Малки сме родени , но ще станем силни и големи :)

  • 112 461
  • 753
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 1 545
имам нужда от малко информация за какво точно трябва да питам лекарите защото отговорите им винаги са не до толкова изчерпателни дават оща информация ,нито знаем какви изследвания му предстоят или какви е трябвало да искаме да му направят разчитаме изцяло на тях.искам и ние с майката да допринесем и помогнем с нещо.но трябва да знаем за какво трябва да питаме или правят ли му всичк необходими изследвания.сега на 19 правим месец не са казвали нищо за очичките кога трябва да се направи нещо за да не стане твърде късно после иначе като нк види к заппчва да шава мърда крачета ръчички к от вчера е пак на антибиотици.носихме едни сашета 10 на брон казаха че са за имунната система дават му по едно на ден докато бяха спрели антибиотиците.другото което искам да питам възможно ли е да направим изследвания на кърмата на майката за да сме сигурни че инфекцията не е причинена от нас защото времето на вън е ужасно върлуват вироси знаете как е може ли да се направи нещо и ако да какво е то благодаря ви!
Не знам там лекарите как са настроени, за да те посъветвам. Тук, а може би и навсякъде различните лекари, в различните дни дават различно количество информация. Малко глупаво ми се струва да подпитвате за изследванията с цел да давате акъл кво да правят. В крайна сметка те вече са му спасили живота и много добре знаят какво правят. Доверете се на лекарите, вярвам, че си разбират от работата. Твърде вероятно вече да е имал очен преглед, но да не са  ви казали, защото всичко е наред. Много често лекарите казват липсата на информация е добра новина. Затова разгорите, ако се въртят около инфекциите значи всичко е наред. Надявам се да е систенна инфекцията и с 1-2 антибиотика да мине. Относно кърмата мога да ти кажа да не се хващате да я изследвате. Кърмата обикновено се изследва микробиологично и в нея се октриват бактерии. Те попадат там при цеденето. Много трудно е да вземеш стерилна проба. Важно е при цедене да се спазват правилата за измити гърди, стерилна помпа и т.н. Иначе всяка лаборатория може да ти бъде от полза.
И един съвет - говорете му на бебето.

# 601
  • Мнения: 15
винаги го правим това говорим му окуражаваме го о той милия само докато ни чуе и започва да шава да отваря очички нашия прекрасен Мирослав.на някои от вас случвало ли се е това с левкоцитоте на какво се дължи надявам се не на кърмата от майката,лекува ли се?

# 602
  • Мнения: 1 545
винаги го правим това говорим му окуражаваме го о той милия само докато ни чуе и започва да шава да отваря очички нашия прекрасен Мирослав.на някои от вас случвало ли се е това с левкоцитоте на какво се дължи надявам се не на кърмата от майката,лекува ли се?
Всеки е имал повишени левкоцити, включително и ти. Повишават се заради инфекцията и щом е на антибиотик значи вече го лекуват! Не е от кърмата споко. Моите почти три месеца си бяха все на антибиотици.

# 603
  • Мнения: 10
Днес моето ангелче е 1990гр Simple Smile
Тези дни ще си дойде вкъщи !!! Чакам с нетърпение тези момент Simple SmileSimple SmileSimple Smile
Ще Ви държа в течение какво се случва с нас Simple Smile Със сигурност ще имам нужда от вашата помощ мили дами (и господа Simple Smile )!
Благодарна съм за подкрепата и разбирането от ваша страна Simple SmileSimple SmileSimple Smile

# 604
  • Мнения: 54 444
Браво на Маринчо! Heart Eyes

# 605
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Както казваше сестра ми, ще ни го погледат, после поотгледан, ще си го вземем.

Ще дойде мигът, спокойствие само.

# 606
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Spageti1234, страхотни новини!! Вярвай и всичко ще бъде наред!! Hug

# 607
  • Мнения: 15
Здравейте мами, аз съм жената на Пешо Петров. Ще ви помоля за малко помощ, млада мама съм и имам проблеми със кърмата. Нашето съкровище се появи доста рано и това много ни стресира и най-вече това че не е при нас, това цедене наистина е много изморително и всичкото това напрежение покрай малкия. Кърмата ми в началото вървеше доста добре, гърдите ми все бяха пълни и постоянно течаща и изведнъж намаля значително. Дали се дължи на напрежението или в началото не се цедях много често и не изцеждах гърдите си напълно. Просто, когато си толкова млад и няма кой да ти помогне за това е много трудно . Изпитвам вина че се роди толкова рано, че не успях да съхраня най-важната кърма (коластрата) . Докато не ни казаха, че можем да носим кърма за малкия изхвърлиха наистина много кърма , защото незнаех че мога да замразявам. От болницата казайа, че не е препоръчително при недоносените . Започнах да пия лактогонен български чай, поръчах си и чай Лактеса ! Но кажете нещо с което да я задържа и увелича , искам малкия да е повече на кърма отколкото на АМ . Извинете ме за големия пост и благодаря предварително ! И нека всички дечица се оправят по бързо, да преминат по леко през всичко това и най-вече да си ги приберем и да си ги гушнем. Успех на всички мами !   Heart Eyes Flutter

