Има ли полза от лошата храна?

  • 3 774
  • 61
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 052
Да не би да имаме едни и същи познати  Mr. Green Едни наши приятели мислят по абсолютно същия начин. Детето даже още нямаше годинка когато започнаха да го тъпчат с най-евтините салами, кренвирши, вафли, маргарин и каквото още се сетите. Трябвало да свиква, а на мен ми казват, че като я храня здравословно много ще се изнежи и после ще имам големи проблеми като опита нещо вредно  ooooh! ooooh! ooooh!

Смятам, че колкото по-късно опита вредни неща толкова по-добре. Нямам никакво намерение да я тъпча с боклуци, почти на 2г. е и единственото вредно което е опитвала са пръчки, солети и бисквити, което се случва 2-3 пъти в месеца в много минимални количества не защото аз не и давам, а тя самата не ги иска, само си опитва. Опитвала е и торта, не и харесва. Според мен вкусът се възпитава, както се храните в семейството така ще се храни и детето. Ние въобще не се хранихме здравословно, но заради нея изцяло променихме начина си на хранене. Сега купувам и готвя единствено това което може и тя да яде. Разбира се като тръгне на училище пак ще опита чипсове, вафли и кроасани, но силно се надявам да предпочита това което е свикнала да яде.
Пълен абсурд е да се смята, че детето трябва да яде боклуци за да свикне. Защо му е да свиква, не може ли да продължава да се храни здравословно? Мен ме питаха до кога мисля да я храня така  ooooh! Хора които имат този начин на мислене не могат да те разберат.

А за ябълките - аз не ги беля Mr. Green Яла е и немита ябълка. Веднъж видя, че купувам ябълки и рева по пътя за ябълка, накрая извадих една и и дадох, иначе щеше да реве докато се приберем. Вкъщи обаче ги мия даже със сапун, защото както казах не ги беля  Mr. Green

"Любезни" майки купували и носели, за да хапват децата след като се наигреят навън... Иначе сухи пасти няма, но мляко с бисквити - да.
Свекърва ми е детска учителка, казвала ми е, че 90% от майките носят нещо сладко на децата като ги взимат. Съответно всяко дете гледа, че на другото му носят, и то иска.

# 16
  • Мнения: 46 572
Подобни неща не са ли забранени от наредбата за детското хранене в ясли и детски градини? Сега нямам текста, но съм сигурна, че са - и че се дават в нарушение.
По новата наредба всякакви там сухи пасти и т.н. глупости би трябвало да са абсолютно табу. Но нямам наблюдения доколко се спазва в действителност.

Не знам от коя година е тази наредба, но 2011-та си даваха пакетирани меденки и др. подобни в петък, понеже кухнята почивала ли, нещо такова беше.
То и в училище уж са здравословни закуските за началния курс, ама си дават от време на време пакетирани с яко е-та.

# 17
  • Мнения: 15 070
Онзи ден ги заварих навън, седнали до учителката и хрупащи крекери. За вафли, бонбони и т.н. съм забранила да му дават по какъвто и да е повод, ама все пак не мога и аз всичко да забраня. Освен това самата аз понякога давам. Не всеки ден, но давам. Както казах, старая се да се храним здравословно, да приготвям повече домашни храни, но се случва и нещо подобно да хапне.

# 18
  • София
  • Мнения: 9 517
Подобни неща не са ли забранени от наредбата за детското хранене в ясли и детски градини? Сега нямам текста, но съм сигурна, че са - и че се дават в нарушение.
По новата наредба всякакви там сухи пасти и т.н. глупости би трябвало да са абсолютно табу. Но нямам наблюдения доколко се спазва в действителност.

Не знам от коя година е тази наредба, но 2011-та си даваха пакетирани меденки и др. подобни в петък, понеже кухнята почивала ли, нещо такова беше.
То и в училище уж са здравословни закуските за началния курс, ама си дават от време на време пакетирани с яко е-та.
не 2011 г., тази година даваха в петък или меденки, или плод - знам, защото щерката не яде меденки и ги носи на брат си  Peace

# 19
  • Мнения: 2 052
Sunny29, в днешно време е много трудно да храниш детето си на 100% здравословно. И колкото повече растат по-трудно става. Не ми е някаква мания здравословното хранене, и да си опита нещо вредно не ми е проблем, това би се случило, ако сме някъде на гости или някой навън ако я почерпи, важното е вкъщи да няма вредни храни Simple Smile

# 20
  • Мнения: 11 179
Иначе наредбата е от 2012 г., даже влезе в сила през 2013 г.
Eто я за яслите - до 3 г., има и за по-големите нов текст.

# 21
  • Мнения: 4 292
Според мен такива изказвания на родители показват или липса на хранителна култура, или нямат финансова възможност или са безкрайни тъпонепукисти.
 Колко по-лесно е кроасан за закуска, чипс след него, на обяд пица и вечер още някой готов боклук, а и между другото няколко сокчета В кутийка. Знам, че не е лесно, когато човек няма възможност, но трябва съзнание, или липса на такова да нахраниш детето си с кренвирши, вместо телешко например.
Детето ми е на 1.5 г., за сега яде здравословно, от пакетиранети по някоя солета, но рядко. Противник съм на лошото хранене и дано успея да възпитам правилни хранителни навици.

