Откраднат телефон в училище – полицейско разследване?

  • 8 186
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
И да го е загубила, пак е същото.

Не е същото. Никой няма да разследва нищо за загубен телефон. Ако каже, че е откраднат би трябвало да го намерят след няколко месеца по IMEI. Ако искат де, и ако телефонът се ползва в България. Ако не се ползва в България било невъзможно да се открие, никакви единни системи нямало по този въпрос. Аз имам случай на един намерен и на един ненамерен телефон. Първият ми го върнаха след седем месеца, дознателят ми каза, че толкова време е отнело всичките мобилни оператори да върнат отговор къде е "избил" съответният IMEI. Оттам нататък е лесно, викат собственика на номера в полицията и го питат къде е телефонът. Вторият път обаче нищо не ми върнаха, без никакво обяснение. Нямало данни и толкоз. 

# 16
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Почти винаги ги намират. Стига този, който го е откраднал да не преинсталира нещо си там, по което го проследяват. Просто се отива в районносто, пише се жалба и се прилагат документите на телефона и обикновено се обаждат до няколко месеца. На мен даже ми бяха изпратили протокол, че спират издирването, а месец след това ми се обадиха, че го намерили Shocked Simple Smile.
И да - важно е да се опише, че е откраднат, не изгубен!

# 17
  • Мнения: 4 418
В полицията ще ти кажат, каква е процедурата.

Не вярвам за един телефон, да почнат с полиграф. Следващ път - пазаете си телефона повече.

# 18
  • Мнения: 51
Аз получих писмо от прокуратурата, че няма да има разследване поради малка стойност на телефона. Писах, че е 200 лв., а го взех на изплащане и го ползвах едва 5 месеца. Ми аз, ако имам пари за скъп телефон щях ли да се разправям с полиции, милиции....

# 19
  • Мнения: 25 913
Ми аз, ако имам пари за скъп телефон щях ли да се разправям с полиции, милиции....
ДА.Какво като имаш пари, дай да ти крадат телефона.Пак полиции милиции,като живеем в третия свят. Crossing Arms

# 20
  • Мнения: 51
Ми аз, ако имам пари за скъп телефон щях ли да се разправям с полиции, милиции....
ДА.Какво като имаш пари, дай да ти крадат телефона.Пак полиции милиции,като живеем в третия свят. Crossing Arms
Ако телефонът е над определена стойност/не помня колко ми казаха/ има разследване, ако е под тази стойност-няма разследване.

# 21
  • Berlin
  • Мнения: 11 346
Същото е, защото ми казаха процедурата пак, когато предпоследно си загубих телефона - жалба, имеи, доказателство, че е мой. Само че той ми е носен от САЩ и нямах последното, та не писах, за щастие ми го върнаха тогава.

# 22
  • София
  • Мнения: 39 145
Стойността трябва да е по-висока от МРЗ.

# 23
  • в Низината
  • Мнения: 705
Подай жалба в полицията, която е в района на училището ти. В жалбата трябва да опишеш подробно събитията и ако имаш някакви подозрения към някого, подкрепени, да кажем от факти или свидетели, също. На базата на написаното от теб, ще се задвижи процедура, ще проверят данните в жалбата ти, ако има посочени лица в нея, ще бъдат разпитани, както и ти самата. Телефонът ще го проследят и намерят, но всичко това се случва много бавно.

# 24
  • Мнения: X
Стойността трябва да е по-висока от МРЗ.

Какво значи трябва? Кражбата не е кражба ако е откраднатото е на по-ниска стойност, не се започва изобщо дознание или какво?

Ето присъда заради откраднати керемиди на стойност 126 лева.
http://www.court.sliven.net/uploads/0070d811/414c1911.htm

Ето мотиви към присъда за кражба на велосипед на стойност 110 лева.
http://www.montana-rs.org/myapps/sas/ACTS/3070f508/48412609.htm

В горните случаи присъдите са пробация, но са присъди и за да се стигне до тях е имало дознание. Несериозно е да се твърди, че кражба на вещи на стойност под МРЗ е без последствия. Най-малкото е че може да е извършено при условия на повторност, което няма как да се знае от полицаите още при подаване на жалба от пострадалия. С което не казвам, че подобни оправдания не се чуват в РПУ-тата на МВР. Не им се занимава просто, не че не трябва да се занимават. Ето един, който се е сдобил с ефективна присъда за кражба на кебапчета, айран и шарена сол.
http://legalworld.bg/37236.kradec-na-kiufteta-ajrian-i-sharena-s … -za-3-meseca.html

# 25
  • Мнения: 25 913
М да.Значи, ако е под стойноста на една заплата може да се краде, не е проблем.
Много логично. Mr. Green

# 26
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
НАКАЗАТЕЛЕН КОДЕКС, раздел III ПРИСВОЯВАНИЯ:
"Чл. 207. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., попр., бр. 31 от 1982 г., изм., бр. 10 от 1993 г.) (1) Който намери чужда движима вещ и в продължение на една седмица не съобщи за нея на собственика, на властта или на този, който я е загубил, се наказва с глоба от сто до триста лева.
(2) Същото наказание се налага и на този, който противозаконно присвои чужда вещ, която е попаднала у него случайно или по погрешка."

Това е за всеки, който си мисли, че като си намери чужда вещ и хоп, станал е веднага неин собственик.
И на моя мъж му забърсаха телефона и сега надеждата е в полицията. Имате ли идея колко време мобилните оператори проверяват дали въпросното IMEI ще им се появи в системата? В какъв срок се издирва телефон?

Последна редакция: нд, 21 дек 2014, 18:42 от Lioness

# 27
  • Мнения: X
Имате ли идея колко време мобилните оператори проверяват даби въпросното IMEI ще им се появи в системата? В какъв срок се издирва телефон?

Аз по-назад писах, че ми върнаха единия телефон след 7 месеца. Дали това време е било нужно на мобилните оператори или на дознателя за да си премества папката, не знам.

# 28
  • Мнения: 460
Два пъти крадоха телефони на сина ми, полицията не откри нито единия.  Laughing
Първият път си беше жив грабеж, млад мъж заплашил  детето и негово приятелче с нож и им взел телефоните. Това беше отдавна, децата бяха в 4-ти клас, много се бяха уплашили. Пратиха ни известие, че прекратяват разследването, а след години извикаха сина ми, вече деветокласник на разпознаване... Mr. Green Казах на следователя, че са луди, минали са 5 години, как синът ми ще разпознае крадеца след толкова време, но все пак отидохме. Бяха изтипосали  3-ма души в двора на районното, пред един прозорец, а синът ми вътре в сградата на районното, в един коридор от другата страна на прозореца. Този прозорец - облепен с вестник, с изрязана дупка  на вестника, през която синът ми наднича и извършва разпознаването... hahaha  Излишно е да казвам, че не си спомняше вече как е изглеждал грабителят. Mr. Green
Вторият път - преди две години, от съблекалнята в Царско село, докато тренираше футбол. Задигнаха  не само неговия телефон, а всички телефони на всички деца от уж заключената съблекалня.  Телефонът отново не бе намерен, а този път беше уж лесно проследим, щото бил еди-какъв си. Sick

# 29
  • Мнения: 5
възможно ли е да инсталират нещо и да махнат този имеи и да не могат да ми го проследят...

Общи условия

Активация на акаунт