БЪРЗИ КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 50 660
  • 741
  •   1
Отговори
# 30
# 31
  • Мнения: X
Пепчо ,а коя ползваш ?
  Сравнявала съм двете на Пени и Лидл са с еднакав състав.
 Готварска сметана в местните вериги или магазинчета е растителна в повечето случай.
   Течна в бутилки като едно време не съм срещала ,може да има в някой млекарници или нещо подобно ,ако има в големите градове.
 Нашият е малък . Сердика фалира преди доста години / като дойдох в града преди 18-19г имаше страхотно краве масло на кг  /по нищо не отстъпваше на немското ,като мога да твърдя ,че и в него може да има или консервант или нещо за удължаване срока му за годност  - онова масло си беше без консерванти и бързо се разваляше./
  Аз пък си харесвам Лидлската сметана и я предпочитам пред сладкарската от растителни мазнини  или този крем Оле ,който масове се използва за кремове и ми е много гаден на вкус. Явно е до вкус - аз съм свикнала на този на домашен млечен крем или млечномаслен.
  Преди години правех торти само с тази раст. сметана / то друга не се намираше - Хопла -обикновено / и в един момент така ми се потърси вкуса й ,че сега само като видя опаковката и ми прилошава.
   Нямам магазин в близост в който има сметана Президент ,но си мисля ,че състава й няма да е различен от този на лидлската .
 

Сметана Президент -пак е UHT . И явно пак си има някакво Е за стабилизатор.

# 32
  • Мнения: X
Ами точно "В млечната промишленост той се използва за сгъстяване и желиране на мляко и млечни напитки, топло- и студеноприготвяни пудинги, кремове, кондензирано мляко, за подобряване на консистенцията и повишаване на добива при меки и твърди сирена. "
Кремовете на прах ,които масово се ползват в сладкарството ,че и в доста рецепти по блоговете .
 Торти и сметана не консумирам всеки ден ,и няма как да натрупам толкова вредни количества.
 Прословутата сгущенка масово я правят с кондензирано мляко ,което пък не е точно 100% краве мляко.
  За Кауфландската марка ,не знам .(
  Но в Дъч лейди има растителни мазнини и какви ли не добавки.
 Като се бях запалила по руски рецепти миналата година изгледах куп клипове и попаднах на предаване по руската тв
 Бяха направени лабораторни изследвания състава на някой традиционни храни като сгущенката  и джем -а и се оказа ,че съдържат куп вредни съставки вкл и раст мазнини за първото и стабилизатори .
   Аз не отричам факта ,че сметаната не е 100% качествена ,но е добре да се направи цялостен поглед и да сме обективни.
  Коя течна сметана от животински произход е качествената някой ако знае да сподели ? И ако не харесва или не ползва тази да ми препоръча по -добрата.
Благодаря .
  / Това е просто мнение и не съм имала за цел да обидя някой /.

# 33
  • Мнения: 9 157
лидълската и президент, според зависи  Laughing  мен не ме притеснява химията, когато е в дребни количества и не се прекалява.  Лидълската стои на рафт, без хладилник, Президент винаги е в хладилници  Peace

# 34
  • Мнения: X
То и Дъч Лейди го сварвам в хладилни витрини /а е консерва /  Joy
  Би ли погледнала опаковката на Президент при удобен случай? Интересно ми е какво е описано.
  Търсих в Гугъл  и не открих състав .

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Цитат
на лидълската пише UNT (или нещо си такова, което я прави растителна)
Всъщност е UHT, което не я прави растителна или никаква. UHT е метод на обработка, което значи обработено при ултра висока температура за кратко време (вид стерилизиране на продукта), което да го обезарази и да запази качествта му (предотвратяване на развала) в херметически затворена опаковка за дълго време. Така обработените продукти не се нуждаят от хладилно съхранение, също както и консервите. Обикновено са в кутии тетрапак.
Повече http://en.wikipedia.org/wiki/Ultra-high-temperature_processing
Относно Е 407 аз лично бих предпочела в сметаната за разбиване, която ползвам да има емулгираща съставка, защото така е по-лесно да се разпределят мазнините и да се избегне избиване на маслото при биене на сметаната.

