Фотосъвет: Режими на фотоапарата

  • 3 043
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 840
Повечето фотоапарати разполагат с огромен брой режими на снимане, като започнете от „снимане на плаж“ до „снимане на домашен любимец“. Тук обаче ще поговорим за полуавтоматичните и ръчни режими, с които разполагат компактните апарати от по–висок клас и DSLR-ите, а именно P (Program), A (Aperture Priority), S (Shutter speed priority), M (Manual), както и кога да ги използвате.

1.   Program – в този режим фотоапаратът се държи по много сходен начин с напълно автоматичния, но може да се променят много параметри като: чувствителност (ISO), баланс на бялото, настройки за изображението (рязкост, наситеност на цвета, контраст и др.), снимане в серия или единични снимки, промяна на силата на светкавицата и др. В режим „P“ фотоапаратът сам избира бленда, скорост и чувствителност (ако е включена опцията auto ISO). При завъртане на контролния диск на апарата могат да се променят няколко предварително дефинирани съотношения на скорост/бленда, които ще постигнат правилно експонирано изображение (Program shift).


Този режим е много удобен, когато се налага да снимате момент, в който всичко се случва бързо и нямате никакво време да настройвате фотоапарата. Алгоритъмът на “P” следи на какво фокусно разстояние се снима и нагласява всички параметри така, че да не получите размазана снимка заради прекалено ниска скорост. Фотоапаратът слага минималната скорост по правилото „1/фокусно разстояние“, където, ако снимате с 28 mm обектив, алгоритъмът ще избере 1/30 от секундата време за експонация (като съответно ще бъдат настроени бленда, скорост и ISO), по същия начин, ако обективът е на 200 mm фокусно разстояние, избраната от апарата скорост ще бъде 1/200 от секундата и т.н. Това правило не е случайно и съществува от дълги години в професионалните среди. Презумпцията е, че ако снимате спрямо него, файловете от фотоапарата, разпечатани в размер 10х15 см, ще бъдат с приемлива острота.

2.   Aperture priority – в този режим вие задавате блендата на фотоапарата, а той си пресмята скоростта и чувствителността, за да е правилна експонацията. Това е изключително удобно, ако искате да имате определена дълбочина на рязкост в снимката (например при портрет може да искате фонът да е замъглен, а при макро – всичко да ви е на фокус), но не искате да мислите за всички параметри.



Както виждате в горния пример, зададена е блендата за всеки кадър, а фотоапаратът си е пресметнал автоматично каква скорост е нужна.

Ако светломерът на фотоапарата се излъже и снимките стават по–светли или по–тъмни, отколкото искате, може да въздействате на експонацията чрез настройките за компенсация в плюс или минус (с нея се променя скоростта).


Ако сложите настройката за автоматично регулиране на чувствителността (auto ISO), експонацията ще бъде определена както при Program режима, т.е. „1/фокусното разстояние“.

3.   Shutter speed priority – този режим е особено удобен при снимане на спорт или въобще всяко събитие, което изисква фиксирана скорост на затвора. Ако искате да замразите в кадър движението на кола, летяща птица или тичащо куче, може да фиксирате скоростта на затвора на примерно 1/1000 и да оставите фотоапарата да пресмята динамично (от кадър на кадър) вместо вас останалите параметри (бленда и ISO). Така вие може да се съсредоточите повече към композицията и кадрирането на снимката.  


Друг удобен случай, в който да снимате на режим “S” е, ако искате да размажете движението на водата при снимане на водопад. Тогава може да изберете ниска скорост (1/5, 1 секунда или повече), а останалите настройки ще бъдат поети от апарата.


4.   Manual – при този режим фотографът поема контрол над всичко (бленда, скорост, ISO). Подходящ е за всякакви условия, в които светлината не се променя и не искате светломерът на фотоапарата да се подведе. Използването на “M” помага, когато имате голям обем от снимки, заснети при непроменлива светлина и които трябва да бъдат обработени по един и същ начин (при снимане на панорами, пейзажи, портрети в студио и др.). Понякога работата на “M” режим се налага, когато снимате в светлина, която е извън обхвата на светломера на фотоапарата (например нощен пейзаж, звездно небе, снимане на слънцето със специализирани филтри и т.н.). Повечето от съвременните фотоапарати имат възможност да се включи auto ISO, дори в ръчния режим.



Фотоапаратът е като всеки инструмент. За да работите добре с него, се иска постоянство, четене и снимане. Трябва да знаете за какво служи всеки от режимите и кога да го използвате. Надявам се, с тази кратка статия да съм успял да събудя интерес във вас, да експериментирате и изучавате. Това неминуемо ще доведе до повишаване на фотографските ви умения и до получаване на по-качествени изображения.

Автор: Неделчо Кадиев

Последна редакция: вт, 11 ное 2014, 10:43 от Адри́

# 1
  • Мнения: 68
Хубава тема. По често използвам режим Р(program) като променям и баланса на бялото.

# 2
  • Мнения: 14
Хубава тема. По често използвам режим Р(program) като променям и баланса на бялото.

Здравейте,

Режим "P" е подходящ за много ситуации, особено с днешните фотоапарати, които имат много добре мерене на светлината и добро качество в по - тъмни условия. Всеки от режимите обаче си има своите предимства и ползи. Понякога ни е важна дълбочината на рязкост и затова използваме приоритет на бленда, понякога трябва да си изберем подходяща скорост на затвора за снимане и най - подходящият режим е приоритет на скоростта и т.н.

# 3
# 4
  • Мнения: 79
Определено има какво да науча от тази тема. 

# 5
  • София
  • Мнения: 4 349
Ще чета и ще се уча  ooooh! ooooh!

# 6
  • Мнения: 2 728
Интересна тема

# 7
  • София
  • Мнения: 12 229
Включвам се и аз в темата, защото много ми се иска да започна да снимам и на различни от автоматичните настройки, но засега при почти всеки мой опит, резултата е отчайващ.

# 8
  • Мнения: 14
Включвам се и аз в темата, защото много ми се иска да започна да снимам и на различни от автоматичните настройки, но засега при почти всеки мой опит, резултата е отчайващ.

Здравейте, Aila.

Не се притеснявайте да изпробвате различните режими. Опитът и знанията идват с много експериментиране. Докато не започнете да снимате на режим "М" (ако вашият фотоапарат разполага с такъв), трудно ще схванете взаимовръзката между скорост, бленда и ISO. Тази зависимост е фундаментална за фотографията и разбирайки я, ще ви позволи да постигате много по - лесно вашите идеи.

# 9
  • Мнения: 3 046
А няма ли възможност да направите някакъв курс за начинаещи?

# 10
  • Мнения: 14
А няма ли възможност да направите някакъв курс за начинаещи?

Здравейте,

Ние организираме курсове за начинаещи. Може да проверите датите на провеждане и програмата на нашата страница:

http://www.photopavilion.com/?page=photo-academy

Общи условия

Активация на акаунт