Живот в Япония

  • 96 896
  • 245
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 53
Samuraika, добре че се върнахте в сайта. Без Вас не е същото. Успехи с децата!

# 16
  • Мнения: 14
Самурайка, благодаря много...да на мен ми трябва да мога да си заредя телефона и компа Simple Smile) и апарата ако му падне батерията но това за хотела е страхотна идея ако не се справя или замотам 100% ще ги замоля.

# 17
  • Мнения: 2 083
Вдъхновена от темата за сватбените пинизи, реших да споделя преживяванията си от първата си (и, надявам се, последна) японска сватба, на която присъствах.

И колко иронично, в крайна сметка ние се оказахме сгафилите пинизчии.

Аз и мъжът ми (европеец, но не българин) бяхме поканени в лъскав ресторант в най-скъпарската част на Токио, точно в 12:00. Още преди сватбата се оказа, че сме ДЛЪЖНИ  #Crazy да дадем пари, при това сумата варира в зависимост от статута, а той се явява шеф на булката  Money . Такааа, олекнахме с баснословна сума, която общо не прави сумата, която съм давала на близки приятели и роднини на техните сватби през последните 3 години!

Та – в ресторанта.

12:00 ни раздадоха по една чаша без(алкохолни) коктейли.

12:15 водещата ни инструктира да си седнем по местата. Дотук си помислих – добреее, няма бутаници, няма роднини да обясняват на гостите къде да седнат – културно, бързо и ефективно. Малко след това обаче започнахме леееко да се озадачаваме от събитието.

12:30 – влизат булката и младоженеца, всички ставаме, те вървят заедно до края на ресторанта, след което застават на нещо като пиедестал, разменят си халките за пред фотографа и отиват да си седнат на тяхната маса (сами, двамата  Stop ).

12:35 – сервират първото предястие с шампанско.

12:45 – момиче от перонала връчва чаша на моя мъж и казва, че е време за речта му (той беше предупреден, да не си помислите друго  Peace )

13:00 – сервират второ предястие с бяло вино  smile3521

13:10 – следва втора реч от близък приятел на младоженеца

13:30 – сервират основното ястие с червено вино

13:40 – водещата ни инструктира да се изправим – време е з клетвите на младото семейство.

13:50 – следват снимките с младоженците – всички можем да отидем един по един или група по група до тяхната маса за снимки

14:15 – водещата казва да оставим снимките тъй като е време за рязане на сватбената торта!  newsm78

14:40 – следва реч от младото семейство към техните родители, докато на нас ни сервират от сватбената торта, а младоженците, заедно с родителите, са на пиедестала и развълнувано благодарят, а родителите подсмърчат  smile3502

14:55 – водещата ни благодари за това, че сме уважили младите и ни казва да си тръгваме!  newsm50

Общо време в ресторанта 2 часа и 58 минути.

Такааа, това в ресторанта – няма музика, няма танци, всичко е по час, по ред и не се позволяват никакви своеволия. Обаче предстои афтърпарти, на което също сме поканени, та ние си мислим, че явно сватбеният купон ще е там. Е не точно:

17:30 – пристигаме в заведението. Оказва се, че трябва да си платим куверт – 6000 японски йени на човек, което е приблизително 80 лв, но пък после сме били на пълна косумация... ooooh!

18:00 – пристигат младоженците (булката с друга булчинска рокля), а гостите вече се наливат на корем със скъпо френско шампанско, защото в ресторанта можеше да се консумира само каквото ти сервират. Музика, танци обаче – йок!

19:00 – всички пием и ядем на корем от бюфета и вече даже не ни дреме, че не може да се тазнцува, защото сме пияни. Не се чувстваме като на сватба, ама пък шампанското е хубаво  newsm24

19:15 – носят нова торта и някой обявява на микрофона, че пак ще се реже.

19:30 – сервират ни тортата

19:40 – обяваяват игра за младоженците – колко се познават (знаете я – сядат с гръб един към друг и отговарят на едни и същи въпроси)

19:55 – казват ни, че партито свърши и ако може да си тръгнем до 10 минути.
Общо време на афтърпартито, което при това сами си платихме – 2 часа и 37 минути.

Тъкмо реших, че всичко с тая сватба е приключило и след няколко седмици ми звъни мъжът ми от офиса и ме пита:

 Sick Sick Sick
 „Помниш ли онова списание, което беше в пакета за гости на сватбата?“
Аз – „Да, рекламното списание с различни заведения и продукти“
Той – „Същото. Какво направи с него?“
Аз – „Ами изхвърлих го , какво да го направя?“
Той – „Оказа се, че това било японска традиция – да ни връщат част от подарените пари под формата на подарък. Ние сме можели да си изберем каквото искаме от това списание и да си го поръчаме безплатно!!!!“  newsm09

Та така – в крайна сметка ние бяхме сгафилите и се наложи да се извинявам на булката, която беше вече откачила от притеснение, че сме изхвърлили подаръка им, че просто е нямало как да знаем за това, тъй като не сме били на японска сватба преди...

В заключение – ако ви се случи да ходите на сватба в япония, НИКОГА не изхвърляйте каквото и да било без да сте сигурни в предназначението му  newsm03

# 18
  • Мнения: 1 224
Едно елементарно търсене в Гугъл дава богата информация за японските сватби и традиции.
http://expatsguide.jp/8331

Пише си и за гошуги - пликчетата с пари които се дават- как и по колко, и за хикидемоно - подаръците за гостите и какви видове биват те. И за каталозите с подаръци си пише - много полезен начин да подариш на някого нещо което би му вършило работа. 

