ЮНЧЕТА засмени, добре дошли в РОДЕНИ! - 1

  • 29 232
  • 737
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 1 291
Белисима, много полезен линк Hug Мислех, че всички бебета са ми били със слуз, а съм грешала. Успокоих се, но май трябваше да  си доям сладоледа и тогава да гледам картинките... Party

Пепи, успокои ли се?

# 661
  • Мнения: 2 485
Благодаря, Белисима! Попаднах на тази статия и умувам и сравнявам снимките  Laughing и ту ми прилича на слуз, ту на нормално. Освен да кача снимка за мнения  newsm78
Оф станала съм голяма паника, всичко ме притеснява Sad до преди малко се тормозех, че не е акал от 48 часа, сега се тормозя от вида на акото  #Crazy вече се дразня на себе си и ако кажа на мъжа ми да ходим пак на лекар, сигурно ще ми откаже  Laughing

# 662
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Имам въпрос към ЛЛЛ:
Бебето ми суче твърде дълго време, понякога отива час, че и повече, минимума е 40мин. Искам да я науча да суче по-бързо, има ли такава възможност?
Предлагам и двете гърди, тъй като смятам, че не се засища от едната. Кърменето за нас протича по следния начин: слагам я на гърдата, тя започва да суче интензивно, като след 5 мин започва да заспива и да се унася. С много мъки се опитвам да я събудя и така докарваме що годе сукане 15-20 мин. След това я изправям да се оригне, тя се събужда още гладна и всичко това се повтаря а другата гърда. От седмица, две докато суче започва да се извива назад дърпайки зърното ми, което е адски неприятно и даже болезнено. Няма закономерност прави го и през нощта и през деня. По принцип наддава добре, не знам колко е нормално, тъй като тя се роди много малка 2600гр., изписаха ни 2500. За месец качи малко повече от кило, а сега е около 4кг. Винаги имаме напишан памперс, обилно нааканите са по 1-2 за денонощие, останалите за зацапани. Предлагам вода , понякога я пие, но само по няколко глътки. Това изключително дълго кърмене адски ме изтощава, особено през нощта ми е много трудно, а в жегите положението е още по-зле.
Не знам дали има значение, но имах проблем със зърната в началото, бяха разранени и много ме боляха поне първия месец. Сега положението е по-добре, но с цялото това дърпане едното отново започва да ме боли. Поставям я правилно и засуква много добре, но имам съмнения, че кърмата ми тече много слабо, на много тънки струйки и тя трябва да полага огромни усилия, които я измарят, а мен нараняват.

Здравей, Lidkata,
Извини ни за забавения отговор.
Както споделих с няколко момичета тук в темата, колко време суче едно бебе, респективно колко дълго продължава едно кърмене, зависи от бебето и неговия собствен ритъм. Различните бебета сучат различно време. Някой се насукват за 10 минути, други са склонни да сучат около 30 и повече минути. От значение е да внимаваш, дали бебето суче ефективно през цялото време или „дреме” на гърдата. Когато усетиш, че интензивното сукане намалява, би могла да подпомогнеш кърменето чрез компресия на гърдата. Предполагам вече си чела тук в темата за компресията, но копирам и за теб информацията: Целта на компресията на гърдата е да се продължи притока на мляко към бебето, след като то спре да гълта (сучене от типа: отваря широко уста – пауза - затваря уста) от само себе си и така то да продължи да приема мляко. Кoмпресията на гърдата стимулира рефлекса на потичане и често стимулира ново естествено потичане на млякото.  Eто линкове с видео за компресията на гърдата http://www.youtube.com/watch?v=e__lgR7mRIg
http://www.youtube.com/watch?v=-4lnvL2_6V8
Оттук може да видиш и описание на български: http://missby.wordpress.com/2007/12/04/compression/
Ето още едно кратко обяснение на компресия на гърда в темата от Скреч:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=786158.msg28418959#msg28418959
Разбирам, колко е неприятно, ако кърменето е свързано с някакъв дискомфорт. Като вариант ти предлагам и да опиташ и други пози, в които да кърмиш. В комбинация с компресията на гърда би се подпомогнал притокът на мляко към бебето, а оттам вероятно да се намали времето за кърмене. Hug 

# 663
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
...

Имам въпрос и към ЛЛЛ (надявам се да звуча свързано, тъй като едвам държа очите си отворени) Simple Smile

