"Песен за огън и лед" - 16 Лъжи и арборско златно

  • 31 627
  • 737
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 9 144
Естествено, че в средновековните кухни е пълно с мъже дране, разфасоване на месото, месене, готвене, печене за стотици хора. Отделно колко помощници трябват и за печките. Жените най-много да режат плодове и зеленчуци и да белят картофи и лук.

# 226
  • Мнения: 442
Айде моля ви се, Джони е решил, че мястото на жената е в кухнята, която пролича преди няколко теми, и това е. А вие се опитвате да го лъжете тука.

И за да не е напълно офф-топик
За десет години Бриндън не е идвал нито веднъж в ЗХ? А и после - нима не са се засичали с ТЕОН  на съветите на  Роб нито веднъж?  И Бриндън въобще не прилича на Кейтли или Едмур.... И теон няма да се сети, че е той.
Ами как някой от другите които са го видели не го е познал - Бриндън е известен....
Освен това имаше версия че Бриндън е изчезнал  с истинската съпруга на Роб, а тази която вижда Джейми е подменена - Призракът е сам.
не, не, не става.
Според мен Бриндън не се е появил.
Ами доколкото си спомням - не, не е идвал нито веднъж в ЗХ. Аря си мислеше, че той няма да я познае, точно защото не я е виждал. Както някой беше споменал по-рано - Теон е ужасен в спомнянето на лица - не позна собствената си сестра. А ще познае Бриндън, ако я го е виждал 3-4 пъти, я не. Не помня дали той се присъедини към Роб след като Теон замина или не. Така че - ако е бил Бриндън, Теон нямаше да го познае. Не че аз гласувах за него - не знам точно кой е, но според мен не е никой от изброените. Затова гласувах, че все още не се е появил, въпреки че не мисля точно така.

# 227
  • Мнения: 18 056
 Нищо не съм решил АЗ. това са Средните Векове. през среднит векове жената е ставала само за две неща - да готви и да ражда. Ако се придържа дори малко към историческите факти (мартин твърди че се придържа) в тази област той няма как да избяга от този факт.
Боже Господи, как ми се вмениха думи, които не съм казал.

А какво си е мислила Аря е съвсем нещо друго. Друг път някой ми развиваше тезата, горе, че Бриндън се хвърлил да спасява Аря....значи е очаквал да я познае....съгласувайте си тезите....
Аря може да си мисли едно, Бриндън - друго... мисленето на даден човек не значи факт. Освен това Аря не беше на съвета на Роб и не е Теон. А относно собствената сестра на Теон - първият път той не я бе виждал десет години и тя твърде много се бе променила, а вторият път тя бе тази която не го позна, а той я позна. Хайде да не преиначаваме нещата.

Може би трябва да вкарам един цитат от Колето на Времето  - Том Мерлин казва на Елейн, че "момчето което се превръща в мъж, се променя повече от мъжа който остарява" - това по адрес на Теон който от шестата до шестнадесетата година е разделен от Аша и не я познава.

# 228
  • Мнения: 18 056
 Още в началото имаше цяло интервю с мартин по този повод в което той обясняваше, че е имало кралици които са управлявали двама крале (майка на единия и съпруга на другия) и въпреки това всеки момент са можели да попаднат в затвора и че жените в Средниет векове са точно никои - доир жените с власт  - и че той се стремял да покаже много ясно този факт

# 229
  • Мнения: 9 144
Спри да дълбаеш в невежеството си и попрочети малко, че това твоето е престъпление.
2 кралици и в коя страна? Защото на прима виста мога да ти изброя поне 10 от различни европейски страни и то само базирани на филми, книги и спомени от училище.
При това не съпруги или регентки.

Жените в селското съсловие може да са прекарвали доста време в кухните, не споря, но в големите имения и замъци, се е изисквала доста физическа сила, именно в кухните и оттам идва традицията topchef-овете да са мъже.

