Чужди езици

  • 12 403
  • 182
  •   1
Отговори
# 90
  • Варна
  • Мнения: 6 361
 Да уточня още малко какви планове имаме.
След завършване на гимназията би трябвало да знае на високо ниво английски.
Руски и немски-невисоко, или поне за немския се отнася.
И като се тегли чертата-остава само един език на добро ниво.  Crazy

# 91
  • Мнения: 1 487
Та засега идеята ни е следната: понеже детето не е ходило на езикови курсове досега, а обожава английския-да опита да влезе в англиската гимназия. Според мен вторият език да е немски, а да ходи на курсове по руски(и евентуално немски). Ако има време, да ходи и на курсове да се запознава с любимият ѝ в момента корейски(или китайски), а за висше-вече е избрала-кореистика или китаистика в София.  Sunglasses
Идеята ни за средното е  да научи възможно най-добре английски и да получи познания по немски и руски. Дори и за да може да работи като студентка по морето, някаква работа. А и да има някаква основа, ако реши да се усъвършенства, като порасне.
Бих я подкрепила да учи и повече екзотични езици.
Но за средното изборът е малък.

Аз пък като ученичка направих така: английски на курсове, немски като първи език в гимназията и руски като втори. Simple Smile Според мен немският като втори език не може да се усвои толкова добре, изглежда твърде сложен (сравнен с английския) и учениците губят желание да го учат. По тази схема аз лично усвоих двата западни езика отлично и руския на прилично ниво. Simple Smile

# 92
  • Мнения: 10 547
Имам близка, преводач от поне 40 години. Владее рядък и ценен у нас език. Може от куртоазия и скромност да го казва, но твърди, че не смее да определи владеенето на чуждия език като отлично.

# 93
  • Мнения: 2 475
Имам близка, преводач от поне 40 години. Владее рядък и ценен у нас език.

Кой език владее, ако не е тайна?

# 94
  • Мнения: 2 221
Касита, напълно разбирам какво деликатно казваш. Хората имат различни критерии за "отлично". За повечето това означава ниво около С1. По-верни са критичните самооценки на хора, които наистина се занимават сериозно с езика, като преводачите Simple Smile

# 95
  • София
  • Мнения: 12 374
Сега погледнах колко е голямо детето на Стейси. Планове за гимназия са си ОК, но за мен е леко странно да се правят планове какво ще следва дъщеря и. Та до 19 има още цели 6 години  Shocked
До тогава я камилата, я камиларят. Може след две години да реши, че иска да учи биология, примерно.

# 96
  • Варна
  • Мнения: 6 361
Таис, за мен е още по-странно да ми заявява какво висше да учи и даже къде иска да емигрира, а да не знае как иска да си подреди желанията за гимназията. Laughing
И аз не съм сигурна как да се разиграят картите, та пускам тема.

# 97
  • Мнения: 2 674
Да, винаги е забавно да слушаш как всички знаят английски перфектно. Перфектно е знаел английски Валери Петров и съм сигурна, че никога не го е изричал на глас.

# 98
  • Мнения: 1 788
Всеки език е ценен, но въобще не е задължително да се владее на ниво "филолог", за да каже човек, че го владее свободно, задоволително и в голяма степен правилно.
Напълно достатъчно е човек да има интерес да учи езика и да има желание да научава, попива непрекъснато.
За различните професии има различни неща, на които ще трябва да се наблегне в езика.
Разговорният пък е най-лесната част от всичко.

# 99
  • Мнения: 1 487
Касита, напълно разбирам какво деликатно казваш. Хората имат различни критерии за "отлично". За повечето това означава ниво около С1. По-верни са критичните самооценки на хора, които наистина се занимават сериозно с езика, като преводачите Simple Smile

Т.к. аз си позволих да определя владеенето си на двата езика като "отлично", ще уточня какво имам предвид. За мен това не се ограничава единствено с ниво С1, което не е толкова трудно да се постигне. Под отлично имам предвид ежедневното им и безпроблемно ползване сред native speakers, четенето и ПИСАНЕТО на академична литература на чуждите езици, разбирането на жаргони и диалекти и т.н. Не само преводачите се занимават сериозно с чуждите езици.  

П.С. Аз като преводач си спечелих първите пари, ако е от значение...  Wink


И понеже темата е какъв език бих учила, ако можех да върна времето назад, бих избрала арабски. Simple Smile

# 100
  • Мнения: 3 031
Под отлично в повечето случаи се има предвид /по мои наблюдения/, че можеш да боравиш с езика свободно, да водиш разговор без хммммм и ъъъъъъъ, мисълта ти просто да тече нормално на въпросния език. И в повечето случаи това е напълно достатъчно.

# 101
  • Мнения: 1 788
Ех, като почнете с изхвърлянията ще каже човек, че само академици сте се събрали тук.
Аз пиша скромна техническа документация без проблем, но не мога да кажа, че няма вече какво да науча.
Има и още как.
И точно в това е хубавото.  Simple Smile

# 102
  • Мнения: 1 487
Ех, като почнете с изхвърлянията ще каже човек, че само академици сте се събрали тук.
Аз пиша скромна техническа документация без проблем, но не мога да кажа, че няма вече какво да науча.
Има и още как.
И точно в това е хубавото.  Simple Smile

Никой не твърди обратното.  Wink

# 103
  • Мнения: 2 674
Както един наш роднина, който провеждаше тест за знание на немски. Моя братовчедка учи в немска гимназия няколко години, и вуйчото я пита - преведи ми сега: на тази врата бравата е счупена. Laughing и тя, абе ние не учиме такива глупости. Mr. Green но за сметка на това се знаят безброй думи без практическо значение.

С ниво с1 можеш ли да преведеш тестовото изречение, ей това се пита в задачата, иначе С1 сертификат е без съдържание. Хартишка, която мога и аз да изпринтя и да я подаря на всеки, който има нужда от нея. Например в САЩ в началното училище им дават сертификати за всичко. Mr. Green

Последна редакция: пн, 20 окт 2014, 20:36 от Цонна

# 104
  • Мнения: 11 576
Госпожата ми по френски беше над 55- годишна, най- добрата с езика, и всеки ден казваше- не го владея добре, важно е всеки ден да се научават нови думи и т. н.

Общи условия

Активация на акаунт