Спешна нужна от съвет.Бременност и работодател

  • 8 075
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14
Здравейте мили мами! Бременна съм в 6г.с. какво трябва да представя на работодателя за да съм защитена от уволнение,тъй като вчера видях че търсят човек на мойто място а работодателя ми не знае че съм бременна и той нищо не ми е казал.На постоянен трудов договор съм. Какво трябва да направя. Моля за съвет.  Praynig Praynig Praynig Извинете ме ако има такава тема и се повтарям.

# 1
  • Мнения: 960
аз си извадих медицинско ай като се запишеш на ЖК  др вариант излез болнични ай при мен знаеха от още от 5-6 че работа ми е тежка .

# 2
  • София
  • Мнения: 627
Отиваш на лекар който да установи бременност  , съответно после го помоли да ти издаде такава бележка в която пише : "Лицето ....../вие / .....  е бременно в еди си коя седмица с термин еди си коя дата. "
Бележката не е нещо специално , в свободен текст е , но има подпис и печат на АГ.Представяш после на твоите работодатели  и не би трябвало да могат да те пипнат.

# 3
  • Мнения: 33
Повечето дами изчакват,трети четвърти месец за по-сигурно.Но ако си сигурна в работодателя можеш и сега да кажеш,но си вържи гащите с нужните документи!

# 4
  • Мнения: 344
Мисля, че представянето на Амбулаторен лист, който издава ЖК-то, ще свърши работа. Обаче е най-добре да го копираш, отиваш в деловодството на фирмата, където да представиш оригинала, да го впишат в Дневника с входяща кореспонденция, и ти дадат Входящ номер /най-добре на ксерокопието/. С входящ номер, няма как работодателя да си измие ръцете, че не знае за бременността, и съответно не може да те уволни. Друг е въпроса каква ще ти бъде работната среда през следващите месеци, и дали не е по-добре да си в болнични  Peace

П.п. По твоя преценка, може да оставиш ксерокопието на работодателя, а оригинала да е в теб.

# 5
  • Мнения: 14
  bouquet Благодаря момичета за отговорите , но не разбрах точно каква е бележка ,която трябва да представя-амбулаторен лист,медицинско или бележка свободен текст подписана от лекаря. Иначе бременността е установена. Но ме мн притесни това че търсят др човек. Ако дам бележката и я представя където трябва и започна да си взимам болничен има ли някакъв вариант да ми прекратят договора.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 296

Редактирам се - сега прочетох, че си на постоянен трудов договор. Тогава ситуацията е различна - ползваш се от закрилата на чл.333 КТ, освен при изчерпателно изброени случаи.

Последна редакция: вт, 14 окт 2014, 13:13 от Ev_e

# 7
  • София
  • Мнения: 627
След като представи документ за бременност /без значение бележка ли е или медицинско някакво , важното е да е с подпис и печат от медицинско лице./ закона пази бременната жена.  Ако е на постоянен трудов договор , какъвто авторката има  , само с разрешението на Инспекцията по труда могат да я уволнят.  Peace


КТ
Чл. 313а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) Бременната работничка или служителка ползва права по чл. 140, ал. 4, т. 2, чл. 147, ал. 1, т. 2, чл. 157, ал. 2, чл. 307, 309, 310 и чл. 333, ал. 5 след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.

# 8
  • Мнения: 6 833
Vanq_k91, отиди при АГ, който ти следи бременността и кажи, че ти трябва бележка, че си бременна пред работодател. Той ще знае какво да пише.

# 9
  • Мнения: 14
Благодаря Ви мн момичета. Hug  bouquet  bouquet  bouquet

# 10
  • Мнения: 344
vanq_k91, задължително си вземи входящ номер от работодателя, защото без него, при евентуално неправомерно уволнение, не можеш да докажеш, че той знае за бременността. Не разчитай само на словесното уведомяване  Peace

# 11
  • Мнения: 2 050
Само една вметка - работодателят все пак има право да освободи бременна служителка на трудов договор, ако все още не и е изтекъл срокът на изпитване. Поне беше така последно като съм се интересувала преди 2-3 години, възможно е и да има скорошна промяна, някой по-вещ да ме поправи ако греша.

# 12
  • Мнения: 327
Правилно Фифи перото, по време на изпитателен срок уговорен в полза на работодателя (или и на двете страни) не се ползва защита при прекратяване.

Към авторката - в случай, че не сте сигурна че ще ви дават входящ номер на служебната бележка, може да я изпратите по пощата (или с куриер) с обратна разписка, като в товарителницата задължително напишете какво изпращате. Подобни въпроси може да задавате по всяко време и в темата "Майчинството счетоводно", в която има много полезно инфо и винаги отзивчиви колеги.
Леко бременеене!

Последна редакция: вт, 14 окт 2014, 15:22 от Шана

# 13
  • Мнения: 195
Здравейте, видях отворената от вас тема и реших да се включа с подобен въпрос. Имам приятелка, която към момента е на изпитателен трудов договор и разбра че е бременна. Най-вероятното стечение на обстоятелствата е прекъсване на изпитателния договор, в момента, в който съобщи за бременността си. Но тя реши да проучи детайлно въпроса преди да ги уведоми. Сега като видях темата и аз реших да помогна. Ще съм благодарна, ако споделите информация по този въпрос!

# 14
  • Мнения: 6 833
До кога е изпитателният й срок ? Сппред мен по -добре да не казва все още.

Общи условия

Активация на акаунт