А щом вкарваш думи в устата на чичо ша те замоля и за линкчета или си го гледал директно по NBC  Wink

# 230
  • Мнения: 18 056
                          Бумър Sad

1.не знам кой дълбае в невежество- Първо не си ме цитирала правилно (защо ли не съм учуден, досега веднъж не си ме цитирила правилно). Какви две кралици какви пет лева! второ това е интервю на Мартин, в което е казал, че е имало  кралица, която е управлявала двама крале и пак е хвърлена в затвора -дал е пример. Никъде не съм уточнявал бройки на кралиците, но ти нали бързаш .....простено да ти е. Wink

2.много свободно боравиш с думата престъпление, хайде и аз да не почна да боравя, че плачеш за модератор много отдавна (използваш много груби квалификации, за които се съмнявам че са позволени), но се сдържам да те докладвам, защото искам да съм мил  и учтив. Затова просто избягвам да си тровя нервите и да те чета, сега не се сдържах, защото имаше и второ мнение след теб. Иначе никога не бих паднал до ниво да ти отговарям

3-топ-шефовете може и да са били мъже, обаче деветдесет процента от готвачките около него са жени (и отгоре), главният готвач не може да им помни имената дори на половината. Да не говорим че в Средните векове в ОСманската империя сред 200 готвачки не е имало дори един мъж!!! (а тя стига от Ирак до Виена)- но нейсе! Не са един  и два случаите някоя готвачка да се озове направо от котлона на трона.

Но не това коментирахме всъщност и ти го знаеш. StopВъпросът бе, че в кухнята са предимно жени и въобще не е трудно да се скрие една от предрешените дивачки там и да убие когото и да било - никой няма и да забележи една жена повече или по-малко. Докато мъж  в кухнята веднага би направил впечатление, може и да има, но са единици. #2gunfire

Така че ако обичаш не измествай темата. Виж ако целта е да ме нагрубяваш - направо си го кажи.
ако искаш да насочиш вниманието ми към себе си - пак кажи.
Но не по този начин.

# 231
  • Мнения: 18 056
 точно сега е 2,05 минути утре ще ти търся линкове...за интервюта съм го чел хиляда пъти, знам че го има някъде....

# 232
  • Мнения: 9 144
Моето момче 90% от постовете ти са спам, флууд и тролене, нищо общо с книгите. Както и в момента между впрочем. Какви жени готвачки при падишаха бълнуваш, как си го представяш въобще?! Като те мързи да четеш учебници, погледни романчета или сериали, а в случая иди попитай в темата за Сюлейман, там имаше доста компетентни юзъри вкл. един историк и една конкретна жена, владееща турски, изключително компетентна за периода, освен плявата фенове.

Повярвай ми, като гиноцентричка ми се иска да изтъкна ролята на жените в средновековието, но няма как да стане, защото срещу фактите не се рита.
http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=2470
Вкарани в затвора, именно, защото са жени, а не заради политически интриги така ли, тръпна да цитираш имена  Flutter


Пп Едно ти пожелавам, когато му дойде времето да имаш дъщери, да те видя тогава какво ще кажеш за кухнята и децата. Wink


Maskara тук са всички теории на франсето
http://branvras.free.fr/HuisClos/Contents.html

Последна редакция: сб, 14 фев 2015, 07:58 от Бумър

# 233
  • Варна
  • Мнения: 1 229
Мерси! Логично звучи.
Закачуленият може да е човек на Мандърли. Сещам се дори за един, който беше братовчед на лорд Мандърли или нещо такова и който присъства на разговора му с Давос.

# 234
  • Мнения: 10 010
Не ми се постват цитати, но хората на Рамзи зорко следяха кухните, дори кой с кого говори, абсолютен е контрола и надзора. Личи си в последната глава на Теон.

Качулатия мъж или знае паролата, или е прескочил стената, но как е влязъл е много интересно. Рууз е опаковал Зимен Хребет "като бебе в пеленки". Нито някой влиза, нито излиза без негово знание.

