СУ или ТУ София

  • 2 878
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18
Можете ли да ми препоръчате кой от двата университета е по-добър- СУ "Кл.Охридски" или ТУ София, за специалност софтуерно инжинерство или компютърни техники и технологии? Синът ми учи в ТУЕС.В момента е 12 клас и след това ще кандидатства,но не зная ,кой от двата университета е по-добрия?

# 1
  • Мнения: 10
Аз лично съм с две ръце за СУ и ФМИ. На двете места се учи горе долу едно и също, но в СУ има по-актуални изборни дисциплини, които се изучават и няма заяждане от преподаватели или плащане за изпити.  Стига да има желание да се реализира в тази специалност, там може много да научи. Другото положително е, че няма заверки и не се налага после да ходи и да се моли за подписи.
Успех с кандидатстването!  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 18
Много благодаря! А знаете ли за софтуерно инженерство само оценката по математика ли се взема от всичките години или матурата по математика , плюс оценката от изпита по математика или влизат и всички оценки от дипломата ?

Последна редакция: ср, 04 фев 2015, 14:06 от keity 7

# 3
  • Мнения: 10
До колкото виждам се взима оценката по математика за средно образование и се добавя по избор оценка матура или оценка изпит, но има малка уловка- "Когато в дипломата за средно образование са вписани две оценки по математика, като една от тях е от държавен зрелостен изпит, а другата – от курса на обучение, за балообразуваща оценка се счита оценката от държавния зрелостен изпит. Не участват оценки от профилирана, задължителна професионална, задължителноизбираема или свободноизбираема подготовка."

Тук е описано по-подробно https://www.fmi.uni-sofia.bg/priem.
и
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovate … iya/prilozhenie_2

Надявам се информацията да ви е от полза. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 18
Много благодаря!

# 5
  • Мнения: 261
Имам впечатления от мои познати и съм с две ръце за СУ. За базата къде е по-добре може да поспорим, но пък откъм възможности за реализация след това, СУ е много по-добре.

# 6
  • Мнения: 18
Благодаря!

# 7
  • София
  • Мнения: 4 349
 Peace Peace И на мен ще ми е от полза

# 8
  • Мнения: 1 031
Моят син също е 12 клас и няма никакво колебание относно избора на университет. Твърдо е за СУ, само не е решил коя от трите специалности да избере - КН, СИ или И.

# 9
  • Мнения: 10
Не мисля, че има много голяма разлика в учебния план на КН, СИ и ИИ, само при чистата Информатика учат повече висша математика и разни други неща,които няма да са му от голяма полза в живота. Според мен СИ е най-добрата специалност, нищо че КН е с по-висок бал.

# 10
  • Мнения: 1 031
Според мен СИ е най-добрата специалност, нищо че КН е с по-висок бал.
Балът е относително нещо за качествата на специалността. При нас в ПМГ в ИТ влязоха деца с по-висок бал от И. Синът ми иска да се занимава с програмиране, това му е интересно и ще бъде добре да учи точно това.
Жалко, че лятото не успя да се възползва от офертата за стаж в софтуерна компания. Щяха да му се изяснят много практически неща - що е то програмист и неговата роля в колектива

# 11
  • Мнения: 10
Хубаво е, че се е насочил към нещо перспективно и има желание да се развива. Ще има много възможности в живота, така че няма защо да съжалява да въпросния стаж.
Колкото до какво е програмист- ами, това е едно доста широко понятие, но университета дава само основата, от там нататък сам си се насочваш. Програмиските колективи не винаги са приятни, може да имат и прекалено остарели практики. Аз лично съветвам просто по-често да се отварят обявите за работа,  за да се види, кое е най-актуално и се търси.
Стискам палци на децата и дано имат късмет! Simple Smile

# 12
  • Мнения: 1 525
Simple Smile
И мен ме интересува. Въпреки, че синът ми е 99% за СУ (за сега).

Общи условия

Активация на акаунт