Как да му помогна?

  • 7 308
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте. Регистрирах се тук, за да чуя вашите мнения и съвети. Не знам дали е правилния подфорум. Директно копирам поста си от сайт за онлайн психотерапия, тъй като там няма много мнения, за да не се налага да го пиша пак.

Здравейте. Предполагам сте се срещали с подобен проблем като моя, но ще бъда благодарна, ако получа някакви мнения по въпроса. Приятеля ми, с който живеем заедно и имаме бебе на 6 месеца е пристрастен към обезболяващи. Всичко започна преди около година, но проблема се задълбочава и не знам как да му помогна. Взима трамадол и ривотрил. Тъй като хапчетата вече не му действат, започна да взима по 7-8 хапчета наведнъж, за да постигне желания ефект. Понякога взима и приспивателни. Набавя си ги чрез майка му, на която са и изписали тези болкоуспокояващи. Тя знае, че той се е пристрастил, но въпреки това продължава да му ги дава. Имаше няколко случая, когато отказа да му даде, но той все пак си намери от приятели, които също употребяват. Доста е нервен, по цели нощи не спи. По неговите думи, трамадола го успокоява и отпуска и го кара да забрави за проблемите си. Понякога има нервни пристъпи, ядосва се за най-малкото нещо, започва да вика и чупи неща около себе си, а след 2 часа се държи всеедно нищо не е станало. Ходи на доктор преди 1 месец, казаха му, че има депресия, изписаха му някакви приспивателни, каза, че не му действат и повече не е ходил. Той осъзнава, че има проблем, но не иска да потърси помощ. Казвала съм му много пъти да отиде да се лекува, но той казва, че не може да рискува да изгуби работата си. Аз не работя, не взимам майчински и се издържаме изцяло от неговата заплата. Има добри доходи и отговорна работа. Преди не употребяваше обезболябащи по време на работа, но напоследък е започнал да го прави. Казва, че му помагат да мисли по-добре  :hmmmmm: Беше се опитвал да ги спре за няколко дни, но без успех, изнервил се и пак взел. Наскоро се наложи да се преместимм в България. Забравих да спомена, че той е чужденец и живеехме в неговата страна. Както се досещате, тук няма от къде да си ги набавя. Иска да ходи на доктор да му ги изпишат или да ги купува на черно. Кара ме да му търся откъде да ги купи без рецепта. Казва, че ако не му намеря, ще ходи да си купува от чужбина. Той не вижда нищо лошо в това, просто  искал нещо да го накара да се отпусне. В неговата страна, много от приятелите му и роднините му взимат обезболяващи. Всеки втори е с някакъв вид депресия. Бил е бурно дете, майка му казва, че още на 16-17 години е имал нервни кризи, чупил е врати, чаши... В момента е на 23. По принцип не е лош човек, Отговорен е, работи много. Обичам го и искам да му помогна, но не знам как. Нервните му кризи оказват влияние върху мен и детето ни. Когато се ядоса и започне да вика или чупи нещо, детето се стряска, почва да плаче, аз се чудя какво да правя. А след 1 час е във видимо добро настроение, всеедно нищо не е направил. Започва да се извинява на мен и детето, а на мен ми криво и ми се реве. Въпреки това съм търпелив човек и съм решена да му помогна. Но не мога да намеря начина. Как да го накарам да отиде да поговори с някого и мога ли аз да се обърна към някой? Къде е изхода от цялата ситуация? Извинявам се за дългия пост, но исках да разкажа. Предполагам и аз трябва да поговоря с някой, че и мойте нерви не издържат вече.

# 1
  • Мнения: 7 006
Аууу..И двете са много силни..

Специализирана помощ,друго няма какво

Но първо признаване на проблема от негова страна


Научи го да пуши коз Mr. Green

# 2
  • Мнения: 1 375
Медитация ,спорт,разходки в планината....Какви са тия ударни дози-освен,че ще си увреди черния дроб, съвсем ще си разбие мозъка.Това е като наркоманията -търси още по-голяма доза и още.....докога така?Голяма зависимост е това-да потърси помощ при специалист.