# 36
  • Мнения: 9 157
Цитат
на лидълската пише UNT (или нещо си такова, което я прави растителна)
Всъщност е UHT, което не я прави растителна или никаква. UHT е метод на обработка, което значи обработено при ултра висока температура за кратко време (вид стерилизиране на продукта), което да го обезарази и да запази качествта му (предотвратяване на развала) в херметически затворена опаковка за дълго време. Така обработените продукти не се нуждаят от хладилно съхранение, също както и консервите. Обикновено са в кутии тетрапак.


благодаря   bouquet тъкмо това четох до сега защо едните са в хладилник, другите не. Ще знам и ще си ползвам лидълската спокойно.

# 37
  • София
  • Мнения: 10 825
То и Дъч Лейди го сварвам в хладилни витрини /а е консерва /  Joy
  Би ли погледнала опаковката на Президент при удобен случай? Интересно ми е какво е описано.
  Търсих в Гугъл  и не открих състав .
Малко по-горе съм дала линк в който има снимки на президентската сметана и се вижда състава ѝ.
Ето пак http://www.agreetao.com/taobao/view/id/20509659744
Превеждам го на български: сметана от краве мляко (млечни продукти, 35,1% млечна мазнина), млечен протеин (млечни продукти), сгъстител (Е407  0,2 г/л)

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Оказва се, че Президент, също е с Е407. Вече писах, защо се добавя, според мен не е вредно, понеже е продукт от червени водорасли (растителен), а не е химикал или консервант. Аз обаче съм човек, който доста спокойно приема Е - съставките, защото доста съм работила с различни такива и си имам мои виждания, за кои мога да правя компромиси и за кои не.

# 39
  • Мнения: X
Пухито ,ако си чела поста ми точно това написах ,че ултрапастьоризацията не прави сметаната растителна  .
   Явно са много дълги съжденията и никой не ги чете . Не исках да го пиша или цитирам на такова ниво .
  Та  Пепчо се успокои от твоите съждения /а от моите с нищо не противоречащи и аналогични твърдо беше решила да не я ползва  Grinning /
   И съм абсолютно сигурна ,че Президент има също тези стабилизатори .
   Ами състава й е същият като на Пилос -но аз не си спомням това Е407 /май е описано с другото му наименование / .
  С 5,1% е по-маслена от Пилос . Съдържа същият емгулатор или каквото е там.
 И това прави ли я по .полезна от лидлската .
   В супермаркетите в хладилник са и сметаните UHT / СБА например /
  Същото написах пухи по-горе но в статията от линка  на Пепи пише,че е вредно.
   Просто и накратко исках да кажа ,че за да се поставят крайни оценки и да се отрича нещо трябва да се погледне обективно и пространно на въпроса и да си добре информиран.
     Преди да заклеймиш нещо трябва да се обосновеш.
  Аз си ползвам Пилос и е удачна за мен . Който я намира за вредна да си купува друга.
 


  

# 40
  • Мнения: 4 569
Реших да направя този домашен хляб http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297129.msg7591414#msg7591414 Малко с недоверие походих  Blush - как така ще втасва в хладилник?  Shocked пък и ще се пече в тенджера  Shocked  . Всичко вървеше добре - втаса двойно докато тенджерата стоя на печката с включена фурна за 20 мин, в хладилника се надигна почти догоре на тенджерата, изпече се добре, не остана суров. Не можах да го извадя.  Crossing Arms Sad Ударих тенжерата силно по дъното и горната половина на хляба падна, останалата част я изтъргах с лъжица. Имаше хубава долна кора, просто беше залепнала за дъното на тенджерата.
Къде сбърках? Намазах тенджерата с масло преди да сложа тестото. Маслото беше с 82% масленост, светлосиня опаковка. То ли е грешката?


Тези понички http://pep-4o.blogspot.com/2009/12/500_09.html правени с лъжица колко трябва да са големи? На мен ми станаха колкото кубче от мая и безформени. Изядоха се, но как все пак трябва да изглеждат?