# 22
  • София
  • Мнения: 478
Тезата за изграждане на имунитет с целенасочено хранене с очевадно вредни храни ми идва в повечко Stop. Това го казвам като майка, която тотално обърка хранителните навици на голямото си дете не поради незнание или невъзможност, а защото ми беше по-лесно да му дам кроасана и да си затварям очите  Embarassed. Поне никога не съм сяла заблуди, че подсилвам имунитет Wink Колкото по-млад и незрял е организма, толкова повече вреди нанасят всичките Е-та.
Относно миенето - доскоро мислех, че не е необходимо да се престаравам, но приятелско дете скоро се разболя и след хиляди изследвания и грешни диагнози се оказа, че има разни чревни паразити, които се лепват точно от недобре измити плодове и зеленчуци. Докторът поверително беше споделил, че сме на първо място в Европа по кучешка тения, но тъй като почти никой не се изследва - реални данни няма. След това инфо си преразгледах и отношението към пясъчниците.

# 23
  • Мнения: 1 136
Аз такъв абсурд не бях чувала досега!!! За мен е по-важно да му изградя култура на здравословно хранене и да му е ясно защо яде зеленчуци , плодове и домашно приготвена храна , но също така и да е наясно че може от време на време да хапва junk food, но и ка какви са последиците от това . А и здравословното хранене си изгражда достатъчно добър имунитет. 

# 24
  • Мнения: 2 457
Вижте, тези хора не са хора без възможности, напротив, имат много добри финансови възможности. Не бих казала и че са прости, имат успешен семеен бизнес, но явно ...така им е по-лесно или личния лекар на децата им е пълен идиот, ако той ги е съватвал  да карат така през просото. Tired

# 25
  • Мнения: 13 301
Направо не е за вярване!  ooooh! Не стига безумната им теория, ами и на дете на 1,5 давали бира?!  #Crazy Стига бе! Това сериозно ли е?  Shocked ooooh!

# 26
  • Драгоман
  • Мнения: 1 219
  И аз съм за здравословното хранене! Детето ми е на 11м. и досега е яла само обикновени бисквити, всичко останало, което яде е домашно приготвено. Обаче моите съседки са пълни безумки, а дори и някои роднини и незнам колко дълго ще успея да я опазя от вредната храна  Sad Една от съседките има бебе на 8м. и му дава зрънчо Лото пица и аз като видях и  #Crazy искаше да даде и на моето. Аз й викам " това има много консерванти" А тя ми отговаря " Е то във всичко има консерванти"  Crazy А друга съседка (по-възрастна) искаше да й дава бира и кола на Дерби, и бекон, и пастърма, и луканка и направооооо ooooh! Дъщеря ми била голяма, трябвало да пробва от всичко... Страх ме е да я оставям при който и да е - и лелята и бабите не са много по здравословното хранене. А то е бебе, всичко лапа и като му буташ в устата ще го изяде много ясно  Crossing Arms  Naughty Незнам какво ще стане занапред като тръгне на ясла, по децките площадки, на гости, при братобчедите й, които ядат какви ли не глупости  Twisted Evil

# 27
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Рано или късно детето прояжда "боклуци", колкото и здравословно да се храни семейството Simple Smile и не намирам това за някакъв кой знае какъв проблем, стига тази храна да не е преимуществена. Докато бях бременна, се хранех предимно с риба, плодове и зеленчуци - сладко не ми се хапваше изобщо; дъщеря ми до 3 год. не бе опитвала джънк фууд, все домашно приготвена храна, сокове и т.н. Сега е на 7 год . - не обича плодове от 4 годишна, яде малко и не какви да е; зеленчуци - също; обожава сладко и солено- знае за вредите от пакетираните храни и яде малко, но почти ежедневно - та мисълта ми е , че колкото и да съм се старала да й предлагам само здравословна храна, и вкъщи и към момента да присъства такава, тя си търси някакъв десерт от "купените"- бисквити, шоколад....не прекалява, затова и не забранявам.

# 28
  • Мнения: 5 259
И аз съм чувала тази теория. Убеждаваха ме разпалено, че ако детето се пази от всичко вредно в храните, накрая и от една вафла ще може да му стане нещо.
Абе същата история буквално, да не я преразказвам  Laughing Не мога да взема подобна щуротия на сериозно.

# 29
  • Мнения: 194
В никакъв случай не съм за това да се тъпчат децата със сланина и немити ябълки и бира, но не застъпвам и идеята само да се хранят със супер пречестени и био продукти. Мисля, че трябва да има баланс. Не можеш да  опазиш детето си от отровите на ежедневието ни. Може да се дава понякога нещо от вредните храни, НО с мярка. И детето трябва да знае, че това не е храна за всеки ден.

Общи условия

Активация на акаунт