадиха, че са ни одобрили за един апартамент, в 12 безирк, точно до Шонбрюн. Аз не съм виждала жилището, тъй като не успях да придружа мъжа ми последния път. Казва, че има доста за оправяне, но просто нямахме избор:)
Има ли тук момичета от близките квартали?
Аз сега сериозно залягам над немския, тъй като се оказа, че ще ми е нужен все пак Б2 сертификат за записването в университета. Мъжът ми твърди, че в Австрия по-лесно ще го взема, отколкото тук в Гьоте институт. Вие как мислите?
Z♥, според мен не е приемливо да се пазариш за цената. Ние искахме да предплатим година напред срещу отстъпка, но навсякъде маклерите отказаха категорично.
Момичетата с повече опит да кажат, но аз лично не харесвам 10, 11 , части от 15 и 16 бецирк. Виена много се е променила в последните години и там където преди мислех, че е супер да се живее, сега не е така. Като цяло смятам, че и конкретното място има значение-във всеки град , в който съм била, около пазари и гари си е по-особено, но разбира се зависи и от конкретните изисквания на семейството. От гледна точка на нашето много дълго и много трудно търсене на жилище мога да кажа, че човек понякога няма твърде голям избор. В нашия случай нещата се сведоха до това някъде да ни харесат....Просто търсенето е твърде голямо.

# 203
  • Мнения: 794
Офф и ние търсим, ама май само на теория, реално на огледи още не сме ходили.
Бях звъняла на бг брокерката, на която Д_Ива беше дала контакт тук, в темата, ама после ходих да раждам и от тогава не съм се чувала с нея. Нещо не ми се занимава с апартаменти точно сега!

Преди малко се върнахме от педиатърката и направо ми се реве.
Ходих сама, защото мъжът ми е на работа днес и като цяло всичко мина добре, тя ме пита нещо, аз отговарям, получи се комуникацията, въпреки моя скромен немски.
Да, обаче на тръгване ме попита нещо, което имах дързостта да не разбера и тая ме овика! Защо съм била ходела там, като не съм разбирала какво ме пита, тя ми била казала, че не говори английски. Как съм си била мислела, че ще се получи комуникация, след като не я разбирам ...
Опитах се да ѝ обясня, че си уча в къщи, когато ми остане време и че се опитвам, но реално с никого не практикувам езика и ми е трудно ...
... ама защо пък ѝ се обяснявам изобщо!  Tired
Толкова ми стана обидно и криво, че изядох цяла кофа йогурд заради тая овца  Crossing Arms

# 204
  • Мнения: 3 675
Beruška, смени си лекарката! И аз не бях доволна от детския лекар и накрая го сменихме  Mr. Green Сега ходим при моята лекарка и съм много доволна Simple Smile Жената не е педиатър, но ако има сериозен проблем и тя не може да се справи, ще ходим в болницата, а и съм сигурна, че веднага ще ми даде направление за друг лекар.  Grinning Жената работи всеки ден, а детския работеше само 4 дена в седмицата, като един понеделник ни изгони, понеже денят бил запазен само за бебета и не можело да ходят болни деца  Shocked Crazy Rolling Eyes От 4 дена останаха само 3  и трябваше да чакам до следващия ден или да търся друг лекар  Twisted Evil
Един гинеколог и мен ме наруга и ме попита на какъв език трябва да ми говори, че да го разбера, а аз нямах проблем с немския  Laughing Той ми каза, че имало проблем с бебето и аз си позволих да попитам какъв е проблема - последваха крясъци и обяснения, че той не знаел точно и ме попита за езика  Crazy И него не го посещавам повече  Grinning

Хеликаза, аз ходих на изпит в Австрия - попитаха ме как се казвам, от къде съм и защо искам да уча в избраният от мен университет  Laughing В Гьоте институт едва ли ще ми зададат подобни въпроси  Laughing Изпитът в Австрия се изкарва лесно, но след това в университета става трудно  Wink


За апартаментите - и според мен не е приемливо да се пазариш за цената. Все пак не сме на пазара  Laughing
Никога не съм го правила и никога не бих го направила!
На мен договорите за 5 г. въобще не ми харесват. След 5 години няма да ви подновят договора, дори и да са ви казали, че е възможно и ще трябва да напуснете жилището. Ако тогава не си намерите жилище,  оставате на улицата.  Rolling Eyes На 5 години бих се съгласила само в краен случай.
Тераските и градинките са много хубаво нещо, но в 12 бецир мен лично би ме било страх да живея, като знам, че във всеки един момент някой би могъл да ме посети през тераската  Rolling Eyes То и сега не съм застрахована срещу взлом, но за крадците ще е много по-трудно  Thinking

 

# 205
  • на път
  • Мнения: 2 804
.......
Да, обаче на тръгване ме попита нещо, което имах дързостта да не разбера и тая ме овика! Защо съм била ходела там, като не съм разбирала какво ме пита, тя ми била казала, че не говори английски. Как съм си била мислела, че ще се получи комуникация, след като не я разбирам ...
.......


Гадина ... типична надута австрийка мразеща другоземците ....

