Въпрос за еднократната помощ и едногодишно майчинство

  • 1 863
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 040
Дея, аз сега подавам документите за еднократна помощ, за майчинство и за детски. Мислех си, че задължително трябва да подам молбата за еднократна преди раждането, но се иказа, че може и след - поне при нас е така Hug

# 16
  • Мнения: 63
Ако не си на постоянен трудов договор и нямаш 6 мес. трудов стаж, имаш право на еднократна помощ преди раждането - 150 лв. Тя е за жени, които нямат право на 2 години майчинство, а ще получават от социалните 1 год. по 100лв. Помощта е в размер на 150 лв и се взема 45 дни преди термина. Трябва да подадеш документи при социалните, доколкото знам. Можеш да я получиш до 3-тия месец на детето, доколкото си спомням. После, имаш право на 200 лв еднократна помощ за раждане, независимо дали ще получаваш 2 год. майчинство или 1год. по 100 лв. Тези 200 лв можеш да ги вземеш и по-късно, ако искаш, но за срока не знам точно.
Еднократната помощ след раждане - 200лв, - се полага за първо, второ и трето дете. За всяко следващо е по 100 лв.


Еднократна помощ при бременност - 150 лв

Право на еднократна помощ при бременност имат:

· Неосигурените жени;

· Бременните жени, осигурени за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица, които не получават обезщетение за бременност и раждане, поради това, че нямат необходимия осигурителен стаж по чл.48а от Кодекса за социално осигуряване. Помощта се изплаща в размер, пропорционално на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл.48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.

КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИТЕ, ЗА ДА ПОЛУЧИТЕ ПОМОЩТА

Необходимо е да подадете молба-декларация по образец в дирекция “Социално подпомагане” по постоянния Ви адрес. Към нея се прилагат следните документи:

1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 6 календарни месеца, предхождащи периода от 45 дни преди определения термин на раждане, за лицата, работещи по трудови или по служебни правоотоншения;

2. удостоверение от осигурителя или от териториалното поделение на Националния осигурителен институт за лицата, за които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от териториалното поделение на Националния осигурителен институт;

3. копие от болничния лист за временна неработоспособност поради бременност и раждане за срок от 45 дни, заверено от осигурителя или от териториалното поделение на Националния осигурителен институт, за лицата, на които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от териториалното поделение на Националния осигурителен институт;

4. медицинско удостоверение за термина на раждане – за неосигурените жени.

При подаването на молба-декларацията се представят и лични карти на деклараторите за справка.
***************************************************************************
За да вземаш 160 лв майчинство 2 год. обаче, трябва да си на ПОСТОЯНЕН трудов договор към момента на излизането ти в 45-дневния отпуск/болничен - едно и също е/.

***************************************************************************
За повече информация погледнете тук - има дадени правата ви и нужните документи. Успех! newsm10
http://www.mlsp.government.bg/bg/public/deca.htm

# 17
  • Мнения: 63
·        Еднократната помощ при бременност е в размер на 150 лв. за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.

·        Еднократната помощ при раждане на дете е в размер на 200 лв. за първо, второ и трето дете. За четвърто и всяко следващо помощта е в размер на 100 лв. при раждане на близнаци, един от които е трето дете на майката, помощта се изплаща за всяко дете-близнак в размер като за трето дете.

·        Месечната помощ за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст е в размер на 18 лв.
****************************************************************************
Еднократна помощ при раждане на дете
Помощта се изплаща за живородено дете, ако то не е оставено за отглеждане в специализирана институция. Помощта не зависи от доходите на семейството.

КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИТЕ, ЗА ДА ПОЛУЧИТЕ ПОМОЩТА

Необходимо е да подадете молба-декларация по образец в дирекция “Социално подпомагане” по постоянния Ви адрес. Към нея се прилагат:

1.      оригинално удостоверение за раждане на детето, за което се иска помощта;

2.      копия от удостоверенията за раждане на всички деца, родени от майката;

3.      удостоверение от служба ГРАО за родените от майката деца.

При подаването на молба-декларацията се представят и лични карти на деклараторите за справка.

****************************************************************************
Месечна помощ за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст

Изплаща се на семейства, чиито средномесечен доход на член от семейството е по-нисък или равен на 200 лв.

ПРИ КАКВИ УСЛОВИЯ МОЖЕТЕ ДА ПОЛУЧИТЕ ПОМОЩТА

Помощта се изплаща ако са налице и следните условия:

1.     Детето не е настанено за отглеждане на пълна държавна издръжка в специализирана институция за деца;

2.     До завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, редовно посещава училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние. Смята се, че детето редовно посещава училище ако е записано в дневна, вечерна, задочна, индивидуална, самостоятелна, кореспондентска или дистанционна форма на обучение.

3.     Живее постоянно в страната. Това означава, че за предходните 12 месеца спрямо месеца, през който е подадена молба-декларацията, детето трябва да е пребивавало на територията на страната повече от 183 дни, с изключение на децата до навършване на една година.

