Вашите любими рецепти с риба?

  • 28 004
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Аз много обичам нещо лесно и бързо с риба:

300-400гр рибено филе
1 бутилка доматен сос с гъби (на Дерони примерно)
500-600гр сварени картофи (в тенджерата под налягане на пара стават за 20 мин)
кашкавал за поръсване
подправки на вкус

Рибата на хапки се слага в тиган,залива се с доматения сос и се оставя до завирането му,ври само една минута и се маха.Сварените картофи се режат на парчета,слагат се в намаслена тавичка,заливат се с рибената смес,поръсват се с подправки,объркват се и отгоре се настъргва кашкавала.Пече с на 180градуса докато стане коричка отгоре - 20-30 минути.

# 16
  • Мнения: 750
Ето я и нашата семейна фаворитка:

ПЪСТЪРВА с бекон и бадеми във фолио

Трябва ви по една чистена пъстърва (с главата) на човек.
Ако приготвяте 4 пъстърви, останалите продукти са:
150 гр. бекон
50 грама сурови бадеми
дафинов лист
бахар
лимон
сол

Бланширате бадемите за 3-4 минути във вряща вода, за да можете да ги обелите лесно. След това ги нарязвате на ситно с ножа (не ги мелете!).
Нарязвате и бекона на ситно и го смесвате с бадемите.
Накапвате пъстървата с лимонов сок отвърте и отвън, осолявате добре пак отвътре и отвън, слагате 1 листо дафинов лист и 1-2 зърна бахар (цели) и плънка.

Печете 30-тина мин (не повече!) във загрята предварително фурна (само на решетката) на около 200 градуса първите 15 минути и след това на 150 градуса.

Гарнитурата е по ваш избор. Аз залагам на класическите задушени картофи или каротфена салата без майонеза.

# 17
  • София
  • Мнения: 7 242
Тази рецепта ми я каза една колежка, но още не съм я изпробвала.
Запържва се лук, нарязани на дребно чушка и морков, добавя се 1 ч.ч. ориз, червен пипер. След като всичко се запържи се изсипва се в тавичка, добавя се вода /1,5 - 2 ч.ч./ и пикантина, а най отгоре се слага рибката.

# 18
Фаворит ми е "Филе от бяла риба в портокалов сос" но не съм я намерил още  newsm45
Ако някоя мама се сети нека да я постне newsm17

# 19
  • Мнения: 3 537
Ето и моята рецепта

Хек/ мерлуза/с майонеза

Соса се прави от:счукан чесън,майонеза, малко лимонов сок

Измиват се рибките,осоляват се,малко се пиперосват с черен пипер.Намазват се със соса.Аз слагам и резанчета лимон върху всяка риба.
Всяка рибка се се увива с алуминиева фолио,нареждат се в таничка и се пекат Peace


# 20
  • sofia
  • Мнения: 1 185
Моята любима рецепта с риба е:
Рибен пай
500гр. бяла риба(правила съм я с треска, бял амур и хек)
за соса:                                           за пюрето
200мл.прясно мляко                                  500 гр. картофи
1 гл.лук                                                      30 гр. масло
2-3 с.л. олио                                              3 с.л. заквасена сметана
1ч. л. брашно                                            1 яйце
розмарин,                                                  индийско орехче
дафинов лист                                            сол   
сол                                                              кашкавал
черен пипер


1. Рибата се сварява и обезкостява.
2. Пюрето се приготвя ,като картофите се сваряват и намачкват. Към тях се прибавят солта, сметаната, маслото, яйцето и настърганато индийско орехче.
3. За соса се запържва лукът, прибавя се брашното(пържи се до златисто), а след това се прибавя студеното прясно мляко. След като се сгъсти към соса се прибавят подправките и обескостеното месо.
4. В намаслена тавичка се слага отдолу сосът с рибата, а отгоре пюрето.
5. Пече се в предварително нагрята до 180-200 градуса фурна за около 30 мин.,след това се поръсва с кашкавала и се запича за още малко.



Рецептата е малко връткава, но за сметка на това много вкусна.

# 21
  • Мнения: 382
              Кюфтенца от риба
Вземате риба по ваш вкус/аз ги правя със скумрия или хек/,сварявате я,обезкостявате,намачквате с вилица и слагате подправки -сол,чер пипер,малко накълцан на ситно чесън,настъргана на рендето глава лук(ако имате зелен лук може и с такъв,но нарязан на много ситно),щипка кимион.Може вместо описаните подправки да сложите и от готовите които са за риба,но лично аз предпочитам сама да си ги комбинирам.Прибавяте 2-3 суп.лъж галета(или грис)  при смес от около 1кг риба и с 1-2 яйца омесвате сместа и оформяте кюфтета.Според времето ,с което разполагам ги пържа в обикновен тиган оваляни в брашно или в тефлоновия,а може и във фритюрника-там стават най-хубави!

Същата рибна смес,но без яйцата може да използвате за рибна салата като към нея добавите майонеза,сметана нарязани кубчета лимон ,мариновани краставички и мариновани гъбки, и още каквото ви се хареса на вкус-много засищаща салатка става.

# 22
  • София
  • Мнения: 166
Ето още:
Сварява се рибата ( с цел обезкостяване ) - аз го правя с пъстърва, мисля че може и друга:)
В един съд се задушава чесън с морков и копър,
в друг - лук с магданоз. После в голяма тенджера обезкостената риба се задушава в лимонов сок (или оцет както е оригиналната рецепта), после се добавят лукът с магданоза и чесънът с моркова и копъра. Полива се с водичка и се вари на тих огън докато стане почти на паста. Аз го оставям по-рядко и го ядем като супа. Значи ще се пробвам да сведа някакви количества - риба - 600-700г, голяма глава лук, шепа магданоз, 5-6 скилидки чесън, 2 средни моркова, 1/2 шепа копър. Общо взето готвя на око, така че не ми се сърдете.

Общи условия

Активация на акаунт