# 206
  • Мнения: 233
Да, не се бях замисляла за тази страна с "посещението" в приземните апартаменти...Просто очаквам такива неща да не ни се случват. B&C, казваш 12ти е опасен?
Берушка, и на мен не ми звучи това с лекаря, ако имаш възможност сменяй го, виж какви добри гинеколози имаш, ще случиш и на педиатър...

# 207
  • Vienna
  • Мнения: 261
Рядко чета и пиша тук, но не мога да се сдържа в момента...
Проблема на лекарите с езика е и легически. За всяка една лекарска намеса (от имунизация на дете, сонография при гинеколог и прочие) тук се изисква т.нар. информирано съгласие на пациента. За сега няма изисквания във формата, тоест достатъчно е устното съгласие. Обаче зачестяват делата за обезщетения. Една от малките възможности тук да се вземе такова е ако е липсвала информацията, ако е била неразбираема, с много медицински термини, не на нивото на пациента и прочие. Съответно и скачат цените на професионални застраховки. Училищните лекарки от 2 години не имунизират след едно подобно дело. Нещата вървят на там, че няма да се оказва медицинска помощ без квалифициран преводач или такъв доведен от пациента (защото се приема, че преводач доведен от пациента се разбира от пациента). При спешна медицинска помощ отпада информацията. Има опити с видео преводач, но е скъпо и няма кой да поеме разноските. Все пак не забравяйте, че един педиатър взима 6-10 Евро за консултация.
Помислете все пак как би се отнесъл един български лекар към пациент, да кажем от турски произход, който не знае български? Ми те на възрастната ми баба и говорят отгоре и на ти... Не искам да си мисля.
Сменяйте каквото сменяте, но квалификацията на медицинския персонал не се изчерпват  с езиците, които знаят.

# 208
  • Мнения: 794
Гадина ... типична надута австрийка мразеща другоземците ....

Хаха, тази не е австрийка.
Миналият път разказваше на мъжа ми как като дошла във Виена не знаела грам немски и карала на английски, ама забравила го била  newsm78
Днес ме пита от къде съм и като ѝ казах, тя повтори след мен "Аха ... от Българя" и направи физиономията.
Та въпросната педиатърка е румънка!
Хората забравят от къде са дошли и че на тях също им е било трудно в началото  Tired

Аз не мисля, че някой е длъжен да говори английски. В немско- езична страна сме и нямам претенции и оплаквания по този въпрос.
Според мен, обаче, едно медицинско лице трябва да знае поне малко английски, защото това е международен език, а във Виена идват много туристи, има много чужденци, които идват тук на командировки и т.н.
А тази, ти да видиш, знаела, ама била забравила, до толкова, че две думи не може да върже, защо лъже, че е знаела изобщо, срамува ли се ...   newsm78

Леден облак, в родилното бях в една стая с две туркини /о! каква изненада, нали!/ и една румънка. На едната туркиня това и беше 5то дете, родено в Австрия, на другата- 4то, родено тук. Румънката имаше две момичета, това ѝ беше 3то дете, но не разбрах дали другите две са родени тук.
И трите не знаеха грам немски, но до толкова, че като минаваха на визитация и ги питаха как са, те не можеха да отговорят- добре ли са, зле ли са ...
Сетрите, колкото и да се опитваха да бъдат мили, просто бяха вдигнали тъце от тях. То нямаше никаква комуникация.
В един от дните долетя някаква докторка в стаята да попита дали някой говори турски и немски, защото спешно в другата стая някаква жена нещо си /не разбрах/ не говорела немски и не могат да се разберат.
Аз през цялата бременност в Хануш успявах да се разбера с лекарите и в гинекологичното отделение и в диабетичното. Просто всички знаеха английски. От сестрите имаше няколко, които не знаеха, но всички лекари говореха без проблем.
От друга страна, като раждах, сутринта беше на смяна една акушерка, която не говореше английски, но пък беше словакиня. След нея застъпи втора акушерка, която не говореше английски, но пък беше чехкиня /аз знам чешки/, така че имах късмет.

Извинявам се за дългия пост  Embarassed  Hug

# 209
  • Мнения: 374
Офф и ние търсим, ама май само на теория, реално на огледи още не сме ходили.
Да, обаче на тръгване ме попита нещо, което имах дързостта да не разбера и тая ме овика! Защо съм била ходела там, като не съм разбирала какво ме пита, тя ми била казала, че не говори английски. Как съм си била мислела, че ще се получи комуникация, след като не я разбирам ...
Опитах се да ѝ обясня, че си уча в къщи, когато ми остане време и че се опитвам, но реално с никого не практикувам езика и ми е трудно ...
... ама защо пък ѝ се обяснявам изобщо!  Tired
Толкова ми стана обидно и криво, че изядох цяла кофа йогурд заради тая овца  Crossing Arms

Егати! Без думи просто!
Как може да се "овиква" за един въпрос? Вярно, натоварено им е на лекарите, вярно голяма отговорност носят, ама пък ако един въпрос нямаш търпение да повториш... какъв педиатър си. Какво място има изобщо "овикването" между цивилизовани хора?
На твое място бих си избрала нов лекар, но полека и с много проучване. И не си го слагай толкова насърце, че има такива чешити. Повечето са свестни, все пак.
ПП. Де и аз да можех да се утешавам с йогурт...

Общи условия

Активация на акаунт