Анкета за епизиотомията

  • 13 426
  • 240
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 3 760
При мен имаше няколко вътрешни и два външни шева. Аку шерката се изненада, че ми правят епизиотомия  Thinking А системата с окситоцин при мен беше не само излишна, но и ми разказа играта-докара ми контракции по 10-15 минути с пауза от 1-3 минути между тях!

# 76
  • София
  • Мнения: 44 284
мен не са ми правили епизиотомия, въпреки това имам няколко вътрешни и 3 външни шева. Вътрешните са понеже шииката на матката аправо била "нацетена на слоеве"...каквото и да значи това, а външните бяха мн малки поражения. Конци не са ми махали, те си паднаха сами. и не е практика масово да режат, но ако видят, че ще има големи разкъсвания, а и така могат да контролират посоката, иначе можеш да се разкъсаш към ануса, да станат възпаления, по-бавно се възтановяваш. Та понякога просто си е по-добре да те клъцнат Mr. Green

А това с окситоцина е мн гадно, хич не знаех, че ще ми слагат и направо ако знаех щях твърдо да го откажа...до преди това контракциите ми бяха песен, а от с-мата направо ми се разказа играта - отврат...

# 77
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Момичета, набърках ви се в темата, макар, че съм секцио!

Епизиотомията беше една от основните причини да родя по този начин!
Режат всички и навсякъде! Режат и в чужбина! Май можеш да се разминеш с рязането, само ако си раждаш в къщи, видно от филмчетата на www.birthdiaries.com
Моя близка приятелка роди май миналата година в Белгия, и имаше такава голяма епизиотомия, че 3 месеца не можеше да сяда нормално, а болките, неудобствата, възпаленията, промивките, и прегледите час по час въобще не ги броя!
Някой беше писал, че на нашите майки им била правена епизиотомия - няма такова нещо, нито майка ми, нито която и да било от приятелките й беше чувала за подобно нещо, до преди аз да започна да питам! Или ако някоя знаеше зе какво иде реч - то разбрала беше от дъщеря си!
Какво си мисля аз, без да съм била потърпевша - ускоряването на раждането със системи и вагинални и перорални таблетки води до по-бързо изгонване на плода, а от там и в съкращаване на времето за нормално разширяване на родовите канали! Ей за това се реже!

# 78
  • Мнения: 8 505
Втора опция.В никакъв длучай не бяха много,но не бяха и 1-2.

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Трудно ще се съглася, че се прави ЕПЗ на всяка цена. Говоря така, защото по време на първата ми бременност 9 месеца разговорите със снаха ми (жената на брат ми) бяха изцяло на тема бременност и раждане - тя е практикуваща акушерка. Или може би трябва да уточним, че зависи от екипа, който води раждането.

Аз имах доста шевове и при двете си раждания. ЕПЗ ми правиха и в двата случая, защото първия път синът ми се беше омотал в пъпната връв. А вторият път ме рязаха, защото щерката беше тръгнала да излиза с лицето напред и просто доктора трябваше да си свърши работата. Бавно се възстанових и доста болеше, но така е трябвало.

Ако ми се наложи да раждам трети път, бих искала пак да е нормално раждане, пак при същия доктор и ако се налага - нека да реже. Раждане, ЕПЗ, възстановяване - всичко избледнява с времето, остават само хубавите ни дечица.

Може би жените, които ще раждат е добре да говорят предварително с докторите си. Но все пак мисля, че ЕПЗ правят не на всяка цена. Пък може и да греша.

# 80
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
Бая си ме резнаха, но и аз не знам защо, не ме и питаха Grinning
сложиха ми естествени конци.седене в леген със солена вода Shocked и ми мина за около месец. не съм имала усложнения и си сядах ( с нагласяне Laughing)

# 81
  • Мнения: 1 735
Цитат
5 е доста ,поне за мен. cry
Не мисля,че ще се избегне смъкването благодарение на епизиотомията,но може и да греша...
Виж за разкъсванията,да така е.Проблемът е обаче ,че правят ЕПЗ на всички,дори и на тези които не биха се разкъсали.

Цитат
Така е. Аз като раждах пък установих, че на всички слагат системи с окситоцин. Той наистина ускорява родовия процес, ама чак пък ВСИЧКИ да имат нужда.......... newsm12
Цитат
Имах 2 шева, епизиотомията се наложи в последния момент, защото моята лекарка определено беше против превантивното рязане.
Честно казано изобщо не ми е пукало колко са шевовете и ми е все тая колко още епизиотомии ще ми правят (живот и здраве) в бъдеще. За мен това е абсолютно незначителна подробност на фона на появата на бебето.
След 4 дни бях забравила за шевовете и дискомфорта, но много майки се възстановяват по-бавно и трудно и въпреки това отново раждат по естествен път, та явно минава и се забравя, остават само хубавите спомени  Hug
Цитат
smile3521

мен не са ми правили епизиотомия, въпреки това имам няколко вътрешни и 3 външни шева. Вътрешните са понеже шииката на матката аправо била "нацетена на слоеве"...каквото и да значи това, а външните бяха мн малки поражения. Конци не са ми махали, те си паднаха сами. и не е практика масово да режат, но ако видят, че ще има големи разкъсвания, а и така могат да контролират посоката, иначе можеш да се разкъсаш към ануса, да станат възпаления, по-бавно се възтановяваш. Та понякога просто си е по-добре да те клъцнат Mr. Green

А това с окситоцина е мн гадно, хич не знаех, че ще ми слагат и направо ако знаех щях твърдо да го откажа...до преди това контракциите ми бяха песен, а от с-мата направо ми се разказа играта - отврат...

Сори за Офф-а:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=82886.0

# 82
  • Мнения: 1 735
Момичета, набърках ви се в темата, макар, че съм секцио!

Епизиотомията беше една от основните причини да родя по този начин!
Режат всички и навсякъде! Режат и в чужбина! Май можеш да се разминеш с рязането, само ако си раждаш в къщи, видно от филмчетата на www.birthdiaries.com
Моя близка приятелка роди май миналата година в Белгия, и имаше такава голяма епизиотомия, че 3 месеца не можеше да сяда нормално, а болките, неудобствата, възпаленията, промивките, и прегледите час по час въобще не ги броя!
Някой беше писал, че на нашите майки им била правена епизиотомия - няма такова нещо, нито майка ми, нито която и да било от приятелките й беше чувала за подобно нещо, до преди аз да започна да питам! Или ако някоя знаеше зе какво иде реч - то разбрала беше от дъщеря си!
Какво си мисля аз, без да съм била потърпевша - ускоряването на раждането със системи и вагинални и перорални таблетки води до по-бързо изгонване на плода, а от там и в съкращаване на времето за нормално разширяване на родовите канали! Ей за това се реже!
Абсолютно си права!  newsm10 Въпреки,че аз нямах нито системи,нито хапчета бях пила ,и пак ме резнаха. Confused

# 83
  • Мнения: 9 990
"...Обикновено вдясно ги правят - в Европа поне,в САЩ се правят надолу към ректума,не настрани...."
Не е вярно-моята епизиотомия е точно такава-надолу към ректума.Имах 3 шева външни и много вътрешни-имяше проблем при раждането и бебето изхвърча като тапа, от което се получават тези разскъсвания.Нямах проблем с махането на конците, както и със заздравяването-бързо се възстанових.

# 84
  • София
  • Мнения: 5 830
Да, правиха ми епизиотомия, имах много шевове, не знам точно колко, но после един месец падаха непрекъснато конци.
Слава богу нямам проблеми сега вследствие на епизиотомията.

# 85
  • Бургас
  • Мнения: 605
Мен ме резнаха с ножица при първото раждане, не знам дали е било наложително, нито колко са ми шевовете - зная само, че имам и външни и вътрешни. Самата епизиотомия не беше болезнена, зашиването беше неприятно. Заздравя бавно и месеци след това имах болка от придърпване, а почти половин година не можех да водя нормален полов живот.
Вторият път нямаше такава намеса, нито разкъсвания и още на следващия ден бях на крака.

# 86
  • Мнения: 1 298
Момичета, набърках ви се в темата, макар, че съм секцио!
Епизиотомията беше една от основните причини да родя по този начин!
Аз се бях решила на операция защото си мислех че е по-добре да ме оперират/така или иначе ще имам шевове/Поне няма да е на такова нежно място и да не мога да си седна на г...
След като го обсъдих с докито,той е на мнение че по-добре да ти сложат няколко шева отдолу,където ще се възтановиш,отколкото да ти срежат корема,както и всички мускули и тъкани там.Нямат възстановяване после. newsm12
Имам предвид ако мога да избирам м/у двата варианта  babydust7

# 87
  • Мнения: 415
При първото раждане ми направиха епизиотомия.
Доктора, който ме ши предварително ме беше поискал пари, които не му дадох и не му се обадих, за да родя при него, но когато отидох в болницата се оказа, че той е на смяна Mr. Green
Моята генеколожка после каза, че съм вързана на джувка отдолу  #Crazy не ми паднаха сами конците и месеци наред ме подръпваше.......Накрая просто свикнах.
Втория път ме срязаха на същото място, но докторката ми коригира джувката, а накрая сложи и един шев от общо 4, специално за мъжа ми  Embarassed Peace

# 88
  • Мнения: 1 559
С двойна епизиотомия и не знам колко шева...още не мога да сядам по турски и като е студено си ме боли Confused

# 89
  • София
  • Мнения: 2 271
Имах 3 външни шева.
Правят епизотомия, за да излезе по-бързо бебето. Не е толкова наложително, в повечето случаи.

Общи условия

Активация на акаунт