# 18
  • Мнения: 252
Само да допълня,че майчинството,което се получава от социалните за една година е 120лв.,а не 100лв.

# 19
  • Мнения: 574
Само да допълня,че майчинството,което се получава от социалните за една година е 120лв.,а не 100лв.
Сигурна ли си ,че е така ?Да не би да включваш и детските в тези пари?

# 20
  • Мнения: 4 362
Само да допълня,че майчинството,което се получава от социалните за една година е 120лв.,а не 100лв.

От кога е 120 лв? Thinking Аз знам ,че е 100 ,а детските са 18 лв ,ако и тях включваш тогава може да е 120 лв иначе не съм чула такова нещо  newsm78

# 21
  • Мнения: 1 440
А може ли някой да ми каже със сигурност колко месеца преди първия болничен (45 дни преди термина) трябва да си вече на потоянен договор?Защото чух че можело само 1 месец да те водят на работа, но някои твърдят че поне 3?Някой знае ли?Това е във връзка с майчинството за 2г. newsm78

# 22
  • Мнения: 63
А може ли някой да ми каже със сигурност колко месеца преди първия болничен (45 дни преди термина) трябва да си вече на потоянен договор?Защото чух че можело само 1 месец да те водят на работа, но някои твърдят че поне 3?Някой знае ли?Това е във връзка с майчинството за 2г. newsm78

Достатъчно е да имаш отработен 1 трудоден преди излизането ти в 45-дневния отпуск, но за по сигурно започни 5 работни дни примерно предварително. Аз например си осигурих 10 раб. дни и счетоводителката не ми е правила проблем. Надявам се, че е така. Специално по този въпрос бях писала до НОИ, откъдето ми отговориха, че е достатъчно да имам 1 отработен ден преди това. Ама аз за по-сигурно "започнах" работа 2 седмици (10 работни дни) по-раничко от 45-дневния болничен. E-mail на НОИ:
noi@nssi.bg . Можеш да изпратиш въпрос, на мен ми отговориха за по-малко от седмица. Желая ти успех! newsm10

# 23
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
А може ли някой да ми каже със сигурност колко месеца преди първия болничен (45 дни преди термина) трябва да си вече на потоянен договор?Защото чух че можело само 1 месец да те водят на работа, но някои твърдят че поне 3?Някой знае ли?Това е във връзка с майчинството за 2г. newsm78

Достатъчно е да имаш отработен 1 трудоден преди излизането ти в 45-дневния отпуск, но за по сигурно започни 5 работни дни примерно предварително. Аз например си осигурих 10 раб. дни и счетоводителката не ми е правила проблем. Надявам се, че е така. Специално по този въпрос бях писала до НОИ, откъдето ми отговориха, че е достатъчно да имам 1 отработен ден преди това. Ама аз за по-сигурно "започнах" работа 2 седмици (10 работни дни) по-раничко от 45-дневния болничен. E-mail на НОИ:
noi@nssi.bg . Можеш да изпратиш въпрос, на мен ми отговориха за по-малко от седмица. Желая ти успех! newsm10
Това е така, стига да имаш преди това трудов стаж 6 месеца мисля. Не на мястото, откъдето ще получаваш мойчинство, по принцип 6 месеца трудов стаж.

# 24
  • Мнения: 252
Само да допълня,че майчинството,което се получава от социалните за една година е 120лв.,а не 100лв.
Сигурна ли си ,че е така ?Да не би да включваш и детските в тези пари?

Сигурна сум,защото аз получавам майчинство от социалните,а детските са отделно и са 17лв.

# 25
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327

Сигурна сум,защото аз получавам майчинство от социалните,а детските са отделно и са 17лв.
E, май 18 искаш да кажеш

# 26
  • Мнения: 949
На мен ми искаха-акта за раждане на детето(2 копия и оригинала),2 молби-декларации за доходите ми(попълва се на място) и копие на трудоватя ми книжка.

# 27
  • Мнения: 4 362
Само да допълня,че майчинството,което се получава от социалните за една година е 120лв.,а не 100лв.
Сигурна ли си ,че е така ?Да не би да включваш и детските в тези пари?

Сигурна сум,защото аз получавам майчинство от социалните,а детските са отделно и са 17лв.

Еее вие направо ме шашнахте,най добре да питам аз в социалните утре,защото едните ми казват,че са 100 лв социалните  ,а други 120 лв
След това първо разбрах ,че пак за да взимаш от социалните една година пари зависи пак дохода на член от семейството,после пък други ми казаха,че не е така и направо с епобърках   Shocked  #Crazy

# 28
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Мда, значи, Деичка, положението е следното- майчинството от социални грижи е в размер на 100 лв за 1 година. Със сигурност зависи от дохода на член от семейството, който трябва да е до 200 лв. Като документи ще ти искат доходни бележки за 6 месеца назад, ако имаш сключен брак- на теб и на съпруга ти.
Успех с бюрократщината  Peace

# 29
  • Мнения: 4 362
Успех с бюрократщината  Peace

Благодаря ти ще ми е нужен  Hug

Общи условия

Активация на акаунт