Майчинството счетоводно-62

  • 36 672
  • 761
  •   1
Отговори
# 720
  • Varna
  • Мнения: 155
Здравейте! Искам да попитам, има ли вариант да се вдигне прага за получаване на детски надбавки, след като от днес мин.раб.заплата е 360 лева, апрага от години е все 350 лв? Благодаря предварително!!!   bouquetКогато МРЗ беше 240 лв, прага пак си беше 360....

# 721
  • Мнения: 66
Благодаря ви момичета, спорна Нова 2015 г, ви пожелавам!

# 722
  • Мнения: 2 122
За много години, да е мирна, спокойна и щстлива новата 2015!

в НОИ вече е активна справката за новия период, само че аз съм в размисъл




от август съм в болничен, първият ми е изплатен ок, после имах забавяне заради объркан болничен и следващите ми ги изплатиха, даже декември ми изплатиха и частта за месеца още на 17ти
от къде се взе това 340 лева  Tired

# 723
  • Бургас
  • Мнения: 1 095
Aко 45-дневния ми болничен е от 5януари, а да кажем аз отида при лекаря чак на 13януари, нали няма да има проблем да ми го издаде. И на счетоводителната докато се прати по Еконт, например на 15-16 януари?

Аз не бързам, тъй като нямам 12мес. стаж за майчинство и няма да получавам нищо, но все пак някакъв проблем има ли? Искам да ида по-късно, защото точно тогава ми излиза новата лична карта, за да може с данните от нея да ми даде болничен и документи за помощ за бременни (защото те искат лична карта по постоянен адрес, а тази, която чакам, е такава).

Благодаря  bouquet

# 724
  • Мнения: 2 240
Честита нова година и специални благодарности към момичетата, които отговарят на въпросите ни и ни консултират!

Имам питане относно електронните болнични: доколкото разбирам, АКО лекарите имат необходимия софтуер, ще пращат болничните до НОИ, но реално с това няма да започне обработката и изплащането им, а НОИ ще чака работодателят да изпрати някакви документи. Т.е. отново зависим от това, колко бързо РАБОТОДАТЕЛЯТ ще предаде необходимата информация към НОИ.

Въпросът ми е уточнено ли е какъв е срокът за подаване на тези документи от работодателя към НОИ?

До сега работодателите бяха длъжни да предават болничните до 15 число на следващия месец. Сега с тези "документи" има ли промяна? Ако не, според мен реално не можем да очакваме промяна за 2015 за по-бързо получаване на болничните.

# 725
  • вече Пловдив
  • Мнения: 1 980
Честита Нова година! Много здрава и щастлива да е 2015!  bouquet

Аз да се самоцитирам от предходната страница. Моля, ако някой знае, да ми помогне:
Здравейте и Честита Коледа на всички!  bouquet
Можете ли да ми обясните има ли съществена разлика между граждански договор и авторски договор? Удържат ли се осигуровки и по 2-та вида договори или аз трябва да си ги внасям?

# 726
  • Мнения: 297
Здравейте! Искам да попитам, има ли вариант да се вдигне прага за получаване на детски надбавки, след като от днес мин.раб.заплата е 360 лева, апрага от години е все 350 лв?-Остава си 350лв./ справка - ДВ бр.107/24.12.2014г./ Благодаря предварително!!!   bouquetКогато МРЗ беше 240 лв, прага пак си беше 360....

Aко 45-дневния ми болничен е от 5януари, а да кажем аз отида при лекаря чак на 13януари, нали няма да има проблем да ми го издаде.-Няма проблем по принцип. Може в забележки да се отбележи, че е по-късно потърсен. И на счетоводителната докато се прати по Еконт, например на 15-16 януари?
Благодаря  bouquet

Честита нова година и специални благодарности към момичетата, които отговарят на въпросите ни и ни консултират!

Имам питане относно електронните болнични: доколкото разбирам, АКО лекарите имат необходимия софтуер, ще пращат болничните до НОИ, но реално с това няма да започне обработката и изплащането им, а НОИ ще чака работодателят да изпрати някакви документи. Т.е. отново зависим от това, колко бързо РАБОТОДАТЕЛЯТ ще предаде необходимата информация към НОИ. -Да.

Въпросът ми е уточнено ли е какъв е срокът за подаване на тези документи от работодателя към НОИ? -Остава до 15-то число на месеца, следващ месеца на представянето на болничният лист пред работодателя.
До сега работодателите бяха длъжни да предават болничните до 15 число на следващия месец. Сега с тези "документи" има ли промяна? Ако не, според мен реално не можем да очакваме промяна за 2015 за по-бързо получаване на болничните. -Май, да. Това си беше сензация на журналистите. По-бързо ще става след 1 година, когато стартира платформата на НОИ за електронно подаване на данните от работодателите. Има нормативни промени в Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО, с които се въвеждат срокове от 5 дни след изтичане на месеца за изплащане на майчинството.

# 727
  • Мнения: 19
Здравейте и Честита Нова година на всички,бъдете живи и здрави вие и семействата ви! Имам едно питане относно новия закон за изчисляване на майчинството от 18 на 24 месеца. Така!Ще започна фиктивно на работа този месец,термина ми е юли месец,тоест юни трябва да изляза в 45-дневен болничен! До тогава ще имам 6 месеца осигурителен стаж(аз ще си плащам осигуровките). Въпросът ми е какво трябва да стане ,за да взимам 2 години майчинство по 340 лв? Как ще ми изчислят 24-те месеца назад?На каква база и сума?И има ли смисъл от тези 6 месеца ,в които ще се водя фиктивно на работа и ще си плащам осигуровките? Благодаря ви много!