# 3
  • Мнения: 425
Ривотрилът не е обезболяващо, а бензодиазепин и е много мръсно лекарство. Пристрастяването към него е много силно и отказването е ужасно трудно и трябва да бъде проведено под лекарски контрол. Не искам да те плаша, но пристрастяването към ривотрил е равносилно на пристрастяването към хероин. Той е нервен и крещи и чупи, защото изпитва абстиненция. Никакви разходчици и тем подобни не могат да го оправят. Хора, които не са се сблъсквали със зависими, не могат да си представят мащаба на заболяването. Имай предвид, че дори и да спре за малко и да ти даде куп обещания, при първа възможност той пак ще започне. Убеди го по някакъв начин да отиде на психиатър. Не на психолог, психологът е за леки случаи. Тук говорим за зависимост. Задължително да отиде на психиатър. Може и ти да го придружиш. Не отлагай, бъди настойчива, излъжи го, ако трябва, че лекарят може да му изпише ривотрил, за да го накараш да отиде. А на лекаря обясни всичко подробно, даже може да идеш на една консултация преди него. Борбата със зависимостта е много трудна. Няма да ти цитирам статистика, че ще се отчаеш. От лични наблюдения мога да ти разкажа много неща, ако искаш, пиши ми на лични. Кураж, мила  Hug

# 4
  • Мнения: 4 418
Задължително да отиде на психиатър.

.

# 5
  • Мнения: 80
Съгласна съм с предходните. Бензодеазепините пристрастяват и на практика това си е зависимост. Има нужда от консултация с психиатър, но не за да му изпише хапчета, а за да му обясни какво се случва и че има нужда от лечение.
Коя е тая страна дето всички се тъпчат с обезболяващи и сънотворни. Поредното промиване на мозъци и държане в зависимост, преднамерено създаване на лесно контролируеми зомбите. Нямам думи...

Последна редакция: чт, 05 фев 2015, 14:46 от Kremena_psy

# 6
  • Мнения: 2 926
Във всички случаи ще трябва специализирана помощ.
Щом е такова положението, зависимостта няма да изчезне просто така.
Бъди силна и настоятелна!

# 7
  • Мнения: 1 253
Те и не бива да се спират рязко, а с бавно и постепенно намаляване на дозите. Има странични ефекти когато се спират, някои опасни. Ще трябва воля и мотивация да ги спре, насила няма да стане. Може би е добре, че сте се преместили, ако тук му е по-труден достъпа. Скоро четох, че ривотрилът няма да го внасят вече (то не беше ли лекарство за епилепсия?!)

Учудена съм, толкова млад човек... А в какво състояние ще са му нервите на 40-50? И аз мисля за спорт, йога, медитация, секс, от всичко по много. Той какво харесва, какво го успокоява? Най-добре лекар да работи с него, но и ти се опитай да го мотивираш да излезе от тази дупка. Заради детето дали няма да се мотивира?

# 8
  • Мнения: 2 214
Ривотрилът не е обезболяващо, а бензодиазепин и е много мръсно лекарство. Пристрастяването към него е много силно и отказването е ужасно трудно и трябва да бъде проведено под лекарски контрол. Не искам да те плаша, но пристрастяването към ривотрил е равносилно на пристрастяването към хероин. Той е нервен и крещи и чупи, защото изпитва абстиненция. Никакви разходчици и тем подобни не могат да го оправят. Хора, които не са се сблъсквали със зависими, не могат да си представят мащаба на заболяването. Имай предвид, че дори и да спре за малко и да ти даде куп обещания, при първа възможност той пак ще започне. Убеди го по някакъв начин да отиде на психиатър. Не на психолог, психологът е за леки случаи. Тук говорим за зависимост. Задължително да отиде на психиатър. Може и ти да го придружиш. Не отлагай, бъди настойчива, излъжи го, ако трябва, че лекарят може да му изпише ривотрил, за да го накараш да отиде. А на лекаря обясни всичко подробно, даже може да идеш на една консултация преди него. Борбата със зависимостта е много трудна. Няма да ти цитирам статистика, че ще се отчаеш. От лични наблюдения мога да ти разкажа много неща, ако искаш, пиши ми на лични. Кураж, мила  Hug
е чак толкова не е  Peace
пила съм Ривотрил в ударни дози и смея да кажа, че най-коварното при него е ,че в един момент започва да не ти действа
чак да е равносилен на хероин ooooh!
пила съм го с години
от раз го отказах без лекарска помощ,защото забременях
не я плащи

