"Ама много това бе!!!"

  • 2 184
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 648
   Онзи ден срещнахме познат татко с детето си, което е на година и 3 месеца. Ние си бяхме семейно на разходка. Разбъбрихме се и стана дума, че аз "още" кърмя Али и репликата беше "Ама много това бе", с възможно най- въпросителната и недоумяваща интонация Shocked С половин уста рече, че е най- добре е да се кърми, ама  newsm78 Неговото дете почти не е кърмено, понякога се чудя на такива реплики, провокирани от "киселото грозде" ли са или от митове, които още пречят на българските мами да дават най- доброто на бебето си- кърмата Heart Eyes
Налага ли ви се често да се обяснявате пред някой, докога аджеба ще си кърмите детето #Crazy Особено съм заобиколена от хора, които смятат, че годинката е крайния срок с кърменето да се приключи Naughty
Щастлива съм, че имам пълната подкрепа на съпруга си беба да си цоца на воля, да спинка с нас и разбира се вашата Hug
Как реагирате вие на подобни възклицателни?

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Как реагирам - с усмивка и смяна на темата обикновено Grinning Ако преценя, че има смисъл да се коментира и че няма да изпаднем в грозен спор - говоря; ако не - просто не се задълбочавам.

# 2
  • Мнения: 911
Само така, браво!!!!
Въобще не се впечатлявай от такива изказвания, а ги публикувай, да се посмеем на воля!!!

# 3
  • на Север
  • Мнения: 503
онзи ден една приятелка ме пита няма ли да отбивам вече Confused
а аз й казах, че ще кърмя поне докато тръгне на училище Laughing

# 4
  • Мнения: 1 107
За първи път подобен намек ми направи една приятелка, която ще ражда скоро и като я гледам не й се кърми много... Мисля да й засипя мейла със статии от Библиотеката  Twisted Evil, а иначе и отговорих, че още кърмя, защото съм добра майка  Mr. Green
Така де, поне с приятелите можем да бъдем малко по-директни без да рискуваме да се разсърдят и разфучат  Sunglasses

# 5
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
Как реагирате вие на подобни възклицателни?

ами, усмихвам се.... Grinning Grinning Grinning

# 6
  • Мнения: 1 930
Аз, като голям ентусиаст на тема " кърмене" заявих на една приятелка, че искам поне до годинка да го кърмя Рошко, тя онемя и репликата и беше" бе ти да не го правиш Георги Димитров"- чудя им се аз на такива жени  newsm78, ама верно ще разпращам и аз статиите от Библиотеката, да им затварям устите  Mr. Green

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
Ми как...вече не реагирам изобщо Confused

# 8
  • Мнения: 6 243
В събота ме питаха за последно - бащата на един набор на Ирина, който не е кърмен. Отговорих му "ДА". И той млъкна. Мисля, че не очакваше и остана като гръмнат.

А за информацията - давам само ако ме попитат.

# 9
  • Мнения: 3 447
Никак не им реагирам, подминавам ги с усмивка. Имам чувството, че на хората им става неудобно като разберат че кърмиш newsm78 Ама да са живи и здрави, като им е кеф да се шокират, нека се шокират. Аз пък смятам лятото публично да обкърмя българското Черноморие Mr. Green

# 10
  • Мнения: 1 014
Аз съм от щастливките, които са обкръжени с хора позитивно ностроени към кърменето и такива, които са достатъчно интелигенти и като им изтъкна разумните доводи относно кърменето (които всички знаем) се съгласяват с мен. Само свекърва ми, която също принципно е за каузата, когато бебо стана на годинка, реши че му е вече достатъчно. Наложи се и аз да възкликна "А, и кой казва, че е достатъчно?! СЗО препоръчва кърменето да продължи до 2 години!" (За нея е особено важно, когато изразя мнение, да го подкрепя с мнението на някой авторитет). Ето как си осигурявам домашното спокойствие. Относно познати по градинки и паркове - не коментирам решенията си относно отглеждането на децата си.

# 11
  • Мнения: 4 242
Преди ги шокирах с нещо от сорта "до 6г, докато се изгради напълно имунната сеистема!" и гледах реакции, беше забавно. Joy
Но вече ми омръзна и само се усмихвам! Grinning Или казвам докато искаме двете!
Ако пък ме питат "защо?" опитвам да обясня най-сбито.

