Майчинството счетоводно-62

  • 36 637
  • 761
  •   1
Отговори
# 270
# 271
  • София
  • Мнения: 133
Здравейте момичета Simple Smile

Много се радвам, че има такава тема!
Моят казус е следния - болничният ми по майчинство (45 дни преди термин) започва от 29 Декември. В момента имам 22 дни неизползван отпуск от 2014. Мога ли да го пренеса всичките 22 дни в 2015 поради факта, че излизам по майчинство в 2014?  newsm78
Иначе съм наясно с факта, че могат да се пренасят до 10 дни при нормални обстоятелства.

Благодаря предварително!

# 272
  • Мнения: X
Може би не е тук мястото, но да питам. Малкия ми племенник го приеха в ясла, и е записан, но не е тръгнал защото градината още се достроява и тепърва предстои пускане в екплоатация. Според директорката няма реално да отвори за деца преди края на януари. Ще се спре ли майчинството на сестра ми, при това положение, или става след като детето реално тръгне на градина?

# 273
# 274
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441
Здравейте момичета Simple Smile

Много се радвам, че има такава тема!
Моят казус е следния - болничният ми по майчинство (45 дни преди термин) започва от 29 Декември. В момента имам 22 дни неизползван отпуск от 2014. Мога ли да го пренеса всичките 22 дни в 2015 поради факта, че излизам по майчинство в 2014?  newsm78
Иначе съм наясно с факта, че могат да се пренасят до 10 дни при нормални обстоятелства.

Благодаря предварително!

Да. могат, щом си ползвала друг вид отпуск.

Може би не е тук мястото, но да питам. Малкия ми племенник го приеха в ясла, и е записан, но не е тръгнал защото градината още се достроява и тепърва предстои пускане в екплоатация. Според директорката няма реално да отвори за деца преди края на януари. Ще се спре ли майчинството на сестра ми, при това положение, или става след като детето реално тръгне на градина?

Ще се спре, когато реално детето тръгне на ясла, ако още няма 2 години.

# 275
  • Мнения: 607
Здравейте, имам нужда от разясняване на следния казус. Искам да започна работа по време на първата година от майчинството ми, но не искам да напускам сегашния ми работодател. Въпросът ми е ще може ли детето ми да посещава държавна ясла без да се налага да се връщам на сегашната ми работа или не? Знам, че ако детето се запише на ясла, майката трябва да се върне на работа. как стои обаче въпроса, ако се подпише нов трудов договор при друг работодател?

# 276
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441
Здравейте, имам нужда от разясняване на следния казус. Искам да започна работа по време на първата година от майчинството ми, но не искам да напускам сегашния ми работодател. Въпросът ми е ще може ли детето ми да посещава държавна ясла без да се налага да се връщам на сегашната ми работа или не? Знам, че ако детето се запише на ясла, майката трябва да се върне на работа. как стои обаче въпроса, ако се подпише нов трудов договор при друг работодател?

Освен да ти разрешат неплатен отпуск, за друго не се сещам.

# 277
  • Мнения: X

Ще се спре, когато реално детето тръгне на ясла, ако още няма 2 години.
Благодаря.

# 278
  • Мнения: 2
Здравейте, пак да си пусна въпроса, ако някой може да ми отговори...

Здравейте,
възможно ли е да си довнеса осигуровки със задна дата за месеци февруари и март 2014г.? Тогава съм получавала заплата, която е под максималния осигурителен доход, мога ли да си довнеса осигуровки до 2400 лв. и ако може какви са начините?
И още нещо - болничния, който е 45 дни преди термина, възможно ли е да го пусна примерно 10 дни по-късно от датата, която се пада? Пада се да изляза в този болничен края на март месец и така, до колкото разбрах, целия март няма да ми се зачита като осигурителен доход. Бих искала да го пусна от 1 април и март месец да влезе в тези 18 месеца за изчисляване на майчинството.

Много благодаря!

# 279
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441
ross_marry , няма как да довнасяш със задна дата.

Болничният, който започва 45 дни преди термин може да се пусне и по-късно, но тези дни, които не ползваш ги губиш. Базата за изчисление включва 18 месеца преди месеца, в който излизаш в болничен.

# 280
  • Мнения: 726
Здравейте,
Имам един въпрос относно майчинските - до 23.7.2014 бях в отпуск по майчинство, след което се върнах на работа (след 1вата годинка на сина ми). Планираме второ дете и идеята ми е да изчакам 18 "чисти" месеца преди да изляза пак в 45 дневния болничен. Проблема ми е, че сега ме приканват да си пусна 3 дена неплатена отпуска по НГ, тъй като си изразходвах цялата платен преди реално да се върна на работа, а компанията ни не работи в периода между Коледа и НГ. Бих искала да попитам тези 3 дни неплатена отпуска как ще ми се отразят на второто майчинство и дали ако изляза в болничен тогава ще има съществена разлика. Също бих искала да попитам кога най-рано мога да изляза в 45 дневния болничен, за да не се засече 18 месечния период с предишния отпуск?
Благодаря много за отговора предварително!!   bouquet

# 281
  • Мнения: 651
Здравейте, ако може един въпрос от мен. Термина ми и съответно последния ден от 45 дневния болничен преди раждане беше 2 ноември. Родих на 27 октомври и новия ми болничен е от дата 27.10. Въпроса ми е какво се случва, като се презастъпва периода 27.10 - 02.11 и в двата болнични? Благодаря

# 282
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Здравейте,
Имам един въпрос относно майчинските - до 23.7.2014 бях в отпуск по майчинство, след което се върнах на работа (след 1вата годинка на сина ми). Планираме второ дете и идеята ми е да изчакам 18 "чисти" месеца преди да изляза пак в 45 дневния болничен. Проблема ми е, че сега ме приканват да си пусна 3 дена неплатена отпуска по НГ, тъй като си изразходвах цялата платен преди реално да се върна на работа, а компанията ни не работи в периода между Коледа и НГ. Бих искала да попитам тези 3 дни неплатена отпуска как ще ми се отразят на второто майчинство и дали ако изляза в болничен тогава ще има съществена разлика. Също бих искала да попитам кога най-рано мога да изляза в 45 дневния болничен, за да не се засече 18 месечния период с предишния отпуск?
Благодаря много за отговора предварително!!   bouquet

3 дни неплатен няма да се отразят съществено, да не казвам почти никак на обезщетението. болничен е по-добре по принцип.
Чисти 18 месеза имате при положение, че 45 дневният болничен е издаден през 02.2017.

# 283
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 441
Здравейте, ако може един въпрос от мен. Термина ми и съответно последния ден от 45 дневния болничен преди раждане беше 2 ноември. Родих на 27 октомври и новия ми болничен е от дата 27.10. Въпроса ми е какво се случва, като се презастъпва периода 27.10 - 02.11 и в двата болнични? Благодаря

Няма проблем - тези дни, които се застъпват се приспадат автоматично от НОИ.

# 284
  • Мнения: 726
Благодаря много за отговора!
Само искам да уточня - това 2017 е печатна грешка и да го разбирам 2016г. или наистина имате предвид 2017г. Питам, защото аз вече съм на работа от 3 месеца и си мисля, че вече се гледат реалните осигуровки от работодателя, нищо че не са изтекли 2те години, които се полагат за отпуск за отглеждане на дете.

Общи условия

Активация на акаунт