# 9
  • Мнения: 7 006
Обаче Трамадола е много коварен..Беше изписан на баща ми,когато си счупи таза..
Ставаше на парцал и сам отказа да го пие..

А Ривотрил ми дадоха и то 4-тинка на майка на погребението..Ми три дни си бях надрусана и всичко ми беше като на сън..
А не е като да съм чист девствен организъм,невиждал опиати,дроги,алкохоли и т. н.

Ма 3 дни,бях като зомби..

Не зная..Сериозна си е всяка наркомания Peace

# 10
  • Мнения: 2 214
момчето според мен е наркоман Peace
явно с лекарствата замества ефекта на дрогата де да знам

# 11
  • Мнения: 1 253
е чак толкова не е  Peace
пила съм Ривотрил в ударни дози и смея да кажа, че най-коварното при него е ,че в един момент започва да не ти действа
чак да е равносилен на хероин ooooh!
пила съм го с години
от раз го отказах без лекарска помощ,защото забременях
не я плащи

Рисковано е да се спира от раз, при теб може да е минало без проблем, но това не значи че при други хора няма опасни странични ефекти. Всички лекари препоръчват постепенно и бавно намаляване на дозите. Седмица-две на половин доза, после още половин за седмица и така нататък. Накрая трохи приемаш, но продължаваш. За ривотрила конкретно не знам, но при други бензодиазепами това е начинът да се избегнат опасните странични ефекти.

Не забравяй и че бремеността прави чудеса с тялото ти - имунитетът ти работи на макс и не боледуваш, на пиячи започва да им се гади от алкохол и т.н. Може и това да е помогнало.

Това че спира да действа не е маловажно - именно тук се корени зависимостта. Тялото привиква, спира да действа, и хората започват да приемат все по-големи дози все по-често, които действат за известно време. Между приемите има или симптомите на болестта заради която се взима, или странични и абстинентни ефекти. И става затворен кръг. Лекарството не е за подценяване.

Естествено, напълно е възможно и не е толкова трудно да бъде спряно, но трябва мотивация.

# 12
  • Мнения: 2 214
Разбира се,че има зависимост Peace
почти месец ми трепереха ръцете когато го спрях, но наистина бях бременна и не съм и помисляла
аз мисля,че проблемът е друг
защо го пие
аз ги пиех за паническо разстройство по редписание на психиатър Peace
а мъжът на авторката си ги пие за кеф Naughty с тях се свиква да, но той защо ги пие
нервността не е диагноза

# 13
  • Мнения: 1 253
Ами глупаво е, да, но хората го правят, заради безпокойство, тревожност, понякога от скука или  глупост. Затова се продават със специален режим и цветни рецепти, за да не се злоупотребява, но пак се намират начини. Много е евтино в сравнение с цените на дрогата или дори алкохола.

Не знам авторката как да го накара да спре, дано се мотивира заради бебето или някаква друга лична положителна мотивация. Хубавото е, че е млад.

# 14
  • Мнения: 10 061
При такива дози, каквито споменава авторката Ривотрил не може от раз да се спре.
При това виждам, че приятелят й няма ни най-малко желание за това.
Много сложна ситуация. Ако добре се справя с нашия език, може би психолог ще му спести някое друго хапче в началото .
Чудно ми е как успява да работи с такава зависимост.

Последна редакция: чт, 05 фев 2015, 22:39 от dlpl

Общи условия

Активация на акаунт