# 12
  • София
  • Мнения: 830
Аз не се учудвам толкова като ме питат, защото вече ми е ясно колко са зле повечето хора и докторите, също  Wink Но случая от родилното, ме разби. Идват на визитация и питат как са гърдите и има ли мляко, че бебето слабеело, вече 200 гр. Аз почти само мълча и кимам, но упорито отказвам добавка, защото не ми се занимаваше с глпости, или по-точно с глупачки. На третата сутрин, тя ми казва: Оооо, ти няма да кърмиш, нито гърди имаш, а и бебето ти много слабее. Аз не се стърпях и казвам: Пърово си го откърмих до след годинката и това ще го кърмя. А тя ме поглежда и казва: Е то пък чак до годинка няма смисъл, това са глезотии от страна на бебетата. За какво му е тази кърма? newsm78
Е посмяхме се hahaha hahaha hahaha

# 13
  • Мнения: 1 111
Nadejdica, свържи се с мен!Мисля, че се познаваме.Живка БСУ-право, Ако съм сбъркала извинявай!

# 14
  • Мнения: 8 470
Ами как реагирам-Търси си детето или Не ми се дават пари за адаптирано Joy.

# 15
  • СОФИЯ
  • Мнения: 397
Ами не обръщам внимание , оставям ги да се чудят! Да не ви разправям колежките как се чудят ( нали ходя на работа и прилежно си колекционирам млякото!) - щяла съм Крали Марко да го правя  Joy Обаче на беба й е добре, на мен също, бабите не смеят да се обаждат и така всичко си зависи от мен!

# 16
  • София
  • Мнения: 2 901
Много ми харесва даже да обяснявам. Просто много ми е драго и лесно, когато наистина аз съм взела решението и знам точно защо го правя и това не се дължи на ничие влияние. Нито се старая да се харесам на роднини, нито на форумки, нито на който и да е!

Последно ме разби майка ми, която, милата, не ме беше виждала от няколко месеца и броила цяла нощ проплакванията на Биляна (и съответно - кърменията) и на сутринта ми вика "Ама защо не я отбиеш вече? До кога така? Ами тя не те оставя да спиш", а аз отговорих "Ами докато тя иска!", а тя отвърна с тъга "Ама то това нейното вече е глезотия, маме! Тя може така да си иска още дълго! Ти трябва да решиш!" Понеже ми е мама, й обясних, че не винаги е така - просто тия дни Биляна имаше запек и затова често се буди нощем, дори вчера й звъннах по телефона да я успокоя, че Биляна е спала цяла нощ, без да се събуди! Доволна беше!

# 17
  • Мнения: 3 760
Аз отсега обяснявам, че ще се кърмим дълго-докато бебка сама се отбие, но поне 1-2 години. Хората около мен са изненадани, но не неприятно. Гледам на всекиго вкратце да обясня защо трябва така. И насочвам към форума.

# 18
  • Мнения: 51
И аз вече не им обръщам внимание. "Не е полезно, вече е голям."  #Crazy  И това от майки, които са кърмили максимум 2 седмици (не защото нямат кърма, а защото не им се занимавало). Да си гледат работата. Изобщо не ме интересува какво мислят някои некомпетентни особи за кърменето. Аз съм решила да кърмя сина си възможно най-дълго време. Запасила съм се с лактогонни средства, защото се случва от време на време да попресъхна, но за сега се справям.
Така де, в крайна сметка който каквото иска да си мисли, но ние най-добре знаем какво най-хубаво за малките палавници  newsm19

# 19
  • Мнения: 310
Казвам 'да, още кърмя'. Обикновено следва въпроса 'а защо', на който отговарям 'а защо не'. Тъпото в тези ситуации е че трябва да се оправдавам едва ли не

# 20
  • София
  • Мнения: 2 901
 newsm78 Е, добре де, "докато бебето иска" и "поне 1-2 години" не са ли малко несъвместими като отговори. Какво правим, ако бебето не иска сле 7-мия месец?

