Септемврийски дъжд вали, носи ни по две черти!- Тема 87

  • 24 307
  • 725
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 954
ОК, опитвам се да обобщя информацията за БТ на достъпен блондински език.

1. Ние сме извънземни. Докато другите същества на планетата от вида Хомо сапиенс поддържат постоянна температура, температурата на жената се променя в зависимост от фазата на нейния цикъл. Ще забележите промяна и в телесната си температура, но тъй като тя се влияе и от други фактори като движение, метаболизъм и част на деня, има твърде много променливи и се избира да се мери температурата след поне 3-4 часа покой рано сутрин между 6 и 8 часа преди всяка физическа активност. Причините температурата да се покачва е отделянето на прогестерон. Колкото по-висок прогестерон - толкова по-ясна двуфазност на графиката, но затова - по-късно. По-високата температура подпомага както самото оплождане (спермата е най-активна при... 37 градуса), така и всички останали процеси по имплантация.

2. Самото мерене се извършва в един и същи час, защото има нещо като цикличност на температурата през деня. Тя спада през нощта, докато спим, стига пика си следобед и надвечер и след това отново започва да се понижава. Мерейки рано сутрин хващаме едни средни стойности (нито най-ниските, нито повишени като тези през деня). Всеки час разлика в меренето ще се отрази на графиката с около 0.1 градуса и ще я направи трудна за разчитане. Други фактори, които влияят на БТ са недоспиване, употреба на алкохол (разбирайте напиване) предната вечер, някаква инфекция, прием на определени медикаменти.

3. Инструментариум - дигиталните термометри не са надеждни, защото дават вариращи стойности, ако батерията се изтощава, сигналът за готовност се чува прекалено рано. Трябва да се изчака 3-4 минути след сигнала, а ако имате късмет да се изключи в това време.... Най-добре класиката в жанра - галиев.

Какво да гледаме:

4. През фоликулярната фаза. Тук температурата е по-ниска и нестабилна. Нормално е да не е една и съща всеки ден и е също толкова нормално в началото да се чудите на всеки спад или покачване. Въпреки това общо погледнато получената крива ще е с като цяло ниски температури (под... 36.8 да речем, давам моите стойности, но са различни за всяка жена). Твърде ниски стойности в БТ могат да са признак на проблем в щитовидната жлеза, която регулира температурата, както и твърде високи, разбира се. Не се шегувам. Когато имах постоянна висока телесна температура от порядъка на 37.1-37.2 майка ми ме прати на изследване на щитовидните хормони, това преди години.

5. Овулацията. Много често, но не задължително има спад преди овулацията. Това не е денят на овулацията, това е денят преди овулацията. При мен спадът е до 36.4 - 36.5. Доста ясен.

6. На следващия ден - денят на овулацията, БТ започва рязко да се покачва. Рязко в идеалния случай. Понякога може да се покачва плавно, с по около 0.1 градуса на ден, тогава точният ден на О е труден за определяне и трябва да се следят и други признаци, за да сме сигурни. Покачването в идеалния случай е с 0.4 градуса (при мен - става постепенно, 36.9, 37.0, 37.1). Когато се определя покачване се гледа средната стойност на БТ през фоликулярната фаза, а не само предният ден.
БТ не е метод за предвиждане на овулацията, защото спадът изпреварва О с няколко часа и нямаме достатъчно време за реагиране, а както знаем е добре да сме били активни до 2-3 дни преди О. Ако чакаме покачване, преди да действаме, ще изпуснем О. БТ се ползва само за доказване, че О има.

7. Проблемите - ако нямате двуфазност, значи О липсва. Или, хайде, да не сме толкова категорични, добре е да сверим термометъра с доктор.
- ако има двуфазност, но разликата е ниска, може да става въпрос за проблеми с овулацията или нивата на прогестерон
- при ПКЯ (поликистоза) или повече от един фоликул, графиката ще бъде трудна за разчитане. Това обяснява как "ами в месеца с най-лоша графика забременях", вероятно е имало два фоликула и защо ако имате поликистоза най-добре да ви следи лекар, защото тогава и тестовете за О не работят.
- малко изпреварвам следващата информация, но ако температурата не се задържи висока следващите 12-14 дни, отново имаме проблем с качество на овулацията или дължина на лутеалната фаза.

8. Температурата трябва да се задържи висока следващите 12-14 дни. Това е нормалната дължина на лутеалната фаза. Ако е висока примерно 9 дни, след което спада и ви идва, вероятно ембриончето няма техническо време да се имплантира, да не говорим, че явно нивата на прогестерон, които осигуряват това време също така подготвят и лигавицата за имплантация. Консултация с лекар за подпомагане.
- ако ви идва след 12-14 дни от О, но последните няколко дни температурата е твърде ниска, пак проблем, горната логика

9. Нормално е да има спад в температурата ден преди МЦ, в деня на МЦ, а в редки случаи - дори след МЦ. Но спад трябва да има. Това означава, че навлизаме отново във фоликулярна фаза.

А сега за това, което всички искаме - бременност

10. При бременност БТ не пада и цикъл не идва (Йееееееей). Т.е ако имате висока БТ 15-16 дни, не чакайте повече за тест. При бременност може да има, но не е задължително т.н имплантаионен спад - най-ранният признак, че нещо е станало. Това е еднократен спад в БТ около времето на очакваната имплантация (6-9 ден) и също толкова рязко покачване. Дори и без този спад друг ранен индикатор за бременност е трифазност на графиката, т.е БТ се покачва над обичайните за ЛФ стойности след времето на очакваната имплантация. ЧХГ, което започва да се отделя след момента на имплантация води и до повишаване на нивата а прогестерона, което води до появата на симптоми и разбира се, допълнително покачване на температурата. Когато няколко дни преди цикъл мъжът ви ви каже "гореща си" има повод за надежда.