# 728
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 451
Здравейте и Честита Нова година на всички,бъдете живи и здрави вие и семействата ви! Имам едно питане относно новия закон за изчисляване на майчинството от 18 на 24 месеца. Така!Ще започна фиктивно на работа този месец,термина ми е юли месец,тоест юни трябва да изляза в 45-дневен болничен! До тогава ще имам 6 месеца осигурителен стаж(аз ще си плащам осигуровките). Въпросът ми е какво трябва да стане ,за да взимам 2 години майчинство по 340 лв? Как ще ми изчислят 24-те месеца назад?На каква база и сума?И има ли смисъл от тези 6 месеца ,в които ще се водя фиктивно на работа и ще си плащам осигуровките? Благодаря ви много!

А имаш ли друг някакъв стаж до момента?

# 729
  • Мнения: 960
Aко 45-дневния ми болничен е от 5януари, а да кажем аз отида при лекаря чак на 13януари, нали няма да има проблем да ми го издаде. И на счетоводителната докато се прати по Еконт, например на 15-16 януари?

Аз не бързам, тъй като нямам 12мес. стаж за майчинство и няма да получавам нищо, но все пак някакъв проблем има ли? Искам да ида по-късно, защото точно тогава ми излиза новата лична карта, за да може с данните от нея да ми даде болничен и документи за помощ за бременни (защото те искат лична карта по постоянен адрес, а тази, която чакам, е такава).

Благодаря  bouquet
Споко аз съм на 5 на АГ за болнични а той трябва да е 31 миналата  година но сега бяха празници ими кажа ха че заради това няма проблеми .Тъче по добре говори с АГ да минеш по рано .
Честита нова година и специални благодарности към момичетата, които отговарят на въпросите ни и ни консултират!

Имам питане относно електронните болнични: доколкото разбирам, АКО лекарите имат необходимия софтуер, ще пращат болничните до НОИ, но реално с това няма да започне обработката и изплащането им, а НОИ ще чака работодателят да изпрати някакви документи. Т.е. отново зависим от това, колко бързо РАБОТОДАТЕЛЯТ ще предаде необходимата информация към НОИ.

Въпросът ми е уточнено ли е какъв е срокът за подаване на тези документи от работодателя към НОИ?

До сега работодателите бяха длъжни да предават болничните до 15 число на следващия месец. Сега с тези "документи" има ли промяна? Ако не, според мен реално не можем да очакваме промяна за 2015 за по-бързо получаване на болничните.


http://bnt.bg/news/obshtestvo/elektronnite-bolnichni-listove-ot- … vi-yanuari-2015-g явно чак през другата година .

# 730
  • Бургас
  • Мнения: 1 095
Благодаря ви.
Аз сега ще направя 6месеца осигурителен стаж. Нали 12 трябва да направя, за да почвам да вземам майчинство...Гледам, че промениха закона и се гледат предните 24месеца, но тези, които няма да имат толкова?

# 731
  • София-Младост
  • Мнения: 23 415
Благодаря ви.
Аз сега ще направя 6месеца осигурителен стаж. Нали 12 трябва да направя, за да почвам да вземам майчинство...Гледам, че промениха закона и се гледат предните 24месеца, но тези, които няма да имат толкова?
Взимаш си болничен и ползваш отпуск за бременост и раждане, който се зачита за осигурителен стаж. Когато се натрупат 12 месеца общо ще започнат да ти изплащат обезщетението.
24 месеца се гледат при изчисленията.

Последна редакция: пт, 02 яну 2015, 18:07 от Ала-Бала

# 732
  • Мнения: 960
Благодаря ви.
Аз сега ще направя 6месеца осигурителен стаж. Нали 12 трябва да направя, за да почвам да вземам майчинство...Гледам, че промениха закона и се гледат предните 24месеца, но тези, които няма да имат толкова?
Взимаш си болничен и ползваш отпуск за бременост и раждане, койт се зачита за осигурителен стаж. Когато се натрупат 12 месеца общо ще започнат да ти изплащат обезщетението.
24 месеца се гледат при изчисленията.
Дa Точно така ,макар че гадно ,аз съм от 4 години и половина във фирмата точно преди да родя 2 месеца щяха да са 5 сега съм болнични до май месец и което значи че малко ще ми се намали майчеството но какво да се прави

# 733
  • Бургас
  • Мнения: 1 095
Toчно когато излизам в 45-дневен отпуск, се навършват 6месеца трудов стаж. Не може ли да ми пуснат обикновен болничен, поне нещо да ми платят, че от 45-дневния иначе няма да взема нищо (нямам 12мес осиг. стаж). Досега и един болничен не можех да си пусна и си плащах всички осигуровки, фиктивно работя, последно бях 30дни неплатен отпуск Simple Smile
Благодаря вии

# 734
  • София-Младост
  • Мнения: 23 415
sunny91
Как си от четири години във фирмата и стаж само 6месеца?

Общи условия

Активация на акаунт