# 21
  • Мнения: 3 447
Какво правим, ако бебето не иска сле 7-мия месец?
Е, ама ти ако кърмиш само до 7 месец, няма да те гледат с онзи #Crazyособен поглед Laughing

# 22
  • Мнения: 641
 "Ама много това бе!!!", "И с тия зъби!!!", "Докога!?!"... "Ами още поне две годинки, живот и здраве." и като ме погледнат ей с такива очички smile3556 вече ми става забавно.
 Не намирам за необходимо да се оправдавам за нищо Naughty, ако се получи смислен разговор обяснявам защо-какво, не ме бива в издигане на лзунги обаче.

# 23
  • Мнения: 648
newsm78 Е, добре де, "докато бебето иска" и "поне 1-2 години" не са ли малко несъвместими като отговори. Какво правим, ако бебето не иска сле 7-мия месец?
За едно активно кърмаче с любяща мама такива понятия няма Shocked
Въпросът е как да "отговаряме" подходящо на неориентирани въпроси, щото майка, която кърми повече от 3 месеца е много, ама много наясно що го прави!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Преди ги шокирах с нещо от сорта "до 6г, докато се изгради напълно имунната сеистема!" и гледах реакции, беше забавно. Joy
color]
Мери, това много ме накефи, ще го ползвам Hug, идята ми с темата е точно за такива отговори, с които да накараме питащия да си изпита "умното" чуство от въпроса Grinning

# 24
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Какво значи активно кърмаче с любяща мама и доколко това е гаранция за дългосрочно кърмене Rolling Eyes За добра предпоставка за дълго кърмене - така е, но не е и не може да бъде гаранция. Има куп кърмачета, и то точно много активните като натура, които около тази възраст загубват интерес към сученето заради купищата интересни неща около тях, а ако майката в този момент поради стечение на обстоятелствата се е върнала на работа и няма физическата възможност да прекарва много време в окуражаване интереса на детето към гърдата - какво правим тогава? Лепваме й етикет, че е нелюбяща и незаинтересована, а детето - че е неактивно кърмаче? Освен това има определен процент деца, които се отбиват сами някъде след 9-месечната си възраст, без това да е стачка и независимо от всички усилия от страна на майката (това го има като инфо в сайта на ЛЛЛ - а ако те не са кърмачески активисти, просто не знам кой). Кърменето е динамичен процес и в него детето е точно толкова водеща страна, колкото и майката. Така че реално никоя майка не може да каже колко време ще кърми - защото това зависи и от бебето, не само от нея и трябва да се съобразяваме и с него.

# 25
  • Мнения: 648
Какво значи активно кърмаче с любяща мама и доколко това е гаранция за дългосрочно кърмене Rolling Eyes Така че реално никоя майка не може да каже колко време ще кърми - защото това зависи и от бебето, не само от нея и трябва да се съобразяваме и с него.
Хедра, около мен е пълно с некърмещи мами, нито една не съм етикирала като "нелюбяща", в по- горния си постинг визирам нашата ситуация с беба, за нея аз съм най- любяща, за мен тя е активно кърмаче, тя се роди със устичка в поза за сучене, сънувах я, до като бях бременна как суче, преди да я заченем знаех, че ще суче, наистина незнам, докога ще е така, не съм поставила срокове, нито мога да предполагам, защото да си призная, малко съм чела в Библиотеката, не за друго, ами Али ме води през всички тези месеци......... и веднъж не ме е подвела, заедно минахме рагадите, ранното захранване, бибероните, всичко, за да разбере мама, че тя си иска млякото Heart Eyes
Да ми е жива и здрава, аз съм на линия- за кърменето!
Умишлено не съм писала, само съм чела тук, защото не се чуствам готова да давам съвети, пък и тази магия между мен и Али  е много интимно преживяване и само се моля тя да продължава, не да я разказвам Heart Eyes

Последна редакция: пн, 06 мар 2006, 17:22 от nadejdica

# 26
  • Мнения: 2 171
Аз наскоро за пръв път се сблъсках с подобна реплика и много се изненадах. Една позната ми предложи да ме черпи водка за рождения си ден. Аз й отговорих, че не пия алкохол понеже още кърмя, а отговора беше:"А стига бе, не е ли много голям?!" Аз реагирах още по-очудено от нея, защото на 5 мес. бебето ми е всичко друго, но не и голямо. Преди бях чувала, че има подобни реакции на разни хора, но не обръщах внимание, защото не се бях сблъсквала с тях. Още повече, че аз съм си поставила за цел да кърмя до около годинката и като чета вие колко повече стаж имате, започвам да се комплексирам че ще го отбия много рано.