Дано съм била полезна

Последна редакция: чт, 18 сеп 2014, 09:58 от Estlar

# 61
  • Мнения: 100
И аз малко късничко да се включа в новата страхотна темичка. Grinning
Цвета много ми харесва, благодаря на Флори   bouquet, ако може да ме включиш в списъка с чакащите.

Аз съм отпуска от днес, ще си почивам и ще ви следя. Рядко пиша, нямам нищо ново около себе си, но присъствам духом Simple Smile

Хубав ден момичета  Heart Eyes

# 62
  • Мнения: 1 571
Добро утро, милички!  Hug
Кристи, съжалявам за лелището  Hug
Нектарина, радвам се, че съм те заредила  Hug Наистина и според мен, трябва по- честичко да се сещаме, че мъжете са ни прекрасни  Hug
Мелче, ти днес вече трябва да имаш две наситени черти, нали? Почвай го ТМ, палцестис да хванете Ицето. Нали все пак заедно ще бременеем  Hug
Ейми, радвам се, че сте добре, миличка. Посещавай ни по- често с новини, че липсваш  Hug и смук малко прашец  newsm79
Рансънче, твойта лелка много се бави, душата, съмнителна си ми?  Hug
Диамантче, графиката си ти е прекрасна. Дано, дано...  Praynig
Щях да пиша на още някой, ама забравих.  ooooh! Еййй, ама този месец от много рано ме почнаха симптомите, значи!  hahaha
Гуш на всички и хубав ден!  Hug

# 63
  • Мнения: 4 954
Йоли,слушай мъжа си. Това, че е минала О не означава, че сексът трябва да се спира. Редовното опресняване на материала (Д-р Макки и го обясни) води до по-добра спермогенеза, която ще ни трябва за следващ цикъл, ако този не е станало. Освен това оргазмите са хубаво нещо и споделям нещо, което знам от инвитрото - двойките правили секс след трансфер имат по-голяма успеваемост от тези, които са се пазели, сакън да не стане нещо.   bouquet

# 64
  • Мнения: 1 571
ЕстларчеBulb прочетох те!  Hug Ако (дано не) този месец ми дойде, ще хвръкна до аптеката, да си купя галиев термометър, та ако ще ММ да ме обяви за тотално изперкала  Ill

# 65
  • Мнения: 21 313
Рансън  Joy

Добро утро сладурки !

Пожелавам ви един прекрасен ден и нека положителните тестчета започнат да валят   bouquet



# 66
  • София
  • Мнения: 781
Здравейте, момичета! Всеки ден влизам в темата и чета и пак не успявам да изчета всичко Simple Smile. Последните постове ще ги прочета малко по-късно, защото бързам да се обърна към вас за съвет (към тези, които имат информация и впечатления, разбира се).
Искам да проверя дали всичко при мен и мъжът ми е наред. Като начало искам да си проверя хормоните и тръбите, а той да направи спермограма.
Запазих час в клиниката на Владимиров, но от разни постове вчера разбрах, че това мога да го направя и в Тина Киркова (поправете ме, ако греша). Още не е късно да си отменя часа при Владимиров и исках да ви попитам според вас къде е по-добре да се отиде с оглед надеждност, качество и цена? Малко се страхувам, че след посещението при Владимиров ще трябва да казкарам месеца само на хляб и сол Simple Smile))))) Помагайте със съвет, моля ви! Прегръдки за всички! Hug

# 67
  • Мнения: 4 954
Бери, забрави за Тина Киркова, особено, ако е екипът е същият от миналата година. По-добре на хляб и сол, ако те интересуват подробности - пиши на лични.

# 68
  • Мнения: 21 313
Естлар,много добре обяснено  Peace

Мел,стискам палчета  Hug

# 69
  • Мнения: 4 954
Лисичке, молим, това ни е работата.

# 70
  • Мнения: 21 313
Лисичке, молим, това ни е работата.
Hug

# 71
  • Мнения: 2 497
Леле, Естлар - нямам думи newsm20 Така синтезирано и разбираемо никъде не бях го намирала, а четох сума ти статии - копирам си я във файл, за да чета като се зачудя нещо си book Благодаря Hug
Голдън, изобщо не съм си съмнителна - тъпках хормони досега и вчера ги спрях, така че до ден-два се надявам да идва и да си отива, та да продължаваме по план... докога ли Confused

# 72
  • Мнения: 1 571
Рансънче Hug
Абе, момичета, къде е Витаминка? Ехооооу, мини да кажеш как си, моля!  Hug
Шокооооооооо, липсваааааш!  Hug

# 73
  • Be realistic - plan for a miracle.
  • Мнения: 894
Запис бързо, че много пишете  Mr. Green

Да ви поздравя с една песничка, която с текста си ми е помагала в някои от най-тежките моменти да се изправя и да продължа напред.

Само откъсче:

Even when you think you're at a standstill
Even when you've got nowhere to call home
Everyone goes past you running uphill
Just be here

You don't have to understand the if and when
You just need to understand it's part of life
Never know for certain where you're going
But you'll always arrive

'Cause the bridge that burned took you out of the way
Made you turn around until you faced the demons
In the end, you'll learn you'll get there anyway
Sometimes it all goes wrong, goes wrong for the right reasons

# 74
  • София
  • Мнения: 522
Естлар много разбираемо си го написала. Благодаря ти   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт