Започвам работа като учител

  • 22 268
  • 81
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 581
Добре си се справила! Не се притеснявай, всяко начало е трудно. За съжаление не мога да ти отговоря на въпросите, защото при мен стажът беше преди повече от десет години и съм забравила всичко свързано с бумащината. Иначе и аз предполагах, че ще те разпитват за личния ти живот с подробности, но това не бива да те стресира или притеснява. Можеш категорично, но не грубо, да им кажеш, че тези неща не ги засягат, или да им отговориш накратко, без подробности. В никакъв случай не позволявай да скъсят дiстанцията между тебе и тях, трябва да имат респект! Нали знаеш, както ги научиш в началото, така ще е и за в бъдеще. А за дневника и материалната книга, не получи ли някакво съдействие от другите колеги? Те как те приеха? Успех ти желая и много кураж, няма да се даваш! Wink

Последна редакция: пн, 12 яну 2015, 22:56 от Vergia

# 46
  • София
  • Мнения: 11 709
plodovo_mlqko,  newsm10 Успех! Няма да се даваш, всичко е поправимо, няма страшно! Съжалявам, че не мога да ти дам съвет.

# 47
  • Мнения: 103
За отсъствията ми обясни една колежка къде и как се пишат и зачеркват, както някои от вас ми споменаха вчера. За материалната книга заместващият учител, който е бил след ваканцията ми каза да се разровя назад и да погледна, не спомена какви теми е преподал. Той не е попълвал материалната книга и май не се е водил по някакъв строг план. Колегата, които им е бил класен и им е преподавал се е пенсионирал и е бил до 22 декември. Мисля, че няма да имам проблем с уроците. Но тези дребничките неща с класно, входящо ниво, кои оценки са с червен химикал ( срочнитде и годишните ) са ми неясни. За изпитванията също, някои от тях имат много двойки и навярно скоро трябва да ги изпитам, за да не останат с лоша оценка за срока. За щастие директорът е много мил и готин и ще ми помага. Simple Smile

# 48
  • София
  • Мнения: 5 656
plodovo_mlqko, няма нищо фатално, ще се справиш, най-малкото директорът не може да си позволи да те остави да трупаш грешки, а и щом казваш, че е готин, значи можеш да разчиташ на него.
Много ми напомняш за моите лични трепети като млад учител в едно малко селце, ама толкова млад, че 8 клас почти ми бяха връстници (поповтаряли по някой и друг клас  Mr. Green ). Дългичко е, затова скрито:
Скрит текст:
Преподавах математика на всички класове от 4 до 8 включително. Шок, ужас и неизвестност, за капак - класна на 8 клас, тия, наборчетата  Mr. Green добре, че бяха малко на брой, момичетата се изпоженили, циганчетата зарязали даскалото, момчетата ме сваляха, дали имаше 7-8 души, там някъде. Та преди да вляза първия ден, ме привиква директорът и ме предупреждава - Тук, в 6 клас, има един вагабонтин, да се пазиш от него - повтаря годината, качва се на главата на всички, налита на бой, удрял е колеги неведнъж, сериозна работа. Бряхшмусънезнай! Влизам - вагабонтинът на първия чин по средата, ама все назад обърнат - говори, хили се, крещи, дърпа тетрадките на другите ученици, хвърля химикали, става, сяда, живо чудо. Изтърпях го аз до края на часа, би звънецът, казвам - всички навън в междучасие, Георги при мен! Идва той, застава ми с ръцете на кръста и млящи грозно дъвка. Предизвиква ме, демек. Казвам му - слушай сега: предлагам ти сделка. Ако мълчиш в моите часове и се държиш прилично, аз ти обещавам да имаш по математика четворка за годината, без да те изпитвам. - Зяпна насреща ми и нищо не каза, изчезна да смила предложението. На следващия ден - тишина в часа. Препитвам, преподавам - мир и спокойствие. Децата се чудят какво става, Георги мирува! Опитаха се да го закачат, а той им се озъби - изчезвай бе, ще ми развалиш договорката! - Пълен шаш! Минаха така няколко дни. Той мълчи и кротува, аз не го закачам, не го изпитвам, все едно го няма. Един ден вири ръка, ще ми извади очите - викам: до тоалетната ли, бягай! А той - не, задачата на дъската да реша! О, казвам, заповядай! - Излезе, реши задачата без грешка и си седна. Браво, казвам, отличен, дай си бележника. Класът полудя от кеф  Grinning А горкият Георги нямаше да бъде по-изненадан, ако бях извадила 11 лв нацяло. Зачерви се целият, усмивката му се събираше зад ушите, нямаше по-щастлив от него. На другият ден директорът ме вика в кабинета си - официално и насаме - Георги от 6 клас има отлична оценка по математика? - Казвам: да, изпитах го, нямаше грешки. Директорът продължава да ме гледа недоверчиво - да не си се объркала нещо? - Заповядайте в следващия ми час в 6 клас - му се опервам. Идва той (открит урок - беше често явление), децата отговарят като пушки, Георги мята ръка през цялото време, изкарвам го на дъската, решава всичко, браво на момчето. След часа пак ме вика - не можел да повярва, че няма нищо нагласено, но явно калпазанинът наистина е взел да вдява от математика. Ами как няма да вдява, като седи и мълчи, все нещо е влязло в главата му, пък успехът и похвалата правят чудеса.

Определяй ясни и прости правила. Определяй права и задължения. Който шуми - почиства дъската/полива цветята/подрежда стаята след учебно време. Който пречи на съучениците си - получава двойно домашно. Ако са се държали прилично - ще получат топка за голямото междучасие. За по-дълготрайно добро поведение и за някакъв празник - ще им се организира забавно състезание на двора - водни балони, топчета в лъжици, дърпане на въже и прочие - с дребни наградки, разбира се. Или половин час музика и танци с маски в стаята. Който закъснява за час - пише 20-30-50 пъти "Ще влизам навреме в час" след часовете. Децата обичат да са добри и хвалени - дори и лошите  Wink

Последна редакция: пн, 12 яну 2015, 23:49 от Атти

# 49
  • у дома
  • Мнения: 7 142
.
Много ми напомняш за моите лични трепети като млад учител в едно малко селце, ама толкова млад, че 8 клас почти ми бяха връстници (поповтаряли по някой и друг клас  Mr. Green ). )
Понеже и моето е дълго -
Скрит текст:
И на мен ми напомня за времето преди повече от 20 години,когато също бях за първа година учител по математика...Само че аз преподавах в селце със слети класове-не знам това чудо имате ли представа какво е-в една класна стая бяха 4 и 6 кл,в друга 5 и 7 клас и само 8 клас бяха самостоятелен...Едновременно трябва да преподаваш и на двата класа и съответно да ги научиш...Първият месец не знаех на кой свят съм-в училище се държах геройски,но у дома непрекъснато повтарях,че от мен учител няма да стане-признавам си беше ми много трудно.Обаче за няколко седмици свикнах и започнах да си планирам уроците-докато преподавам на единия клас,другия коя задача може да решава,за да не шуми,после обратното...Автобусът ми тръгваше два часа след приключване на учебните часове и които деца искаха след часовете решавах задачи с тях...На края на учебната година от 7 деца,които бяха 7-ми клас 4 бяха приети в ЕГ в близкия град-такова чудо се не беше случвало-обикновено децата от това село отиваха да учат в техникуми след 8 клас,в специалности,за които изобщо не се полагаше приемен изпит...И до ден днешен ми е мило,като се сетя за тези две години в това селце-деца,родители,колектив,всички бяха  положително настроени...И тези деца-вече големи мъже и жени,които си имат техни семейства когато ме срещнат ме спират и ме поздравяват...А следващите години,където и да бях учителка след школовката на работата в слети класове ми беше много лесно...