# 27
  • Мнения: 2 821
Тези реплики са си за темата за най-абсурдната реплика, свързана с кърменето направо ooooh!
И на мен са ми реквали подобни нещица....аз все още се впрягам...но вече не намирам смисъл да обяснявам защо съм решила  да си кърмя докато тя се откаже и да обяснявам на приятелка/когато бебето ми беше на няма и 2 месеца/,че според мен е егоистично изказване..."няма да кърмя, щото да съм по-мобилна" Crossing Arms . Иначе около мен има кърмещи майки. И слава богу не считат, че кърменето е за" хора с по-ниски доходи" Sick, щото да не давали пари за адапте.
Считам, че решението една майка да си кърми детето е строго лично...така че се спасявам с тази реплика...."Всеки сам си решава как ще храни детето си"

# 28
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Чудесно е,че така преживяваш нещата - и ти пожелавам да продължавате още дълго Hug
Просто на мен написаното (За едно активно кърмаче с любяща мама такива понятия няма  Shocked) ми прозвуча твърде категорично - а в живота наистина се срещат всякакви ситуации и нещата са много индивидуални за всеки Grinning

# 29
  • Мнения: 3 447
"няма да кърмя, щото да съм по-мобилна" Crossing Arms
Ха, колко интересно - аз пък кърмя, за да съм по-мобилна Laughing Като се дигнем на дълга разходка с колата, не му мисля какво ще яде детето и колко буркана и шишета да взема - прибирам двете цици и съм готова Mr. Green

# 30
  • Мнения: 2 821
Ха, колко интересно - аз пък кърмя, за да съм по-мобилна Laughing Като се дигнем на дълга разходка с колата, не му мисля какво ще яде детето и колко буркана и шишета да взема - прибирам двете цици и съм готова Mr. Green

 newsm10

# 31
  • София
  • Мнения: 6 290
Понякога просто отговарям - да, още суче. Но, ако видя заинтересованост, обяснявам, например напоследък "обучавам" наши приятели-момчета по въпросите на дългото кърмене и късно захранване (и обещават като се оженят и имат дете един ден да пращат жените си при мен  Laughing).

# 32
  • Мнения: 1 737
Защото детето трябва да се храни предимно с мляко на тази възраст. Като ми кажат че има и други млека ги питам: С какво кравето мляко е по - подходящо за моя човек от човешкото?!

# 33
  • Мнения: 535
Хех, за съжаление и мен ме гледат странно, когато кажа, че още кърмя, и още по  #Crazy, когато споделям, че е общо взето САМО на кърма... тогава съвсем падат и ме питат-отде толкова много кърма, бе???? А иначе имаше изказвания по този повод, особено тези дни докато бях на лекции и изпити и като се оплаках, че бебчето ми не ще да яде адаптираното мляко, което му взех, а и аз не мога да се цедя така в университета, и ми предложиха да го отбивам за да се чувствам по- свободна, какво ми е то това да се кърми голямо дете, а и какво има в кърмата? Само някакви си имуноглобини...  Shocked Абе окориха се, като казах, че няма да отбивам, ама какво да им обяснявам, който иска да знае-казвам, който не иска- не му е работа...

# 34
  • София
  • Мнения: 6 290
... идята ми с темата е точно за такива отговори, с които да накараме питащия да си изпита "умното" чуство от въпроса Grinning
Виж тук Wink http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=12510

# 35
  • Мнения: 2 271
онзи ден една приятелка ме пита няма ли да отбивам вече Confused
а аз й казах, че ще кърмя поне докато тръгне на училище Laughing
И аз така казвам.Дори днес ме запитаха:"Ама верно ли го мислиш това?" #Crazy

# 36
  • София
  • Мнения: 11 768
Преид около месец се чух с позната,чиято внучка е с около седмица по-малка от дъщеря ми.Доколкото разбрах отдавна е отбита!И като разбра,че още кърмя ми каза,че съм майка героиня като кърмя почти до 8 месеца!След това ме попита до кога мился да кърмя,аз и отговорих може би до годинката!И репликата беше, че много се вживявам или нещо такова,а аз просто отговорих,че всяка майка си решава!

