Йога

  • 17 362
  • 100
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 761
Оф hjkl; ,пак ти се кръстоса тотално мисълта...Тук не е тема за манджи и кой с какво се храни не ни интересува.Темите ли обърка? В коя тема съм писала,че имам проблем с кокосово масло?Няма как да имам,щото при мен кокос не расте-следователно не ям Peace
Пък хората след една опредeлена възраст започват да се тръшкат с болести-процесите може  да се забавят,но не и да се избегнат-дъртозата ще ни хване всички,независимо как се грижим за себе си.Така че по-добре е да се свикне с тази мисъл и да не се изтерясва.
Това със здравословните оплаквания е достойно за пенсионерска седянка,затова да го оставим за след "x" години.
И така-темата е ЙОГА!

# 61
  • Мнения: 682
Хот-йога възниква на базата на голямото търсене на начин за отслабване и детоксикация.Аз лично виждам само недостатъци поради много причини-практиката е далеч от предписaнията на  йога и е по-скоро опасна за здравето.При загряване с изкуствена топлина до 37 градуса е нарушен принципа на ненасилие над тялото-температурна разлика повече от 10 градуса действа като шок за организма,а да не говорим какво става зимата,когато навън са отрицателни температурите.
При високи Т пита доша излиза от равновесие.Що се отнася до детоксикация по-добре е да се направи в сауна с постепенно увеличаване на продължителността на загряване,а още по-добре в аюрведична такава,където главатa стои навън.Може да стане и в басейни с гореща вода,кални бани и пр.Колкото за отслабването-не знам точно какъв е ефекта от подобна практика,но кг могат да се контролират по-много различни начини и да се задържат с хранителна дисциплина.
А това,че при загряване се избягват травмите-да избягват се,но не е нужно да става по този начин.Всеки добър учител разгрява добре учениците си преди практиката, или преди изпълнение на дадена асана-по негова преценка.Другият в-с е,че всеки трябва сам да намери точката на удосилие,в която да спре.Иначе и на мен въднъж ми се случи да бъда на една практика преди години,където повече стоях,докато останалите се опитваха да се мъчат-това е сигнална лампа,че учителя не съобразява асаните с групата,а ги прави за себе си,за да покаже на другите колко е велик.
За дервиш йога нищо не знам.

Благодаря много за изчерпателното мнение, беше ми ценно да прочета! Също се чудя какво е мнението ти за някои инструктури (примерно Пракаш), които изпукват гърбове? Едва ли го обяснявам правилно.

# 62
  • Мнения: 2 761
Нямам представа за този Пракаш-чела съм само в нета и ако е вярно това,което пишат-не мога да кажа нищо хубаво.Не знам каква му е целта.
Иначе изпукването по принцип е хубаво,защото се освобождава блокирана енергия,увеличава се растоянието на междупрешлените дискове и се получава по-добро хранене на вътрешните органи.Обаче това трябва да стане внимателно,а не изневиделица.Т.е. постига се с нормална йога практика.Останалото са масажи,специални практики на базата на т.нар. чакръкчийство,известни като божествен масаж-сайонджи,дорн терапия и т.н.Едно висване на лост или клон върши също чудесна работа като се остави тялото да се опъне под собствената си тежест.Полезно в това отношение е и познатото ни ни от у-ще "сол-пипер".Много добре действат и крокодилските упражнения-описни cа добре в книгата на Cвами дев Мурти.

# 63
  • Мнения: 1 273
Оф hjkl; ,пак ти се кръстоса тотално мисълта...Тук не е тема за манджи и кой с какво се храни не ни интересува.Темите ли обърка?
В началната част на темата има цял хранителен режим. Не виждам смисъл от метод на хранене или гимнастика, които не са по някакъв начин лечебни и полезни или пък водят до болести. Болестите не падат от небето - има причина и следствие.

# 64
  • Мнения: 7 805
hjkl отговаряше на красимира, не си разсъждава ей така за храненето
Прикаш беше много модерен преди около 4 години с домашни посещения на богати клиенти, имаше и студио, но прави впечатление на повърхностен и комерсиален

# 65
  • Мнения: 2 761
Оф hjkl; ,пак ти се кръстоса тотално мисълта...Тук не е тема за манджи и кой с какво се храни не ни интересува.Темите ли обърка?
В началната част на темата има цял хранителен режим. Не виждам смисъл от метод на хранене или гимнастика, които не са по някакъв начин лечебни и полезни или пък водят до болести. Болестите не падат от небето - има причина и следствие.

Ами щом не виждаш смисъл-чудесно!Значи твоето място не е тук.Може да продължиш да си пишеш в темите за диетата,която следваш-прекрасно е,че си намерила съмишленици за това,които да вярват на последните заключения на биохимици,академици и пр. -ици.Аз смятам да остана да наблюдавам докато обърнат пак палачинката.И да продължа да си ям зърнени и бобови,щото и аз поназнайвам от биохимия при това на растенията.Както и мога да правя разлика между глюкоза от зърнени и такава дето допълнително се влага къде ли не без да има нужда.Както и знам как да си ги обработвам,така щото да  няма вреда  за организма ми,нещо,което не съм убедена,че разните изслeдователи са взели впредвид при хората докарали си проблеми от незнание.