Скрит текст:
Родих секцио преди месец и от тогава се опитвам да овладея кърменето, но досега не виждам напредък.  Детето ми го дадоха на следващия ден след операцията, когато беше и първото слагане на гърда.  В болницата на всяко хранене първо го слагах на гърда, въпреки че нямах кърма и в началото дори и да е имало някаква коластра не съм разбрала. Усетих, че кърмата ми тръгна към 6тия ден след операцията.  Тъй като се роди 2400 и го водиха недоносен, от самото начало при всяко хранене му давам и добавка. До момента процедираме по същия начин - първо го слагам да суче при всяко хранене и след това му давам добавка колкото изяде. Давам и от двете гърди при всяко хранене.  В повечето случаи засуква добре и стои общо от 10 до 30 минути (всеки път е различно), но има и моменти, когато  не иска да захапе зърното (обикновено, когато е много гладен или нещо го мъчи и плаче) и тогава се боря известно време преди да се предам и направо да му дам добавка. Принципно не чувам да гълта кърма (не знам дали е задължително).  Досега съм му правила 90 мл добавка  на хранене и всеки път е изпивал различно от 20 мл до 90 мл. Имаме 5 или 6 хранения на ден (не знам защо, но не можем да се организираме за повече, защото цялата процедура с яденето е около час поне, след което обикновено плаче и се успокояваме  или спи или сме на разходка или преглед и все се случва да пропуснем хранене) и съответно толкова пъти го слагам и на гърда в повечето случаи. Когато е неспокоен или плаче пак го слагам на гърда, но тогава рядко засуква.  По принцип не усещам да имам много кърма, тъй като гърдите ми са меки от почти самото начало. Миналата седмица направих 2 пробни кърмения вкъщи и според  кантара разликата беше само 10 гр. Опитвам да се цедя поне веднъж дневно за по 30 мин, но досега не съм изцедила повече от 10 мл. Днес се оказа, че за последните 10 дни сме наддали само 100 гр и като цяло сме наддали в долната граница за месеца и сега по предписание на педиатъра трябва да давам 110-120 мл добавка на хранене (и за последните няколко хранения той си я  изпиваше). Според ЛЛ нямам много кърма, а детето като суче се изморява и яде по-малко АМ и съответно затова не качва много, а и храненията ни на ден са по-малко.
За стимулация на кърмата пия 2 или 3 чаши лактогенен чай всеки ден, хапвам ядки (но не повече от 100 гр), купичка жито или овесени ядки и пия около 2 л вода на денонощие.
Гледах клипчетата за компресията на гърдата и се пробвах, но не знам дали се получава. Пробвах и без бебето да суче и нямаше нищо, което да изтича. За позата на кърмене не съм сигурна дали е перфектна, но принципно съм наясно, когато е захванал  гърдата добре.  Принципно за АМ ползвам шишето на Медела -  Калма -  като уж по-трудно, но не смея да пробвам другите методи посочени от вас, тъй като когато сме гладни настава един рев и въртене (което е при почти всяко хранене) и се страхувам, че ще ни отнема още повече време да се нахраним, а и като го знам как си мята главата не съм сигурна, че ще постигнем резултат.
Имате ли предложения дали мога да направя нещо, за да спася положението преди да е станало твърде късно и кърмата им съвсем да е изчезнала. Ще се пробвам да го слагам по-често на гърда, но не знам дали ще успея повече от 7 пъти на денонощие. Не искам да му спирам добавката, защото имаме да наваксваме килограми. Колко време може да мине, за да може да минем изцяло на кърма? Дали да пробвам да се изцеждам по-често и мислите ли, че ако досега не съм изцедила повече от 10 мл има шанс това количество да се увеличи с времето.
Вече всички около мен са отписали кърменето ми, но аз все си мисля, че може още да спасим положението и съм отворена на всякакви предложения.



Здравей, BellaMoma,   
Радвам се, че търсиш информация за кърменето и вече си прилагала част от техниките за увеличаване на лактацията. Най- важният фактор за увеличаване на кърмата обаче е честото поставяне на гърда при първи признаци на глад или интерес към гърдата. Колкото по-често се предлага гърда и се кърми бебето, толкова повече гърдите биват стимулирани да образуват мляко. Поставяй бебето на гърда при първи признаци на глад, дори в полусънно състояние. От значение е бебето да суче ефективно, а не просто да е на гърда.  Би било добре за 24 часа да са налице поне 10-12 кърмения, да не се спазва режим и паузите между кърменията да не са големи. Кърменето/цеденето нощем също е от значение, тъй като в този интервал от денонощието се образува най- много кърма. 
Изцеденото количество мляко не е показател за това, колко количество кърма има в гърдите. Често се случва да се изцеди по- малко, тъй като гърдите се стимулират от бебето по различен начин, отколкото от помпата или ръцете, ако цеденето е на ръка. Сучейки и обхващайки по-голяма част от ареолата на гърдата, бебето стимулира нейното изсукване и производството на мляко. За да увеличиш лактацията би могла да стимулираш допълнително гърдите си, като ги изцеждаш между кърменията. Би могло да ти се стори, че изцеденото мляко е малко като количество, но стимулацията на гърдите изпраща импулси до мозъка, че е необходимо повече количество мляко. Доброто изпразване на гърдата за нея означава, че трябва да прави повече мляко. Механизмът е на принципна на търсенето и предлагането - колкото по-често се изпразва гърдата, толкова по-вече мляко произвежда тя. Допълнителната стимулация на гърдите  чрез цедене е добре да продължава около 15 минути след всяко кърмене, като то е добре  да продължи за около 2-5 мин. след последните капки мляко. Ако не винаги имаш възможност  да цедиш толкова дълго,  би било добре да имаш предвид, че дори едно или няколко допълнителни кратки изпомпвания  също могат да са от полза. Изцеждането на гърдите дори на „празен ход“ за няколко минутки, т.е . дори когато не може да се извлече мляко от тях, също би могло да окаже стимулация и да даде сигнал на организма да произвежда мляко. 
Би могла на всяко кърмене да предлагаш първо едната гърда, после и другата. За да улесниш бебето си, би могла да стимулираш слизането и потичането на млякото, като изцедиш няколко капки кърма. Когато млякото потече, постави бебето на гърда. По този начин, то ще започне да гълта и суче ефективно,без да се измори от дърпането в началото на празен ход на гърдата, за да задейства потичането на млякото.
Тъй като дохранваш, би било добре добавката да бъде предлагана от друг човек – например таткото, бабата …, а ти да използваш това време да се цедиш. Преминаването само на кърма е става постепенно, като едновременно се стимулира лактацията и се  намалява плавно добавката. Към настоящия момент от изключителна важност от една страна е стимулацията на гърдите, за да се увеличи лактацията, от друга бебето да наддава и да е достатъчно силно, за да суче ефективно.
Надявам се информацията да е изчерпателна и оставам на разположение за въпроси! Hug


# 664
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Гаги и при мен така, едни като иглички. Много неприятно. Забелязах, че ги усещам най- много като съм със сутиен или по тясна тениска. Също ако са ми добре изпразнени гърдите няма проблем. Мисля, че е от движението на млякото Simple Smile
Алексче при нас е така вечер. Дори искам да попитам момичетата от ЛЛЛ защо се получава така? Вечер гърдите ми са осезателно по- празни. Особено към 11- 12. Тя заспива, но е мъка. Редуваме едната гърда, после другата и после пак първата. Така горе долу се наяжда и заспива. После  докато стане време за новото ядене към 3- 4 и гърдите ми са вече препълненииии Crazy а точно тогава тя едва суква и заспива бързо. Някак си се разминаваме.
Здравей, Мирче-Немирче ,
Много майки споделят, че приблизително около времето, когато кърмят или в самото начало на кърменето, изпитват леки бодежи в гърдите. Те се свързват със слизането на млякото. Но има майки, които кърмят успешно, но не усещат такива бодежи. С времето в повечето случай изчезват. В случай, че са налице епизодични пробождания след кърмене, моля за уточнение.



Допълвам отговора. Обичайно вечерно време майките чувстват гърдите си най-празни, което се свързва с умората и изтощението на майката в края на деня. Същевременно честото сукане на бебето вечерно време е свързано от една страна с желанието му да засити глада си, от друга по този начин се успокоява и разтоварва от преживяното през деня.  А препълването нощем е реакцията на организма на честото сукане на бебето и това, че майката си почива и се отпуска.

Последна редакция: пт, 18 юли 2014, 22:08 от deni_k

# 665
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
deni_k Благодаря за съветите! Успя да ми вдъхнеш отново надежда, и да продължавам да давам всичко от себе си, за да продължим успешно да се кърмим  Hug

Момичета, благодарим за милите думи! Затова сме тук, да помагаме! За нас е важно да сме ви от ползва с предоставяната инфомация!

# 666
  • София
  • Мнения: 416
Милма, ние утре ще правим погача. По принцип знам, че майката замесва питката, но в нашия случай ще я прави бабата!:) Кърпата с трохичките се слага върху питката и всеки слага дребни монети в нея. Не знам точно, колко време трябва да се държи на високо, първият път я оставих около година и то защото я бях забравила!:))))
Орисването ставаше на глас, била съм на погачи, където пожеланията се пишеха в тефтерче.
В общи линии всичко е вупрос на интерпретации, важното е че ще бъдете обградени от близки и приятели, които ви мислят само хубави неща!:)))
В църквата не се носи нищо, свещеникът чете тъй наречената чиста молитва.