# 19
  • Мнения: 2 083
Така е, самурайка, затова казвам, че ние бяхме сгафилите, защото имаше начин да се информираме, но не го направихме  Embarassed

Иначе аз разпитвах в офиса месеци наред какво се очаква да подарим и как протича сватбата, но никой не спомена за подаръците и най-вече за каталога. Е, поне за парите ни казаха, та там не се изложихме   Rolling Eyes

И все пак, за цялата офанзива и най-вече за средствата, хвърлени от младоженците, пък и от гостите, ми се видя доста постна тая сватба. Може би защото беше в западен стил. Но доколкото разбрах, японският стил били още по-скъпи...

# 20
  • Мнения: 1 224


И все пак, за цялата офанзива и най-вече за средствата, хвърлени от младоженците, пък и от гостите, ми се видя доста постна тая сватба.

Оооо като безсмислено пилеене на пари - да, определено. Даже тази, на която сте били е направо "скромна" в сравнение с това, което е било по време на бъбъл-а. Аз съм била на сватба, в която се сменяха 3 тоалета (кимоно, бяла рокля, коктейлна рокля), имаше церемониално палене на свещи, каскада от шампанско и т.н. И пак за 2 часа цялата суетня. Стойността на това мъчение за младоженци беше колкото солидна вноска за къща.  ooooh!
Но японците обичат церемонни, колкото по-тежки и строги - толкоз по-добре. Но в последните години сватбите се разчупиха много, вече хората не държат на тежкия ритуал или е само за много близък кръг роднини (колкото да не се тюхкат бабите). Кризата учи  Laughing
Жалко за каталога с подаръци, защото сигурно е бил с хубави неща - като за шеф  Simple Smile
Нали имат обичая и да се отблагодаряват за подаръка с друг подарък - т.нар. "окаеши" - аз покрай бебето се изприщих - получихме много хубави (и скъпи) подаръци и трябваше да връщам "благодаря за подаръка" подаръчета на стойност около една трета на подареното ми... Rolling Eyes Чудех се и аз за каталозите, но в крайна сметка купихме по един комплект красиви хавлиени кърпи и аз направих меденки с изписано името на бебето. Много се харесаха.  baby_neutral

# 21
  • Мнения: 2 083
Ахааа, добре е да знам, ако имаме дете и ни подарят нещо, че трябва да благодарим с подарък от наша страна  Laughing Laughing Laughing

Иначе за каталога, забравих да спомена, че цялата история има щастлив край - булката намери начин да блокират стария и ни дадоха нов. Избрах си комлект чинии - 5 бр. малки и 1 бр. голяма + щипки за 'захващане' - мисля да ги ползвам да сервиране на десерт, защото за салата ми се виждат малки чинииките. Много са хубави и марката е японска, но нямат представителство в чужбина, та е нещо, което само тук можем да намерим. Страхотен спомен Simple Smile

Доста ми беше трудно да избера, да си призная... Всички неща бяха страшно изискани и красиви. 

# 22
  • Мнения: 1 296
Здравейте.
Може ли някой да ми преведе на японски как се изписва името Александър.
Не успях да се ориентирам от информацията в нета. Благодаря предварително.

# 23
  • Мнения: 1 224
tzarina アレクサンダー  чете се Арекусандаа.

Snowchе радвам се за хубавата развръзка! Peace

# 24
  • Мнения: 1 296
samuraika, благодаря за отговора. Хубав ден пожелавам  Hug

# 25
  • In my tropical dream
  • Мнения: 250
Много интересно ми беше да прочета за японските сватби.
Да попитам, каква част от тази статия за Япония и мюсюлманите е вярна? http://www.hristiqni.com/novini/1832-zashto-v-yaponiya-nyama-pro … m-s-myusyulmanite
Защото доста се популяризира в България и ми е интересно, за обща култура, да знам има ли нещо вярно?

# 26
  • Мнения: 2 083
Много интересно ми беше да прочета за японските сватби.
Да попитам, каква част от тази статия за Япония и мюсюлманите е вярна? http://www.hristiqni.com/novini/1832-zashto-v-yaponiya-nyama-pro … m-s-myusyulmanite
Защото доста се популяризира в България и ми е интересно, за обща култура, да знам има ли нещо вярно?

Хм, много интересно  Thinking Малко преувеличена и доста расистка ми се струва тази статия. Аз лично бих се усъмнила сериозно в достоверността ѝ.

Иначе по мои наблюдения, истина е, че не се виждат много жени със забрадки (защото обективно погледнато само така можеш да разпознаеш на улицата мюсюлманин от немюсюлманин). Обаче аз съм виждала тук-там.

Иначе за една точка мога КАТЕГОРИЧНО да кажа, че не е вярно - аз живея точно то посолството на ОАЕ в Роппонги  Naughty

Сега погледах и в интернет за джамии и пише, че има около 80 в цялата страна. Вярно не са много, но пък ги има, което противоречи на тезата на "статията". Ето за справка: http://www.masjid.jp/list.html

# 27
  • In my tropical dream
  • Мнения: 250
Ясно, абсолютни глупости, както и подозирах.

# 28
# 29
  • Мнения: 1 224
Пълни глупости, разбира се. Не е възможно да се дискриминира спрямо религия, никъде по света, а и не е това решението. Но в България явно Япония е нещо като друга планета. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт