"Неспокоен" сън при 5 год. дете!

  • 7 291
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Не съм формулирала правилно заглавието, но ето какъв е "проблема".....

Дъщеря ми е на 5 год, може би от една година, се буди поне веднъж седмично да пишка през ноща, не е проблема, че пишка, а защото по някой път, като се събуди, почва да обикаля стаята, светва си лампата, все едно е дезориентирана, питам я какво ще прави, казва ми,че и се пишка, в крайна сметка си отива до тоалетната, гаси си лампата и пак си ляга, в други случаи ме буди мен да ходя с нея, това не ме притеснява, просто тези случаи в които обикаля стаята, те ме притесняват.На някой случвало ли му се е?И повод ли е за безпокойство?

Последна редакция: пт, 26 сеп 2014, 09:54 от Анонимен

# 1
  • Мнения: 18 268
За мен е нормално. И на дъщеря ми (6 г.) ѝ се случва от много малка. Обикновено става или сяда в леглото и ми обяснява нещо. И на мъжа ми се случва, макар и рядко. Бяхме скоро на палатки и посред нощ се изправи да вика някой ("ехооо, юхуу"), а детето след него скочи и тръгна да излиза от палатката явно да види кой е - пак в просъница. Laughing Мойта роля беше да озаптявам сомнамбулите.

# 2
  • Мнения: 3 993
... Бяхме скоро на палатки и посред нощ се изправи да вика някой ("ехооо, юхуу"), а детето след него скочи и тръгна да излиза от палатката явно да види кой е - пак в просъница. Laughing Мойта роля беше да озаптявам сомнамбулите.
Joy Комедийна картина сте били!

maria7787, мисля, че нямаш повод за безпокойство. Не ми звучи като да прави нещо необичайно детето, всичко е нормално. На всеки може да се случи да се поразсъни, ако се събуди през нощта.

# 3
  • Мнения: 111
А пие ли много вода преди да си легне или посред нощ да е жадна?За да ходи да пишка всяка вечер значи пие доста течности преди да си легне.Не и давайте да пие толкова вечер или и проверете кръвната захар.просто предположение ,не искам да ви плаша.Моят син също по едно време се събужадаше и му се привиждаха някакви неща(още по-страшно Simple Smile)

# 4
  • Мнения: X
Благодаря, поуспокоих се!

 Иначе, да преди лягане от малка е свикнала да пие вода и винаги има вода до леглото и.Тя не се събужда всяка вечер, но поне веднъж седмично и се случва. Иначе,като цяло си спи спокойно, заспива бързо, само,че още е с палец в устата, няма отучване- виждам я,че не иска да го смуче, успявам да я убедя да заспи и заспива без него, но в съня си пак го налапва, аз го вадя,тя пак го пъха в устата.

# 5
  • Мнения: 5 513
Като малка и аз съм ставала така.До към 7г. Просто не се събужда добре или се мъчи да
се събуди и отцели тоалетната.Аз така съм клякала и пишкала на други места.Без да
помня.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Би било притеснително, ако при тези нощни разходки детето е видимо неконтактно, не отговаря и не дава вид, че ви вижда. Щом отговаря на въпроси и то съвсем адекватно доколкото разбрах няма нищо притеснително. Всеки човек спи различно през различните нощи. Децата също. Зависи колко е уморен, колко е спокоен и т.н. Когато децата спят по-дълбоко от обикновено (което е нормално да се случва понякога) им е трудно да се събудят бързо и да се ориентират веднага в обстановката. Съвсем нормално е току що събуден човек (особено пък дете) да е дезориентиран в първите минути. Важното е да е контактен.  Нищо притеснително няма в това.