# 66
  • Мнения: 1 273
Всъщност, онова онкоболно момиче, отишло на 2 аюрведа лекари, които ѝ казали да се оперира. Става дума за мъничък рак без метастази. Пост-фактум натуропат ѝ казал, че вероятно е можела да мине без операцията. Но може да успее да си спести химио и лъчетерапията. Ако човек не вярва на биохимия, на какво да вярва? "Дъртрозата" не е неизбежна, ограмотяването и превенцията са ключови (забавен термин, признавам).
Висенето на лост и клон е много добро нещо, всякакви болки в кръста, гръбнака, се оправят, дископатии. Също може да се използва кресло, като човек се повдигне на ръце на облегалките и вдигне краката от пода (гръбнакът виси). При висенето, по-добър ефект има ако човек вдигне краката и се върти наляво, надясно, така прешлените се разделят по-добре. От години така се оправям с подобни проблеми. От доста време нямам такива, за щастие, но от вдигане на тежко и седене на стол по цял ден съм имала.

# 67
  • Мнения: 2 761
Продават и специални обувки за висене.

# 68
  • Варна
  • Мнения: 129
Здравейте, аз се занимавам с йога съвсем отскоро- ходих 2 месеца на йога за бременни като начинаеща. Началото на януари родих- не знам дали заради йогата или защото ми е второ дете и много вървях пеш и много плувах през лятото- родих много бързо, лесно и без шевове. Имам огромно желание да ходя с инструктор- но няма как с бебе и малко дете. Имам много проблемен кръст, от най малкото ме боли и гледам всеки ден да намирам по час време да се занимавам с йога. Даже съм си направила списък с пози, каква последователност- гледам клипове в утуб, слушам релаксираща музика, взимам информация от този сайт : http://yoga.newage.bg/ и така горе долу сама се уча. В сайта пише за повечето пози да се изпълняват между 30 сек и минута, на курса за бременни и по клиповете даже за по кратко време ги изпълняват позите. Според вас с каква продължителност е добре да се правят позите и как разбирате, че е минало необходимото време. (на по трудните пози си броя вдишванията и издишванията - гледам по 5-7 дихателни кръга поне)

# 69
  • София
  • Мнения: 2 705
И аз ще се запиша, макар да виждам, че в темата основно се нападате  Mr. Green
Като тийнейджърка имах една книга за йога и за няколко месеца доста се бях зарибила. Сега отново се замислям, но не съм сигурна как да подходя. Предпочитам да се занимавам сама вкъщи, но не знам клипчета ли да си сваля, малко да почета ли първо... Някой ако има съвет към начинаещи в домашни условия, ще съм благодарна   bouquet

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 6 526
Купи си книга.Имам тази
http://www.book.store.bg/p20989/joga-za-vseki-liz-lark-mark-ansari.html

но предполагам всяка друга от този род би ти свършила работа.Комплексите от асани -за начинаещи и напреднали включват основните пози и според мен са добри  , както и информацията за храни, видове дишания.

Друго, което можеш да си правиш в къщи е слънчевия поздрав.

# 71
  • Варна
  • Мнения: 129
Според мен като за начало отиди на йога в група, аз за съжаление нямам никаква възможност- в утуб има хубави клипове, ако знаеш английски, но трябва доста време да ги прегледаш и да видиш кое ти допада, много ми допадат клипчетата на Светла Иванова- в една.бг и вбокс и сайта който написах в предния си пост. Веднъж като ходих на йога даже се оказах сама с инструкторката- другите не дойдоха последния момент и ми беше много полезно- разбрах, че доста неща хич не съм ги правила както трябва.

# 72
  • Мнения: 2 761
И аз ще се запиша, макар да виждам, че в темата основно се нападате  Mr. Green

Това не е нападение,а тест за издържливост-някои не го издържаха  Simple Smile.

В сайта пише за повечето пози да се изпълняват между 30 сек и минута, на курса за бременни и по клиповете даже за по кратко време ги изпълняват позите. Според вас с каква продължителност е добре да се правят позите и как разбирате, че е минало необходимото време. (на по трудните пози си броя вдишванията и издишванията - гледам по 5-7 дихателни кръга поне)

В "Светлина върху йога" е писано за всяка асана колко време е добре да се задържа.Ако човек е начинаещ или има някакъв проблем,тялото му не е добре разгрято,или се занимава сутрин,когато още не достатъчно гъвкав няма как да спази препоръките.В такива случаи е добре да се повтрои асаната 2-3 пъти за по-кратко време.
С дихателните цикли е добра идея,но не винаги изпълнима-зависи от конкретната асана-в някои дишането може да е по-лесно,в други да е плитко или затруднено,поради което няма как да се отброи точно времето чрез дишане.Аз лично си броя-но в такъв случай трябва предварителна подготовка дали броенето е синхронизирано точно със секундите.Другия начин,който най-често ползвам е часовник,чийто секундомер трaка силно- така ми е най-лесно.За дихателни упражнения препоръчвам таймер.

# 73
  • Мнения: 234
Здравейте,

Знаете ли Венцеслав Евтимов дали още води йога и къде?

Благодаря!

# 74
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Виждам, че доста момичета от Варна са писали.
Моля, за мнение за Жана от Хуни. Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт