ВТОРИ клас

  • 74 134
  • 739
  •   1
Отговори
# 450
# 451
  • Мнения: 5 160
Баба дала на внучката си Мими да реши няколко задачи, а на по малката си внучка Сиси - с 10 задачи по малко. За всяка вярно решена задача баба подарявала по един бонбон. Сиси получила с 3 бонбона повече от Мими. Колко задачи не е решила Сиси, ако Мими не е решила 22 задачи?

Тук е описвано решение
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=743657.msg26677579#msg26677579

Решава се с вълшебни отсечки -   Задача Мими, Сиси
Дано се разбира кое кое е Simple Smile

# 452
  • София
  • Мнения: 3 468
 Crazy ooooh! Това наистина ли са задачи, които решават  второкласници Shocked Ще взема да прегледам учебника..... Rolling Eyes

# 453
  • Мнения: 4 370
Нее, тази задача не е от учебника, а конкурсна задача!

Лоренца, благодаря за решението, сега ще го разгледам.

# 454
  • София
  • Мнения: 1 041
Тази задача и аз с отсечки я обяснявах. Едната второкласничка я разбра почти веднага, но другата според мен така и не схвана тази работа. После видях решението, което авторите са дали и с него видях разбиране и в погледа на другата.

# 455
  • Мнения: 5 303
Нещо и аз не я разбрах тази задача, а пък с обясненията хич ме няма Sad
Да ви питам в този ред на мисли - как им обяснявате как се  решават задачи с прехвърляне на десетиците, че нещо не им се отдава - не знам как им го обясняват в училище. Например 81 - 19 =? Опитвам се да им кажа за едно на ум, но като че ли госпожата не им го обяснява така  и не могат да ме разберат  Rolling Eyes

# 456
  • софия
  • Мнения: 25 810
Нещо и аз не я разбрах тази задача, а пък с обясненията хич ме няма Sad
Да ви питам в този ред на мисли - как им обяснявате как се  решават задачи с прехвърляне на десетиците, че нещо не им се отдава - не знам как им го обясняват в училище. Например 81 - 19 =? Опитвам се да им кажа за едно на ум, но като че ли госпожата не им го обяснява така  и не могат да ме разберат  Rolling Eyes
Аз обясних по класическия начин. Пише ги едно под друго и с точка си отбелязва взимането от десетиците. Винаги започва изваждането от единиците.
  .
  81
- 19
------
  62

Още им е рано, според мен, да помнят едно на ум. По същия начин съм й показала и събиране с преминаване.

# 457
  • Мнения: 4 370
Аз му ги обясних така:
81
-
19
----
62
от 11 вадиш 9 и записваш в единиците, после намаляваш десетицата с 1 и от 7 вадиш 1 и записваш в единиците.

# 458
  • Мнения: 24 467
Моят от лятото си решаваше тези задачи с писане и поставяне на точка за "на ум", но му е по- удобно да си ги пише на ред, т.е. хоризонтално. Вертикалното не му лепна нещо. Абе важно е вярно да става.
............
Някой беше питал за цени на басейна и аз вчера гледах специално нашия, понеже плувахме в неделя.
Ние си купуваме карти- 45 лв. за възрастен и 22.00 лв. за дете за 10 посещения. Моят младеж не ползва учител, затова не знам треньорът каква цифра излиза. Той може да плува от две години и не се кани да става състезател. Ходим си просто заедно, да се пораздвижим в басейна.

# 459
  • Мнения: 5 303
Ами то това нали е едно наум, но нещо не го разбират, или аз не обяснявам правилно. Трудно им е доста с това преминаване на десетиците - и при събиране, и при изваждане  Rolling Eyes

# 460
  • Мнения: 24 467
Аз съм по опростените обяснения и изобщо по възможно най- простите неща.
В случая обясних на детето, че когато /56-39, примерно/ от шестичката вади девятката си взема една десетица /не едно, ако към 6 прибавиш едно става седем и децата това знаят и ако им се каже, че се прибавя едно на ум само, те буквално ще решат, че вместо 6 става 7 и от там- насетне пак се чудят какво да правят/ от цифричката преди шестичката. Така шест става 16, а петичката става четворка.
Моят го разбра, но пък и без упражнения не мина. И сега така си вади- слага си точица, за да не забравя, че е взел "на ум". Да има за "на очи" по нещо.  Laughing

# 461
  • Мнения: 18 049
Изпуснах ви направо тази година  Embarassed
Препоръчайте моля ви помагало по български, че в сряда имаме някакво състезание, а изрешихме листовете, които раздаде госпожата /нищо, че в тях имаше доста неща до които още не сме стигнали  Confused/

# 462
  • Мнения: 24 467
Зависи какво ще ви е състезанието- граматика, литература, преразказ, съчинение, тест, мешавица някаква от предходните...Какъв тип е?

# 463
  • Мнения: 18 049
Зависи какво ще ви е състезанието- граматика, литература, преразказ, съчинение, тест, мешавица някаква от предходните...Какъв тип е?

Всичко, първата страница е граматика, втората е текст и въпроси към него.
Според мен е от СБНУ, ама не погледнах  Embarassed

Ето, тези са:
http://math-bg.com/?page_id=3064

# 464

Общи условия

Активация на акаунт