Последна редакция: сб, 14 фев 2015, 10:18 от Deziderata

# 235
  • Варна
  • Мнения: 1 229
Ако е човека на Мандърли си е влязъл през главния вход като пич, с останалите от Бял пристан.

# 236
  • Мнения: 10 010
Теорията на Бран Врас е, че той е донесъл новини извън Зимен хребет, т.е. той не се е разхождал моментно из двора. Ще взема пак да го прочета....

Чета в момента поредицата Тъмната кула, започнах 5та книга преди 2 дни и съм като отнесена от вихъра- невероятна е. И много страшна и зловеща.  newsm43
Та нямам време да ровя из Песента.  Grinning

# 237
  • Вестерос
  • Мнения: 38 239
                         Бумър Sad

1.не знам кой дълбае в невежество- Първо не си ме цитирала правилно (защо ли не съм учуден, досега веднъж не си ме цитирила правилно). Какви две кралици какви пет лева! второ това е интервю на Мартин, в което е казал, че е имало  кралица, която е управлявала двама крале и пак е хвърлена в затвора -дал е пример. Никъде не съм уточнявал бройки на кралиците, но ти нали бързаш .....простено да ти е. Wink

2.много свободно боравиш с думата престъпление, хайде и аз да не почна да боравя, че плачеш за модератор много отдавна (използваш много груби квалификации, за които се съмнявам че са позволени), но се сдържам да те докладвам, защото искам да съм мил  и учтив. Затова просто избягвам да си тровя нервите и да те чета, сега не се сдържах, защото имаше и второ мнение след теб. Иначе никога не бих паднал до ниво да ти отговарям

3-топ-шефовете може и да са били мъже, обаче деветдесет процента от готвачките около него са жени (и отгоре), главният готвач не може да им помни имената дори на половината. Да не говорим че в Средните векове в ОСманската империя сред 200 готвачки не е имало дори един мъж!!! (а тя стига от Ирак до Виена)- но нейсе! Не са един  и два случаите някоя готвачка да се озове направо от котлона на трона.

Но не това коментирахме всъщност и ти го знаеш. StopВъпросът бе, че в кухнята са предимно жени и въобще не е трудно да се скрие една от предрешените дивачки там и да убие когото и да било - никой няма и да забележи една жена повече или по-малко. Докато мъж  в кухнята веднага би направил впечатление, може и да има, но са единици. #2gunfire

Така че ако обичаш не измествай темата. Виж ако целта е да ме нагрубяваш - направо си го кажи.
ако искаш да насочиш вниманието ми към себе си - пак кажи.
Но не по този начин.

Средновековието в Европа е от 5-ти до 15-ти век. Това, че в България е от 7 до 17 век е друг въпрос.  Османска империя в Европа е в силата си от 14-15-ти век. Какви средни векове....

Последна редакция: сб, 14 фев 2015, 16:02 от Tiffany Aching

# 238
  • Мнения: 9 144
Качулатият нарича Теон родоубиец. Не мисля, че има предвид Старките, с тях Теон няма кръвна връзка.
Тогава октава едно кой може да е наясно, че е много вероятно малкия син на мелничарката е негов? Някой живял в ЗХ преди 10-на години и останал жив до момента. Някой от домакинството на Старк.
Бенджен кога отива на Вала?  newsm78
След бунт, но колко време след бунта?

Пп но пък хич не ми се връзва Бенджен да зареже братята си в черно  Crossing Arms

# 239
  • Вестерос
  • Мнения: 38 239
Теорията на Бран Врас е, че той е донесъл новини извън Зимен хребет, т.е. той не се е разхождал моментно из двора. Ще взема пак да го прочета....

Чета в момента поредицата Тъмната кула, започнах 5та книга преди 2 дни и съм като отнесена от вихъра- невероятна е. И много страшна и зловеща.  newsm43
Та нямам време да ровя из Песента.  Grinning

Интересна ли е? На привършване са ми заплануваните книжки и се чудех какво да подхващам.

Общи условия

Активация на акаунт