# 7
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 844
Дъщеря ми почти всяка нощ става да пишка. В гърне, тъй като тоалетната е вдругия край на къщата и за да не серазсънва много. Обикновено сама си се оправя. Забелязала съм, че когато и се допишка по време на дълбокия сън става неспокойна, върти се и мрънка и сякаш и е некомфортно, но явно не може да се разбуди. Тогава я вдигам, слагам я на гърнето, свършва си работата, вдигам загащвам и обратно в кревата. Може и да не се събуди изобщо по време на манипулацията. А веднъж се изправи в кревата, събу си гащите и клекна да пишка, добре че мъжът ми реагира бързо и успя да и пъхне гърнето под дупето. На сутринта малката не помнеше случката.

# 8
  • Мнения: 18
Здравейте ! Аз имам следния проблем- имам близнаци и честно нощем им се случва да проплакват обикновено към 11-12 ч. вечерта и това е после пак заспиват. Спят от 8-9 вечерта до 7-8 сутринта, през деня един път за около 1-2 часа. На 1 годинка и 8 месеца са. Когато проплачат ги галя по гръбчето или ги гушна за секунди (когато много плачат) и пак заспиват. От малки спят в креватчетата си, в отделна от нас стая. Но Едното дете мине не мине 1-2 часа и се люлее в креватчето, вече е голяма за да го прави и сам. Слагахме спирачките и какво ли не пробвахме,дори разби самите дупки на леглото докато не успя пак да се люлее. Не се буди а само започва да се клати с дупето и да люлее леглото. Ако обаче не успее се събужда и започва зверски рев. Отучих го да заспива с люлеене,но нощем не мога да бдя постоянно,лошото е че като се разреве буди и братчето си. Моля за съвет или да споделите опит. Благодаря предварително !

# 9
  • Мнения: 220
Здравейте, моят син е на 5 години.
Събужда се нощем - обикновенно около час и половина, два след като е заспал. Започва да опипва леглото, плаче, гади му се, често и повръща - малко но повръща. Опитвам се да го успокоя и след като се събуди си ляга и заспива отново.
На сутринта не помни нищо, което много ме притеснява.
Водих го на лекар, кръвните му изследвания са в норма , накараха ни и за глисти да изследваме - отрицателен резултат, даже в няколко лаборатории носих.
Изписаха ни сиропчета киетюд и алора, но сякаш без ефект.Преди го правеше веднъж седмично, сега започна по често.
Незная къде да го заведа - психолог или невролог може би ?

# 10
  • Мнения: 6 365
Сомнамбулизъм, между 5 и 8 е нормално. Една нощ се разхождаше с празен поглед, закарах го до леглото и продължи да спи.

Евентуално терапевт по сънна хигиена, проф. Евдокия Христова практикува в София.

# 11
  • Мнения: 10
Би било притеснително, ако при тези нощни разходки детето е видимо неконтактно, не отговаря и не дава вид, че ви вижда. Щом отговаря на въпроси и то съвсем адекватно доколкото разбрах няма нищо притеснително. Всеки човек спи различно през различните нощи. Децата също. Зависи колко е уморен, колко е спокоен и т.н. Когато децата спят по-дълбоко от обикновено (което е нормално да се случва понякога) им е трудно да се събудят бързо и да се ориентират веднага в обстановката. Съвсем нормално е току що събуден човек (особено пък дете) да е дезориентиран в първите минути. Важното е да е контактен.  Нищо притеснително няма в това.




Здравейте, търся помощ или по скоро съвет от вас,мами 😶 Проблема е следния: дъщеря ми е на 6 години, досега винаги е спала спокоино, заспима трудно, но за сметка на товаа спеше непробудно. До преди месец! От тогава започна да спи много неспокоино, постоянно се върти, буди се и после час, час и нещо не може да заспи( имаше случай в които се събуди към 00:00 и до 3:30 не заспа ). Понякои път както спи,така сяда в леглото ввсе още спейки... и така си спи докато не я сложа да легне. Не спи през деня и следователно си личи че е умора, но вече не знам какво става и съм много притеснена. Дали е нужно да осведомя личния лекар... не знам, моля за съвет ☹☹

Общи условия

Активация на акаунт