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
  Плодово мляко, желая ти успех. Няма да ти давам съвети, тъй като 20 години съм преподавала в съвсем друг тип училище и не съм сигурна, че бих се справила в подобна среда. Дано имаш интелигентни и сърцати колеги, те са много важна подкрепа за един млад учител. Аз имах прекрасни такива, научих много от тях и съм им безкрайно благодарна.
  Имам няколко максими, които съм спазвала през годините: " Всеки труд се възнаграждава ", " Всеки научава толкова, колкото иска да научи " и " Не се опитвай да учиш децата да отговарят на въпроси, научи ги да задават правилните въпроси". Дано не ти звуча много наивистично Simple Smile
 Чела ли си книгата " На учителя с любов " ? Има и прекрасен филм по нея.

# 51
  • близо до Кресненското дефиле
  • Мнения: 961
Плодово мляко, ще свикнеш!
Най-приемливият вариант за мен е да вземеш разпределение от друг колега, да го погледнеш и да си направиш ново, спрямо изискванията. Така ще знаеш какво следва ден по ден.
Относно корекциите в документацията. Правят се само и единствено с червен химикал. Най-отдолу изписваш: " Корекцията е направена от...... Името ти................  Подпис....Директор....Подпис на Директора,,,,Дата.

# 52
  • Мнения: 103
Аз направих няколко грешки в материалната книга. В желанието си да покажа , че се старая съм объркала уроците. Какво следва?

# 53
  • Мнения: 1 232
Ти, май, яко се пързаляш...

# 54
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Плодово мляко, честито и успех!   bouquet

На колко си години? Питам, защото бях учителка закратко /една година/, когато бях на 23-24 години. Млада учителка, неопитна, но беше толкова хубаво, приятно, мотивиращо да си сред деца  Sunglasses Отказах се поради финансови причини, а после си намерих работа точно по специалността.

И мама, и татко цял живот са учители. Ами вече им личи  Mr. Green отвсякъде , мама е на 57, татко е на 61. Добри, обичат децата, професионалисти. От тях съм се наслушала на какви ли не истории с техни ученици. Какво да се прави - съдба, призвание, професия? От най-благородните наистина и наистина, най-неблагодарните... Но щом си обичаш учениците и избора, дерзай, действай и мисля, че след години няма да съжаляваш.

Прочетох какво са ти писали преди мен. Има много ценни идеи и съвети. А книгата "На учителя с любов" е страхотна!

Имам да ти разказвам още по темата, но засега спирам. Ще се справиш с всичко, карай я по-спокойно с нервите. И не се шашкай толкова, та ти си Учител!

# 55
  • Мнения: 581
Млекце, обаждай се, споделяй как върви и смело напред! След няколко месеца ще се смееш на страховете си... Hug

# 56
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Плодово мляко, ти стаж не си ли карала?
Бах учудена, че синдикатите искат наставник за младите учители, но с твоята история май наистина е необходим.
Аз започнах също веднага след университета, но имах добра подготовка за административната част още от стажа ми.

Но няма страшно, това бързо се учи. Пуснала си се в дълбокото с такива ученици. Но пък може би е по-добре така. Другите после ще ти се струват приказен рай.
В материалната книга, както и навсякъде другаде по документи, има правила за коригиране. Внимавай и гледай да не допускаш грешки.
Няма да е лошо сама да си направиш годишно разпределение.

# 57
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
Успех, Плодово мляко!

# 58
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Баба ми е била учителка на циганчета в село Ябълково, обаче преди много години време, помня обаче, че винаги говореше с умиление за тях, нищо, че са били много непослушни и диви  Crazy

# 59
  • Мнения: 103
Не се пързалям изобщо. Стаж сме карали, но никога никой не ни е обяснявал административната част. Нито сме попълвали дневник, нито материална книга.

Общи условия

Активация на акаунт