# 608
  • Мнения: 1 545
Има специално място  тук във форума, където да получиш професионална подкрепа и отговори на въпросите, свързани с кърменето. Това, което мога да кажа, че аз се цедих 3 месеца докато бяха децата в болница и все още продължавам да го правя и им давам кърмата с шише. Ползвам електрическа помпа и не мога да кажа, че е кой знае каква драма това цедене и какво му е толкова изтощителното. Но хора различни и все пак е похвално, че искаш да съхраниш лактацията. Правилно си се ориентирала за чая. Пий си го. Пий и много вода. И истината е в пълното и често изцеждане на гърдите. Потърси в раздел кърмене статиите и ще си отговориш на много въпроси.

# 609
  • Мнения: 15
Благодаря много за информацията ! Пожелавам на мамите по дълго хранене на малчуганите с кърмица! Вярно, че сега има много хубави адаптирани млека и специално за бебчета, които са се родили по рано но от кърмата по хубаво няма ! Благодарение на това, че започнахме малко по рано
 да носим кърма и Бебо преодоля по бързо проблемите . Наддаваме доста добре за месец вече стигнахме 1.410, мислех че ще мине повечко време докато стигнем дотук! Направо ме изуми малкия юнак.

# 610
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Кърмата не е намаляла от стрес, а от неритмично изцеждане. Peace Природата се е погрижила майките да могат да кърмят своите бебета и при екстремни обстоятелства, като природни бествия и пр., когато хората нямат достъп до храна, че дори и до подслон. Много често кърмата е единственият вариант, за да оцелеят бебетата при такива обстоятелства. Стресът е огромен, но млякото не спира и не намалява, стига бебето да суче регулярно. Та така и при нас, майките на недоносени бебета. Даже често пъти кърменето допринася, ако щете и чисто хормонално, за психическото здраве на майката.

По принцип трябва да се знае, че за да се съхрани лактацията при неналичие на бебе, което да суче и да стимулира (защото бебето е най-добрият стимул за лактацията, няма какво да се лъжем), е необходимо изцеждане между пет и осем пъти дневно, като изцеденото количество на този етап трябва да е между 500 и 700 мл. (колкото повече, толкова по-лесно ще засуче бебето после, но и по-малко да е, не е беда). Най-важното изцеждане е нощното, защото пролактин (хормонът, свързан с лактацията) се отделя най-вече тогава. Под нощем се разбира между 1 и 5 часа сутринта.

Лактогонните чайове и храненето нямат чак такова значение, но все пак е добре да се приемат повече течности и храненето да е въглехидратно (плодове, хляб, картофи, ориз). Аз пиех чая на Хип, но не гранулирания, а онзи с филтърните пакетчета. Мисля, че все пак засиленият прием на течности, макар и не решаващ, беше от полза.

При мен как се получиха нещата. Започнах да цедя не веднага, а на втория или третия ден. Също не съхраних смесеното мляко (тя коластрата няма и как да се съхрани, защото е само няколко капки веднага след раждането, смесеното мляко е онова, жълто-оранжевото), а в последствие изхвърлих и доста кърма (без да броим това, което изпи голямата ми дъщеря, малката я беше гнус).

Хубаво е да се знае обаче, че кърмата за недоносени е специфична, тя е много по-богата на мазнини, белтъчини и определени минерали, отколкото кърмата, която майчиният организъм произвежда, когато бебето е родено на термин. А и по принцип кърмата се променя непрекъснато спрямо нуждите на бебето на даден етап (майчиното тяло е „умно“, то знае много добре какво трябва да прави. Така че, не е фатално изхвърленото количество кърма, още повече, че бебетата недолюбват размразената кърма и аз така и не съм успяла да пробутам нито грам, не че се е наложило при Нико, но с голямата дъщеря съм опитвала, когато тя беше бебе и се доизцеждах.

