Немски език 4

  • 116 920
  • 748
  •   1
Отговори
# 570
  • София
  • Мнения: 12 229
Не знам за цените на частните уроци по немски но по английски отдавна са 45лв на час при добър преподавател, нормално е и по немски да е така.
Не знам, но лично за мен, за ниво А1 - 45 лв по немски за 45 минути е прекалено много.
Колкото и да е страхотна учителката, на това ниво няма как курсиста да вземе максимума от нея за да си заслужава тази цена.

Не споря за цените, всеки сам си преценява. Определено смятам, че трудът на учителите си заслужава да получи адекватно заплащане, но разликата между 25лв и 60 лв не е никак малка.
Навремето каките дори ходеха заедно на немски и макар да бяха две си плащах на астрономически час, като така ми излизаше двойно по евтино. Споменавам го, защото може да се организирате и да договорите частен учител за две деца, със съответна отстъпка от цената.

Последна редакция: ср, 15 сеп 2021, 15:26 от Aila

# 571
  • BG-DE
  • Мнения: 5 062
Аз не коментирам малко ли е или много 😊всеки сам си преценява, а и зависи от приоритетите но след като една маникюристка за една ноктопластика е нормално да взима 40-50лв защо за един учител да не е нормално, все пак е доста по-квалифициран труд 😊

# 572
  • Мнения: 4 250
Такива са цените за съжаление. На мен в работата не ми трябва и го поизоставих, но чета  новини от онлайн вестници.

# 573
  • Мнения: 4 014
Здравейте!
Нямах възможност да изчета цялата тема, но дали можете да препоръчате граматика и някакви упражнения за ниво А1-А2?
Търся за мен тъй като граматиката на този език никак не ми се отдава и просто явно трябва да я упражнявам много.
Последно преди 2 години бях на курс и сега искам да започна от начало сама и после отново да продължа с курсовете.
Благодаря сърдечно на отзовалите се Heart

# 574
  • Мнения: 9 655
Аз не мога да помогна, купувала съм си някакви граматики от наши книжарници, но не съм оставала очарована. Но искам да допълня към въпроса - дали на немски има някакъв еквивалент на граматиките на Мърфи за английски? Който е учил английски трябва да ги знае, тъй като са просто чудесни.

# 575
  • Мнения: 2 275
Споделям опит с изучаване на чужди езици:
С френски език: голямо внимание и много работа с граматиката ( във френската граматика изключенията са повече от правилата, няма никаква логика). Резултат: пиша изключително грамотно и без грешки, но с говоренето имаХ дълго време проблеми.
С италиански ( хайде той е по-лесен за френско говорящите) хич не я мисля граматиката, запомням без да търся правила и логика.
С немския постъпих по същия начин, но тук имах стабилна основа. Това не ми пречеше да го мисля всяко изречение и падеж. Промених тактиката: повтарям като папагал, без специално да се занимавам с граматика.
И се получава. Сама се изненадах, че без да се замислям се справям с падежи и времена.
Сега, всичко зависи от каква цел имате. Моята цел е да водя разговор, не ме интересува повишаване на образованието или писане на писма до някакви администрации.
Уча с Duolingo , deutcheschule, ratito и др. от YouTube. Има много интересни, леки, криминални историйки за слушане и четене.

# 576
  • Мнения: 4 014
Благодаря за споделянето!
На мен ми трябва немски на работно ниво, като не бързам. Искам да го науча правилно и качествено. Не само да говоря и разбирам.

# 577
  • Мнения: 2 275
Благодаря за споделянето!
На мен ми трябва немски на работно ниво, като не бързам. Искам да го науча правилно и качествено. Не само да говоря и разбирам.
Т.е. за разбиране, приказване ,задаване на въпроси и евентуално попълване на справки.
Е, зависи и от работата, де.
Слушане, повтаряне, четене на глас.
Аз съм си записала уроците от един интензивен самостоятелен курс (диалози и повтаряния) , слушалките на ушите и хуквам по алеи и паркове. С един куршум два заека.
Изглеждам малко луда, но и много други не изглеждат по-добре.
И махам всички преводи от клиповете, оставям само И да пише на немски, ако има такава опция. Също така използвам само универсални учебници т.е. без преводи и обяснение на роден или друг език.
Duolingo не става, там трябва да се мине чрез друг език, но гледам много хора го използват за тренировка на повече езици.

