Декемврийче сладко във корема се протяга, нетърпение голямо мама вече я наляга!

  • 30 876
  • 797
  •   1
Отговори
# 450
  • София
  • Мнения: 8 719
 Предполагам, че е друг документ. Но вероятно пак от болницата го издават, като си попълниш декларацията. Във фирмата, където ММ работи си имат HR-и, които винаги всичко им уреждат и попълват, трябва да го пришпоря да пита...ама какъвто е сериозен и бърз   hahaha

# 451
  • Бургас
  • Мнения: 2 117
Dimitria Ivanovaр има нотариуси, които работят в събота, а може и по телефона да се разберете да отвори само за заверката. Като наближи, ще разпитате предварително, едва ли само на теб ще ти се наложи да ползваш такива услуги. Другия вариант е сигурно да забавят издаването на акта за раждане, т.е. да изчакат първия работен ден за да получат декларацията и тогава да започне процедурата....

# 452
  • Варна
  • Мнения: 261
Да се включа и аз набързо за рязането на ноктите - на една лекция акушерката беше казала, че се изчаква около 2 седмици (или който колкото си прецени) точно заради риск от инфекция. Разбира се, не казвам, че ако се изрежат в болницата още, задължително нещо ще му стане.  Peace

# 453
  • на брега на морето
  • Мнения: 2 496
Амнезия, лошото време е мъка навсякъде. Hug И аз не обичам като се затегне дълго лошо време(примерно силен вятър+дъжд)...В такива случаи или и ние си седим вкъщи, или някой път има и други варианти- отиваме на аквариум, по шопинг-центровете, на гости(или ние каним гости)...

# 454
  • Мнения: 509
амнезия, така беше и при нас, когато раждах преди 8г в МД. Това в ТК с длъжностното лице явно е от скоро.
но имам спомен, че таткото взимаше от болницата документ, който да предостави на работодателя за този болничен. Иначе явно всяка болница действа по различен начин.

 Значи от б-цата го издават другото.
Чакаме Адичка да се включи за помощ като правен консултант на групата Peace по въпроса за декларацията пред работодател за 15-те дни на таткото. Heart Eyes

Оххх, не мога да си оправя поста!!

Последна редакция: вт, 21 окт 2014, 15:11 от Dakota

# 455
  • Мнения: 2 988
Dimitria Ivanovaр има нотариуси, които работят в събота, а може и по телефона да се разберете да отвори само за заверката. Като наближи, ще разпитате предварително, едва ли само на теб ще ти се наложи да ползваш такива услуги. Другия вариант е сигурно да забавят издаването на акта за раждане, т.е. да изчакат първия работен ден за да получат декларацията и тогава да започне процедурата....

Явно ще трябва да отида и да говоря с някой нотариус по въпроса и да разбера дали ще може да ми издаде документа дори и на 24 декември. Притеснява ме това, че все пак не е просто събота или неделя, а Бъдни вечер. Но да се надяваме, че ще успеем да открием някой, който да свърши работата.

# 456
  • Мнения: 958
Отпуск по бащинство - 15 дни от датата на изписване; трябват 1. заявление на бащата по чл. 45а, ал. 1 от НРВПО;
2. Копие от акт за сключен граждански брак или декларация от бащата и майката, че бащата е припознал детето и те живеят в едно домакинство;
3. Документ от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето.

Дневното парично обезщетение на бащата за този срок се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски. За самоосигуряващите се лица обезщетението се определя от среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на ползване на отпуска. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 – 5 от КСО (чл. 49 от КСО)
Цитирам Дакота, че ме мързи да повтарям  Crazy Значи, трябва си пред работодател копие от документа за припознаването задължително (за да докаже, че има дете все пак).  Peace Документът от лечебното заведение си го дават от болницата - там удостоверяват на коя дата е изписването. Между другото голяма част от болниците имат нотариус наблизо или вътре даже..

Елиас, новини не гледаш очевидно..
Скрит текст:
миналата зима една майка първескиня от някакво село отворила прозореца да проветри за 5 минутки на бебето и излязла от стаята (която била на друг етаж от къщата)...започнала да готви, изгледала си сериала, минали няколко часа..Тя забравила за бебето, като се сетила - било вече късно и бебето починало от студ.  Rolling Eyes

# 457
  • Мнения: 1 912

Елиас, новини не гледаш очевидно..

Е, стига, де, това вече си е немарливост...милото детенце  Sad

# 458
  • Мнения: 60
Dimitria Ivanovaр има нотариуси, които работят в събота, а може и по телефона да се разберете да отвори само за заверката. Като наближи, ще разпитате предварително, едва ли само на теб ще ти се наложи да ползваш такива услуги. Другия вариант е сигурно да забавят издаването на акта за раждане, т.е. да изчакат първия работен ден за да получат декларацията и тогава да започне процедурата....

Явно ще трябва да отида и да говоря с някой нотариус по въпроса и да разбера дали ще може да ми издаде документа дори и на 24 декември. Притеснява ме това, че все пак не е просто събота или неделя, а Бъдни вечер. Но да се надяваме, че ще успеем да открием някой, който да свърши работата.
Много е вероятно да не се навие... Но не се притеснявай, таткото може да отиде и да завери декларация и преди да се е родило бебчето  Peace

# 459
  • Мнения: 90
Аз пак да се включа в темата за чувалчетата - първо чували има с различни дебелини -дахе и летни - така че детето нямя да е на по-горещо ако е с адекватно за сезона и температурата чувалче.
Второ - те са достатъчно широки долу за да не ограничават свободата на движение...
И трето - точно при новородени бебета (0-6м) одеяла и възглавници са забранени заради опасност от задушаване.

# 460
  • Мнения: 2 988
Freesia, благодаря ти за информацията. До сега никъде не бях прочела, че таткото може да свърши това преди раждането. Навсякъде пишат, че трябва да е след раждането. Мисля наистина да се възползвам от опцията.

# 461
  • Мнения: 60
Freesia, благодаря ти за информацията. До сега никъде не бях прочела, че таткото може да свърши това преди раждането. Навсякъде пишат, че трябва да е след раждането. Мисля наистина да се възползвам от опцията.
Да, забелязала съм, че навсякъде се пуска тази информация, но ти го казвам от опит Simple Smile Като дойде време, ако се затрудните с текста на декларацията, свирни ми.

# 462
  • Мнения: 2 988
Freesia, благодаря ти за информацията. До сега никъде не бях прочела, че таткото може да свърши това преди раждането. Навсякъде пишат, че трябва да е след раждането. Мисля наистина да се възползвам от опцията.
Да, забелязала съм, че навсякъде се пуска тази информация, но ти го казвам от опит Simple Smile Като дойде време, ако се затрудните с текста на декларацията, свирни ми.

Благодаря ти още веднъж.  Hug
А за текста на декларацията мисля да разчитаме на нотариуса.

# 463
  • Мнения: 958
Нотариусите имат готови бланки Peace

Елиас, направо така ми се наби в главата тази случка, че сега като забременях, се сетих веднага за това девойче и със сигурност ще се старая да не го охлаждам повече, от колкото да не го претоплям  Sad

# 464
  • на брега на морето
  • Мнения: 2 496
Адичка, а ти като специалист как мислиш. Тази майка дали не е трябвало да бъде подведена под съдебна отговорност?

Общи условия

Активация на акаунт