# 667
  • Мнения: 1 273
Здравейте!
Здравейте момичета ! Днес нашия  юнак Преско стана на един месец  Hug
мене ме взеха в болницата за да мога да го кърмя Hug Heart Eyes  bouquet
с Божията помощ другата седмица ще ни изпишат  bouquet
Честита месечинка и дано само добри новини да има вече.  Hug
Да питам тези, които имат стерилизатор дали непрекъснато има конденз в уреда. Нашия е на Чико и винаги капака му е мокър, както и всички пособия вътре за покрити с капки вода. Някакси не ми се струва нормално
И моят е такъв - ползвах го с баткото и много съм доволна, като се има предвид, че той не искаше да суче и се цедях, за да му давам кърма и минимум по три пъти на ден стерилизирах шишета и помпа.
Относно хемороидите - и аз си имам един - спомен от първата бременност. За мое щастие - за седем години само един път го бях разсърдила - бях яла мноооооооого люто - с регулиране на храната и едни свещички се оправиха нещата и сега нямам проблеми. Не ме е притеснявал и по време на бременността.

# 668
  • Мнения: 165
Благодаря ви  Hug
Вече и ние сме с колики май newsm78 няколко кърмения така ми дърпа зъртата , плаче , дърпа, плюе ,плаче и така, акъла си изкарах какво стара, от вас прочетох, и пробвах като посуче да го изправя да се уригне или успокои (като той ми засмуква рамото и после пак
да продължа с кърменето днес се получи ама до кога ли Simple Smile снощи съм спала един час и три пъти по двайсет минути, беше неспокоен изтърваше бибата и мрънкаше, бях дежурна,сигурно такива вечери ме чакат Simple Smile))
Ами относно кърменето на поискване, и нощното, така не се ли претоварва коремчето , така ми каза едната докторка, а и в това му нервно състояние когато и да му дам ще суче, и после пак болки в коремчето въпроса може и към ЛЛЛ ?, като пръцне и се успокоява:)))

# 669
  • Мнения: 2 342
Момето, Мама Барба, благодаря за препоръчаните книги, ще си ги потърся. Peace
Магдалена, много е уморително с ревящо бебе, но и този период ще мине, аз с това се успокоявам  Simple Smile А за претоварването на коремчето не го вярвам  Naughty бебето има нужда от любимата си дейност и за да се нахрани и за да се успокои и за да си утоли жаждата ... още повече, че бебетата сега растат интензивно, не са като нас, ние определено не трябва да ядем нощем  Mr. Green
Барби, имах такива болки и в матката, но първите 7 дни, май е от свиването на матката.

Ние ще правим погачата в почивните дни след 40 ден, защото в понеделник никой няма да ни дойде на гости сутринта. От погачата на каката имам неприятен спомен как попът ни гледаше в ръцете какво ще му дадем след молитвата  ooooh! бях приготвила питка и за там, но му се видя недостатъчно  Sick
Нали не съм в грешка, не се плаща за чиста молитва? newsm78

# 670
  • Мнения: 11 533
5 лв. платих аз за чистата молитва. Нищо не ми казаха да нося, и нищо не съм носила.

# 671
  • Мнения: 909
Аз нищо не съм плащала в църквата освен 2 свещи.Оставих бутилка вино , бонбони и отчупих половината сладка питка , която бях нарекла за деня , за да я оставя там.

# 672
  • Мнения: 1 175
Barbi мен ме боли яйчника като при овулация, днес питах док- каза че е от свиването на матката.
Матката ми е свита до 5см, знаете ли колко трябва да стане нормално?

Bellissima мерси за инфото! А къде наблизо има Лидл?  Thinking

За бодежите - аз си ги усещам по всясо време, сутиен почти не нося. Към ЛЛЛ - дали е притеснително?

# 673
  • Мнения: 105
Пфуууй,нас си ни казаха още на входа на църквата,че чистата молитва струва 15лв!!!

# 674
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
....

За бодежите - аз си ги усещам по всясо време, сутиен почти не нося. Към ЛЛЛ - дали е притеснително?

При някои майки много скоро след кърменето и изпразването на гърдите те изведнъж се напълват много, което също е съпроводено с болка, напрежение и тежест (понякога и с потичане, ако млякото е наистина много). Има ли нещо друго, което те притеснява- например болезнени и/или разранени зърна, които сърбят и/или са раздразнени и имат розов цвят или пък прорязваща болка в зърната по време или след кърмене? Бебето има ли (имало ли е) млечница?

Общи условия

Активация на акаунт