# 578
  • Мнения: 4 250
С немския се изисква солидна основа с граматиката и след това филми, книги. Ако има някой, с който да говорите също е добре. Въпросът е  за какво ще се използва езика. Като гаст-арбайтер ли ще се говори или в някаква институция, където ще ви искат по-високо ниво. Бях стигнала до работно ниво преди години, но се забравя, ако не го използваш ежедневно. Въпреки това, мисля, че за 6 месеца мога да възстановя и даже надградя, но имам сериозна граматическа основа. В момента обаче работя главно на английски, а те двата езика леко се бъркат.

# 579
  • Мнения: 4 014
И аз искам да изградя сериозна граматическа основа. Затова и търся съвет за граматика с която да уча.

# 580
  • Мнения: 855
И аз искам да изградя сериозна граматическа основа. Затова и търся съвет за граматика с която да уча.
Аз съм с граматиката на Дуден, която се оказа, че в Германия е за ученици и е доста разбираема.

# 581
  • Мнения: 4 250
Без учител не знам как ще стане.За ниските нива може би трябва да видите какво учат в езиковите гимназии по време на подготвителната година.

# 582
  • Мнения: 1 715
Здравейте,

Наскоро намерих темата. Аз завърших Немската преди години. Там основният ни източник на граматика беше Жълтата граматика.

По това време ходех на уроци в Образователви технологии - като цена беше добре и имаха собствено разработен учебник. За годините смених 3ма учителя в Образователни според нивата ми и групите,които те поемаха, НО най-доволна бях от г-жа Светла Петкова ❤❤❤❤❤. Беше уникална и всъщност тя беше направила въпросния разбираем учебник. До ден днешен ми е най-ценният справочник при чуденка по немски. Не знам все още ли преподава, но тогава цените бяха доста добре на фона на цените за уроци при учители от Немската. Тя беше учител от 2ро СОУ.

Колкото до граматиката на немския език - не е малко, но е много структурирана и регламентирана. При учене търсете логиката и еквивалента в родния ви език - например не гледайте на падежите като падежи, защото ние нямаме такива, а ги гледайте като преки и непреки допълнения, защото тази роля в изречението изпълняват на български език. Вместо зазубряне опитайте с разбиране на самата логика (което по мое мнение става като си давате сметка в БГ език кое какво е).


Поздрави на всички и успех 🍀

# 583
  • Мнения: 4 014
Благодаря ти, Bonibon_!

Аз точно логиката търся и отказвам да зубря като папагал. Веднага ще потърся тази жълта граматика. Дано да успея да я намеря ❤️

# 584
  • Мнения: 1 715
Ще я намериш със сигурност. Тя обаче е предназначена за германци, т.е обясненията няма да са през нашия език.

Ето така изглежда:



Когато в българския език нещо е пряко допълнение, в немския се ползва Акузатив. (Отговаря на въпроса: кого?)
Когато е непряко допълнение - Датив. (На/с/от кого и тн).

Номинатив е за подлогът в изречението. Генитив показва "собственост".

Когато в едно изречение на немски винаги се подреждат Номинатив - Датив - Акузатив, това е хубаво да се помни, въпреки че на бг често ни идва да конструираме изречението като първо слагаме акузатив (пряко допълнение), пример:

Аз (подлог) давам (глагол) учебника (пряко доп) на ученика (непряко доп).

Ich (Nominativ) gebe (глагол) dem Schüler (Dativ) das Lehrbuch (Akusativ).

Общи условия

Активация на акаунт