# 37
  • Мнения: 3 447
... идята ми с темата е точно за такива отговори, с които да накараме питащия да си изпита "умното" чуство от въпроса Grinning
Виж тук Wink http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=12510
Хахахахах, много ми харесха Laughing Аз лично смятам да ползвам това:
“Не трябва да приспиваш бебето с кърмене.”

“Много е малък да се приспива сам с четене.”
Mr. Green

# 38
  • София
  • Мнения: 6 290
И аз се сетих за още един отговор на въпроса: Кърмите ли се още?
"Естествено, според специалистите, млякото трябва да е основната храна на всяко бебе до годинката."

След месец и нещо като станем на годинка ще мисля друго. Mr. Green

# 39
  • Мнения: 3 447
И аз се сетих за още един отговор на въпроса: Кърмите ли се още?
"Естествено, според специалистите, млякото трябва да е основната храна на всяко бебе до годинката."

След месец и нещо като станем на годинка ще мисля друго. Mr. Green
След месец и нещо ще дойде лятото, а лятото не е добре да се отбива, защото върлуват стомашно-чревни инфекции и кърмата е най-добрата храна в такива случаи Wink

# 40
  • София
  • Мнения: 6 290
След месец и нещо ще дойде лятото, а лятото не е добре да се отбива, защото върлуват стомашно-чревни инфекции и кърмата е най-добрата храна в такива случаи Wink
bowuu

# 41
  • Мнения: 120
А пък града ,в който аз живея, жена на моето интелектуално равнище и визия Mr. Green не е кърмила толкова дълго детето си, та камо ли да го захрани на 6 месеца /говоря за последните няколко години/. Би било лудост просто за средно статистическата майчица, приела за гуру педиатъра си, на който първата му дума са АМ и сокове newsm09. Никой не се сеща да ме пита за това нещо-кърмя ли не кърмя ли. Аз обаче си се хваля smile3534, че ОЩЕ кърмя и така си спечелих неодобрителното отношение на половината си познати. А който все пак се интересува му отговарям, според човека, или до първи клас или докато бебчо сам се отбие. #CrazyОбикновено са толкова сащисани, че не се сещат какво да кажат. Аз за тях съм просто една откачена маниачка на тема кърмене и късно захранване #Silly А пък на мене пука ми, че ми дреме smile3533
Първоначално се опитвах да агитирам майки /бъдещи и настоящи/ да кърмят и захранват късно, но никой не се престраши,а аз разбрах значението на оная поговорка "Като ти пея Пенке ле, кой ли ми те слуша" Rage Тъй че спрях. Но най ме е яд, че загубих каузата за бебето на брат ми Cry.Родено е на 10 февруари, а от днес е окончателно отбит. Confused Просто хората предпочитат да си карат по инерцията, завещана от майките и бабите им, и вида на по-дълго кърмено дете ги възмущава. Защо ли? newsm78 И те не знаят в действителност. smile3512

# 42
  • Мнения: 266
Мен ме мислят едва ли не за луда,че бебка вече почна 8-ми месец и е на кьрма+каша.Всеки ден влизам в спорове с майките с който се срещам.Около мен мяма нито една кьрмеща маика Mr. Green          Единственно подкрепа имам от вас и мьжа ми-той е много горд с това,че продьлжавам да я кьрмя.Свекито всеки пьт като се видим ми обяснява ,че дьржа бебка само на едно ,,голо мляко,, и как до тях сьседчето яде вече вафли и солети,а е по-малко.Според повечето хора около мен аз не си гледам добре бебчето Twisted Evil-бебето трябвало да яде вече всичко,а аз сьм го лишавала SickА като чуят ,че мисля да продьлжа да кьрмя докато бебка иска направо  #Crazy

# 43
  • Haskovo
  • Мнения: 150
И мен ме питат-"До кога ?До първи клас ли?Не те ли хапе? и т.н. ,дразня се на моменти ,но всеки си има право на становище ,така че нека си питат,ние си се кърмим и това е  Wink