Изцеждах гърдите си общо 5 пъти дневно (единия път нощем), като цедях в продължение на един час поне, докато нищо не остане. Хубаво е, особено ако се цедите с ръчна помпа, да редувате гърдите, защото изцеждането от едната стимулира слизането на млякото в другата и обратно. Така че, редувах гърдите на всеки 5 минути (в продължение на час, както вече казах). Впрочем не е случаен фактът, че вече по-осъзнатите кърмачета, като например нашят 3-годишен Крали Марко, започват да искат да сучат ту от едната, ту от другата цица (то направо след минутка сукане си казва, дай сега другата Laughing). При мен достигнатото и поддържано количество до края на цеденето беше 500 мл. Повече сметнах, че няма нужда. Ако исках повече, трябваше да включа поне още 1 изцеждане в натоварения си график.

В крайна сметка, за да съхраня кърмата си, се наложи да цедя само 45 дни, но с ръчна помпа (на Авент от 2007 г., още от голямата ми дъщеря), което не е особено лесно, но се бях амбицирала яката (Вие може да опитате с електрическа помпа, казват, че е доста по-лесно). Помпата прискърцваше яко и си беше за смяна, но аз бях решила, че ще изстискам максимума от нея. Друга трудност при мен се оказаха задълженията ми с по-големите деца, но с малко повече разбиране от тяхна страна, някакси успяхме.

Друго, което ми направи впечатление, и което винаги ме е възмущавало, е невежеството на лекарите и медицинския персонал относно качествата на майчиното мляко и значението на кърменето и кърмата, включително и за недоносените бебета. Сега, то е ясно, че който е решил, че няма сили, че не му е приоритет да се изцежда и да съхранява лактацията си, може да вземе своето решение и да си го следва.

Но лекарите да омаловажават пред майките значението на кърменето, още повече, да твърдят, че то може да навреди на децата, че е по-добре да са на адапте, е това вече, не мога да го приема. Още по-малко мога да приема съвети за спиране на кърмата, особено когато ги дава медицинско лице, неонатолог. Или пък такива за изследването ѝ. Много ясно, че майчиното мляко не е стерилно и няма как да бъде, но трябва да се прави разлика м/у болестотворните бактерии, причиняващи инфекции, и нормалната микрофрола, присъстваща във всеки организъм. Иначе, кърмата, която носим, за да се дава на нашите недоносени бебета, не се изварява, няма как, но със сигурност се обогатява, най-вече с Малтофер и витамини.

По-късно ще пусна линк към блога на Хедра, където има статия за кърменето (и още 1 за захранването) на недоносените бебета. Аз не съм се водила на 100% по-нея, но имаше много полезни и поучителни неща и е добра отправна точка.

П.П. Впрочем, наш Колю се роди в 27 г.с.+6 дни точно с тези мерки (1,250 кг. и 38 см.). По време на жълтеницата даже спадна до 1,050 кг., но много бързо навакса и сега, на 3 г., никой не може да предположи каква мишка се е родил. Може да пусна снимка за кураж на пешо петров и неговата мила съпруга.

П.П.1 пешо петров, как се казва вашият юнак?

Последна редакция: ср, 18 яну 2017, 12:40 от Мяуче

# 611
  • Мнения: 1 400
Мяуче, в неонатологията във АГ Варна я преваряват - дълго говорих по тази тема с лекарите. В интензивното отделение на "Света Марина" също. Не знам, какво е оставало от важните вещества в нея - вероятно нищо.

# 612
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Мяуче, в неонатологията във АГ Варна я преваряват - дълго говорих по тази тема с лекарите. В интензивното отделение на "Света Марина" също.
Възможно е, макар че е странно, защото тя се пресича, когато мине определена температурна граница и става „на парцали“. Как го правят, не ми е ясно. Shocked Да се преварява за мен означава да се кипне. Или нямаш това предвид?

И изобщо не съм сигурна дали изварено майчиното мляко запазва свойствата си. Явно са луди на тема стерилизация на тези места.

Тук, в МД София, не преваряват кърмата, а само я размразяват, ако е замразена (на стайна Т или на водна баня с Т максимум 30 градуса) или ако е охладена я затоплят до стайна Т.

# 613
  • Мнения: 1 400
Може би правят нещо като пастьоризацията при купеното краве мляко - дълго време я държат на 50 градуса. Макар че, използваха думата "преваряване".

# 614
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Може би правят нещо като пастьоризацията при купеното краве мляко - дълго време я държат на 50 градуса.
Хаха, да, може би. Те си знаят. Laughing Пастьоризирано майчино мляко, супер!

Общи условия

Активация на акаунт