И от мен едно голямо благодаря на пепчо и на лабрекс за лесните рецепти и подробните им обяснения. Вие сте ми вдъхновението за подвизи в кухнята.  Blush

# 41
  • Мнения: 9 157
о да, успокоихте е  ипак ще ползвам  Grinning . Имах едно наум, но първо знаех, че е млечна, после някой писа растителна, като четох това Е..   Президент е с по-плътен вкус (е, 5% масленост отгоре не са за пренебрегване) и като разбия от нея си е по "гладка" винаги бих предпочела, но и цената не е за пренебрегване.  Ама и друго е вярно, че от пролетта торта не съм правила  Mr. Green и то за РД на щерката нямаше как да не е Президент.
yulmana,  използвам тук да отговоря с онова, което ми писа, съм съгласна  Peace и не спазвам никакви правила на 100%. Всяко си има изключения, пък аз се водя от вкуса на домашните, не от някакви си правила. Все пак в къщи давам манджата, не в заведение, че да се притеснявам.

Пухито, ако не те затрудняваме много, пиши за кои Е та правиш компромиси.  и аз правя с някои, но ще е полезно да кажеш  наименованията  Peace

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Накратко правя компромиси за емулгатори.
По-неприятни са ми фосфатите (използват се за водозадържане в месни продукти) Е 450 -Е452.
Консерванти нитрити и нитрти (Е250и Е252) приемам в месни продукти, но не приемам консерванти в растителни продукти, които са консервирани, замрацзени или сушени. Всички добре знаем, че обработката е достатъчна, за да ги предпази от развала, защото всички у дома правят консерви от плодове и зелетчуци, а сушенето пъке  още по-древен метод за съхранение. Яд ме е дори, когато сушените плодове са подсладени, да не говорим, че сушените боровинки и често са мазни от някаква гадост, не и помня името.
Много съм и против оцветителите, защото за мен повечето продукти си имат достатъчно добър цвят и не би трябвало, ако съдържат естествена съставка да се нуждаят от допълнително оцветяване. Приемам оцветяването с цвекло на плодовите млека.
Иначе имам подробни таблици за всички Е номера и имената им, както и употребата им, тъй като, къкто казах ми се е налагало да се занимавам активно с тях 4 години. Правила съм етикети с по 12-13 Е-та и едно Е 407 не може да ме смути. Името му е карагенан. Карагенан, гума локус бийн, гума ксантан са много по-малко смущаващи според мен от желатина, който е от животински произход, но и той не ме дразни предвид обработките с които се получава, които гарантират обезаразяването му.

# 43
  • Мнения: 3 020
Благодаря на всички за кутиите. Определено ще взема.   bouquet
Тортата е почти изядена, нищо, че се посви крема.

И аз мисля, че Медовик и Френска селска са едно и също, само че моята е по-различна от рецептата на Юлмана. Всъщност кремът е различен. Иначе, не съм пробвала с животинска сметана. Но следващия път ще потърся такава и ще опитам с нея.

тинки, правиш блатовете и после замразяваш, така ли? Изпечени или не? Разбрах, че продават и готови, но дали са същите или по-добре да си ги правя? Моите стават хубави, но си трябва време... а колко струват готовите?

# 44
  • Мнения: 22 867
.......Не можах да го извадя.  Crossing Arms Sad Ударих тенжерата силно по дъното и горната половина на хляба падна, останалата част я изтъргах с лъжица. Имаше хубава долна кора, просто беше залепнала за дъното на тенджерата.
Къде сбърках? Намазах тенджерата с масло преди да сложа тестото. Маслото беше с 82% масленост, светлосиня опаковка. То ли е грешката?

Естел Бързоход, може да от тенджерата (не знам каква си използвала, само допускам), може, като мажеш с масло, да пропуснеш някакво местенце, поне на мен ми се е случвало, когато мажа не с разтопено масло, после точно там ми е залепнало, за сладкиши става въпрос. Маслото не е причина, и с олио съм мазала. Иначе хляба съм пекла само в алуминиевата долна част на старите ел.тенджери, в нея не ми е залепвал, но в емайлираната тава и една алпака от старите тежките, редовно ми залепваха нещата, затова и не ги ползвам, така си седят. Peace

Френската селска си е медовик, дори бях попаднала на същата рецепта в руски източник, запазих линк (ама не записах къде съм го запазила Embarassed), та не мога да го дам. И аз съм правила други руски медовици, но тестото на " френската" като че ли най-много ми допада, харесвам го и за работа, и на вкус. Peace

Общи условия

Активация на акаунт