# 44
  • Мнения: 2 274
Отивам аз във фризьорския салон под нас и сега трябва да си говорим нещо:
Фр.:-На колко стана бебето?
Аз:- На 10 месеца
Фр.:- Кърмиш ли го още?
Аз:- Да.
Жената погледна първо в огледалото, после мен:"Стига бе?"(или нещо от сорта).
Хем пита, хем не е готова за отговора!
И аз споменах май нещо за първи клас! Joy

# 45
  • Мнения: 4 242
А като ви питат "А стига ма, от де извади толкоз кърма?" newsm78  какво отговаряте? Щото все по често го чувам този въпрос и само казвам "амиии..." Дайте идеи за шокирщ или смешен отговор, че ми омръзна да обяснявам! Joy

# 46
  • на Север
  • Мнения: 503
"А стига ма, от де извади толкоз кърма?" newsm78 какво отговаряте?

Ми от мозъка бе, откъде иначе толкова кърма Mr. Green
нали една мама беше казала, бебето й докато сучело, все едно й изсмуквало мозъка

# 47
  • Мнения: 3 447
А като ви питат "А стига ма, от де извади толкоз кърма?" newsm78  какво отговаряте? Щото все по често го чувам този въпрос и само казвам "амиии..." Дайте идеи за шокирщ или смешен отговор, че ми омръзна да обяснявам! Joy
Ами ПОКАЖИ им, бе, като им е толкова интересно Mr. Green Вадиш цицата директно и казваш "Оттук" Blush

# 48
  • Мнения: 790
Аз гледам много да не обяснявам, ако не се налага.  Но имам две приятелки, на които първата работа като се видим или чуем е да ме питат дали още кърмя. Като че ли са направили залагания  Laughing

# 49
  • София
  • Мнения: 6 290
А като ви питат "А стига ма, от де извади толкоз кърма?" newsm78  какво отговаряте? Щото все по често го чувам този въпрос и само казвам "амиии..." Дайте идеи за шокирщ или смешен отговор, че ми омръзна да обяснявам! Joy
Ами ПОКАЖИ им, бе, като им е толкова интересно Mr. Green Вадиш цицата директно и казваш "Оттук" Blush
Joy Joy Joy hahaha

# 50
  • София
  • Мнения: 2 901
А като ви питат "А стига ма, от де извади толкоз кърма?" newsm78  какво отговаряте?

Спонтанно ми идва следния отговор "Ами, отвътре ми идва!"

# 51
  • Мнения: 4 242
А като ви питат "А стига ма, от де извади толкоз кърма?" newsm78  какво отговаряте?

Спонтанно ми идва следния отговор "Ами, отвътре ми идва!"

hahaha Това е супер, мерси! Joy Joy Joy

# 52
  • Мнения: 631
абе да си признаем като кажем че кърмим ..... при все че аз кърмя едва четири месеца и ме гледат като че ли съм нефтен кладенец .....
все едно нещо не съм добре
а като разберат че и вода не пие са готови на кръст да ме разпънат
затова не се обяснявам на този онзи
всеки да си гледа детето както намери за добре
който иска с пюренце
който иска с жълтъче

# 53
  • Мнения: 6 472
Абе само мен ли никой не ме гледа страно като кажа че кърмя newsm78 Аз  още от самото начало казвам само ако ме попитат. Сблъсках се с разни коментари от сорта на "кърмата след 6-тия месец не е хранителна" и "ееее браво, ама ти и с първото ли имаше толкова много кърма", но много рядко си правя труда да отговарям нещо, защото подобни реплики автоматично попадат в графата глупост поради незнание.
А що се отнася до коментари от разни татковци - ами те просто повечето не са наясно със ситуацията около гледане на бебе. Като се роди Мартина и един образ изтърси, че се била родила дребничка  (3,600) и трябвало да внимаваме докато навакса Joy Съседа на два пъти и предлага зрънчо и остана много изненадан, че не и давам, щото те на тяхното давали. Тяхното е на година и половина де, ама за човека няма голямо значение Grinning

Общи условия

Активация на акаунт